Autor Tema: pcele uginule od nozeme cerane  (Pročitano 39827 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #15 poslato: April 17, 2012, 22:34:22 »
  Замолио бих да ми неко каже ,који су услови потребни да би се нозема , било ког облика, развила у кошници а који да би иста почела да делује на пчеле. Унапред захвалан  и пуно поздрава.

Pokušaću da odgovorim na Živomirovo pitanje, s tim da ne mogu ( i neću) precizno dati neke granične vrednosti vlage i temperature ili drugih činjenica. To znači da neću ulaziti u paušalno brojčano prikazivanje tih parametara. Razlog je taj što ih ne znam napamet, a drugi razlog je što i to može biti relativna stvar i ne mora biti pravilo kod svih pčelinjih društava.

Prvi puta sam se susreo sa katastrofalnim dejstvom nozeme početkom 1985 na pčelinjaku mog strica. Preživelo je samo 15 društava od nekih 75. I ona su bila u jadnom stanju. Moj pčelinjak je udaljen samo desetak metara i kod mojih pčela su nađeni samo tragovi (što sa gledišta bolesti ne znači ništa) u 4 košnice, a u ostalih 5 nije bilo ni tragova. Jednostavno nije bilo nozeme.

Kasnije je moj ređeni brat više godina držao preko 100 košnica u mom dvorištu. I svake godine je u nekoliko društava imao nozemu.
Kod svih obolelih (i onih rizičnih) košnica je središnji deo bio bez hrane. Još u toku zime, pčele su morale da napustaju klube ( i da se kreću ka bokovima) da bi došle do hrane. To dovodi do uznemirenosti i pčele obično započnu leglo jer je došlo do prevremene aktivnosti društava.

Ne treba zaboraviti da je to vreme dok smo još koristili novine i sl. da „utoplimo" društva. To dovodi do svojevrsnog „gušenja“ pčela, dodatne uznemirenosti i pojave legla.

Činilac hrane je dodatno stanje društva koje ga približava bolesti (medljika).

Zatim način zazimljavanja. Udaljavanje klubeta od leta (zimovanje na više nastavaka) može biti razlog pojave bolesti.

U svim uslovima dolazi do povećane količine vlage u košnici i povećane temperature. Ta uslovi verovatno pogoduje razvoju mikroorganizama. Međutim, pčele su sprečene da primene svoje prirodne mehanizme i da se bore protiv bolesti, jer su u formi klubeta (imalo legla ili ne). Takođe, nema unosa polena koji jača organizam pčela.

I ono što sam u jednoj poruci napisao je da ne treba postavljati neke prostirke ispred košnice, jer pčele znaju da lete :D. One koje nisu sposobne možda nose zarazu i kasnije će je proširivati po košnici. Bolje je da padnu u sneg i tu ostanu. Par stotina pčela čije zdravstveno stanje nije najbolje i sumnjivi je, neće mnogo značiti društvu. Naprotiv: ne trebaju mu!

U zaključku se može jasno reći da do pojave bolesti dolazi kod društava koja su trajno uznemirena
1)  Nedostatkom hrane (lošim raporedom hrane)
2) Kvalitetom hrane (medljika ili drugi medovi koji nisu najpogodniji za zimovanje)
3) Stvaranjem uslova da se u košnici pojavi previše vlage (način zazimljavanja i mesto zimovanja)
4) Samim postupkom pčelara (npr. nepotrebno dodavanje pogače) ili neke druge aktivnosti kojima „pomažu“ pčelama, a koje su ili loše pripremljene za zimu ili su dobro pripremljene, pa im pomoć ne treba i samim tim je ta „pomoć“ štetna.

5) uticaj pčelara je presudan, jer je dužan da otkloni sve uslove koji mogu dovesti do lošeg zimovanja i pojave bolesti.
Pri tome je važna i uloga više pčelara koji pčelarenje doživljavaju kao da su u zoološkom vrtu i smatraju da pčela sama zna šta treba da uradi, a oni slikaju, snimaju i drže predavanja o prirodnom pčelarenju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #16 poslato: April 18, 2012, 05:56:12 »
   Драгане хвала . Вплео бих да знам какве су врсте биле кошнице у којима се појавила нозема. Било би корисно пронаћи , јер сигурно постоје, податке о условима потребним за развој ноземе па онда да отклонимо те услове и наше незнање и пчеле ће бити здраве. Поздрав
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #17 poslato: April 22, 2012, 12:26:52 »
Žile, zapitaj se šta je potrebno za razvoj gljiva? Možda će ti onda biti jasnije kakvi uslovi trebaju za razvoj nozeme, a onda ćeš moći da razmišljaš o tome kako da joj umanjiš uticaj na pčele. Pozdrav.

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #18 poslato: April 24, 2012, 22:33:19 »
Ja sam juce napravio nozevoj . 200gr zalfije , 60gr vreska , 1litar etanol  96 % i 1litar destilovane vode , nozevoj ce da bude gotov 4 maja .Nakon toga cu da tretiram ova tri drustva koja su mi prezivela pa cu da vidim dal se stanje poboljsalo .Bicu srecan ako spasim bar ova tri drustva da pravim od njih rojeve.
Takode cu sa nozevojem da preprskam i kosnice i ramove kad ih operem u kausticnoj sodi i kad ih opalim brenerom . Zanima me dal smem da sipam sodu u raniju dal posle tu raniju mogu da koristim za zagrevanje vode kad surim prasice.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #19 poslato: April 25, 2012, 00:30:27 »
Ja sam jednu raniju namenio za to ali ako dobro ocistis ostatke voska i propolisa sa zidova zasto ne bi mogao....

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #20 poslato: April 30, 2012, 23:24:26 »
Hvala Savo.
Ne znam sta da uradim sa medom , dal smem da ga dam rojevima umesto secera da pravim sirup 1 litar vode 1 kg meda . Posto nije bio sav zatvoren kad sam ga probao kao da je ukiso .
Hvala unapred

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #21 poslato: April 30, 2012, 23:35:26 »
nemoj Krsto , ako ti je bas zao meda sacuvaj ga u zamrzivacu za rakiju , rizikujes vece zlo ... moje misljenje ....

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #22 poslato: Maj 01, 2012, 23:04:20 »
Tako cu i da radim imam oko 100kg to cu da naspem u plasticne flase od vode po 5 litara i u zamrzivac.
Danas sam prao ramove u kausticnoj sodi i dobro se ciste , samo ne znam kako plodiste zbeg i podnjacu da stavim u kazan jer kazan je od 50 litara . Razmisljam da uzmem tapetarsku cetku pa da tako pokusam da nanesem rastvor sode na plodiste ako bude moglo da skine vosak i propolis.


 

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #23 poslato: Maj 01, 2012, 23:53:48 »
delove kosnice nemoj kuvati , vosak i propolis satruzi spaklom i zicanom cetkom , mozes ih onda oprati cetkom sa sodom a ja sam poceo da koristim Varikinu 1:10 koji prskam fajtalicom , mozes i da opalis brenerom...

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #24 poslato: Maj 02, 2012, 08:36:52 »
 Jel to znaci litar varikine u 10 litara vode pa tim prskas .U prodavnici su mi rekli da nemaju varikinu imaju ace to je zamena za varikinu .

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #25 poslato: Maj 02, 2012, 08:42:21 »
da tako ,taj odnos, potrazi malo , ja sam nasao kod nas  proizvodjac SJAJ 60 din. litar

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #26 poslato: Maj 08, 2012, 22:07:24 »
Danas sam procedio nozevoj od 200gr zalfije , 60 gr vreska , 1l alhohola i litar destilovane vode dobio sam 1 litar nozevoja.U onaj ostatak sam nalio oko pet litara vode da dam pcelama u pojilicu.


Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #27 poslato: Maj 12, 2012, 17:29:10 »
da li vodu koju sam procedio od ostatka nozevoja treba razblazivati ili je samo sipati u pojilicu .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #28 poslato: Maj 13, 2012, 00:27:20 »
Danas sam procedio nozevoj od 200gr zalfije , 60 gr vreska , 1l alhohola i litar destilovane vode dobio sam 1 litar nozevoja.U onaj ostatak sam nalio oko pet litara vode da dam pcelama u pojilicu.



Bravo kolega Krsto. Tako je najbolje.

da li vodu koju sam procedio od ostatka nozevoja treba razblazivati ili je samo sipati u pojilicu .

Ne znam kolega Krsto koliko ste Nozevoja iscedili ali mislim da ako imate malo jaču koncentraciju i ako pčele ne uzimaju takvu vodu sa Nozevojom da možete slobodno da dodate još 5 litara vode.

Pozdrav iz Novog Miloševa....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: pcele uginule od nozeme cerane
« Odgovor #29 poslato: Maj 13, 2012, 09:19:46 »
Danas pada kisa pa cim se prolepsa vreme sipacu u pojilicu pa cu da pratim da li uzimaju vodu ako ne budi pile ja cu jos da razblazim . Hvala Vojo na savetu.