Autor Tema: Formiranje pčelinjeg društva u RV od nukleusa do maksimalno razvijenog društva  (Pročitano 60714 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #30 poslato: Mart 07, 2012, 19:36:47 »
Pozdrav svima...

Kako cu poceti oko kraja maja sa RV kosnicama i mene interesuje ova tema a i ovo pitanje koje je postavio kolega oko maticnjaka?

Drugo pitanje g. Brstina je oko dodavanja satnih osnova u treci i cetvrti nastavak: napisali ste da pcele trose 1-2% vise rada i energije da bi odradile sace u ramu bez satne osnove nego kod rama sa satnom osnovom. Da li na osnovu toga mozemo da umesto ramova sa satnim osnovama dodajemo ramove bez satnih osnova i na koji nacin?

Pitam ovo zato sto ce mi pcelinjak biti na izolovanom mestu i hteo bih da krenem nekim putem koji ce mi dati najbolji kvalitet meda za mene samog (za sada)...

Puno pozdrava Miodrag

Van mreže Dejan Ikanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #31 poslato: Mart 16, 2012, 23:16:00 »
Imao bih pitanje za iskusnije kolege. Ove godine ću naseliti prve RV košnice, uglavnom rojevima. Kako nemam iskustva sa RV, zanima me da li jak roj koji se izrojio iz LR košnice može stati u jedan nastavak Rodne Voje? Ili je potrebno odmah staviti 2 nastavka? Vidjao sam rojeve koji jedva stanu u LR nastavak. Pozdrav kolege!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #32 poslato: Mart 22, 2012, 19:51:19 »
Pozdrav

Voleo bih da cujem savet po mom pitanju koje sam postavio a jos me interesuje - koko se radi ako se nema izgradjeno sace - vidim da se u prethodnim postovima savetuje stavljanje ramova sa izgradjenim sacem u nastavke koje dodajemo...

Pozdrav Miodrag

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #33 poslato: Mart 22, 2012, 20:19:20 »
Kolega Miodraže, koliko sam video ti si početnik koji će tek da počne da se bavi pčelarstvom. Ako kupiš rojeve sa izgrađenim ramovima (to je obično na 5 do 7 ramova) onda ćeš kad ti se društvo razvije na pun nastavak pčela i izgrađenog saća dodati drugi nastavak u koji ćeš iz prvog prebaciti 2 rama sa leglom, a na njihovo mesto ćeš u prvom nastavku dodati satne osnove. To je valjda jasno, to je princip na svim košnicama nestavljačama. U zavisnosti od jačine paše tako će ti pčele raditi satne osnove, što je paša bolja to će se brže graditi. U zavisnosti od jačine paše sam ćeš da vidiš kada ćeš ograničiti maticu na jednom (prvom) ili dva nastavka. U toku bagremove paše, ako sve bude kako treba pčele ti mogu izgraditi saće u tri nastavka, a može se desiti da bude nešto meda za tebe. Ti nećeš stavljati već izgrađene ramove pošto ih nemaš. Tako će biti prve sezone, a kasnije će sve zavisiti od toga koliko hoćeš da proširuješ pčelinjak, da li ćeš već razvijena društva da deliš i proizvodiš nove rojeve. Ako kupuješ paketne rojeve onda onda se podrazumeva da ćeš roj naseliti na satne osnove. Preporučujem ti da, bez obzira na jačinu paše prihranjuješ rojeve jer će tako brže da izgrade saće. Nadam se da si me razumeo. Pozdrav.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #34 poslato: Mart 22, 2012, 21:12:31 »
Znaci samo satne osnove pa polako dok ne izgrade sace.

Imam jos jedno pitanje ako nije problem - ram gradjevnjak - kada ga dodati i gde - citao sam o tome, sta i kako ali me interesuje konkretna situacija, npr 5 juni naseljeni rojevi kad i gde ubacivati gradjevnjak i kada ga isecati - da li je potreban i svrsishodan u u to doba?

Pozdrav Miodrag

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #35 poslato: Mart 22, 2012, 21:56:27 »
Bez obzira na jačinu paše prehranjujemo rojeve..pretpostavljam šećernim sirupom, koliko sirupai koji je odnos vode i šećera i kolio često?I još..dali može sirup da završi u medu koji vrcamo za sebe?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #36 poslato: Mart 22, 2012, 22:10:12 »
Ja ne koristim ram građevnjak, jer mislim da je tretiranje mravljom kiselinom u avgustu i oksalnom u novembru sasvim dovoljno da se varoa drži pod kontrolom. Tako je bar kod mene u Makovištu. Dr Stanimirović Zoran preporučuje da se ram građevnjak stavi u sredinu nastavka, ali to može samo u jakoj paši. Kad budeš imao pčele možeš da probaš, nećeš pogrešiti.
Kolega Lazare, za prihranu sam mislio kod mladih rojeva i dok se ne razvije društvo, to jkest dok pčele ne izgrade dovoljan broj ramova. Namoj se bojati da će šećerni sirup završiti u medištima, jer to se ne treba raditi kad su medišta postavljena. Teško je odmah prve godine izgraditi pšotrebno saće, pa još imati i med za vrcanje. To bi morala biti neka odlična paša. Sve je moguće. Ja pravim šećerni sirup u odnosu 1:1. Pozdrav.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Pozdrav svima,
tema je odlična i kao budućeg pčelara, koji je sve pročitao od nukleusa do formiranog društva, zanima samo jedno.
Da li je kasno za početak formiranja društva i prezimljavanje za 2013, pa da samo spremam i skupljam košnice, ramove, i ostalu opremu za narednu sezonu, ili nije ni sad kasno da u narednih desetak dana otpočenm sa paketnim rojevima i satnim osnovama, znači totalni početak, sve novo, nema izgradjenog saća(kako ih ja nabavljam ovde u Somboru i okolini, pošto niko koga ja znam, ne radi sa RV košnicama ili možda grešim)?

Bio bih zahvalan da mi odgovori neko ko je možda počinjao u ovo doba ili neko ko bi me posavetovao koji je mesec najbolji za početak.
Puno Vam hvala
yu7yuu

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Bolje spremaj opremu i kupi na proleće, što ranije, rojeve ili još bolje društva, sad je već prilično kasno ako ne možeš da kupiš baš jake rojeve na ramovima ili društva jer će proći i suncokret dok ih ne nabaviš i samo ćeš imati glavobolju da ih pripremiš za zimu, bolje iskoristi ovu godinu da radiš sa nekim pčelarom na njegovom pčelinjaku, da skupiš nešto iskustva.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Hvala Dragane,
verujem da ce tako biti, ovom prilikom i pozivam, ako kojim slucajem neko radi sa RV kosnicama, a da je iz moje okoline, rado bih ucio i pomagao.
Imam ponude pcelara drugih tipova kosnica, i verovatno cu kod nekog od njih, ali bih najradije sa nekim ko radi sa RV.

Hvala Dragane na savetu
yu7yuu

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Formiranje pcelinjeg drustva u RV od nukleusa do max razvijenog drustva
« Odgovor #40 poslato: Jun 26, 2013, 12:45:29 »
Немања,
Савет је добар, читај, спремај опрему, учлани се у локално удружење.
Ако имаш згодно двориште или терасу, има смисла да одмах набавиш један рој или друштво са којим ћеш се занимати и учити. Почетници стално гледају и отварају кошнице, то је у реду у едукативне сврхе и не смета пчелама превише. Искуснији пчелари избегавају узнемиравање пчела јер то смањује принос па нећеш моћи да то радиш на туђем пчелињаку, али ћеш ипак највише научити ако будеш редовно некоме помагао.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Poštovanje Rajko,
hvala za savet, razmisljao sam da imam jedan ili dva nukleusa, koja bi mozda i uspeo da formiram u dva nastavka i da ih tako zazimim, ili pak u samo jednom nastavku, upravo zbog prakticne skole. Gubitak nece biti katastrofalan, a polovican ili kompletan uspeh bi me ohrabrio. Naravno prateci uputstva iz prilozenog Vojinog izlaganja.
Na periferiji sam, uz dosta dobre pase, sto suncokreta, sto livadskog bilja, barem za desetak dobro formiranih kosnica.
yu7yuu

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Ako imaš priliku da nabaviš prirodni roj nije kasno. Za mesec dana će ti izgraditi dva nastavka kao od šale uz prihranu naravno. Snaga prirodnog roja u malim košnicama je začuđuća.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Nažalost, jedina mi je mogućnost kupovine paketnih rojeva.
Jer ne znam da neko u mojoj okolini ima RV košnice.
Možda ću rizikovati sa jednim ili dva takva roja, pa ćemo videti rezultate.
yu7yuu

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Nažalost, jedina mi je mogućnost kupovine paketnih rojeva.
Jer ne znam da neko u mojoj okolini ima RV košnice.
Постоји прелазни наставак са ЛР на РВ.