Autor Tema: Kada dodavati satne osnove u LR košnicama  (Pročitano 9022 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Kada dodavati satne osnove u LR košnicama
« poslato: Oktobar 21, 2016, 12:42:16 »
Obzirom na to da kao početnik imam problem sa vremenskim periodom i redosledom dodavanja satnih osnova, molio bih iskusnije pčelare da pomognu oko toga. Čitao sam na ovom forumu Vojine preporuke u vezi sa dodavanjem satnih osnova u RV košnicama i pitam se da li ima sličnosti sa LR košnicama.
 Ove godine sam maltene stihijski dodavao satne osnove slušajući razne preporuke: nemoj cepati leglo- cepaj leglo, nemoj odvajati leglo od perge-odvajaj leglo...
Unapred zahvalan.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Kada dodavati satne osnove u LR košnicama
« Odgovor #1 poslato: Novembar 01, 2016, 10:45:25 »
Meni je ovo druga sezona,prosle  godine sam krenuo da se druzim sa pcelama,imao sam 2 LR kosnice. Iste probleme sam imao kada god sam nekoga pitao da li da stavim SO ili da jos malo sacekam,jedan ti kaze nemoj slucajno da stavljas SO,jos je hladno,drugi stavi jednu,treci stavi dve,..........zato cu ti napisati svoja iskustva.

Prvu SO trebas da dodas u kosnicu kada vec ima nekog znacajnijeg unosa nektara i osetno je toplije, i kada ima dovoljno mladih pcela da izvlace sace. Ako je dodas ranije mozes da usporis razvoj drustva,rashladjujes kosnicu i nepotrebno forsiras zimsku pcelu,a njen posao je da odgoji prve mlade pcele. U mom kraju je to obicno kada se rascveta dzanarika,ali ne mozes se vezivati za datume, moras da pratis vremensku prognozu,i svaka godina je razlicita,ali sam u  ovo 100% siguran kada pcele krenu da produbljuju celije pri vrhu rama(vidi se beo taze izvucen devicanski vosakvosak) to ti je znak da trebas dodati SO.

Evo mog ovogodisnjeg iskustva(ove godine je vegetacija kod mene krenula 20 dana ranije,imali smo nenormalno jaku vocnu pasu,bagrem je omanuo,lipa i livada su bile dobre....kasnije je bila jaka susa):
Pisacu ti kako sam razvijao LR kosnicu,koja je bila zazimljena na 14 ramova(po sedam ramova u oba nastavka):

Prvu SO sam dodao  20.03. ,samo sto je procvetala dzanarika na lokaciji gde drzim pcele, stavio sam je sa toplije strane kosnice(gde je imalo vise pcela).Bilo je bas toplo preko 20 stepeni,pa sam napravio ovakav raspored ramova:
Datum      Pozicija Rama                           1        2   3   4   5   6   7   8   9   10   
20.03.2016.   Gornji plodisni                         P   L   R   L   JL   O   L   P   
20.03.2016.   Donji plodisni                         R   R   M   M   M   L   R   R   
P-polen i med
M-med
L-leglo
JL-jednodnevno leglo
R-prazan ram
Medne ramove sam spustio dole,jedan sam malo izgrebao(automatska hranilica).A na drugoj strani ,na poziciji 5 sam stavio prazan ram(rumen kao jabuka) da se leglo sto vise prosiri.

28.03. sam opet otvorio kosnicu,video sam da je ram izvucen,imalo je malo meda i polena u  njemu,dodao sam SO na njegovo mesto,a taj ram sam vratio u drugu kosnicu.Imalo je 6 rama legla u tom momentu.

03.04.sam opet otvorio kosnice, izvucena je i druga satna osnova, u praznom prostoru su pcele krenule da prave zaperak,velik kao saka,i matica ga je uredno zalegla.Zasekao sam leglo sa dve SO ,a dva rama sa zatvorenim leglom sam spustio u donji nastavak.(ovde je vec tresnja cvetala,imalo je 8 ramova sa leglom)

05.04. sam dodao jos dve SO,posto su prethodne dve uredno izgradjene.....i tako nadalje sam svaka 2-3 dana dodavao po 2 SO.



Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Kada dodavati satne osnove u LR košnicama
« Odgovor #2 poslato: Novembar 01, 2016, 11:15:42 »
Ova godina je bila takva da sam mogao odmah da zasecem leglo SO,bilo je toplo i pcele su ranije krenule sa leglom,imalo je poprilicno mladih pcela. Obicno prvih 2-3 SO stavljas pored legla,a kasnije zasecas leglo. Najvise mladih pcela imas na ramovima sa JL leglom,kada pored tog rama stavis SO najbrze je izgrade,ali to se radi kada je drustvo vec poprilicno razvijeno.

Jaka vocna pasa i toplo vreme su dozvolili da se pcele nenormalno rano razviju,i to sam iskoristio da izgradim sto vise ramova,samim tim sam uspeo da izbegnem i rojenje. Ove godine su mi ta dva drustva izgradila preko 75 ramova, a u vocnoj pasi do bagrema su izgradile oko 50 komada.  Prosle godine 2015. su za celu sezonu izgradile 15 ramova.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Kada dodavati satne osnove u LR košnicama
« Odgovor #3 poslato: Novembar 01, 2016, 21:20:13 »
Hvala kolega Dušane :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Ferluga Jovica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pakovraće -Čačak
Odg: Kada dodavati satne osnove u LR košnicama
« Odgovor #4 poslato: Decembar 15, 2016, 20:44:28 »
Dosta izgradjenih ramova za kratko vreme i sa dva društva. Super