Autor Tema: NOZEVOJ-protiv nozeme  (Pročitano 243698 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #345 poslato: April 03, 2021, 11:59:36 »
Бели лук је антибиотик. Никада га нисам мешао са нозевојем да бих га давао пчелама.
Давао сам кокошкама по чен сецканог белог лука у воду у коју сам додавао нозевој као превентиву.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan Jordanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • 50 košnica DB12
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Draguša kod Blaca
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #346 poslato: April 11, 2021, 10:11:23 »
Jesenas sam prihranjivao uz nozevoj, pa bi i sada.
Nozevoj sam pravio u mei po 2l alkohola i vode, 400gr žalfije i vresak koliko već ide.
Nakon dobrog ceđenja, izašlo je nešto više od 2l, rekao  bih malo, ostatak žalfije i vresak sam ponovo prelio sa 2l obične vode, stajalo je par sati, procedio i tamna je baš.
Mislim da i to iskoristim u sirupu, da li da idem sa recimo 5% jer je pretpostavljam slabiji o nozevoj od prvog ceđenja

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #347 poslato: April 11, 2021, 14:51:49 »
Можеш после прве туре да поново додаш алкохол у биље само што то касније мање разблажиш.
Слободно додаји нозевој кад год прихрањујеш. Не шкоди.
Ја никад нисам гледао у милилитре кад сам додавао нозевој. Сипам из флаше и погледам које је боје сируп кад се измеша.
Мислим да ту не можеш погрешити.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #348 poslato: Septembar 29, 2021, 01:21:17 »
Ове јесени смо свим заједницама у сваки сируп који смо додавали као допуну зимнице дали по 2-3% Нозевоја без обзира на количину сирупа који се додаје.

Потрошено је око 30 литара Нозевоја.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #349 poslato: Oktobar 30, 2022, 19:50:22 »
Drage kolege, gde nabavljate žalfiju i rtanjski čaj? Po kojoj ceni?
Planiram ovih dana...

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #350 poslato: Oktobar 31, 2022, 09:41:51 »

Cur moriatur homo, cui salvia crescit in horto? - Зашто да умре човек, коме у врту расте жалфија?

Жалфију набављам у продавници здраве хране. Мада имам један грм на колиби који би могао да се искористи да се ореже и осуши али ипак мислим да му још није време.*
Нозевој припремам како је Воја написао рецептуру с тим што ја додајем и мајчину душицу јер има тимола у себи.
Е, сад колико има тимола и да ли и колико делује нити могу да измерим нити желим да експериметишем. Једноставно то је моја одлука која је базирана на томе да увек хоћу да будем оригиналан и јединствен а ни то није најбоља опција.
Углавном, разблажени нозевој користим и када радим прегледе друштава тако што користим маглу из ручне пумпе а понекад и испрскам и кошнице и рамове. Обавезно у сваку прихрану раствором шећерног сирупа и воде додајем нозевој.
Остатак од једне туре опет мешам са алкохолом и такође сам користио али имам подељена искуства. Једном ми је то успело а једном ми се тај раствор није чинио да може да се употреби па сам га просуо. Нисам сигуран због чега је лоше испало. Мислим да више нећу тако радити. Није чврсти остатак ''сто дуката'' да бих шкртарио толико.
Већи проблем је био алкохол оних година великог брата када су нас експериментално тамничили јер им се такло могло. У једном тренутку је био прескуп али сва срећа па сам имао довољно нозевоја док нисам једну туру урадио са неком ракијом јер је била јефтинија варијанта. И док касније није цена била пристојнија.   

*А и добио сам забрану да прилазим лековитим биљкама у градини јер сам имао пар ''непромишљених'' потеза што тримером што ашовом а једном сам ''опасно награбусио'' када сам извадио део грма лаванде а нисам ту заосталу рупу покрио земљом па је корен измрзао преко зиме.... а то није била обична лаванда него нека посебна... па на сваком сајму цвећа купим понеку садницу лаванде али никако да погодим ту праву...  :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #351 poslato: Oktobar 31, 2022, 10:51:54 »
U "Adonis"-u Žalfija 720din/kg; Rtanjski čaj 650din/kg

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #352 poslato: Mart 07, 2023, 08:38:34 »
Направио нозевој по рецепту, оставио у топлој просторији неких 12 дана, јуче оцедио тек 1л. А ставио сам 1+1 литар д воде и алкохола, јел' ваља за употребу такав препарат (јачи)?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #353 poslato: Mart 07, 2023, 09:14:02 »
Направио нозевој по рецепту, оставио у топлој просторији неких 12 дана, јуче оцедио тек 1л. А ставио сам 1+1 литар д воде и алкохола, јел' ваља за употребу такав препарат (јачи)?
Миланче пријатељу то је прејако и могу страдају матице ако се прска са тако јаким препаратом па је стога најбоље да се разблажи. сада се не мора за разблаживање користити дестилована вода него може и обична вода коју користимо за пиће. На литар јаког Нозевоја додаје се 0,5 литара воде.
Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #354 poslato: Mart 07, 2023, 09:16:49 »



Милане врати се на почетак ове теме на прво Војино обраћање. Ту је све лепо објашњено и не може бити грешке ни у прављењу ни у коришћењу нозевоја. Иначе ја га користим целе сезоне и димилицу готово да више не палим. Нозевој је закон.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #355 poslato: Mart 07, 2023, 14:17:24 »
Све ок, није ми први пут да правим, него ми је сада стајао више (12 дана) него обично (7,8 дана). Па је стога и оцеђено мање (око 1л) него обично (око 1,5л).
Наравно да ћу разблажити за прскање (1:2 у корист нозевоја) и у сируп 2%, "него реко" требам ли га више разблажити него тако уобичајено (пошто је дуже стајао)?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #356 poslato: Mart 07, 2023, 14:42:35 »
Све ок, није ми први пут да правим, него ми је сада стајао више (12 дана) него обично (7,8 дана). Па је стога и оцеђено мање (око 1л) него обично (око 1,5л).
Наравно да ћу разблажити за прскање (1:2 у корист нозевоја) и у сируп 2%, "него реко" требам ли га више разблажити него тако уобичајено (пошто је дуже стајао)?
Не треба га додатно разблажавати. Све је у реду. Поздрав.
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #357 poslato: Mart 07, 2023, 15:46:07 »
Хвала 👍👍

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #358 poslato: Mart 07, 2023, 16:10:24 »
Ja radim po starom Vojinom receptu. Obično dobijem približno 6l...Zatim ga razblažim, na litru/0,5 "demi" vode.
Suvi ostatak (da se ne baci) potopim u kipuću vodu - i dobijem još 5-6l nekog "čaja."

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #359 poslato: Mart 07, 2023, 22:04:22 »
Ja radim po starom Vojinom receptu. Obično dobijem približno 6l...Zatim ga razblažim, na litru/0,5 "demi" vode.
Suvi ostatak (da se ne baci) potopim u kipuću vodu - i dobijem još 5-6l nekog "čaja."
Чика Дуле и ја исто радим. Тај остатак исто дајем у сируп само нешто више него нормалног Нозевоја..

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.