Autor Tema: Poseta pčelarima Temišvara  (Pročitano 4861 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Poseta pčelarima Temišvara
« poslato: Mart 13, 2012, 00:54:48 »
Proteklog vikenda, u predgrađu Temišvara je održana pčelarska manifestacija (predavanja, pčelarska izložba, konkurs za pčelarsko fotografiju). Od naših pčelara bilo je preko 20, iz Kikinde, Novih Kozaraca, Zrenjanina, Subotice, N.Sada i Sr. Mitrovice. Imao sam čast da i ja budem u tom društvu. Predavači su bili uglavnom njihovi stručnjaci, ali prvoga dana bilo je i dvojice naših: Stojan Anđelković i Janoš Balint.
Cene meda na izložbi su skoro kao i kod nas, možda malo skuplje - 5-6 evra/kg.
U otkupu situacija je gotovo ista!
Iz razgovora sa jednim njihovim uspešnijim pčelarom koji je dobio donaciju od EU 25.000 evra (bilo je ukupno 20 takvih primalaca donacije iz okruga Temišvar) sam saznao da je prošle godine svoj med prodavao po prosečnoj ceni od 3,42evra/kg, a ove godine mu nude 2,72 evra/kg.
Samo nije rekao da mu je predsednik Saveza prošle godine stvorio bolju cenu, a ove godine se nešto ulenjio!  ;)
Kada je reč o donaciji pčelarima, treba reću da je uslov bio da nisu stariji od 40 god i da su u obavezi da 3 godine prodaju svoj med otkupljivačima min. 10kg/koš. Ovaj pčelar koga spominjem u stacionarnim uslovima proizvede oko 25kg/koš, a deo pčelinjak seli kod koga mu je prosek 50-60kg/koš.

Domaćini su bili baš predusretljivi i veoma ljubazni!!!
Hvala im od srca!

Evo malo fotografija za ilustraciju:

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Poseta pčelarima Temišvara
« Odgovor #1 poslato: Mart 15, 2012, 07:07:56 »