Ja sam tako radio posle bagrema , sa Batinim prstenom i sve sto se uhvati sutradan istresem od po nekoliko kosnica mozda 2-3 kg i dodam maticu u kavezu sutradan .Istresem ih na satne osnove i obilno prehranim kad dodam maticu .Neke od njih su na suncokretu donele farar nastavak meda .Ako je drustvo puno pcela onda je batin prsten mozda mali ali ko ce imati toliki broj praznih nastavaka ?Meni je ove godine falilo za medista i za skladistenje rojeva ,a kamoli da sede prazni i sluze za vrcanje .kako u jednoj turi skinem po 20 nastavaka i teram na vrcanje znaci treba da imam 20 nastavaka praznih u rezervi ,pa i nije nesto racionalno.
Синиша ти као инжењер треба да разматраш понуђене податке и налазиш решење. Податак је да човек пита да ли да подбаци под бежалицу празан наставак (свакако да је боље да у том наставку има изграђеног саћа...али може и празан) јер их вероватно има. Такође би требало да шире посматраш неки проблем.
Кошнице су на три наставка, па би ставио бежалицу испод два медишта - да ли ће пчелама сметати да се све "преселе" у плодиште, или да ипак сад додам један празан наставак (без рамова) изнад плодишта, па да остану у та два наставка неколико дана?
И сматрам да је реч о правилној употреби бежалице а не „карабуџењу“. Такође може постојати и потреба да се оба наставка очисте од пчела и да је у питању време које има пчелар на располагању. У условима када немам помоћне наставке, нисам никада на бежалицу стављао сва медишта него сам радио поступно – једно по једно (или два ако имам три медишна наставка), код најјачих друштава а сва медишта код слабијих (које су имале већи губитак пчела). У багрему никада нисам остављао друштва са малим простором.
Следеће што се мора узети у обзир је и могућа привремена спреченост пчелара да скине наставке са медом (када већ спомињеш багрем опасност од ројења је стална у то доба и само би је подстакао ако не средиш друштво на време). А потом следи и несигурна могућност да се врате изврцани наставци (или склониш вишак пчела) која може бити такође упитна (може се десити и да се то не може одмах урадити).
Потом, долази до онога што сам назвао проходност бежалице и мислим на проходност у оба смера. Када пчеле због масовности испод бежалице закључе да могу пролазити у простор изнад бежалице оне то и раде. Кажем, тиме се губи предност бежалице али се може и затрпавати (блокирати) простор плодишта јер могу преносити део меда, ако којим случајем пчелар дође у ситацију да не може одмах скинути мед (то поуздано знам јер ми се дешавало да наставци стоје на бежалицама и то при врло јаким врућинама а ја не могу то да поскидам и тако стоји мед и више дана).
Значи, говоримо о правилној употреби бежалице.
ПС
У овом случају који наводи Милан, требало би скидати по један пун наставак а потом други. Али ја никада не бих скино сав мед него бих оставио део меда из тог преосталог наставка. У датом случају не знам намеру пчелара и зашто скида сав мед...иде јесен а не пролеће...
Навођење „ја сам радио на ивици жилета“ није најбољи начин упућивања некога. Може се десити да не испадне добро и човек одустане од употребе бежалица јер није успело оно што се очекује од бежалице и онда се сматра да нису добре за рад.
Мој син је отишао у петак после посла и вратио се у суботу око 16 часова. Скинуо је 140 полумедишта...а до пчелињака и назад има и да се „воза“ више сати...а треба то и утоварити
Иначе, сопствена „неуспешност“

(то што кажеш да немаш празних наставака...и схвати ово као шалу) није добар пример...ми имамо око 120 празних наставака које користимо при допуни зимнице. Има их потпуно неупотребљених на друштвима...
На
овим сликама је један наставак који је био „ за бацање“ и стајао је празан у групи наставака сличне намене (види се да су ивице наставка јако запрљане)...а онда је затребао за рој па је употребљен (а рој постао одлично друштво). Предност тога што се не баци све „у ватру“ (не баци се одмах, што неки ураде по хитном поступку) је очигледна а недостатак је што наставак није уредан...а требало је да буде.