Autor Tema: Prelazni RV nastavak  (Pročitano 40509 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #30 poslato: Maj 12, 2012, 10:26:12 »
Kolega Hajrize RV prelazni nastavak se može koristiti i kao plodište na LR košnicama i kao prelazni nastavak iznad LR plodišta a između LR nastavaka. Takođe on može da služi i kao medišni nastavak.
Takođe na LR plodištu može da se koristi više RV prelaznih nastavaka.

To što je kod Vas kolega Hajrize nešto usporen rad na prelasku u RV prelazni nastavak je najverovatnije neprilagođenost snazi zajednice. Mislim da sam par mesta opisao da se u LR ramove treba uvezati po dva RV rama i dodati u LR plodište pa zatim kada ih pčele izgrade u matica zaleže oni se podižuu RV prelazni nastavak a na njihovo mesto dodaju druga dva LR rama u kojim su uvezani RV ramovi sa osnovama.
Posle podizanja i ova dva RV rama sa leglom  u prelazni nastavak dodaje se matična rešetka između LR plodišta i RV prelaznog nastavka a matica ostavlja u RV prelazni nastavak.
Ovakav način rada je najdelotvorniji.

Želim Vam puno uspeha u radu...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #31 poslato: Jun 05, 2012, 10:41:05 »
Једно јако друштво из РВ кошнице ставио сам у прелазни наставак РВ, а изнад њега ЛР тело са сатним основама, са циљем да ми пчеле изграде саће и залегу неколико ЛР рамова, да би одвајањм ЛР наставка и премештањем на нову локацију, са додаванјем младе и спарене матице, добио ново ЛР друштво.

Уместо тога, врцам пуних, и поклопљених 100%, 10 ЛР рама.

Доле нисам могао да гледам, све ври од пчела.

Ставио сам бежалицу и сутра идем да покупим медишне наставке.

Поздрав.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #32 poslato: Decembar 20, 2012, 12:58:13 »
Baš me čudi kako nisam objavio fotografiju mojih prelaznih nastvaka RV.

Pozdrav.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #33 poslato: Februar 05, 2013, 00:23:58 »
koje su mjere ovih prelaznih nastavaka za rv?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #34 poslato: Februar 05, 2013, 00:29:44 »
Keno, na prvoj stranici ove teme u prvom postu imaš dimenzije RV prelaznih nastavaka.

Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #35 poslato: Februar 06, 2013, 02:27:30 »
Pozdrav svima
Ja sam imao samo RV kosnice i onda se pojavilo par kolega koji traze nukleuse sa LR ramovima pa sam jednostavno odsjeko sper-plocu vanjski dimenzija kao dva nukleusa a u sredini sam napravio rupu dimenzija unutrasnji mjera RV i stavio jedno na drugo.U svaki nukleus sam podigo po dva rama sa leglom i postavio komadic lima da lezi na dva LR rama i drzi RV ram,a kad je dobra pasa postavljo sam i 4 nukleusa,non stop prihrana i izvuku za kratko vreme.Isto sam radio i ove osmougaone 3 prodate a po jedna meni i kolegi za ukras u cvijetnjaku.Ima jos slika ako koga zanima ako ne da Vas ne tusim bez potrebe.Pozdrav i sretno u radu.Ilic
http://img46.imageshack.us/img46/5577/img02692201208040944.jpg
Prelazni RV nastavak

http://img713.imageshack.us/img713/7888/img02723201208221929.jpg
Prelazni RV nastavak

http://img844.imageshack.us/img844/3295/img02318201205041546.jpg
Prelazni RV nastavak


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #36 poslato: Februar 06, 2013, 09:41:08 »
Slobodane,
Čovječe, kako ovo može nekoga ne zanimati? Daj nam što više da vidimo. Za mene je prekrasno, a osmougaonu ćeš mi, ako htjedneš, malo detaljnije pojasniti (po slici sudeći, daska je debljine od 30 do 50 mm, ili slika vara).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #37 poslato: Februar 07, 2013, 00:34:23 »
 Pozdrav
Esade ja sam sve kosnice radio od daske debljine 38,1 posto je to standardna debljina ovde kod mene a ostane mi na radilistu puno a ja neznam zasto ali volim kad je nesto dzaba  ;D ;D.
   Da ne kvarimo temu i remetimo rad ostalim  kolegama ostalo ce da pisemo negde drugo Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #38 poslato: Februar 07, 2013, 08:52:59 »
Pozdrav
Esade ja sam sve kosnice radio od daske debljine 38,1 posto je to standardna debljina ovde kod mene a ostane mi na radilistu puno a ja neznam zasto ali volim kad je nesto dzaba  ;D ;D.
   Da ne kvarimo temu i remetimo rad ostalim  kolegama ostalo ce da pisemo negde drugo Pozdrav
Dobro, ali obavijesti me ako otvoriš temu, posebno o osmougaonoj.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže miloš todorović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sisak
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #39 poslato: Februar 07, 2013, 12:19:45 »
za početak svima na ovom forumu pozdrav iz siska, čitao jesam ali javljao se nisam evo da kažem nešto i o sebi, počeo sam pčelariti prošle godine te od kolage na poslu dobio pčele normalno u lr košnici pošto ovdje jako malo ljudi pčelari sa rv, tek tu i tamo neki nešto probavaju.Pošto je košnica bila na samo jednom nastavku stavio sam gore prelazni nastavak sa satnim (13kom) ali pčela nije nikako htjela gore kad sam vidio da ništa od toga onda sam jednostavno maknuo prelazni nastavak sa košnice te stavio normalan nastavak lr i u njega podigao 5 okvira lr  i 5 okvira rv tako da sam na satonošu rv prikuco letvicu dužine 480mm naizmjenično ih raspodjelio i u tili čas pčele su sve rv okvire izgradile matica ih odmah zalegla i dalje je bila pjesma mogao sam radit što sam htio .To je bio moj način prebacivanja iz lr u rv probao sam sa prelaznim nastavkom ali nije išlo možda zato što sam dobio zlabu zajednicu od kolege  pozdrav svima

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #40 poslato: Februar 07, 2013, 14:10:06 »
za početak svima na ovom forumu pozdrav iz siska, čitao jesam ali javljao se nisam evo da kažem nešto i o sebi, počeo sam pčelariti prošle godine te od kolage na poslu dobio pčele normalno u lr košnici pošto ovdje jako malo ljudi pčelari sa rv, tek tu i tamo neki nešto probavaju.Pošto je košnica bila na samo jednom nastavku stavio sam gore prelazni nastavak sa satnim (13kom) ali pčela nije nikako htjela gore kad sam vidio da ništa od toga onda sam jednostavno maknuo prelazni nastavak sa košnice te stavio normalan nastavak lr i u njega podigao 5 okvira lr  i 5 okvira rv tako da sam na satonošu rv prikuco letvicu dužine 480mm naizmjenično ih raspodjelio i u tili čas pčele su sve rv okvire izgradile matica ih odmah zalegla i dalje je bila pjesma mogao sam radit što sam htio .To je bio moj način prebacivanja iz lr u rv probao sam sa prelaznim nastavkom ali nije išlo možda zato što sam dobio zlabu zajednicu od kolege  pozdrav svima
Kolega, prvo: dobrodošao i sretno ti bilo u svakom pogledu.
Drugo, vjerovatno se slabije snalaziš pa nisi išao redom kao ni ja. Prvo na "Početnu" pa na temu "Predstavljanje članova" pa otvoriš novu temu i daš joj ime te se tu predstaviš, a usput od tada imaš svoju temu u kojoj nisi ograničen temom kao u ostalim temama jer ne ide, npr. da ja sad u temi o RV počnem pisati o DB-u i sl. No, ti si se predstavio, a to je najvažnije, ostalo će se srediti.

Dobro si se snašao, biće od tebe dobar pčelar kad se već na početku dobro snalaziš. Ne mora značiti da si dobio slabu zajednicu ("Poklonjenom konju ne gleda se u zube!"). Nije baš preporučljivo pčelama dodavati pun nastavak satnih osnova pa i tu može ležati problem, no ti si se već snašao na čemu ti čestitam.
Pretpostavljam da nećeš nazada, nego naprijed, a to znači da se odrediš za košnicu (ti si već, vjerujem, izabrao RV) te da ovdje iščitas sve i uporedo se pripremaš za sezonu, koja je već počela (pripreme).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže miloš todorović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sisak
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #41 poslato: Februar 07, 2013, 23:27:06 »
kolega Esade kao prvo hvala na dobrodošlici,nisam baš shvatio mislio sam da tu trebam pisati pošto je rječ o prelaznom nastavku,  a o tome sam samo i pisao probao sa prelaznim ali nije išlo pošto u njega nism mogao zgurat lr okvir moro sam ići na lr normalni nastavak i tako ih pomješat sve su bile satne pošto nisam imao izgrađenih rv ramova.Točno je i to moj izbor je Rv samo ću ja na njoj neke stvari posložiti kako meni odgovara pošto sve sam izrađujem a ovdje i nemam gdje kupiti za rv a i da imam ne bi (sam svoj gazda) najgore mi je kad ljudi krenu u neki posao počnu kukati nema ovoga nema onoga itd snađi se ko te pita kad bi to bio siguran posao i odlično plaćen za nas smrtnike tu nebi bilo mjesta Eso puno pozdrava iz siska tebi i cjelokupnoj ekipi

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #42 poslato: Februar 08, 2013, 00:40:44 »
Živio, Miloše, ovdje ti je Vojo pa će ti i on pripomoći, siguran sam, kao i ostale kolege.
Dok ne krene razgovor, ti prokliži kroz razne teme kako bi upoznao i Forum, i članove te saznao nešto što ti može pomoći. Ako nešto fali, pitaj i neko će ti odgovoriti.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #43 poslato: April 22, 2014, 11:29:19 »
Dobro veče želim dragi forumaši i poštovani Vojo B., ja bi nesto napravio sa svojom LR košnicom.
Imam ideju da izrezem izgrađeno prazno saće iz 2 LR okvira koje moram ukloniti da bi stala ona 2 RV okvira koja se prva dodavaju pri početku rada sa prelaznim RV nastavkom, i to saće bih ubacio u ta 2 RV okvira i ta 2 okvira bih ubacio sredinu legla LR nastavka ali ne jedan do drugog, i kad ih matica zaleze podizem ih gore... i poslije ponovno ponovim proces  .... sto kazete... il kako bi moja baka ličanka rekla.. šta veliš...
       Kada se ta prva dva rv okvira, izrađena i zaležena, stave u prelazni nastavak iznad lr plodišta,interesujeme šta se stavlja sa bočnih strana levo i desno do ta dva okvira.Ukiliko su samo u prelaznom nastavku samo ta dva okvira,neće li da se prehladi leglo i koliko okvira sa leglom u tom trenutku prebacivanja treba da se nalazi dole u plodištu?
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #44 poslato: Maj 19, 2014, 11:50:17 »

Odg: Prelazni RV nastavak
« Odgovor #20 poslato: Februar 22, 2011, 20:54:44 »
Citat
"Ja sam prošle godine RV prelazni nastavak (isto i prelazni EV nastavak) stavljao između dva puna LR nastavka, s tim da mi je matica ostajala u donjem LR nastavku (na podnjači), a matičnu rešetku sam stavio iznad prelaznog RV nastavka. Pčele su za 5 do 7 dana uradile sve satne osnove u prelaznom nastavku i matica je počela da leže jaja u novom saću"

     Da li su pčele u gornjem lr nastavku iznad matične rešetke izvlačile matičnjake.Pretpostavljam da je i u tom lr nastavku bili leglo.Imam izvučene rv ramove koji se nalaze u prelaznom nastavku koji je smešten iznad dva lr nastavka bez mat.rešetke i sada je medište.Prebacio bih maticu na prethodno opisani način.Da li da to uradim posle ove izuzetno skromne bagremove paše ili nakon toga?
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.