Autor Tema: Nastavak za prelaz sa DB na RV  (Pročitano 20458 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Nastavak za prelaz sa DB na RV
« poslato: Januar 15, 2011, 14:23:30 »
U temi Prelazni RV nastavak navedene su dimenzije nastavka koji po širini odgovara svim desetoramnim nastavljačama i sa malim modifikacijama po dužini može se postignuti željeni cilj.
Medjutim sa DB kosnicama koje imaju preko 10 ramova u jednom nastavku, tu je stvar  malo drugačija, pa da se teme ne bi medjusobno konfrontirale, otvaram ovu temu koja bi mogla da pomogne svim onim vlasnicima DB košnica koji imaju želju da se oprobaju u radu sa košnicama Rodna voja, a sa vrlo malom korekcijom i sa košnicama Eko voja.
Ako ste već obezbedili odredjeni broj nastavaka Rodne voje sa svim pripadajućim delovima koji čine kosnicu Rodna voja, podjimo redom.
Potreban vam je jedan medišni polu nastavak za kosnicu DB ( ja ću u nastavku govoriti za DB 12 posto ja takve kosnice imam ) i na njemu treba produžiti visinu nastavka na 200 milimetara dodavanjem četri letvice sa donje strane nastavka i holšrafima pričvrstiti letvice za medišni nastavak DB 12.
Sledeće što treba uraditi je da se naprave dve lajsne 30 puta 15 milimetara i da se jedna postavi
sa unutrašnje strane na desnoj bočnoj strani nastavka u visini gornje tačke već postojećih nosača
ramova polu medišta. Drugu lajsnu postaviti na odstojanju da mogu da se na ove dve lajsne kasnije
postavljaju RV ramovi.  Ostatak prostora do leve bočne strane nastavka iskoristiti da se napravi
prema širini preostalog prostoru Milerova ram hranilica.
To bi bilo za početak. 

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #1 poslato: Januar 17, 2011, 23:18:04 »
Puno hvala za taj pocetak, Jos kad bi bila neka skica ili slika, ali i ovoliko je dovoljno sto se tice samog nastavka. Ali cekamo mi i nastavak ovog lepog i poucnog teksta o ovoj temi. Puno pozdrava.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2011, 00:59:23 »
Savo, druže moj,
Hvala ti što si ovo izložio. Sve je jasno. Ja sam mislio ići jednostavnije. Preko DB-a postavim ploču sa otvorom RV pa na nju RV. Ići će brzo, manje posla. Možda bi valjalo napraviti razdjelnu liniju na one koji hoće totalno da pređu na RV i na one koji hoće da nasele nekoliko istih jer u prvom slučaju moraju potpuno "očistiti" prijašnje košnice. Jer, da imam potpuna i sigurna lična iskustva, i DB i LR bi otišle u arhivu, naravno, pod uslovom da me Vojo ne bi sputavao autorskim pravima.
Pozdrav, svako dobro.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2011, 07:42:52 »
Evo za početak jedne male crtačke improvizacije za prikazivanje navedenog nastavka.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2011, 16:36:54 »
Puno hvala za taj pocetak, Jos kad bi bila neka skica ili slika, ali i ovoliko je dovoljno sto se tice samog nastavka. Ali cekamo mi i nastavak ovog lepog i poucnog teksta o ovoj temi. Puno pozdrava.
Kolega Jovo, pošto je danas bio divan dan, ja sam u svom dvorištu jedno svoje staro DB plodište sa 12
ramova odlučio da preradim u Nastavak za prelaz sa DB na RV ramove.
Prikazivanje slika obaviću u dve faze.
Evo prve faze

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #5 poslato: Januar 18, 2011, 16:46:17 »
Za skraćivanje nastavka DB 12 sa 30 cm na 20 cm, koristio sam mali cirkular i ubodnu testeru.
Prilikom rada sa cirkularom, mora se voditi računa od eksera, ukoliko su isti na mestu gde prolazi testera, predhodno se moraju ukloniti. U mom slučaju nije bilo toga, lenjirom sam pokazao gde se skraćuje nastavak.
Nakon svodjenja visine nastavka na 20 cm, sledi postavljanje dve lajsne za nosace RV ramova i to je to.
Nisam imao dovoljno RV ramova slobodnih da popunim prostor po sredini. Ovo je samo slikovit prikaz teksta
iz naslova teme. Dodaje se i ram Milerova hranilica i završeno.
Ovo je sve na brzinu uradjeno da bi se obavilo slikanje.
Ovih dana sledi obrada nastavka na spoljnim stranicama i farbanje.
Evo slika iz druge faze.
« Poslednja izmena: Januar 18, 2011, 17:10:15 od strane sava mitic »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #6 poslato: Januar 18, 2011, 17:00:37 »
Savo,
Samo kažem: bravo majstore!
Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #7 poslato: Januar 18, 2011, 18:45:16 »
Kolega Savo, ovo si odlično uradio. Samo mislim da to što ti zoveš Milerovom hranilicom da je to ram hranilica, ispravi me ako grešim. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #8 poslato: Januar 18, 2011, 18:55:18 »
Kolega Sveto
Svakako da ste u pravu. To što je na slici prikazano je RAM HRANILICA.
Hvala na pojašnjenju.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #9 poslato: Januar 18, 2011, 21:43:31 »
Sve je jasno, puno hvala kolega Savo. Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #10 poslato: Januar 18, 2011, 22:24:52 »
Prelazni nastravak je jedna vrlo pametna  i korisna stvar, naročito za one koji tek počinju da pčelare sa RV i EV, kao i za one koji prodaju pčele na ramovima RV i EV.

Naravno, to podrazumeva da pčelar već ima neki drugi tip košnice.

Prelazni nastavak se najbolje uklapa u LR i DB10.

Pozdrav.

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #11 poslato: Novembar 16, 2011, 14:19:50 »
Kolega Savo gledajuci ovaj prelazni nastavak sa DB na RV hteo bih da  te pitam dali iznad ovog nastavka mogu da se stavljaju nastavci RV i jos ako moze objasnjenje odnosno postupak prelaska sa DB na RV.Ja imam DB kosnice sa 10 ramova za pocetak bih nekoliko prebacio u RV,mozes li reci kako ide postupak od pocetka do potpunog prelaska u RV kosnicu.Unapred hvala.Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #12 poslato: Novembar 16, 2011, 14:27:50 »
Kolega Savo gledajuci ovaj prelazni nastavak sa DB na RV hteo bih da  te pitam dali iznad ovog nastavka mogu da se stavljaju nastavci RV i jos ako moze objasnjenje odnosno postupak prelaska sa DB na RV.Ja imam DB kosnice sa 10 ramova za pocetak bih nekoliko prebacio u RV,mozes li reci kako ide postupak od pocetka do potpunog prelaska u RV kosnicu.Unapred hvala.Pozdrav.
Kolega Bojane
U ovoj temi sam želeo, bar do sada, da slikom više i sa još malo teksta objasnim kako treba pripremiti
DB 12 - icu kao prelazni nastavak za RV ramove i prenos u RV košnice.
Tokom popodneva ću moći da vam ukratko pojasnim kako sam ja radio.
Ima i na drugim mestima to objašnjavano, ali verujem da još niste pronašli, pa ću u najkraćim
crtama ispričati kako bi ja radio.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #13 poslato: Novembar 16, 2011, 15:03:56 »
Kolega Bojane, ako imaš DB-10 onda možeš da koristiš prelazni nastavak za LR. U njega stane 12 RV ramova. Čini mi se da ima tema na ovom forumu. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nastavak za prelaz sa DB na RV
« Odgovor #14 poslato: Novembar 16, 2011, 16:27:19 »
No, da ne bismo tražili gde je šta sve napisano o postupku,  evo ukratko.
U varijanti da sa DB košnice sa 10 ramova prebacujete društvo u RV košnicu, korisno je da napravite
Prelazni nastavak za LR sa 10 ramova, kako vam je kolega Sveta prikazao slikom i da otpočnete
pripreme.
Kada se društvo DB 10, koje želite da preselite u RV košnicu, tokom početka proleća dovoljno razvije
da popuni pčelom skoro ceo nastavak, izvadite iz košnice privremeno dva krajnja rama / ako su
sa medom to je najbolje /, stavite ih drugoj košnici  na " čuvanje ", a onda od središnjeg rama
u košnici DB 10 levo i desno postavite po 1 RV ram sa satnom osnovom / ima mnogo opisanih načina
postavljanja vi izaberite koji vam je najlakši /. Za oko nedelju dana to društvo će izgraditi oba RV
rama sa satnom osnovom i matica će zaleći oba rama leglom.
Tada uzimate Prelazni nastavak i u njega po sredini postavite oba izvučena RV iz plodišta DB 10.
U plodište DB 10 postavljate na mesto izvadjenih dva  nova  RV rama sa satnim osnovama.
U Prelaznom nastavku mogu se levo i desno postaviti RV ramovi sa satnim osnovama, jer verovatno
nemate već izvučene RV ramove. Ako ih imate onda možete staviti po dva levo i desno od RV
ramova sa leglom a ostatak sa satnim osnovama.
Prihranjujete sirupom 1 prema 1 svo vreme od početka ove faze sa oko pola litre svake večeri.
Nakon narednih 7 do 10 dana, iz plodišta DB 10 uzimate ona dva RV rama i postavljate u sredinu
u prelaznom nastavku a levo i desno od novih RV ramova pomerate ranije postavljena oba RV rama.
U ovoj fazi matica mora biti preseljena u prelazni nastavak a preko plodišta DB 10 postaviti
matičnu rešeku i preko nje prelazni nastavak.
U ovoj fazi je bilo još potrebno da se ona dva DB rama sa medom vrate u svoju prvobitnu košnicu
i u daljem procesu ne treba više prihranjivanja ovog društva / ima hranu u ramovima koji ostaju
ispod MR /.
Za narednih 7 do 10 dana pošto izadje svo leglo iz DB plodišta, isto se uklanja sa tog mesta.
Na njegovo mesto postavlja se prazna RV košnica i u nju useljavaju iz prelaznog nastavka
ramovi sa svežim leglom po sredini RV nastavka. Levo i desno zatvoreno leglo a na krajevima
ram u kojima ima meda i cvetnog praha.
Ako to sve stane i ima još koji ram, dodaje se preko toga novi nastavak i tako dalje.
Pozdrav iz Aleksinca