Autor Tema: Pčelinjak Dušana Lazića  (Pročitano 26145 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Dušana Lazića
« Odgovor #75 poslato: Jul 25, 2021, 15:34:45 »
Četrnaest - petnaest godina...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak Dušana Lazića
« Odgovor #76 poslato: Jul 25, 2021, 18:05:43 »
Душане, тако су брујале на каталпи. Имам једну еводију која је процветала али се цвет још није отворио. Мислим да еводија цвета у право време када нема другог дрвећа.
Само што ми се чини да ипак сада има неког уноса. Проверићу вечерас када их будем третирао са "лимунадом'.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Dušana Lazića
« Odgovor #77 poslato: April 11, 2022, 11:44:09 »



Душане размишљао сам мало о твојој идеји са даљим разројавањем ројева које си узео од мене у суботу па да ти изложим моје мишљење.


Обзиром на њихову снагу уз редовну прихрану ове седмице они би до недеље 17.04. морали да имају по 6.рамова легла , пар комада можда и седам. Ја би их разбио већ 18/19 априла , најкасније 20 -ог и то тако што би их поделио на пола и додао матичњаке у део који је без матице. До Ђурђевдана ( почетка багрема ) младе матице би већ требале да пронесу. Ти нови ројеви би стигли да се развију до сунцокрета јер имаш већ изграђене рамове и не би морали да се троше на изградњу сатних основа.


Ројеве са старим матицама које си узео би могао да разбијеш још једном када дођу на 6 - 7 рамова легла и читав процес поновиш још једном. Рачунам да би то било од половине маја па надаље дакле у сред багрема. Младе матице из ове операције би пронеле у првој трећини јуна месеца. Значи све у идеалним терминима.


На овај начин би без много муке увећао пчелињак за 200 % и куповина би ти се и те како исплатила. Наравно све време би их благо стимулисао без обзира на то што ће у овом периоду бити паше.


Одговори ми шта мислиш о овоме.


П.С.


Да ли си дегустирао моју Аранђеловку и како ти се свиђа ? Знај да је направљена од једног јединог стабла крушке старе преко 120 година која никада није ни орезивана ни прскана. Чиста природа , лек за душу и срце. Наздравље.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Dušana Lazića
« Odgovor #78 poslato: April 11, 2022, 17:43:05 »
Tako sam i ja planirao (slično).
Jedino - datume moram da pomeram: Razgovarao sam sa Borom; prvi matičnjaci će stići tek krajem aprila. Tako, da...
Sve ostalo što si napisao - sve mi je logično!


Što se tvoje kruške tiče...Pričao sam ti da formiram stacionarni pčelinjak na kraju sela. Sadim koješta:Evodije, kerleuterije, sofore...Neke voćkarice:uglavnom autohtone sorte... Tako da me veoma zanima ta "Tvoja kruška" (ovih godina sam se oprobao u kalemljenju - i mogu da ti kažem - ide mi od ruke) :)


Aranđelovku degustiram: svako veče, samo po jedan šklobuk (znaš ono: "klok") ;) :D