Autor Tema: Ponašanje pčela  (Pročitano 180248 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #225 poslato: Jun 10, 2018, 21:31:55 »
Hvala sole aj mi pomozi oko  onog pitanja od pre neki dan vezano za dodavanja nezrelih maticnjaka. Ja sam polako i oprezno dodao nezreli maticnjak sve kako si mi objasnio i trebalo je da matica izadje  pre 3 dana. Danas maticnjak i dalje  zatvoren i poceo da menja boju. Otvorio sam ga i unutra je bila matica sa formirani telom i skupljenim nogicama bele boje ne mrda se kao da joj je trebalo bar jos nekoliko dana do izleganja. Pcele nisu porusile maticnjak a pcele su nove da grade. Nista mi nije jasno da li postoji mogucnost sporijeg razvoja larve zbog nepovoljnih uslova ili su pcele jednostavno napustile taj maticnjak ne srusivsi ga pa larva uginula   pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #226 poslato: Jun 10, 2018, 22:08:21 »
То је „стари“ проблем и код коришћења ројевих матичњака – не знаш увек тачну старост.

Ако је матица препознатљива (има потпуни облик матице, осим крила), требало је око 36 сати до излегања (под условом да је пчеле нису мало запустиле – тада се излегање одлаже више сати). Могуће је да је то грешка у времену процене старости јаја. Ниси требао дираш матичњак. Ако не ваља, када лутка замре, пчеле то очисте. Иначе, у том узрасту се може видети да је лутка жива, јер се виде слаби покрети ножица. Чак би било успеха да си полако затворио матичњак и ојачао га лепљивом траком. Није добро ако лутка мења боју ка неким преливима сиве боје. Тада је готова.


Зато сам и писао да није добро правити ројеве (или оплодњаке) директно на пчелињаку. Може бити успешно, али и може бити катастрофално (не само по питању матичњака, него потпуне пропасти и појаве болести роја). Проблем је што су пчеле већ узнемирене недостатком матице и простор гнезда није најбоље одржаван (то је очигледно јер се види да су пчеле раштркане свуда по кошници). Пријемом матице (или излегањем младе матице из матичњака), стање се смирује и пчеле су много више окупљене око легла. Потпуна смиреност и уобичајено понашање се постиже када матица пронесе и сва пчела из наставка се сакупи у неколико густих улица око легла.

ПС

То што су започети нови матичњаци нема неке везе са додатим матичњаком (или оплођеном матицом). Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу чак и када додата млада матица почне да носи. Неке матице их одмах оштете и то пчеле среде, а неке дозволе да матичњаци остану и уклањају их један по један како „оживљавају“ односно како се матица унутар матичњака покреће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #227 poslato: Jun 11, 2018, 21:05:39 »
То што су започети нови матичњаци нема неке везе са додатим матичњаком (или оплођеном матицом). Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу чак и када додата млада матица почне да носи. Неке матице их одмах оштете и то пчеле среде, а неке дозволе да матичњаци остану и уклањају их један по један како „оживљавају“ односно како се матица унутар матичњака покреће.

Овде сам направио грешку при писању и реченица треба да гласи: Сасвим је уобичајено да пчеле отпочну градњу матичњака на леглу и да их чак и задржи и када додата млада матица почне да носи.

Иначе, данас сам проверавао једно друштво где је додата млада матица пре неколико дана (није уписала датум када је то рађено што је грешка). Биљана је додала матицу и погрешила у раду (добро, није први пут, биће боље :) ). Млада матица је додата у присуству старе и пчеле су је ослободиле. Грешка је што није одмах сутрадан склонила кавез са старом матицом пре ослобађања младе из кавеза и што је подигла легло изнад решетке (реч је о изолатору).

Тиме је „постигнуто“ следеће: пчеле осећају да је матица одвојена гнезда и пре два дана су је јурцале по рамовима (у доњем делу кошнице је увек више старијих пчела). Смањила се као мува. Данас сам погледао и већ се припрема да пронесе.

На рамовима у делу изолатора где је матица, било је нешто мало младог легла и ту су одгајале 7 матичњака. Изнад матичне решетке је било толико присилних матичњака да је изгледало да ће да се роји. Бар сам се „најео“ млеча.

Занимљиве су ми дискусије на форумима ових дана где се „дивани“ о додавању матичњака. Спомињу се и теорије о томе како пчеле неће да прихвате зрели матичњак ако има матичњака у друштву о времену када додати матичњак по узимању матице (писао сам о томе, па да не понављам), онда се спомињу штитови и штитници за матињак... па и о селекцији на „кречно легло“.

Матичњак је део легла и пчеле се према матичњаку тако и односе – чувају га ако то могу. Неће пчеле изгристи додани матичњак, већ то може урадити млада матица ако се излеже пре додатог матичњака (за то се записује време узимања матице из оплодњака, ако се деси да нема матичњака на располагању да се одмах додају).

Штитник за матичњак није баш добро решење. Најбоље је да су пчеле око матичњака без сметњи. Штитник неће поуздано сачувати младу матицу ако се пре ње излеже нека са легла...итд...


ПС

О селекцији на „кречно легло“ не треба пуно писати. Осим да ће то бити добра превара купаца матица. Не штите матице друштво од кречног легла.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #228 poslato: Jun 28, 2018, 21:01:10 »
Sole treba mi jedan savet oko matica u troramnom izolator. Naime stavio sam maticu u troramni izolator da vidim da li će pčele manje potrošiti meda u ovom bespasnom periodu i izgleda da je tako. Ispod kosnice je kontrolna vaga i nije opala iako je pasa loša. Zanima me kad je pustim iz izolatora da li će pčele povući maticnjake jer sam negde pročitao da hoće i ako hoće jesu li to rojevi ili tihe smene i kako postupiti sa košnici. Puštam je u nedelju jer počinje suncokret hvala i veliki pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #229 poslato: Jun 29, 2018, 12:21:33 »
Dužim držanjem matice u izolatoru je moguća ušteda hrane jer ne može da širi leglo i to je logično.

Kako misliš da je pustiš iz izolatora? Da leglo ostane u izolatoru ili dalje nastavlja kao normalno društvo bez pregrada koje čine izolator.

Matičnjaci koje mogu odgajati pri dužem boravku matice u izolatoru sam odredio kao matičnjake tihe smene. To ne znači da će izvršiti tihu smenu, jer ih matica oštećuje i pčele očiste sadržaj matičnjaka. Mislim da sam o ovome pisao. Može izgledati i da su rojevi matičnjaci, ali to svakako nisu. Kada se matici omogući da dalje nosi, nema rojenja.

Ako koristiš pašu sa ovakvim društvima, ukloni pregrade (preradu) koje čine izolator i ako ima dovoljno pčela može se dodati drugi nastavak. U drugi nastavak se podignu ramovi koji imaju meda, a leglo zadrži u prvom nastavku u središnjem delu nastavka.

Unos može biti i dobar jer se pčele manje zanimaju oko legla.

Ako je društvo-izolator slabije sa pčelom, drugi nastavak nije potreban. Ovde treba biti oprezan, jer se može desiti da unos bude jako dobar i smanje površinu za leglo.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #230 poslato: Jun 29, 2018, 17:24:22 »
Ево, пронашао сам тему и поруку где сам писао о појави матичњака у изолатору (ако је уопште битно по овом питању :) ).

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1388.msg24024#msg24024
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #231 poslato: Jul 04, 2018, 21:58:31 »
Hvala sole

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #232 poslato: Jul 19, 2018, 20:52:54 »
Данас је био неки чудан дан. Биља ми каже да су јутрос пчеле биле јако узнемирене. По доласку са посла, чуо сам врло јак звук пчела које лете по пчелињаку (слично грабежи или изласку роја). Небом су се ваљали тамни облаци и изгледало је да ће врло јак пљусак, али није било ни капи кише.

На пчелињаку се и поред врло јаке облачности вршио масовни наизменични излет младих пчела (игра младих пчела). Чини се да су друштва хтела да „упуте“ младе пчеле да се сналазе и у условима јаке облачности.

Узнемиреност пчела је могла потицати и од престанка уноса којег је ових дана било око 0,4 кг.

Предвече смо пресађивали и све кошнице које сам отворио су без изузетка биле јако љуте и убадале свуда кроз кошуљу, што је углавном ретко јер је кошуља беле боје и то не појединачно, већ су у групама убадале. Али нисам могао да одолим и успешно смо пресадили на млеч иако сам се играо са здрављем и могао лоше да прођем...шта ти је страст према неком послу.

С обзиром на стање биља које је једро, дешаваће се игра младих пчела, па да се не уплашите од грабежи која је иначе врло могућа и ипак треба пазити.

ПС

Разлог љутине пчела може бити снажна промена метеоролошких услова и наелектрисања у атмосфери коју сам почео јако да осећам од око 14 часова. Док смо пресађивали, једва сам се кретао по пчелињаку и на левом оку ми се појавило замречење на доњој половини ока.

Собзиром на опште услове овог дана, не чуди ме да су пчеле биле узнемирене и појачано љуте...дешава се...и људима и пчелама.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Понашање пчела
« Odgovor #233 poslato: Maj 30, 2019, 21:33:24 »
Проф. др Симеун Грозданић „Симо“ био је један од пионира у изучавању понашања животиња а нарочито пчела. Његова дела изучавају на факултетима широм света. Читајући текстове проф. Грозданића увиђамо да животиње мисле и да су знатно паметније него што се сматра. Укључујући инсекте. Познат је израз свест заједнице (синон.:  еусоцијалност; колективна свест; друштвена свест; енгл.: eusociality; hive mind; collective consciousness; group mind; social mind; немач.: Volksstimmung) са значењем: очигледна свест колонија социјалних инсеката.
Зар вам се не чини понекад да је пчелиња заједница паметнија од пчелара?

Запажања:
Деца су пре пар дана нашла повређено младунче вране. Ставили су га у кутију и почели да хране. Понцетом му дају комадиће мачије хране. Воду шприцем. Па га помазе. Занимљивост је ова: вранче захваљује за сваки залогај, гутљај и мажење различитим гакањем. Иначе не галами. Пуштају га из кутије и оно се љубопитљиво гега около.
Друга занимљивост: њихова мачка, изванредан ловац, коју зову еколошка катастрофа јер лови све живо а нарочито корисне птице и бубе, не дира вранче. Видела је да се деца баве њоме и само гледа шта се ради. Чак и кад су сами врана и мачка. Зар то није доказ да свест надвладава инстикт?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #234 poslato: Avgust 05, 2020, 17:26:02 »
Дуготрајни недостатак матице може довести до појаве лажних матица са такође дуготрајним поремећајем друштва које ће одгајати само трутовско легло иако се уведе проверена матица у друштво. Нека друштва након дужег времена излазе поступно из ове кризе, а нека трајно одгајају трутовско легло које заносе лажне матице. Сматра се углавном да су такве матице трутуше али мислим да није тако. Изгледа да пчеле мењају начин живота и понашања заједнице и управљају се према већ устаљеном новом мирису који одређује одгој трутова и лажне матице као своје.

Овај поремећај се дешава када је друштво дуже време безматак, али може доћи до поремећаја и у врло кратком року (само неколико дана) ако је суседно друштво близу и долази до специфичног повезивања са тим друштвом (близина друштва преко лета или одвојеност мрежом или преградом).

Повезивање са другим друштвом је изузетна појава и дешава се чак и повезивање са другим друштвом* које је на релативно већем растојању. Последица је нестајање хране у кошници која се везује за друго друштво.

Код неколико друштава које су из различитих разлога остајала без матица, лажне матице су се појавиле у свима без изузетка јер Биљана није уопште поново погледала шта се дешава са додатим матицама (или да ли су спарене матице тихе смене или ројеве матице које чекамо). Ни једна није примљена и касније сам ја то средио, али је имало последице по развој. Једна „седмица“ је била најкритичнија. Две „седмице“ нису сељене баш због разлога што немају матицу.

После дужег времена сам их погледао и она која је у два наставка је имала врло добро попуњено медиште и на 7 рамова легла (5 рамова пуних легла у првом нставку и на два у другом). Друга јадница која је свакодневно, такође, прихрањивана је исти прихватила додати младу матицу која је добро носила. Легла је било на 5 рамова и то веће површине, али сво легло су само јаја и ларве које су биле трутовско легло (то се тек касније могло утврдити). Хране нема ни једну ћелију (и ја у шали кажем да вероватно живи од кајгане коју праве од  радиличких јаја :) ).

Очигледно је да матица носи и раније искуство ми говори да носи радиличко легло, али да пчеле то чисте и одгајају само легло које положе лажне матице. Код осталих проблематичних друштава се ова појава поступно губила и превладало је радиличко легло. Одбацујем претпоставку да су матице младе и да „шарају“ са леглом (радиличким и трутовским) јер је њихово легло у оплодњацима само радиличко.

Критична „седмица“ је снабдевена поклопљеним медом и одсељена на удаљено одредиште. Пар дана  је било све у реду, а онда је нестао и тај додати мед. Покушали смо и са заменом матице и стављена је „црвена“ матица, али је стање безнадежно јер су пчеле полако изумирале и друштво је слабило. Не могу тачно рећи какво је стање, јер немам увид с обзиром да је то удаљено око 25 км а здравље ме служи да пратим догађај.

Постоји могућност да су овакве појаве израженије у годинама са лошим пашним условима. Колико се сећам, већ сам наводио да сам у књизи Војина Тодоровића нашао податак да су обележја једне заједнице сложенија од онога што се уобичајено сматра – сматра се да само матични феромон утиче на одређеност друштва као засебне целине. Код Тодоровића је наведено више обележја, а међу њима нектар и нарочито полен имају снажан утицај. Полена је дуже временско раздобље недостајало и то је могло имати утицаја на лучење феромона којима се одређује заједница као и на утицај мириса самога полена на одређеност заједнице. При томе, друштва другачије реагују на понуду из природе и различито доносе полен и нектар (нека више једног или другог). Прополиса је такође слабо унесено и то видим по најлонима који су у неким друштвима преко сатоноша. Само је спојен воском са нешто мало прополиса. Колико је битан и утицај прополиса по овој проблематици, то је свакако занимљиво питање.




*Имао сам, раније, случај да је друштво са матицом имало специфичну везу са другим друштвом. Друштво је било на 2 полумедишта и одгајало је матичњаке. Имало је младу ројеву матицу. Добро снабдевено храном и чак је било и превише хране, што при одгајању матичњака у дужем времену, може бити проблем. Након извесног времена сам уочио нестајање хране. Велике површине са леглом су створиле привид да је храна утрошена на одгој легла. Међутим, храна је сведена на минимум, док се није у једном моменту свела на нулу.

То је већ био знак за узбуну и прати сам пар дана шта се дешава. Колико год хране да се дода путем прихране или додавањем рама са модом, нестајало је врло брзо.

Једно вече смо сипали сируп у хранилицу и када је почела активност на лету, посули смо лето брашном (било је мало теже пратити јер је већ падао мрак). Пронађена је кошница која је у вези са овом коју пљачка. Кажем у вези јер чим у угрожену кошницу доспе храна у било којем облику, њене пчеле јаве том другом друштву прилив хране и крене одношење. Не може се рећи да је то грабеж јер се ради о сложном понашању два друштва које сарађују у овим радњама.

Занимљиво је да наведем да су оба друштва пропала. Ово којем је одношена храна је премештено на друго место на пчелињаку, али је било касно да се развије и спојено је. Оно које је односило храну је било одлично друштво, али је током јесени пчела из њега нестала и остала је кошница пуна хране.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Понашање пчела
« Odgovor #235 poslato: Novembar 28, 2020, 09:57:01 »
Занимљивост о емоцијама животиња и њиховом оптимизму \ песимизму -
Животиње, укључујући и пчеле, такође онерасположе ситнице - много су сличније људима него што смо мислили. На њихово расположење не утиче само борба за опстанак и основна добробит.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #236 poslato: Novembar 29, 2020, 01:54:30 »
Дај бре Рајко нешто на српском... Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Понашање пчела
« Odgovor #237 poslato: Maj 26, 2021, 21:43:27 »
Две пчеле удруженим снагама, координисаним покретима отварају флашу пића


Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #238 poslato: Maj 27, 2021, 09:52:16 »
Ovo je fascinantan snimak- Najbolje pokazuje da pčele nemaju vođu, niti skupštinu koja bi odlučivala verćinom glasova već tzv. "kolektivnu inteligenciju"... možda je sličćno kod ptica koje se u jatu sele na jug u jesen a u proleće se vraćaju...teško to shvataju ljudi.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Понашање пчела
« Odgovor #239 poslato: Decembar 15, 2021, 23:27:48 »
Некад зими чистим слетаљку од снега и\или избацујем жичаном кукицом мртве пчеле. Нека друштва не реагују, из неких провири понека пчела, погледа и можда помисли: "шта ради ова будала"? па се врати унутра.

(надам се да Шошићу не кварим тему)