Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340785 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #885 poslato: April 28, 2019, 16:29:44 »
Joj ne spominji, na repici su lude, zadnji put pedesetak, dva dana sam spavao.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #886 poslato: April 28, 2019, 19:33:00 »
Ја сам моје замолио, да прескоче репицу и одмах крену на багрем и гледајте шта се дешава:

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #887 poslato: April 28, 2019, 19:35:52 »
Одем да проверим кад оне

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #888 poslato: Maj 04, 2019, 20:25:35 »
Danas lep dan, bagrem procvetao ali nema pcele na njemu. Izvrcana repica, nekih 11 kg po drustvu, med nije bio poklopljen kako treba ali sam ocistio medista pa ako sta bude od bagrema. Obzirom da sam na stacionaru i nisam nigde pomerao kosnice, zadovoljan sam repicom.Vreme se krajem dana opet pokvarilo, oblacno i duva neki vetar.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #889 poslato: Maj 04, 2019, 21:48:33 »
U našoj okolini tko je vozio na repicu nije imao ništa, čak ni peludi!? Ja nisam vozio jer je repica jako kasnila, neka je počela cvasti kad i bagrem. Društva se dobro razvila za bagrem ali su već počele vući matičnjake tako da neće proći bez borbe...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #890 poslato: Maj 09, 2019, 19:50:29 »
Данас су пчеле излазиле по слабој киши. Понеке леже на крову кошнице слабо покретне или испод кошница или на гредама постоља. Понеке поново покушавају да уђу. Понеке и даље излазе.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #891 poslato: Maj 09, 2019, 21:55:34 »
Скоро цео дан су по мало радиле по киши на температури од 12 до 14 степени.
Вероватно је и данас унос био мањи од потрошње.
На двадесетак метара даље смедеревац је у викендици радио цео дан.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #892 poslato: Maj 09, 2019, 22:19:27 »
Данас су пчеле излазиле по слабој киши. Понеке леже на крову кошнице слабо покретне или испод кошница или на гредама постоља. Понеке поново покушавају да уђу. Понеке и даље излазе.
Baš tako...Sve ovo sam i ja primetio...

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #893 poslato: Maj 14, 2019, 14:07:21 »
U našoj okolini tko je vozio na repicu nije imao ništa, čak ni peludi!? Ja nisam vozio jer je repica jako kasnila, neka je počela cvasti kad i bagrem. Društva se dobro razvila za bagrem ali su već počele vući matičnjake tako da neće proći bez borbe...

Mi na repici imali nesto izmedju 1 I 2 kg po drustvu ... :( a da su se razvile jesu...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #894 poslato: Maj 14, 2019, 18:11:25 »
Kako ste prošli na bagremu sa Zoranovom metodom?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #895 poslato: Maj 14, 2019, 22:56:58 »
Вечерас у 8 сати само 3° уз провејавање снега...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #896 poslato: Maj 31, 2019, 09:02:22 »
Јуче хладно и облачно а ево јутрос до девет сати пчеле уопште не излазе из кошница, данас опет облачно и још хладније него јуче.
На отхрањивање легла и одржавање температуре потрошиће и то мало хране што "нема" у кошницама.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #897 poslato: Jun 08, 2019, 13:29:37 »
Napokon lepo vreme, rade lepo, kupe lipu i unose neki bordo polen. Medjutim, osamdeset posto pcelinjaka je u rojevom nagonu, neke se izrojile, neke sam od jutros razrojavao, formirao nukleuse, rusio maticnjake. Katastrofa od godine, sta raditi dalje ne znam ni sam, i da suncokret zamedi sa cim cu u njega. Rojeva koliko hoces, vredi li kasnije spajati , ko to zna. Tamo gde su matice isle na sparenje u ono vreme kisa, uzasno los procenat sparenja, jednostavno se ne vrate ili su dugo cekale u kosnicama i nestale. Bas losa godina.

Za buducnost, jedino odmah posle bagrema raditi Peleta na svim kosnicama i koliko , toliko , biti siguran da nece biti rojenja a spajanjem imati drustva za suncoktet.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #898 poslato: Jun 14, 2019, 13:04:49 »
Kako ste prošli na bagremu sa Zoranovom metodom?
Nikako nismo prosli. Za dve nedelje na bagremu jedan dan je vaga bila oko 4 kg, par dana po kilo dve I ovo ostalo oko nule I minusi. Bukvalno smo im oteli oko 1 kg po proizvodnom drustvu u proseku. Misljenja sam da u ovoj godini nije bilo spasa  ni sa jednom tehnikom, ali to je samo moje misljenje. Jedino sto sam ta bildovana drustva odneo sa dva rama legla a vratio sa oko 7 ramova legla I sa gomilom neke crvene perge.
I akumulatori su nam jako lose reagovali ove godine u odnosu na proslu kad smo prvi put probali Sevica. Nedovoljan broj  maticnjaka smo dobili, ali je sreca bila u tome da smo u trenutku formiranja oplodnjaka mogli nabavati maticnjaci, pa smo dopunili. Prijem, oplodnja matica, katastrofalno losa. Mislim oko 50%, ako je bilo I toliko. Kanim se pokrenuti na lipu, pa kako je krenulo da I tamo "poginem" :) Ne znam sta se to moglo desiti, ali vratio sam nekoliko pojacanih drustava od 20-ak koje sam nosio na bagrem koja su prilicno ostala bez pcela. Nisu se mogle ni teoretski izrojiti, nije bilo ni neke "pogibije", e sad mozda nalet ili ko zna sta ...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #899 poslato: Jun 15, 2019, 00:17:26 »
Долазило је до прекида залегања матица док су биле вишедневне кише због слабог или никаквог уноса полена и нектара. Заједнице које нису имале добре залихе меда и полена су значајно ослабиле. То је резултат кишног маја у коме само пар дана није падала киша.
Код мене су многи ројеви ослабили, потрошили скоро све залихе меда па сам морао да почнем са прихраном чим се време мало пролепшало.
Парење матица током маја никада горе.
Не поновило се...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.