Autor Tema: ЗИМА 2016 / 2017 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 44500 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Pozdrav za postovane kolege sa foruma, pratim stalno pisanja, pa evo i ja da se javim ove godine. Nazalost na ovoj temi. Kod mene je situacija sledeca , od 17 zazimljenih drustva tri stradala od gladi mojom greskom i ako je meda bilo u kosnici. Jucerasnjim pregledom sam ustanovio da nema tragova nozeme i da su sest drustva probila medne kape tako da cu morati sutra da intervenisem sa pogacama. Inace i ovde kod mene se dosta kolega zali na stradanje drustava ali uglavnom zbog varoe. Pozdrav za sve kolege.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Kod mene od 41 ostalo 37. Dvz klasična uginuća i dva bezmatka. I ova uginuća su očekivana. Krajem avgusta sam dobio nekoliko matica i ti rojevi su nespremni ušli u zimu. Moja greška. Sve ostale su u zadovoljavsjućoj formi. Legla ima a i unos polena je vidan. Javljaju lepo vreme naredne dve nedelje i nadam se da će sve biti u redu. Ove godine i ubuduće neću formirati rojeve posle prvog avgusta.
Čitam i na drugim forumima da kasni rojevi stradaju, pa mi se nameće pitanje kako ste ih formirali i kada?

ps. očigledno da kao početnik imam sreće pa mi sve na broju mada je pitanje u kakvom su stanju, nisam do sada pregledao ramove.
formirani tako što sam uzimao pčele i leglo iz više košnica i dodao oplođenu maticu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
 :)
Hvala na odgovoru. I ja sam krajem maja uzimao ramove sa leglom , formirao nukleus sa 3-4 rama legla ,dodavao oplođenu maticu i sve mi preživele.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Од зазимљених 10 пчелињих друштава (7 РВ и 3 РЕВ) сва су изимљена. Ових дана уносе полен и воду са постављених појилица.

Nažalost, moja inicijativa pravljenja "karte" stradanja pčela nije naišla na pozitivan odziv. A sa malo vašeg i malo više mog truda :) , možda smo mogli i izvući neke zaključke.

Ničim osnovana i ničim potkrepljena, moja je teorija da je hemija počela da uzima danak...

Ненаде, моје мишљење се потпуно поклапа са твојим, али није битна карта. Пчеле су страдале на стационарним пчелињацима, а узроке због којих су страдала, покупила су током целе активне сезоне 2016. године. Како убедити пчеларе да дају податке о броју страдалих друштава, типу кошнице, локације пашних терена које су посетили и у које време, третмане које су спровели против варое и којим средствима, да ли су страдала због глади и на чему су биле зазимљене, да ли има трагова ноземе.
Има ту још доста ствари, које би требало узети као улазне елементе, да би се направила добра анализа узрока страдања.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Од зазимљених 10 пчелињих друштава (7 РВ и 3 РЕВ) сва су изимљена. Ових дана уносе полен и воду са постављених појилица.

Nažalost, moja inicijativa pravljenja "karte" stradanja pčela nije naišla na pozitivan odziv. A sa malo vašeg i malo više mog truda :) , možda smo mogli i izvući neke zaključke.

Ničim osnovana i ničim potkrepljena, moja je teorija da je hemija počela da uzima danak...

Ненаде, моје мишљење се потпуно поклапа са твојим, али није битна карта. Пчеле су страдале на стационарним пчелињацима, а узроке због којих су страдала, покупила су током целе активне сезоне 2016. године. Како убедити пчеларе да дају податке о броју страдалих друштава, типу кошнице, локације пашних терена које су посетили и у које време, третмане које су спровели против варое и којим средствима, да ли су страдала због глади и на чему су биле зазимљене, да ли има трагова ноземе.
Има ту још доста ствари, које би требало узети као улазне елементе, да би се направила добра анализа узрока страдања.


                             Слажем се Зорановим излагањем. Разлози страдања су вишеструки. Са друге стране наш менталитет је такав да када је нешто добро онда то обзнањујемо на сва звона. Када ствари крену лоше , по злу , већина се ућути и не јавља се. И то је један од разлога зашто се лоше ствари понављају из године у годину. Ко ћути и не пита осуђен је да стално скита.
                              Иначе малочас сам консултовао временску прогнозу за март месец. Не верујем јој превише али оријентационо је погледам сваког првог и петнаестог у месецу. За март се најављује променљиво време , биће падавина али температура неће одлазити у минус. Ако би тако било треба се обрадовати. Овакво време би гарантовало брзо буђење природе и добар пролећни развој.
                              Не треба заборавити да се у пчеларству и март месец сврстава у тзв. зимске месеце. Ширење легла драстично повећава потрошњу хране  па ако су залихе слабе  а природа није издашна и још наступи неколико дана наглог захлађења може бити белаја.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Ja se u potpunosti slažem sa svojim izlaganjem. Mislim, bilo bi glupo da se ne slažem... :)

Sistematizovanje podataka je jedan od naučnih pristupa ( ako je statistika naučna disciplina ), a takvi podaci su daleko pregledniji i pogodniji za donošenje zaključaka.

No, što bi rekli pčelari, ja bih uradio tako, a vi kako mislite da je najbolje...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
17. Februara na svojih 8  drustava dodao pogace,LR zazimljena na dva nastavka,bilo je 10 stepeni pa nisam vadio ramove. Sve su bile vesele i radne, za koji dan cu ih pregledati, pa cu znati da li sva drustva imaju maticu. U mom okruzenju je stanje sareno sto se gubitaka tice. Pcelinjak je u selu Vrbovac,na oko 300 mnv.        Drugaru od koga sam prethodne dve godine zajmio centrifugu je stradalo desetak drustsva, a zazimio je 16 komada,kosnice su poloske,drustva koja su preskocila izgleda da imaju nozemu. Varoa je uzela danak , tretirao je samo oksalnom u novembru,taj pcelinjak je 400-450m prave linije od mene.  Komsija preko reke se zalio da su mu 6-7 komada sredili misevi. On ima plodiste poloske,mediste LR, oko 120-130 komada. Jos jedan komsa, ima dvadesetak poloski i DB mi je rekao da mu je stradalo 6 drustava. U susednom selu drugaru je stradao ceo pcelinjak, od 30 LR ostalo mu je 3.Uzrok varoa, kasno je tretirao. Pcelar sa 350 kosnica LR ,od njega sam kupio 4roja, iz Zajecara mi rece da su njemu stradala 30 komada, 26 jesenas od grabezi, 4 od gladi. Drugaru iz Boljevca od 5LR roja ostalo je tri, mada slabi su i bili,zeznuo ga je pcelar koji mu je isporucio rojeve,dobio ih je krajem jula na 5 ramova :(.Bila je najezda varoe, duga zima i dug ledeni talas, dva meseca pcele nisu mogle na procisne letove,i to je ubitacna kombinacija,dosta drustva je stradalo od grabezi, nije ni uslo u zimu. Na zalost kod nas kasno krece vegetacija, i zbog blizine Rtnja i Tupiznice mart i april su varljivi. Tek kada vidim da cveta maslacak a pcele unose polen mogu da smatram da je izimljavanje uspesno.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



                Ову тему остависмо незавршеном и недореченом. Ништа ново није ни прва ни последња таква. Само да нам се оваква зима скоро не понови.

Van mreže Mihajlovic Mitar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lopare
Kod mene su gubici 17,5%, malo poveci ali eto, u buduce moram vise raditi da to svedem na manji procenat. Tretman je vrsen od polovine jula do pocetka avgusta, varolikom 4-6 zadimljavanja, zavisno od drustva do drustva i nista drugo osim toga. Znam da ce mnogi reci da je varolik stetan ali mi to predstavlja jedan od najbrzih nacina, jer bih drugacije tesko stigao.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                           Започео сам у октобру ову тему па је ред да дам и неки резиме зиме 2016 / 17. Ово посебно стога што сам током протеклог викенда обишао свој а и два пчелињака пријатеља из Велике Плане а највише смо разговарали баш о зимским страдањима.
                           Најпре податци са мог пчелињака. Коначно страдање 25 % . За мене много јер у ранијим годинама нисам уопште имао губитака. Ипак када то упоредим са стањем на суседним пчелињацима морам да ућутим и будем задовољан.
                           У суботу сам помагао при прегледу пчелињака једног пријатеља који се повремено јавља овде на форуму. Зазимео је 44. што ЛР што РВ кошница. Преживело му је 11. од чега 2 РВ ( више их није ни имао ) и 9. ЛР. Након 4-5 година пчеларења и лутања између ЛР и РВ кошница дефинитивно је преломио и одлучио да распрода све ЛР и пређе само на РВ кошнице. Штета , изгубио је пар година у лутању а уложио силне паре у ЛР кошнице . Пчеле су биле са довољно хране тако да му је препун замрзивач рамова са медом. Јуче је све то врцао и чуваће тај мед за прихрану јер како рекох креће малте не из почетка са разројавањем и куповином пакетних и РВ ројева. Све наравно ако прода на време ЛР кошнице јер пара за нова улагања нема.
                           Други колега са којим сам се чуо телефоном је имао страдање 100 %. Баш тако , све су страдале.
                           Остали са којима сам био у контакту страдања између 30 и 50 %. Превише. Има наравно и оних који су све урадили на време и оваква страдања нису имали али су они у огромној мањини.
                           Одмах да разјасним једну ствар. Објективно је прошла година била лоша , катастрофална али смо то знали и прошле године и за сва ова страдања је крив искључиво пчелар. Околности су биле такве какве јесу и требало се њима прилагодити а не све одрађивати рутински као у просечним годинама.
                           О сумњи да ће бити страдања сам писао још јесенас на почетку зиме . Због тога сам уосталом и покренуо ову тему. Јесенас јесам погодио шта ће се и зашто десити али од тога је слаба вајда кад нисам спречио па и сам прошао као бос по трњу.
                            Ипак још пар речи да нам се овакве ствари више не понављају. Основни разлози оволиких губитака су :
                             
                            1. Лош квалитет зимских пчела. Током јула и августа је било беспашних периода а на неким теренима се дешавало да матица прекине са залегањем. Ово је између осталог допринело врло лошем одгоју зимских пчела са мање масног ткива него што је то потребно и њиховом лошијем зимовању.
                            2. Инвазија варое , много већа него претходних година. Нада Плавша је на предавању одржаном пре пар недеља у Великој Плани о овоме изнела врло интересантне податке. Наиме , након третмана против варое крајем августа и почетком септембра месеца већина пчелара је то сматрала довољним и чекала још евентуални третман оксалном киселином крајем новембра или почетком децембра. Између осталих и ја сам тако урадио поучен искуством од ранијих година. Међутим то прошле године није било довољно. Нада Плавша тврди да је вароа овим августовским третманом готово уништена као што то уосталом редовно и бива. Међутим она је током прошле године имала идеалне услове за развој и током септембра и до половине октобра њена инвазија је поново захватила већину друштава. У најгоре време јер је тада напала зимску пчелу и додатно је оштетила, ослабила и скратила живот. Она је то упоредила са најездом и хиперпродуцијом скакаваца у Африци која се догађа сваке 4 - 5 године када направе пустош. Исто то је било са вароом прошле године. Идеална година за њену хиперпродукцију . Резултате бележимо сада на пролеће.
                             3. Зазимљавање пчела са недовољно неквалитетне хране. Не мали број пчелара је поучен искуством из претходних година са благим зимама пчелама оставио недовољну или неквалитетну зимницу. Знам велики број њих који су половином августа изврцали све што су имали у кошници јер је багрем потпуно изостао па су рачунали да се овим како тако изваде. Рачунали су да ће шећером све надокнадити те су им пчеле зимовале само на шећеру а не на меду. У мом крају је у септембру , посебно око Мораве било медљике те су пчеле малте ње њу спремиле за зиму што је био додатни белај. И сам сам у кошницама за зимовање имао мешавину медљике и сирупа јер другога једноставно није ни било.
                              4. Дуга , хладна и оштра зима. Сама по себи да није било претходних разлога хладна и оштра зима пчелама не би шкодила. Међутим , лоше однеговане зимске пчеле , на лошој храни овакву зиму су и те како осетиле. Да подсетим да је добро захладнело већ од почетка октобра а да су ледени дани у јануару и фебруару баш потрајали. Прочистни излети су били ретки а пчеле већ оштећене вароом на доста медљике почеле су да обољевају и од ноземе . Ја лично нозему никада нисам имао у кошници. Ове године су ми два друштва страдала баш са знацима ноземе и то сада почетком марта. Прегурала су зиму и таман када сам мислио да су се извукла одоше Богу на истину. Рамови упрљани.
                              5. Све напред побројано је погодовало развоју и других вируса и болести. Од тога сам бар био поштеђен. Они са губитцима од 90 - 100 % вероватно нису.


                              Шта рећи на крају ?  Било, не поновило се. Из ове зиме 2016 / 17 ако ништа друго бар се морају извући искуства да се слична не би поновила. Наша народна пословица каже да после кише ипак огреје сунце. И ето дочекали смо га. Пчеларска пословица каже да кад има леда има и меда. Леда је зимус баш било па нам остаје да се надамо да ће ове 2017.бити и меда. Зато медна нам свима била ова година. Ако се по јутру дам познаје имамо се чему надати.
                           

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
              Za ovo poslednje Gorane iz tvojih usta u božije uši.
                       Pozdrav sa Pala.