...
Vrlo dobro znam šta je maslačak, moja majka je lečila neke zdravstvene probleme uz pomoć maslačka. Znam da postoji biljka koja ima cvet isti kao maslačak ( neznam kako se zove ), zna da naraste dosta u visinu ( 30-40cm ), ali to nije maslačak.
....
Хтео бих да избегнем могућу неугодност која наводи на то да не знаш шта је маслачак.
Радована поштујем као умереног и разумног човека и видим да није испољио никакво љутито противљење мојем писању, али да образложим мало шире.
С обзиром да сам се у животу нагледао (наслушао и начитао) много површних ствари, при чему пчелари не предњаче већ се држе јаког високопозиционираног просека опште површности, хтео сам да утврдимо градиво и подсетимо се да треба бити јако сигуран шта је шта. Разлог сам навео у некој од претходних порука.
Управо сам због суше довео у сумњу да је било цветања маслачка током целе прошле године. И није у питању само маслачак: услед суше се лагано „повлачи“ и обична трава у дворишту ( обични љуљ) итд.
Поред суше (у виду недостатка пдавина) утицало је и јако зрачење сунца. Прошле године је било дана са индексом 10. Ове године се не сећам да да је било тих вредности. И при најтоплијем дану је индекс УВ зрачења био испод 10.
Док су младе, неке биљке личе на маслачак. То су биљке из рода главочика и мислим на
Костриш, али и на сродника - Старачац. Сличност може довести у заблуду по питању употребе као лековитог средства. Може лако доћи до забуне јер се може навести обични Костриш за обични Старачац (често су називи измешани). Многи се сада баве „лекаријама“ и лечењем па може бити проблема. Имајући у обзиру народна имена, народ и може погрешити (изузев добрих познавалаца).
Пример замене имена (са све латинским називом

где пише - obični kostriš Senecio vulgaris ) је овај BASF – ов „каталог производа“ тј отрова и не треба отварати цео обиман документ него само видети у кешираном издању):
https://www.agro.basf.hr/Documents/2020/Katalog.pdfОбични Костриш је Sonchus oleraceus и то јесте јестиви костриш. Онај „обични костриш“ који су у каталогу навели је Старачац обични (Senecio vulgaris) и он је проблематичан.
На ова два сајта је нпр. указано на опрез при коришћењу
http://www.glas-slavonije.hr/315272/16/Staracac-obicni---smirujuca-biljka-Venerehttps://www.pijanitvor.com/threads/obicni-kostris-senecio-vulgaris.25899/#post-397797На наведеном сајту Pijani Tvor има понешто написано врло тачно али има и „офрље“ ставова: једем док не цркнем иако је опасно, али рекли ми.
Ако би у некој мери поредили са јестивим и отровним гљивама, ево лепог примера где господин наводи да и у књигама има грешака и „офрље“ ставова, односно површности (погледати минут два у продужетку од линкованог времена, а било би добро погледати и цео видео прилог):
https://youtu.be/yPynTGHGXJo?t=291Иначе, сећам се да смо као деца сакупљали сено за краве и да нам је отац говорио да избацијемо ту биљку која се некако увек утрпа у откосе и отровна је. Тада нисам знао да је реч о Старачцу (ваљда сам га добро „измуљао“ по падежима

).
Често немамо потпуне податке и то се може лоше завршити.
ПС
Има више биљака које имају цвет сличан маслачку. За пчеле су углавном корисне, нарочито што су многе прилично отпорне на сушу.
Надам се да нисам да вас нисам удавио (иако сам хтео

). Али како се ради о биљкама којих има и током Михољског лета, тема није промашена.