Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32325 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #105 poslato: Maj 02, 2023, 22:38:56 »

Ето, урађеном послу мане нема... Нек је са срећом.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #106 poslato: Maj 03, 2023, 08:29:50 »
Хвала Зоране, а среће (лепог времена) треба и нека буде кад младе матице оду на "свадбени лет".  ;)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #107 poslato: Maj 04, 2023, 20:38:37 »
Како оно би за рушење затворених матичњака шестог дана од формирања нуклеуса, ако сам их формирао у понедељак у подне, кад то да обавим у суботу или недељу?

Старке су у понедељак остале са 10 и 8 рамова легла, за седам дана у овом периоду (јабука, маслачак...) легло се прошири за отприлике два рама, јел тако би?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #108 poslato: Maj 09, 2023, 15:31:03 »
Покидао затворене матичњаке у недељу, а у следећу суботу планирам ограничавање старки и, ако буде услова - више од по 12 рамова легла, формирање још једног нуклеуса (уз додавање матичњака из већ направљених нуклеуса којима ће тада бити 13. дан).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #109 poslato: Maj 10, 2023, 00:05:36 »
Покидао затворене матичњаке у недељу, а у следећу суботу планирам ограничавање старки и, ако буде услова - више од по 12 рамова легла, формирање још једног нуклеуса (уз додавање матичњака из већ направљених нуклеуса којима ће тада бити 13. дан).
Миланче пријатељу не чекај 13. дан од направљених нуклеуза, уради то 11. дан а некад и то буде касно.
Поздрав. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #110 poslato: Maj 11, 2023, 00:01:36 »
Важи Војо, нажалост нисам у могућности раније да обавим (прошле године сам успешно пребацио 12. дана).

...али једноставно ни април није био овакав (лош) од када сам запчеларио; на мојој локацији са јаком воћном пашом у четвртом месецу је тек један дан температура била изнад 20° (плус само десетак дана изнад 15°) уз константан ветар и повремену кишу.
Сада и званично (са сајта meteoblue) април 2023. на мојој локацији је други најхладнији у последњих 26 година и други са највише падавина у последње 22 године.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #111 poslato: Maj 11, 2023, 00:03:05 »
грешка

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #112 poslato: Maj 11, 2023, 00:11:15 »
Важи Војо, нажалост нисам у могућности раније да обавим (прошле године сам успешно пребацио 12. дана).

...али једноставно ни април није био овакав (лош) од када сам запчеларио; на мојој локацији са јаком воћном пашом у четвртом месецу је тек један дан температура била изнад 20° (плус само десетак дана изнад 15°) уз константан ветар и повремену кишу.
Сада и званично (са сајта meteoblue) април 2023. на мојој локацији је други најхладнији у последњих 26 година и други са највише падавина у последње 22 године.

И од мене у Банату никад лошији април за рад пчела.
Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #113 poslato: Maj 16, 2023, 15:46:37 »
Јуче и данас (15. и 16. дан од формирања нуклеуса) удари ветра су преко 50км/ч на мојој локацији, ако су матице изашле опет је велика вероватноћа да су изгубљене...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #114 poslato: Maj 17, 2023, 10:32:43 »

Милане, изаћи ће оне на оплодњу када процене да је најбоље за њих. Немој да се бринеш.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #115 poslato: Maj 22, 2023, 00:07:05 »
У петак сам урадио ограничавање, а сходно лошем времену, одузимању легла и хране, додавањем основа - друштва су имала тек по 1,2 или 3 рама легла више него пре 20 дана. Плава (за коју сам погрешно сумњао да је ушла у нагон) је била најјача са 13рл, па је један рам пребачен у наранџасту, како би се изједначиле са по 12рл. Бела је такође имала 12рл, и све три кошнице су ограничене са пет или шест рамова отвореног легла у плодишту и по три рама затвореног легла у другом и трећем наставку. Жута је подбацила са 9рл, али сам је ограничио: 5+2+2.

Матице нисам тражио, већ сам данас преконтролисао наставке изнад решетке и увидео да нема свежег легла. Све је ок, једино су залихе хране буквално на минимуму, зато матице нису ни залегале комплетно целе рамове, па сам их малопре прихранио са по литар сирупа 1:1; иначе су све "окупане" нозевојем и војвиром приликом отварања.

Ројевима је 21. дан и нисам их отварао, вечерас добили по 300мл сирупа у хранилице. Леета су им и даље сужена на 1,2цм. Старке су добиле отвор изнад матичне решетке (10ак цм), али доње главно је и даље "зимско". Глог (који није измрзао) је коначно почео, што значи да би требало свиб, багрем и малина да крену за 10-15 дана.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #116 poslato: Maj 25, 2023, 15:47:25 »
Јуче сам ставио широка леета код старки због (коначно) топлог времена, а и ускоро би требало да крене и јача паша... Одрађена и прихрана сирупом 1:1 са нозевојем; по 700мл ројевима и 350мл старкама. Притом сам искористио обилазак да поставим, по први пут ове године, замке за осе и стршљенове (по мало пива, оранжаде, воде и сирћета уз две коцке шећера).

У недељу ће бити 28. дан од формирања нуклеуса, па ако буде време послужило да се провери да ли су ројеви успели, тј да ли су матице пронеле...  Код старки следи провера плодишта, па превешавање или разројавање ако буде имало матичњака...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #117 poslato: Maj 25, 2023, 21:54:21 »

Важно је имати план шта ће се урадити.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #118 poslato: Maj 26, 2023, 11:10:26 »
Једино немам план шта радити ако затекнем лажне матице...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #119 poslato: Maj 29, 2023, 18:30:03 »
Опет време није дозволило отварање кошница јуче, само су ројеви прихрањена са по 900мл, а старке са 200мл сирупа. Малина је почела да цвета, глог је у пуном цвету, а свиб и багрем ће ускоро...Наредних дана јављају кишу у поподневним часовима, тачно када би могао до пчелињака, тако да...

Што се тиче случаја лажних матица (ако их буде било), тај рој ћу однети 30ак метара од пчелињака, а на његово место ставити нову празну кошницу (нуклеус). Из старе у нову пребацим празне и рамове са храном (ако их има) без пчела, па ће се старије пчеле враћати у нову кошницу после излета, а лажне матице ће остати у старој, па ћу их се некако решити као и рамова трутовског легла. Други дан у нову додам рам отвореног легла, са матичњаком ако буде имало. То је нешто што сам прочитао негде, шта искусне колеге мисле...Иначе раније сам "лажни" рој само склањао са пчелињака и стресао пчеле са по два рама на сат два, без стављања кошнице на пређашње место, па су пчеле попуњавање суседне кошнице.