Autor Tema: Forum SPOSa  (Pročitano 395362 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #975 poslato: Jul 16, 2020, 08:55:06 »
Šta ima novo na SPOS forumu?

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #976 poslato: Avgust 27, 2020, 11:40:32 »
  VOJOOOOO , gdje si prijatelju
  kako si ti i porodica a i kako ti je par miliona pcelica

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #977 poslato: Avgust 27, 2020, 18:00:28 »
  VOJOOOOO , gdje si prijatelju
  kako si ti i porodica a i kako ti je par miliona pcelica

😁😁😁
Ту сам Здравкане, ми добро, пчелице добро, све је добро а за форум СПОСа не знам да ли је добро.
Тај форум сам и ја стварао и није ми пријатно да гледам шта се на њему дешава. Ја тамошње стање доживљавам као неку окупацију непријатељски настројени појединаца, заведених појединаца и нестручњака.
Додатно је појачана контрола и уреднички тим и свакако да је свака слободна реч и идеја сада угоженија него пре.
Тамо где нестручњаци процењују стручност било какав напредак је немогућ.
Сада је тамо такво стање...
Све би било лако да има или да се назире било какво светло из те таме...
Протерали су сваку слободну реч и све непослушне.
Ипак ја верујем у васкрсење.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #978 poslato: Avgust 30, 2020, 01:31:25 »
Написах им на теми Афоризми:
Нема Тесле, нема струје. Остајте у мраку!

Порука чека одобрење уредника као и оне послате током априла, маја, јуна, јула, августа...
   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #979 poslato: Avgust 30, 2020, 01:54:54 »
Све теме се своде на:
Продај и оно мало што имаш за свој народ. По што бољој цени па нека наш народ и нема, нама је новац најважнији. Здравље и повећање потошње здравих проузода мање су битни од новца који ћемо добити од продаје меда.

Уместо да повећамо потрошњу меда за три - пет - десет пута и да немамо довољно за своје потребе ми тражимо евриће по сваку цену  а наш народ нека разарају бактеријске и вирусне болести, корона и безброј других вирусних и гљивичних оболења.

Можда и нисам у праву, ако нисам опростите...

Благодарим...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #980 poslato: Avgust 30, 2020, 02:02:31 »
 Pčelarenje Rodnom Vojom
« Одговор #7098 послато: 29-08-2020, 11:37:02 »
Цитат
Цитат: Zoran Mrđen  28-08-2020, 21:51:24
2016 ubacio prvih par Rodnih Voja i to zbog želje kuma da zapčelari s njima. Ostavio sam tada sebi nekoliko košnica i dopunjavao narednih godina. Sada ih imam oko 40 a LR sam sveo na 50 od nekadašnjih 70-80.
Tokom zadnje tri godine RV mi je svaki pu davala više meda nego LR. Ove godine i dramatično više. Prosjek kod LR bio je 6 kg a kod RV 17 kg.
U mojim uslovima četvrti RV nastavak je višak, tri sasvim dovoljna.Odlična i zahvalna košnica. Sve već rečeno. LR sam u jednom momentu velikih kiša poslije bagrema morao i prihranjivati kada su bile potpuno "suve" i u tim momentima RV ni jedna nije imala manje od 12-15 kg zalihe. LR ću vremenom potpuno penzionisati.
Od 2004 pčelarim sa LR. Prošle godine sam ih "penzionisao."
Sada pčelarim sa RV i bio bih ti zahvalan da se javiš češće na ovoj temi...
Svako dobro.

_____________________________-..

Овако је писао Дуле Лазић на спос форуму у теми Пчеларење Родном Војом  а ја сам пријавио уредницима коментар и коментарисао:
Овде неки пчелари желе да осавремене српско пчеларство...


 :D :D :D


Није лако ЛР спосовим уредницима  када не разумеју шта им пишем.  :D :D :D

 

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #981 poslato: Avgust 30, 2020, 02:06:16 »
 :D :D :D Одјављујем се са ове теме...
најбоље је да ништа не пишем макар који дан...

 :D :D :D

Ни Радоје Домановић не би ме критиковао за овакво писање...  :D :D :D
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #982 poslato: Avgust 30, 2020, 09:47:39 »

Војо, има толико пчелара који пчеларе са РВ или ЕВ кошницама па не пишу на том форуму а те кошнице се и даље шире. Ако Вас тамо не желе а види се да Вас не желе онда Вам је мој савет да не идете тамо где Вас не желе. Свако ко чита Ваша писања тамо може врло лако и да посети и овај форум и да се информише. Да се више ангажујете овде и да више пишете и објашњавате сви би се скупили на овом форуму. Вама је, а то је моје мишљење, потребна другачија стратегија јер тамо играте по њиховим правилима. А та су правила усавршили до перфекције. Никада нећете моћи да им објасните значај ЕВ и РВ кошница јер они продају ЛР и ДБ ројеве и сву пратећу опрему. И у свој мали кружок примају само одабране.
Обесмислили су сваку ЕВ или РВ тему а остале кошнице дају пуне наставке меда тако да смо дошли у ситуацију да нема меда за извоз. Цена може да буде и 10 еура на велико али меда нема.
Напишите књигу која ће са евентуалном књигом Татомирова бити водич за младе пчеларе. Привуците поново на овај форум старе чланове нпр. Станковића који има шта да напише као и неке нове који такође пчеларе ЕВ и РВ кошнцама а желе да поделе искуства као што је Мирјана Бојовић нпр.
Овај форум ћути, спорадично се напише по која порука. Потребни су модератори који ће водити делове форума. Да се развије дискусија, да се раде упоредни експерименти на пчелињацима почетника који имају већ друге кошнице.
Експерименти и са Вашим препаратима против варое и вируса. Овде се треба направити нуклеус дискусије о добрим странама РВ и ЕВ кошницама и пчеларењу са њима.

Све то тражи много ангажовања и планирања.

Ето то су нека моја добронамерна мишљења. Другарски поздрав.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #983 poslato: Septembar 04, 2020, 08:10:03 »
Свака част Зоране, слажем се у потпуности са свим написаним

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #984 poslato: Novembar 30, 2021, 02:42:14 »
последња порука коју сам вечерас послао на спос форуму док ме свемоћни уредник тог форума Саво Тадић није изблокирао на том форуму.

Одг: Koju muziku slušate 3
« Одговор #1634 послато: данас у 00:34:07 »
Цитат
Оливера, ћерка Цара Лазара...

Оливера .

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #985 poslato: Decembar 04, 2021, 15:41:50 »
Vojo, zašto ne radi SPOS-ov forum?
Daj vidi, šta se to tamo dešava!?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #986 poslato: Decembar 04, 2021, 16:57:56 »
Кажу да је оборен.
Оборен је он одавно у болничку постељу као и целокупно наше пчеларство мада је било болесно и пре формирања спос форума.
Таман сам поверовао да ће оздравити и стати на своје ноге али су ме брзо у томе разуверили уредници тог форума, часопис српски челар као и готово целокупно руководство споса.
Живели смо у неком болесном времену у коме су наше пчеларство водили људи који су били послушнуци тадашње политичке и болесне врхушке.
У свим пчеларским удружењима управљали су партијски послушнуци као и редакција часописа и комплетно руководство СПОСа.

Још од 1953 године политичко руководство се определило за ширење америчких кошница  које баш и нису најприхватљивије та наше поднебље и та нашу расу пчела и поред тога што се кошница Конгресовка показала боља од ЛР политичке миљенице прозападне комунистичке партије.
Официри и партијски подобни пчелари који су руководили у пчеларским удружењима ширили су те њихове кошнице.
Пошто је конгресовка долазила из времена краљевине то и није било популарно да се о њој пише.
Сада када се та неприфитабилна ЛР техника проширила и када имамо мноштво пчелара који је користе а који имају велике интересе у продаји ројева, као и мноштво произвођача погача, кошница и разне опреме везане за ту технику рада врло је тешко било шта ту да се мења.
Разни лобии учествују у одржавању те неекономичне или слабоекономичне технологије пчеларења којој није циљ општи напредак и препород нашег пчеларства него имају неке своје интересе.
И тако данас имамо ЛР уредништво на спос форуму  као и екипу којој је циљ заустављање свих домаћих пчеларских решења као и препорода у српском пчеларству.
Часопис и редакција часописа је и даље у рукама недовољно стручних људи а руководство  Спос-а уместо да бави могућностима увећања производње за неколико пута они се баве пласманом минималних количина меда који пчелари производе. Свакако да је и то добро јер се продаја меда поправила на опште задовољство пчелара али приоритет је требао бити нешто друго.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #987 poslato: Decembar 10, 2021, 22:29:46 »
Да, да... Само тетки да однесем лек...



А мало и...

Сеча...



 :D :D :D


А шта је ово Грујо?  :) :) :)
« Poslednja izmena: Decembar 10, 2021, 23:03:52 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #988 poslato: Decembar 11, 2022, 22:07:28 »
Стигла помоћ...  :D
Затворили кога су хтели. Па каже: "сад ће дићи узбуну"...  :D :D :D

Зацрвенило се а креча ни за лека...  :D



Као у време патријарха Германа када је у патријаршији био тикијев комесар, уредник  Смиљанић, председник црквене комисије, да уређује патријаршију, патријарха, владике и све даље редом..    :D

Све је под контролом...  :D
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #989 poslato: Decembar 21, 2022, 22:13:50 »
Да, Стање је исто па и мало горе...  :D

План...  :D



Профили...  :D

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.