Autor Tema: Plodište RV košnice  (Pročitano 88377 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #135 poslato: Oktobar 28, 2017, 10:03:47 »
Meni je zao sto se jos iskusnih kolega ne javlja, kontaktitam i pricam sa njima redovno...Jedan mi rece da je do ove god. prevesavao 2-3 puta pred bagrem a ove god . je podigao maticnu i pustio je na dva nastavka. Pred suncoket je ponovo slozio i ta je donela cudo....

Ono sto sam ja primetio , pcele iznad MR u prvom medistu ostavljaju 3-4 centralna rama , uvek ispolirana na minimum 1/3 i nikada tu ne lageruju med..Znaci bez obzira na MR, one misle da ce matica preci i zaneti te ramove...Mozda nam tim postupkom , daju na znanje da im fali prostora i pcela za dalji razvoj...Evo i Dragan kaze, veci ili manji procenat rojenja, a ja bi da ga predupredim i imam jaka drustva za suncokret, bez razrojavanja..Znaci ipak prevesavanje , da ne bi cekao okidac, kao sto tvrdim od pocetka..

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #136 poslato: Oktobar 28, 2017, 10:30:37 »
Zorane, ti i ja smo geografski blizu i klimatske i pašne prilike su nam slične, pisao sam već o ovim problemima ali nisi upamtio ili me ne shvataš kao pčelara do čijeg stava ti je stalo. Najbolje košnice na pčelinjaku, i sa njima ima ubedljivo najmanje posla a najveća korist, su društva koja ne pokazuju želju za rojenjem, u pravo vreme ograničena i tu sigurno ne treba ništa prevešavati, ta društva su orjentisana samo na sakupljanje meda, nema posla oko njih u aktivnom delu sezone osim vrcanja. Prevešavanje nekoliko ramova pred suncokret se može uraditi ali nije neophodno, tada se prevešavanje radi sa drugim ciljem, ono pojačava unos nektara i na taj način stimulišeš pčele na pojačan rad i smeštanje nektara oko ramova sa leglom u medištu. Problem su ona druga društva, koja pokazuju želju za rojenjem, e tu moraš naći način na koji ćeš ih identifikovati što ranije i na njih obratiti pažnju, jer pojava rojevih matičnjaka je već završnica rojevog nagona, a onda ih saniraš na već neki od poznatih načina.

Van mreže Veljan Ilijevski

• Napredni član foruma
« Odgovor #137 poslato: Oktobar 28, 2017, 11:03:44 »
Kolega Dragane, ako moze neko pitanje? Koji su to jos znaci rojevog raspolozenja pored povecane izgradnje trutovskih celija, i kako ih Vi resavate? Hvala unapred na odgovoru.

Ps. Ako sam omasio temu, ja se izvinjavam. Desava se i najboljima ;D

« Odgovor #138 poslato: Oktobar 28, 2017, 11:30:58 »
Ne, naprotiv Dragane, pratim i citam tvoje postove, cak i na drugim mestima, a narocito one na ovom forumu, doduse od ranije.... Postujem tvoj stav, ti si jedan od retkih, koji vec duze vreme radi sa ovim tipom kosnice a koji se oglasio u skorije vreme i dao smernice kako sa plodistem i to mi je dovoljno..Hvala tebi na strpljenju i volji da kazes i odagnas neke moje nedoumice...Zamolio bih te da kada vidis i osetis potrebu da se ukljucis, to i uradis...Vecina nas ovde smo pocetnici sa ovim tipom kosnice, sa nekim svojim stavovima i vidjenjem rada pa se ponekad i ne razumemo ili smo pak tvrdoglavi , poput mene i hocemo da izguramo neke tvrdnje do kraja..Pa ako i gresim, kao sada, to i priznam...

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #139 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:11:08 »
Kolega Ilijevski, prilikom prolećnih pregleda, evidentiram društva koja odskaču po količini radiličkog a naročito trutovskog legla od nekog prosečnog stanja na pčelinjaku i to su društva na koja obraćam pažnju, a to kako rešavam društva u rojevom nagonu opisao sam ukratko u temi "Pčelarenje Rodnom Vojom" 17.maja post br 1826, mogu detaljnije ako treba.
Za Zorana, ako želiš jaka društva na suncokretu a bez rojevog nagona, pokušaj udvomatičiti nekoliko društava posle bagrema, u dvomatičnim društvima je minimalno izražen rojevi nagon, pa posle uporedi. Ima više rada ali su dobri rezultati.

« Odgovor #140 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:22:06 »
Da Dragane, sa Poloskama ja radim dvomaticno , tu nema rojenja sigurno, savladacu ja i ovaj tip kosnice i prilagoditi ga sebi..

Na koju poziciju ide stara matica i gde izvodim novu..

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #141 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:50:01 »
Kod mene uvek stara dole na podnjaču, MR, medište, MR, nastavak sa matičnjacima gde se izvode i sparuju matice, kasnije kad raširi svoje leglo može rotacija na 15 dana, ali to nekad i ne radim.

« Odgovor #142 poslato: Oktobar 28, 2017, 13:03:41 »
Posto ja radim na Poloskama po Belcicu, ima on nacin i za nastavljace ali tada ide matica na vrh i ispod zicana mreza sa letom a ispod se izvodi matica i dva medista..Probacu..

Van mreže Veljan Ilijevski

• Napredni član foruma
« Odgovor #143 poslato: Oktobar 28, 2017, 13:07:02 »
Kolega Ilijevski, prilikom prolećnih pregleda, evidentiram društva koja odskaču po količini radiličkog a naročito trutovskog legla od nekog prosečnog stanja na pčelinjaku i to su društva na koja obraćam pažnju, a to kako rešavam društva u rojevom nagonu opisao sam ukratko u temi "Pčelarenje Rodnom Vojom" 17.maja post br 1826, mogu detaljnije ako treba.
Procitao sam tekst. Jasno da jasnije ne moze biti. Hvala jos jednom

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #144 poslato: Oktobar 28, 2017, 13:16:36 »
Posto ja radim na Poloskama po Belcicu, ima on nacin i za nastavljace ali tada ide matica na vrh i ispod zicana mreza sa letom a ispod se izvodi matica i dva medista..Probacu..

Lakša je kontrola kad ti je matičnjak gore, treba samo dići krov i odmah ti je tu telo gde treba da kontrolišeš da li je matica sparena, slikaću ovih dana pa ću postaviti i objasniti, kako udvomatičavam društva.

Van mreže Драган Николић

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Кочетин 205m
« Odgovor #145 poslato: Oktobar 31, 2017, 01:39:33 »
Срећи мојој нема краја...
Колико ја волим да читам како Стантић ради, чудо једно. Поздрав брате легендо!

Van mreže Nebojša Pešić

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
« Odgovor #146 poslato: Oktobar 31, 2017, 14:47:35 »
Dragan Stantić
"Kod mene uvek stara dole na podnjaču, MR, medište, MR, nastavak sa matičnjacima gde se izvode i sparuju matice, kasnije kad raširi svoje leglo može rotacija na 15 dana, ali to nekad i ne radim."

Zar ovo nije "Pelet"ov sistem umnožavanja zajednica.

Van mreže Dragan Stantić

• Stari član foruma
« Odgovor #147 poslato: Novembar 02, 2017, 11:37:37 »

Imenjače, iz teksta ne mogu zaključiti, da je govor, verovatno bih mogao po tonu, ali ako je ovde prisutna nota sarkazma onda nije korektno, samo pokušavam da pomognem ako mogu.

Van mreže Nenad Tucakov

• Školovan pčelar sa uverenjem
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
« Odgovor #148 poslato: Novembar 02, 2017, 14:04:22 »

Imenjače, iz teksta ne mogu zaključiti, da je govor, verovatno bih mogao po tonu, ali ako je ovde prisutna nota sarkazma onda nije korektno, samo pokušavam da pomognem ako mogu.
Znajući kako Nikolić piše kada je "protivan", ne bih ovaj komentar svrstao u tu grupu. :)

Stantiću, pored silnog nabadanja nas početnika, baš se na forumu oseća nedostatak nekoga, ko ima višegodišnje RV iskustvo.
Dobro će nam doći i tvoje i Nikolićevo pisanije.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #149 poslato: Novembar 06, 2017, 23:45:37 »
Meni je zao sto se jos iskusnih kolega ne javlja, kontaktitam i pricam sa njima redovno...Jedan mi rece da je do ove god. prevesavao 2-3 puta pred bagrem a ove god . je podigao maticnu i pustio je na dva nastavka. Pred suncoket je ponovo slozio i ta je donela cudo....

Ono sto sam ja primetio , pcele iznad MR u prvom medistu ostavljaju 3-4 centralna rama , uvek ispolirana na minimum 1/3 i nikada tu ne lageruju med..Znaci bez obzira na MR, one misle da ce matica preci i zaneti te ramove...Mozda nam tim postupkom , daju na znanje da im fali prostora i pcela za dalji razvoj...Evo i Dragan kaze, veci ili manji procenat rojenja, a ja bi da ga predupredim i imam jaka drustva za suncokret, bez razrojavanja..Znaci ipak prevesavanje , da ne bi cekao okidac, kao sto tvrdim od pocetka..

Ево коначно да се и ја јавим и мало више укључим у теме..Било је много посла а има га још око припрема за наредну годину. Кују се рамови, окивају наставци, причвршћују додатно шрафовима, припремају нуклеузи за наредну годину, итд...

Да, свакако да ће заједница која је на пример била на липовој паши па имала легло раширено кроз два наставка и на петнаест дана пре сунцокретове паше имала 14-15 рамова легла (одлично отхрањеног на паши) ући у сунцокретову папу са великим бројем пчела и ако се тада ограничи, донети у сунцокрету велике количине меда.
 Заправо имаће онолико меда више колико га је донела мање на липовој паши где је уместо искоришћења претходне липове паше ширила и отхрањивала легло.
Све зависи шта човек жели са пчелињим заједницама. У суштини плодиште у једном РВ наставку омогућава једну стабилну заједницу која у случају наиласка лошег времена неће кренути у ројеви нагон у сред сунцокрета а што је могуће ако заједница има велико легло у два РВ наставка и на пример нешто старију матицу.

Превешавање на десетак до петнаест дана пре почетка сунцокрета је такође добро ако немамо довољно тамног саћа у средини медишта то јест ако нам пчелиње станиште или кошница не одсликава природно станиште пчелиње заједнице у коме је по средини целог станишта по вертикали тамно саће на 6-7 сатова.
Такође добро је превешавати уколико нам заједнице нису постигле свој билошки оптимум од око 40.000 јединки то јест ако не захватају око 24-25 или више рамова Родне Воје.

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.