Autor Tema: Plodište RV košnice  (Pročitano 88336 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #120 poslato: April 13, 2014, 00:06:29 »
Moje pitanje iskusnijim pčelarima glasi:

Koliko ramova je najbolje prevješavati, sa kojih pozicija i kojim tempom do izgradnje i posljednjeg rama četvrtog nastavka?

Pozdrav svima.

Kolega Mićko, prevešavanje legla je individualno za svaku zajednicu.
To sve zavisi od spoljnih temperatura količine legla, pozicije legla, količine pčela u odnosu na količinu legla, snage zajednice, količine hrane i unosa nektara i polena.
U suštini nema potrebe prevešavati zajednice dok ne prošire leglo na nekih 7-8 ramova.
Ako je zajednica zazimljena u tri nastavka i leglo započela u drugom srednjem nastavku tada nema potrebe za bilo kakvim prevešavanjem jer će se matica sama prebaciti i proširiti leglo i u gornjem toplijem nastavku. Ispo je i u uslovima kada je zazimljena na dva nastavka i leglo započela u prvom nastavku.
Ako je zazimljena u dva nastavka i zajednica započne leglo u gornjem drugom nastavku tada je nephodno kada se razvije leglom na 7 ramova da se zamene mesta nastavcima i podignu dva rama legla u drugi nastavak. Ako ima 8 ramova legla onda se podižu tri rama legla. važno je da nam u donjem nastavku ostane 5 ramova legla  i naravno zajednica mora imati minimum 10 ramova pčela.

Kao što sam rekao ovde postoji mnoštvo varijanti.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
« Odgovor #121 poslato: April 13, 2014, 00:31:15 »
Hvala Vojo na brzom odgovoru.inače zajednice su mi zazimljene na dva nastavka,leglo je započelo u gornjem kod svih i imaju od šest do sedam ramova legla.

Pozdrav...

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
« Odgovor #122 poslato: Decembar 27, 2014, 23:43:47 »
Da malo osvježim ovu odličnu temu:
Interesuje me dali je neko probao prijedlog kolege Nikole Vučinca sa početka ove teme:
Prilikom ograničavanja matice (postupak Je poznat)Prvi na podnjaču ide drugi plodišni nastavak pa matična rešetka,
zatim prvi plodišni nastavak pa opet matična rešetka i iznad medišni nastavci u toku pašne sezone.
Naš domaćin Voja je pretpostavio da bih maksimalno razvijena zajednica donijela mnogo više meda u ovom slučaju na jakoj paši.
Zanimljiva je i pretpostavka da pčele u ovom slučaju ne povlače ni prinudne matičnjake ispod matične rešetke.
Ima li neko od kolega iskustava po pvim pretpostavkama i dali je to baš tako?

A sada jedna samokritika vezana za moj ovogodišnji rad sa rodnom vojom:
Generalni zaključak je da u potpunosti još ne vladam plodištem,a samim tim ni pčelinjim društvom,ali na predajem se i što bi se reklo  "skužiću ga ja već".
Do ograničavanja sve u redu,sve je jasno.Nakon određenog vremena , prilikom prevješavanja ramova sa zatvorenim leglom
prvi problemi:
Kod jakih zajednica plodište krcato mladom pčelom,ramovi se gotovo i ne vide.Kada vadim ram sa zatvorenim leglom pčele
jednostavno kipe preko ivica plodišnog nastavka.Nevjerovatno koliko su mirne te mlade pčele,rukama ih grćem nazad u plodište.Imam problem sa velikom gužvom u plodištu.
Kako rasteretiti plodište i ograničiti priliv izletnica u plodište i usmjeriti ih u medišta?
Interesuje me šta bih se desilo  kada bih plodišni nastavak zakrenuo za 90 ili 180 stepeni i dali bih u tom slučaju izletnice bile usmjerene u medišta?
I na kraju ne zamjerite  mi na početmičkim pitanjima,ovo je forum tolerancije i znanja i vjerujem da ću dobiti prave odgovore.
Pozdrav...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #123 poslato: Decembar 28, 2014, 02:53:40 »
Mićko prijatelju da si imao dobru pašu sve bi ti se samo kazalo..  Okretanje plodišnog nastavka za 90 ili 180stepeni ne rešava ama baš ništa. Živ mi bio..
Možda neko ima i drugačije mišljenje ili i drugačijih iskustava?
Pozdrav za prelepu Banja Luku.,  Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
« Odgovor #124 poslato: Decembar 28, 2014, 20:59:38 »
Hvala Vojo na odgovoru,valjda će i ta dobra paša  da nas obraduje već jednom...
Živ i ti nama bio...(opet ne spavaš noćima druže...)
Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

• Više od prijatelja foruma
« Odgovor #125 poslato: Decembar 28, 2014, 21:46:24 »
Micko reče:
Citat
Prvi na podnjaču ide drugi plodišni nastavak pa matična rešetka,
zatim prvi plodišni nastavak pa opet matična rešetka i iznad medišni nastavci u toku pašne sezone.

Pročitaj o Rensonovoj metodi.
Nastavak između dvije rešetke mora imati otvor za izlaz trutova!

Dalje:
Citat
Do ograničavanja sve u redu,sve je jasno.Nakon određenog vremena , prilikom prevješavanja ramova sa zatvorenim leglom
prvi problemi:
Kod jakih zajednica plodište krcato mladom pčelom,ramovi se gotovo i ne vide.Kada vadim ram sa zatvorenim leglom pčele
jednostavno kipe preko ivica plodišnog nastavka.

Moraš prevješavati leglo!
Probaj Belčićev metod, ali sa matičnjakom dolje u P1. Pročitaj malo i o Đerzonovom Dijamantnom pravilu pa se prilagodi prema svom stanju. Postoji i dvojno, i dvomatično... Čitaj, muči se i jednom ćeš dogurati gdje želiš, ali treba puno znoja, živaca, para, grešaka...

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mićko Račić

• Stari član foruma
« Odgovor #126 poslato: Decembar 28, 2014, 23:34:07 »
Kolega Esade hvala na iznetim predlozima,vjeruj mi "oči mi ispadoše od čitanja"i čini mi se što više čitam da sve manje znam :)
Poznat mi je Renson i Belčić i Đerzon (čitao sam tvoje postove onjemu i slažem se u potpunosti ).
Čitam najviše izmedu redova i izvlačim neke svoje zaključke i tako gradim svoj pčelarski put.
Slažem se i sa tvojim; puno znoja ,živaca ,para i grešaka.
Rodna Voja je moj izbor i izazov,ako se ne snađem imam i vrškare (ljubav prema pčelama i prirodi je moj imperativ).
Pozdrav...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #127 poslato: Decembar 29, 2014, 00:49:37 »
Jeste Mićko prijatelju, ovo je forum tolerancije i uvažavanja svih mišljenja i svih kolega.
"Kako rasteretiti plodište i ograničiti priliv izletnica u plodište i usmjeriti ih u medišta?"
Ako u medištima imaš kao i u prirodnom staništu tamnije saće po sredini pčelinjeg gnezda tada će pčele kao i u prirodi podizati polen i u nastavak iznad rešetke i mlade pčele će svakako same prelaziti gore. U dužem bespašnom periodu treba kontrolisati plodište i po potrebi intervenisati. Pozdrav svima..

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #128 poslato: Decembar 29, 2014, 00:51:21 »
Hvala mom dragom Esku što nam se priključio sa komentarima..
Pozdrav svima...

Три века испред света...

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #129 poslato: Oktobar 21, 2017, 20:27:34 »
Nikola,
Pored Voje, drago mi je da si i ti tu jer znam da si naselio RV kao i ja, ali da imaš više iskustva (ja sam samo zazimio). Vidim da razmjenjujete mišljenje pa tek onda probe. Dobro je to. No, mene zanimaju tri stvari: 1. je li jedno plodište tijesno što se tiče rojevog nagona?  2. Kad postaviš H.R., da li pčele iznad povlače matičnjake, a mislim da jesu?  3. Da li je tokom sezone ipak potrebno iz P1 bar 1-2 puta prevjesiti 1-2 okvira legla i dodati s. osnovu protiv rojenja? A dvije H.R.?! Da to nije previše prepreka i muka za pčele? Jesi li probao?
Pozdrav, svako dobro.

Ovo mene zanima a niko nije dao odgovor na ova pitanja..

Van mreže Драган Николић

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
« Odgovor #130 poslato: Oktobar 21, 2017, 23:56:19 »
Безброј пута је дат одговор. Плодиште на једном наставку је таман. Зато и ово јесу атомске кошнице! Заборави како се ради са ДБ и ЛР...
РВ није само кошница, већ филозофија пчеларења:)

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #131 poslato: Oktobar 22, 2017, 10:09:46 »
Postujem konstataciju o RV kosnici...Ne radim i neman LR , DB, niti me interesuju.... Samo zelim eto da nadjem taj, bezbroj puta dat odgovor od strane iskusnih pcelara, koji sa nasom kosnicom pcelare vise god. da se plodiste ne dira od Aprila do Septembra i da nema rojenja pod uslovom da imamo komplet izgradjeno sace u kosnici...Naprotiv u temi Pcelarenje RV na str. 95.  Vojo savetuje kolegu da prevesa par ramova legla u mediste u Junu mesecu...

Eto i ja bi voleo kada bi mi neko nasao takav post gde neko kaze, ne diraj ograniceno plodiste i nece se sigurno rojiti..

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #132 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:27:17 »
Citat
Eto i ja bi voleo kada bi mi neko nasao takav post gde neko kaze, ne diraj ograniceno plodiste i nece se sigurno rojiti..
Evo, tebi za ljubav - nisam prevešavao ništa od maja do septembra, plodište je bilo ograničeno i nisu se rojile.

Videćemo dogodine, kad sve budu dobro razvijene. Mada, rojiti se može i nukleus, pa nije neophodno da PZ bude potšuno razvijena, već da postoji neki od okidača rojenja.

Van mreže Драган Николић

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
« Odgovor #133 poslato: Oktobar 22, 2017, 23:48:19 »
[quote author=zoran drpljanin link=topic=66.msg53681#msg5368
Postujem konstataciju o RV kosnici...Ne radim i neman LR , DB, niti me interesuju.... Samo zelim eto da nadjem taj, bezbroj puta dat odgovor od strane iskusnih pcelara, koji sa nasom kosnicom pcelare vise god. da se plodiste ne dira od Aprila do Septembra i da nema rojenja pod uslovom da imamo komplet izgradjeno sace u kosnici...Naprotiv u temi Pcelarenje RV na str. 95.  Vojo savetuje kolegu da prevesa par ramova legla u mediste u Junu mesecu...

[/quote]
Не знам ја где ћеш наћи пост који то описује, ал мени се не роје.
Ради класику по Воји, неће ни теби.

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #134 poslato: Oktobar 28, 2017, 09:12:45 »

Ne može to baš tako da se kaže, može se govoriti samo o većem ili manjem procentu rojenja a to je različito od godine do godine, u zavisnosti od klime, pašnih prilika itd, dobro kaže Nenad, od okidača. Najveći broj RV košnica, ako je na vreme ograničena matica i ako su pčele zaposlene izgradnjom satnih osnova, tj pčele razvijene i u radnom raspoloženju, zaista se neće rojiti ali uvek ima i takvih koje nas iznenade. Prilikom prolećnih pregleda i prilikom ograničavanja matice, ako se primeti povećan obim trutovskog legla, na takva društva treba obratiti pažnju.