Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 173974 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #390 poslato: Decembar 13, 2018, 10:42:20 »
А ако је клубе у првом наставку?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #391 poslato: Decembar 14, 2018, 08:14:35 »
Ja zazimljavam uvek sa plodistem na vrhu, pa nemam taj problem , verovatno ima kolega koji  tako rade pa ce se neko javiti. Nije problem ako je klube samo u donjem , porignes mediste i tretiras, ali ako je podeljeno , onda ga remetis.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #392 poslato: Decembar 14, 2018, 19:32:55 »
Ок, хвала Зоране на одговору. И мени је плодиште на врху са свих девет рамова пуних хране, а испод је седам рамова са саћем (само два централна су тамнија и са нешто меда). Бар је тако било при задњем прегледу, пре цирка два месеца. Надам се да ћу за 10 дана урадити овај третман и проверити какво је стање.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #393 poslato: Decembar 15, 2018, 08:43:29 »
Te centralne ispod , nikada ne ostavljaj zalegane i tamne ramove, nego svetlije i ne zalegane, rizikkujes da matica sidje i zalegne, klube se spusti dole da greje leglo i ostane bez hrane.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #394 poslato: Decembar 23, 2018, 12:42:01 »
Možda bude interesantno (sa Fejsbuk grupe):
(Fajl u .pdf formatu nisam mogao da priložim jer je prevelik pa ako nekome treba neka mi pošalje email adresu u porukama a ja ću mu poslati fajl.

Dragoljub Matic:

Nova tehnika u borbi protiv varoe, prezentovana na kongresu mađarskih pčelara 2.12.2018, pokušao sam da kroz snimljene fajlove i prevod približim našim pčelarima, napominjem da je ova metoda ispitana na više hiljada košnica.


https://lookaside.fbsbx.com/file/Glicerin%20%2BOksalna%20kiselina%20u.pdf?token=AWyQpDiaNnJgOF81UM9Ina1pRN320hWBL2mi-DT_wZvDFb2bZ1odniyVoyRXfWI9wi9l2nR7j1M-SegLCRQu_C9YHcVnRkcufP9LjJ1kxzKMV-TdeaCJZZ68UYNSsxBtzj3pxkweBLCqfzR3fjv3q9M9WzAvCxdwTiHfVfYShobcTg
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #395 poslato: Decembar 23, 2018, 12:50:18 »
Evo fajla koga sam postavio na besplatnu fajl razmenu.

https://ufile.io/0g72k

U prilogu je uputstvo za preuyimanje.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #396 poslato: Januar 05, 2019, 18:56:23 »
Сутра идем на мој мини пчелињак први пут после три месеца. Као почетника ме занима да  ли је касно за оксалну и да ли ће сметати отварање кошница јер ће температура бити око 0, па да ли смем да вадим рамове како би утврдио да ли има легла?

Иначе против варое сам користио брстивар на трулексу, херба стрип па димљење брстиваром. Нажалост нисам пратио опадање гамади...

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #397 poslato: Novembar 11, 2021, 18:40:04 »
       Здраво колеге. Да ли је неко већ радио или планира током овог месеца третман оксалном киселином. Временски услови ових дана одговарају за третирање.
       Током године сам примењивао "војвир", затим од августа траке "херба стрипа".
До сада није било значајнијег броја опалих вароа.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #398 poslato: Novembar 12, 2021, 10:02:01 »

Јуче сам видео да једна пчела уносила полен у једну кошницу. Нисам се дуго задржавао па нисам сигуран за остале.
Ако то значи да можда постоји легло онда ћу оксалну радити у првој трећини децембра.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #399 poslato: Novembar 12, 2021, 10:28:48 »
Не треба журити, свакако су почетком децембра најчешће најповољнији услови за рад са оксалном киселином.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #400 poslato: Decembar 09, 2021, 15:51:41 »
Димљење брстивар папирићима 6 х на три дана, херба стрип био 40 дана, 2 х орошавање војвиром = моји третмани против варое одрађени у септембру.

Нисам баш задовољан јер сам требао кренути месец дана раније и користити траке са брстиваром. Зато сутра ујутру идем да накапам оксалну киселину по први пут самостално.

Значи иде 600мл д воде + 600г шећера + 35г оксалне. Напунити шприц док је сируп још млак и накапати све улице по 5мл. Надам се да ће клубе бити у трећем највишем наставку (подигнуто плодиште), и да нећу морати да реметим пчеле његовим скидањем.

Поставићу "масан" папир на пуну подњачу, легла сигурно нема, најављена температура је у плусу 1°/5°и облачно време са могућом кишом поподне која прелази у већи снег за викенд. Тако да ће влажност бити висока, што такође погодује деловању киселине.

Занима да ли да повећам влажност ваздуха у самој кошници (сужавање лета на 8цм) пошто су најављени јаки удари ветра за викенд? Па би до краја месеца вратио широка лета, или да то ништа не дирам?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #401 poslato: Decembar 10, 2021, 00:14:48 »
Нема потребе да сужаваш лета. У онај шприц од 20 мл стаје око 25 мл и то је сасвим довољно за једну просечну заједницу.
Обично је клубе у ово време на око 4 улице а неко и на пет улица, све зависи од дужине коју клубе захвата.
Чак и ако се у Родна Воја кошницама садржај од 25 мл подели на три улице пчеле то фино распореде кроз цело клубе јер се део клубета протеже и у доњи укрштени наставак.

Углавном нема потребе да се подиже горњи наставак. Довољно је да се по врху клубета кроз три до четири улице налије саджрај од тих око 25 мл. 
Срећно...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #402 poslato: Decembar 10, 2021, 00:26:49 »
Хвала лепо...