Sad još veća i ljepša čestitka za drugi snimak!
A, da li se isto tako pčele još koji put mogu ponašati, a da nije varoa u pitanju pa bi trebao institut?
Pozdrav, želim ti puno sreće i uspjeha u snimanju, proučavanju i zaključivanju.
Esade, naravno da ima bolesti koje se ne mogu apsolutno potvrditi onim, što zovemo „odokativni pregled“. To je fizički nemoguće, jer se radi o mikroorganizmima koje ne vidimo. Iskustvo i teorijsko znanje pomaže pčelaru da prepozna bolest pčele, na osnovu više pokazatelja. To je veoma važno, da bi se preduzele odgovarajuće mere ili da se ne preduzima ništa, ako to nema smisla. Ako je besmisleno preduzeti neke mere, neophodno je prilagoditi prostor snazi društva (ili očekivanoj snazi- eventualnom budućem slabljenju društva) i nastaviti sa pažljivim praćenjem toka bolesti ili poremećaja. Ako je bolest jako zarazna, zajednice se mogu izolovati ili čak i uništiti.
Ne treba odmah trpati u košnicu različite lekove ili antibiotike.
Prepoznavanje simptoma bolesti i osobina izazivača bolesti je poželjno još i zbog toga da se ne petlja po košnici i ne traže bolesti kada ih je gotovo nemoguće prepoznati.
Poznato ti je da smo imali savete da se traže simptomi američke truleži legla u decembru!? Tada se može samo naškoditi društvu, a ta bolest će se teško tada otkriti običnim posmatranjem. Čak i da je bilo nekih tragova krajem leta i pčele su došle do stanja zimskog klubeta (ponekad i sa nešto legla), vrlo je moguće da se bolest više ne pojavi.
Slično je i kod nekih poremećaja. Takođe smo imali „krivo“ viđenje nekih problema iskusnih stručnjaka u aprilu ove godine. Pojava očigledne prehlađenosti legla je proglašena pojavom grabeži. Preduzimanje pogrešnih mera pri tome može dovesti do drugih problema.
Majska bolest se tumači kao neka bolest, a to nije bolest nego poremećaj u ishrani pčela do kojeg dolazi u relativno jasno utvrđenom vremenskom periodu. Meni lično je smešno kada se insistira na tome da je majska bolest nastala ishranom pčela buđavim polenom. Koji buđav polen i kako ga to pčela koristi u ishrani? Pčele takav polen izbacuju iz košnice kao nečistoću. Majskom bolešću je tumačeno svako kretanje pčela po tlu ispred košnica i usred leta!!? ili po završetku jakih paša.
Ovo što sam prikazao na snimcima se može proveravati i pokazaće se da je samo jedan od razloga pojave pčela koje ne mogu leteti i hodaju po tlu. U suprotnom se pribegava raznovrsnom „lečenju“. Posledice lečenja su uglavnom negativne, po svim pitanjima.