Autor Tema: Betonska kosnica  (Pročitano 3258 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Betonska kosnica
« poslato: Septembar 18, 2020, 18:07:57 »
Ove godine sam izlio nekoliko betonskih kosnica.
Ostavicu par drustava da vidim kako ce da prezime?
Koliko sam uspeo da pretrazim po internetu malo gde se koriste ali ipak ima pokusaja i u drugim zemljama. Pronasao sam da je u Juznoafrickoj drzavi ceo projekat lansiran na tu temu od strane UN-a. Ipak to je daleko od nasih klimatskih i vegetacionih uslova.

Par stvari me je podstaklo na razmisljanje i akciju:
- Kosnica kao imovina ne moze da se osigura od kradje.
- Drveni nastavci i elementi zahtevaju neprekidno odrzavanje tj. nanovo farbanje, dihtovanje, pasovanje itd. itd.
- Jaki vetrovi, pogotovu u poslednje vreme pojava jakih olujnih vetrova (uragani, tajfuni, orkani i td.), mogu da isprevrcu ceo pcelinjak.
- Cena kostanja?
Ima tu jos za i protiv motiva...

Otvaram temu za opste razmisljanje, izvolite kolege pcelari sta vi kazete?

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #1 poslato: Septembar 18, 2020, 18:16:48 »
Evo da stavim slike da nije samo prica nego i delo.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #2 poslato: Septembar 22, 2020, 09:27:52 »

На први поглед ово и не изгледа лоше. Међутим , као стари конзервативац , нисам сигуран да ће се баш добро показати у пракси. Постави слике кад их населиш и с времена на време напиши како се пчеле у њима понашају. За било какав закључак о њима ће бити потребно минимум година дана. Времена дакле на претек. Поздрав.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #3 poslato: Septembar 22, 2020, 14:43:41 »
Tako sam i zamislio probu. Par drustava da prezime pa da vidimo na prolece kako se stvar odvija. Preko leta nisam primetio nista neuobicajeno, nisu mi se SO pokrivile. Neki pcelari su me upozoravali da je veci problem preko leta zbog izolacije nego zimi. Citao sam neke tabele gde je vreme natapanja (za vreme kisne sezone) betonske kosnice traje duze nego drvene. Istovremeno vreme potrebno za susenje takodje traje duze. Ko ce ga zna ?
Juce mi je komsija pokazao snimak sa njegovog placa u selu Sirogojno gde su mu nocne kamere snimile mecku kako se seta, ima ogradjeno 8 LR kosnica i nije ih dirala ... za sada.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Бетонска кошница
« Odgovor #4 poslato: Septembar 28, 2020, 22:53:59 »
Занимљиво. Лепо што си пробао; занимаће многе овде резултат. Гледао сам пре 15так година како праве јахту од бетона па сам помислио што не би и кошница?
Да ли си ставио неко плетиво у бетон? Стиродур? Боја за бетон?

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #5 poslato: Septembar 29, 2020, 09:25:41 »
...stavljam gradjevinsku zicu kao armaturu, farbam bojom za beton spolja mada cu sledece  i iznutra. Nisam nikakvu termiku poboljsavao sa stirodurom za sada obican beton domaci 1 : 3 . Postoje varijante lakog betona sa kuglicama od stiropora ili perlita ili aluminijumskog praha da se dobije gas beton, laki beton sa boljim termickim osobinama ali to je vec eksperiment u drugom pravcu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 05, 2020, 07:59:19 »

Баш интересантна тема. Браво Зоране.
Колика је унутрашња ширина наставака а колика дебљина зидова?
Поздрав..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Betonska kosnica
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 05, 2020, 14:56:33 »
Hvala Vojo. Unutrasnje dimenzije odgovaraju za RV ili EV ram mada to kod betona odstupa kao i u nasem gradjevinarstvu. Ideja mi je da nastavak ima formu zarubljene piramide. Gore je sirina nastavka 3 cm a dole 5 cm. Kako sam ja alu-pvc prozoras dobro znam sta znaci okapnik i ne dozvoliti podlivanje vode izmedju dva nastavka ili podnjace.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Бетонска кошница
« Odgovor #8 poslato: April 01, 2023, 07:08:43 »
Каква су искуства са бетонском кошницом?

- Гледао сам недавно "кошуљаше" кад раде равнајући слој преко подног грејања. Уместо  Арматурне Мреже стављају влакна. Кажу да је тако јаче и јефтиније.

- На градилиштима има много отпадака стиропора. Лако га је издробити и ставити у бетон. Планирам да од тога бетонирам под свињца.