Autor Tema: Пчелињак Доброселица  (Pročitano 14461 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #15 poslato: Avgust 10, 2022, 15:51:39 »
   Замењени сви збегови новим у које су уграђене хранилице од 1,5Л.
 Обављана прехрана шећерним сирупом 1:1 по пуна хранилица и то 01.08., 06.08. и данас 10.08.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #16 poslato: Avgust 27, 2022, 07:44:15 »
  Извршена прехрана са по 1.5 литар сирупа 15.08., 20.08. и 26.08.
 Насумично прегледани рамови у горњем телу 26.08. и у свакој кошници има прилично непоклопљеног меда, понегде и поклопљеног, рамови имају тежину, међутим пчеле не запоседају крајње рамове који су празни, већ само 5-6 средишњих.
 

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #17 poslato: Avgust 31, 2022, 15:24:29 »
   Свих 7  кошница постављено у конфигурацију за зазимљавање.
 На подњачу постављени наставци са празним рамовима из складишта окренути на топло, затим одозго медишта, која су пуна незаклопљеног меда и без легла, па потом на трећи спрат подигнута плодишта, у којима се и без вађења рамова види да има венаца заклопљеног меда. Дакле заменио сам места плодишту и медишту и испод њих подбацио празан наставак.
 Постављене Херба стрипс траке у свако плодиште.
 Монтирани чешљићи на подњаче и остављени отворени до дањег.
 Настављено са прехраном по 1.5 литара свакој.
« Poslednja izmena: Avgust 31, 2022, 15:46:27 od strane Ненад Живановић »

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #18 poslato: Septembar 21, 2022, 12:02:27 »
   Извршена прехрана са по 1.5 литара сирупа 07.09., 14.09. и данас 21.09.
 У збегу једне од кошница постоји гнездо огромних мрава од по 1цм дужине. Избушили су стиродур дебљине 2цм који се налази испод крова и ту се легу. Када се подигне кров цео збег је прекривен мравима, међутим приликом прегледа унутрашњости кошнице све је деловало нормално. Делимично су се проширили и на суседне кошнице. Стављао сам у збегове и око хранилице цимет, бели лук у праху, кору лимуна, ловоров лист, бибер и соду бикарбону и примећујем да их има мање. Сада сам набавио и кинеску креду и њоме ишарао збег и кров, па видећемо. Знам да не могу пуно наудити пчелама и да су као чистачи донекле и корисни, а и због мравље кислеине коју луче.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #19 poslato: Septembar 30, 2022, 08:57:48 »
Nisam baš siguran da kreda protiv gamadi ne šteti pčelama.
Jedna od prirodnih stvari protiv mrava je CIMET u prahu. Dokazano mravi beže od cimeta, a nije štetan po populaciju pčela.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #20 poslato: Septembar 30, 2022, 16:23:25 »
  Извађене Херба стрипс траке.
 Стављена мравља киселина на картону на плодишта испод збега. С обзиром да картон блокира улаз у хранилицу, престаје се са прехраном. Приликом ранијих прегледа установљено је да има довољно хране за зимовање. 
 Мрави су нестали потпуно.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 13, 2022, 15:25:53 »
   Стављена друга тура мравље киселине на картону.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #22 poslato: Novembar 28, 2022, 12:29:48 »
Обилазак пчелињака 03.11. и очишћене подњаче.
Данас пчеле третиране Оксалном киселином.
Има их по три, четири и пет улица пчела и клубе је груписано унапред ка лету на средини.
Распоредиле су храну поред клубета где имају по пун рам са обе стране. Остатак хране налази се у доњем, другом спрату.

У међувремену сам се пријавио као држаоц пчела и пријавио сам пољопривредно газдинство. Поред ових 7 друштава које сам пријавио, имам 15 нових кошница у које ће да иду ројеви на пролеће, тако да у договору са ветеринаром, нећу обележавати кошнице док не накупим 20 друштава.
 

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #23 poslato: Decembar 31, 2022, 15:10:39 »
Завршено фарбање 15 нових РВ, спремљених за усељење пролећних ројева.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #24 poslato: Februar 01, 2023, 17:27:59 »
  Данас стављене витаминске погаче свим друштвима.
 И даље је клубе код свих померено напред ка лету, на три и више улица пчела.
 Само у пар кошница пчеле су изашле на сатоноше. 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #25 poslato: Februar 01, 2023, 23:02:11 »
   Свих 7  кошница постављено у конфигурацију за зазимљавање.
 На подњачу постављени наставци са празним рамовима из складишта окренути на топло, затим одозго медишта, која су пуна незаклопљеног меда и без легла, па потом на трећи спрат подигнута плодишта, у којима се и без вађења рамова види да има венаца заклопљеног меда. Дакле заменио сам места плодишту и медишту и испод њих подбацио празан наставак.
 Постављене Херба стрипс траке у свако плодиште.
 Монтирани чешљићи на подњаче и остављени отворени до дањег.
 Настављено са прехраном по 1.5 литара свакој.
Браво Ненаде.
Ово би требало да је у реду мада ја доњи наставак не остављам на топло када зазимљавам заједнице нормалне снаге. Можда си могао подићи још по који рам меда горе уколико га горе нема довољно. Такође други и девети рам у плодишту које се подиже горе ако нису добро напуњени медом могу и да се замену са пунијим рамовима. Важно је да у том горњем наставку не буде мање од 8-9 кг меда, мада када је овако топла јесен каква је била пчеле троше мед из доњих рамова или са крајњих рамова док не троше мед из венца док више дана не захлади..

Лепо су ти офарбани наставци на сликама .

Срећно зимовање!

     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #26 poslato: Februar 02, 2023, 10:50:19 »
Лепо су ти офарбани наставци на сликама .

Срећно зимовање!
   
  Хвала господине Војо.
 Неизмерно сам Вам захвалан и на саветима, како представљате ауторитет, јер сте осмислили кошницу којом пчеларим и покренули овај форум за едукацију да би ето помогли још више.
 Код мене је проблем недостатак изграђеног саћа. У том наставку окренутом на топло који је на подњачи понегде није имало ни по три изграђена рама, већ су остало све биле сатне основе. Изнад тог наставка имали смо наставак са крајњих 2-3 рама, са обе стране, само делимично изграђених и вероватно празних, док се у средишту налазило 5 рамова са око по рецимо 1кг незаклопљеног меда.
 У плодишту, на трећем спрату, имали смо такође крајњих 2-3 рама делимично изграђено и празно, а у средишту су биле пчеле и венци заклопљеног меда. Сада када сам стављао погаче ништа нисам стигао да приметим што се тиче количине хране, јер сам радио брзо да не хладим клубе.
 Ово је описано стање крајем Августа при зазимљавању, а крајем Новембра при прошлом обиласку приметио сам да медни венци у плодишту још увек постоје. Свако клубе је сада у готово идентичном положају као пре два месеца при третману Оксалном.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #27 poslato: Februar 03, 2023, 01:09:32 »
Колега Нешо,
Важно је да су сада још увек медни венци ту и биће то све како треба.
Добро је да су вам заједнице на три наставка макар да је онај доњи празан са празним рамовима или пар рамова са основама а још боље ако има по који рам са саћем, мада и не мора да има саће.
Такође и у средишњем наставку не морају пчеле да имају изграђено саће, довољно је да имају 5-6 централних рамова са саћем. Чак и у горњем трећем наставку који сада чини плодиште довоно је да имате 7-8 рамова са саћем и два рама са основама а чак може и без та два рама ( по један са обе стране) до почетка марта.

Иначе пчелама и  не треба да имају изграђено саће пре неке јаче паше. Неће се умањити принос меда у кошницама које немају изграђено саће, или је то занемарљиво, мада у књигама другачије пише..  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #28 poslato: Februar 22, 2023, 11:58:16 »
  Обављена контрола потрошње погача стављених пре три недеље.
 Само једно друштво је потрошило готово целу погачу, док је код осталих негде однешено пола, а негде и мање од пола.
 Свуда додата још по једна погача против ноземозе, а преко ње враћена она начета витаминска, али са прорезима окренутим ка горе, пошто су стављене испод преврнутог збега, тако да има простора да пчеле односе обе погаче.

Van mreže Ненад Живановић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Доброселица, Рековац 600м. нмв
Odg: Пчелињак Доброселица
« Odgovor #29 poslato: Februar 23, 2023, 08:51:15 »
  Временску прогнозу на тачној локацији свог пчелињака пратим преко ова 4 веб сајта:

https://www.accuweather.com/sr/rs/dobroselica/1872732/april-weather/1872732?year=2023
tinyurl.com/3v7f2y2b
https://weather.com/weather/tenday/l/c0b9b69adc79b023ae17fe1307f650f3131f63c7a7a2fb796e5df3f9d5fed76e
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-862797/Serbia/Central%20Serbia/Pomoravlje/Dobroselica

  Према некој мојој хибридној анализи наредних недеља очекује ме хладан талас и облачност са температурама од 8/-2°C, повременим пљусковима и суснежицом, разведравање и ређе падавине од друге половине Марта, али се температура неће усталити изнад 10°C све до последње недеље Марта и у Априлу.
  Легло је сигурно покренуто, а неће бити уноса тако да ће им добро доћи ово 1.5 погаче колико имају у просеку, да отхране то легло.