Poštovani zaljubljenici u pčelarstvo, čitam ove redove i nešto razmišljam kao početnik. Ako bih hipotetički imao dobro društvo u rojevom nagonu, i ako bih hteo da iskoristim maticnjake tako što bih formirao nekoliko nukleusa. Da li te nukleuse u trenutku njihovog formiranja od ramova iz zarojene kosnice, mogu da pojacavam ramovima legla sa pčelama iz drugih košnica koje nisu u rojevom nazivu. Tj da se u istoj operaciji sve obavi. Da li bi dodate pcele iz nezarojene kosnice mogle da prave problem, ili se to ne bi desilo jer bi se na njih preneo rojevi nagon sa pcela iz zarojene kosnice. Nadam se da me razumete
Баш право питање за мало фине размене мишљења.
Најпре да кажемо да пчеле не преносе ројеви нагон и да то нема никакве везе са новим пчелама.
Пчеле из роја не примају пчеле из других кошница.
Ово наравно не пише у књигама јер књиге углавном не пишу они који посматрају живот пчела и они који разумеју живот пчела , него они који желе да задаре новац од продаје књига и они који желе да постану неко или некакво славно име у пчеларству.
Затим, никада се некој заједници која још нема спарену матицу а разројена је од друштва које је било у ројевом нагону не додају пчеле и легло из других кошница.
Ако заједница која се разројава има на пример 25 рамова пчела од исте те заједнице можемо направити на пример 6-7-8 нових ројева и сваком роју можемо додати по један рам са матичњацима и наравно све обавезно однети на неки удаљени пчелињак како нам се пчеле не би враћале на старо место. Није препоручљиво нити рентабилно додавати легло или пчеле из било које заједнице док се млада матица не излеже и не почне да залеже.
Иако су ове мале заједнице већ разројене неке опет крећу у ројење и из неких може да изађе по један мањи рој величине око 4,500 до 5.000 пчела а све у зависности од количине легла која је била у новоформираном роју, као и од квалитета одхрањеног легла. Зато није препоручљиво да се ројевима даје пуно легла јер а ко се даје више од 5-6000 легла ти млади новоформирани ројеви могу да се изроје. Када би им још додали неку количину затвореног легла онда би још подстакли заједницу на ројење и ако се можда не би изројила без овог додавања..
Так када се матица спари и пронесе и када видимо да има своје затворено радиличко легло тек тада можемо да појачамо заједницу са пчелама и леглом али на одговарајући начин.
Према томе, колега Танасковићу постављено питање је веома комплексно...
Поздрав драгим пријатељима...