Autor Tema: Postolja za košnice  (Pročitano 87966 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #75 poslato: Mart 10, 2017, 08:10:53 »
Hvala puno za informaciju Vojo.
Sinoć sam nešto gledao tvoje video priloge i vidjeh da RV nastavak pun meda može da teži skoro 25kg što bi ovu tvoju računicu dovelo do cirka 100kg po košnici. Znači da bi jedno postolje za tri košnice trebalo da nosi max 300kg.
Sve sam sigurniji da trebam jače cijevi ali se nebih žalio da mi se postolja saviju pa taman ih i morao podupirati.  8)

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #76 poslato: Mart 10, 2017, 11:29:32 »
Razmisli još jednom, napravio si postolja za 3 košnice. Ako bi produžio sa svake strane za još jednu to ti je skoro duplo za malo više materijala. Osim toga kod mene su noge između 1. i 2. Košnice (4. i 5.) Na taj način dobiješ neku vrstu klackalice da ti se manje uvija sredina na postolju

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #77 poslato: Mart 10, 2017, 12:49:22 »
Anto u pravu si razmišljao sam i o tome ali mi se nekako više sviđa da je manje košnica na jednom postolju. Možda griješim nisam siguran. Još ima vremena, trenutno malo eksperimentišem.
Razmišljam šta ako i kada budem selio ta postolja. Rezervni položaj je brdovit teren pa je lakše raditi sa manjim postoljima. Čak sam razmišljao i o varijanti sa samo dvije košnice po postolju. pa da se između dva postolja opciono mogu ubaciti cijevi koje ih spajaju pa se dobije prostor za još dvije košnice.
Razmišljam... :)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #78 poslato: Mart 12, 2018, 00:33:01 »
Ako može pomoć u vezi metalnog postolja - dužina, širina, visina; kao i dimenzije cevi? Spremam za 5 RV košnica (stacionar), s' tim da će prednji nogari ići na betonsku coklu 30cm iznad zemlje.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #79 poslato: Mart 12, 2018, 09:47:06 »
Ja sam nedavno pravio podesiva postolja koja mogu da posluže kako za stacionar tako i za selidbu.
Po meni je pametnije napraviti prenosiva nego fiksna postolja za slučaj da se mora mijenjati položaj orjentacija ili sl.
Kako god pokušao sam da na slikama predstavim najbitnije mjere pa ako nekome bude od koristi biće mi drago.
Postolja nisu moja ideja a uz pomoć i savjete kolega sa foruma sam došao do ovih gabarita.

Kako se sa slika vidi korištene su kvadratne cijevi 50x30mm za horizontalne nosače kao i za vezu između njih. Debljina stijenke je 2,5mm.
Stope su prečnika 120mm od lima debljine 4mm. Podesive noge su od okrugle cijevi prečnika 33mm debljine stijenke 2,5mm. Učvršćenja za noge su od okrugle cijevi prečnika 42mm sa debljinom stijenke 3mm. Sve cijevi su na kraju poslije farbanja zatvorene sa namjenskim plastičnim zatvaračima ili čepovima. Sa ovim dužinama nogara kada se maksimalno podigne visina postolja je cirka 50cm. Naravno ovo može da se poveća ako se naprave duže nogare. Ugao nogara u odnosu na postolje je 45 stepeni. Prilikom sklapanja i varenja mnogo je pomoglo to što su prolazne cijevi za noge rezane pod uglom od 45 stepeni pa je podešavanje ugla bilo jednostavno. Sve je vareno pomoću IMG/MAG tj. popularno zvanog CO2 aparata za zavarivanje.

Na linkovima su slike koje sam ranije postavljao u okviru moje teme a u prilogu su slike sa dimenzijama.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=dlattach;topic=2249.0;attach=66008;image
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=dlattach;topic=2249.0;attach=66006;image
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=dlattach;topic=2249.0;attach=66002;image
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=dlattach;topic=2249.0;attach=66080;image



Ako bude nekakvih pitanja stojim na raspolaganju...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #80 poslato: Mart 12, 2018, 12:38:38 »
Ako može .skp varijanta fajlova ili upload modela na 3d Warehouse...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #81 poslato: Mart 12, 2018, 13:04:59 »
Citat
Ako može .skp varijanta fajlova ili upload modela na 3d Warehouse...

Naravno Borise, evo link na 3D warehouse model.

https://3dwarehouse.sketchup.com/model/30a5e493-ea7c-4c72-a2a4-d1663affd3b5/Podesivo-postolje-za-ko%C5%A1nice

Nego, šta je s tebe ako smijem da pitam?
Nešto nam se ne javljaš.
Tema ti je opustila.
Daj nam malo novosti o tvojim EV košnicama ima nas koji bi rado čuli novosti makakve one bile...

Pozdrav svima...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #82 poslato: Mart 24, 2018, 22:35:36 »

Dužina 4m, visina 40 cm, spoljna širina 36cm...
Još samo da dovarim (ako se tako kaže) šire stopice na nogare.
« Poslednja izmena: Mart 24, 2018, 23:00:16 od strane Milan D. Saric »

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #83 poslato: Mart 25, 2018, 12:07:56 »
Pošto su mi pune podnjače, podrazumeva se da košnice budu blago nakrenute napred. Za koliko gornju stranu postolja da podignem, nekih 5mm možda? Libela kao obavezan alat u ovom procesu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #84 poslato: Mart 25, 2018, 12:27:57 »
Bez obzira puna ili mrežasta nagni je prema naprijed da ti voda ne ulazi kroz leto.5-10mm nije bitno

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #85 poslato: Mart 25, 2018, 21:07:28 »
Malopre sam stavio jednu podnjaču (doduše danas firnajziranu) na postolje (dve noseće cevi su male širine, možda 2cm) i ona bukvalno "leti", čak što je veći teret na podnjači on lakše beži sa postolja. Plašim se i nisam siguran da će stabilno stajati posebno kad malo nagnem postolje, a i kad udari vetar.

Da li da pravim graničnike ili šta već?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #86 poslato: Mart 25, 2018, 22:38:26 »
Ili da nešto stavim izmedju dodirnih površina podnjače i postolja što bi sprečilo klizanje? A opet to nešto što ne bi zadržavalo vlagu i ugrozilo drvo podnjače.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #87 poslato: Mart 25, 2018, 22:46:56 »
Ili da nešto stavim izmedju dodirnih površina podnjače i postolja što bi sprečilo klizanje? A opet to nešto što ne bi zadržavalo vlagu i ugrozilo drvo podnjače.

Protivklizna traka koja se lijepi na gazne površine kao što su stepenice bi mogla da pomogne. Samoljepljiva je i ima hrapavu površinu koja sprečava klizanje.

Druga opcija je da na podnjačama zašrafiš drvene graničnike odozdo tako da podnjača nemože da klizne.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #88 poslato: Mart 25, 2018, 22:55:36 »
Hvala Bojane.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #89 poslato: Mart 29, 2018, 18:54:10 »
Taj problem sam rešio...