Autor Tema: Cena košnice sa pčelama u proleće  (Pročitano 81174 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #15 poslato: Mart 08, 2011, 18:54:40 »
Upravo tako gospodine Aco. Nema ljutnje, samo sam izneo zapazanje za strane.
Sve najbolje vama i vasim pcelicama i puno meda. :)
Pozdrav...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #16 poslato: Mart 08, 2011, 20:38:34 »
par slika,nadam se da dovoljno govore temi da nije bas mudro rasprodavati drustva na pocetku sezone,to su detalji s mog pcelinjaka,drustva pri kraju bagrema i heljda nesto kasnije.
Veliki pozdrav,Aca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #17 poslato: Mart 09, 2011, 00:16:17 »
par slika,nadam se da dovoljno govore temi da nije bas mudro rasprodavati drustva na pocetku sezone.
Veliki pozdrav,Aca
Nije mudro Aco, ali za pčelare koji žive isključivo od pčelarstva u godinama poput ove prethodne kada podbaci pčelinja paša, možda je to jedno dobro rešenje da bi sa pčelama mogli doći do bagremove paše.
Prodati jedan deo košnica sa pčelama tokom proleća za neke pčelare je jedino moguće rešenje za iskorišćenje naredne bagremove paše.
 Imajmo u vidu troškove zazimljavanja, prolećnih prihrana, registracije vozila pa transport pčela na prvu bagremovu pašu, pa troškovi oko ceđenja meda i mnogo drugih troškova dok se ne dođe do prvih finansijskih sredstava od prodanog meda.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #18 poslato: Mart 09, 2011, 16:58:11 »
Postovanje gospodine Vojo,hvala vam za dragoceni komentar,slazem se sa vama i razumem,kada se mora,mora se.Licno sam teska srca prodao 3 DB 12 ce sa po 2 polumedista,sa po 7,8 kg u polumedistima i 15tak kg meda u plodistima,negde u maju 2008 kada sam video da od bagrema nema nista.Dobih 150 e po drustvu.Ti ljudi su iduce godine bez ikakvog veceg napora u bagremu,u maju 2009 imali u jednoj 40kg a u druge 2 po 20tak kg u polumedistima izvrcanog meda,plus solidno puna plodista.Takodje su formirali i par jacih rojeva nakon te pase.Ali iskreno,vise bih voleo da nisam bio u situaciji da prodam takva drustva.Mislim da je bolje prodavati rojeve,to je nekako WIN WIN solucija,pobednik pobednik,novi pcelar dobije dobar start s mladom maticom i dobrim rojem za 20 do 40 e u zavisnosti od jacine roja i kolicine hrane,a pcelaru ipak ostanu drustva i prinosi meda.

Zeleo bih da vam kazem da mi je zao sto sam nacuo da ima odredjeni broj ljudi koji ne cene vas trud,ali to je sudbina inovatora,Ja sam vam zahvalan na trudu i sredstvima,bioloskim,koje ste doneli u svet pcelara ovih prostora,kao i za kosnice.Licno nemam nijednu jos,ali planiram da ove godine formiram nesto prelaznih nastavaka za LR drustva,pa da ako uspem napravim glavna plodista na vasoj dimenziji,ove godine sam se odlucio za Eko Voja dimenziju,za jedan broj drustava,a iduce bih za Rodna Voja dimenzija ,da probam iz DB 10ki da izvucem pcele na takve prelazne,za RV,po ako Bog da da za koju godinu kupim nesto i Rodna Voja i Eko Voja kosnica,verujem da ce biti bolji rezultati sa njima i da sam njih imao 2008 ili 2010,da bi sigurno bilo bar nesto za vrcanje.
Hvala vam jos jednom,pozdrav Vama i svim uvazenim kolegama,Aca

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #19 poslato: Mart 09, 2011, 21:01:11 »
       Čitam prethodne postove, pa me povuklo da napišem nekoliko reči. Potpuno razumem Aca i mislim da je iskren i objektivan.
       Tako i treba, nema vajde ni od preuveličavanja, ali ni od smanjivanja prinosa. Ima nas raznih. Jedan vrsni užički pčelar Matija Žunić (88 god), seleći pčelar i danas, u udruženju prijavi da je u 2009. godini izvrcao 20 kg po košnici. Kad mu ja u malo u šali a malo u zbilji kažem da znam da je imao prinos veći od 50 kg, on kaže. "jeste istina je ali ja ne računam tako, ja od prinosa odbijem med za plaćanje prevoza pa za obilaske, pa količinu koju moram prodati za nabavku šećera, pa 15 kg po košnici u crni fond za nedaj bože. Ono što preostane je čist prinos za prodaju. A treba voditi računa da nekom se nekom ne učini da pčelari lepo zarađuju i da ima mesta za neko oporezivanje. Zato ja uvek prijavljujem manje"
        Znao sam velikog pčelara koji je bio više nego konzervativan. Kad mu nešto predložiš što bi bilo bolje on je to smatrao za novotarije i mešanje u božije stvari. Njegovo mišljenje je bilo da pčelari koji pričaju da se može postići prinos od prosečnih 35 kg meda na dobroj bagremovoj paši, su obični hvalisavci. Rekao bi: "Ja 50 godina pčelarim i nikad nisam ostvario više od petnaestak kg." Smatrao je da je obelio radeći sa pčelama, a u suštini je imao loćikave matice i prilično tanka društva, za zimu je ostavljao od 6-8 kg. hrane i sl. pa nije ni mogao imati bolje rezultate.
       Prema tome Aco rezultate koje pominješ na da je moguće ostvariti, već ima prostora i za poboljšanje tehnike pčelarenja koja može dati i bolje prinose, naravno kad priroda to omogući.
       I još jedna važna stvar. Svaki pčelar bi trebao imati neku rezervu u medu ili novcu da može da prebrodi bar jednu tešku godinu bez ikakvog vrcanja a sa znanim nam troškovima, a takve godine nisu retke, naročito u stacionarnom pčelarenju.
       Iskreno rečeno, pčelarstvo je delatnost koja nas vrlo često vodi od sjaja do očaja i gde se sitne greške vrlo skupo plaćaju, šta da radimo.
       Upravo sve to dovodi do situacije da su cene košnica sa pčelama daleko niže od realnih.
       Pozdrav svima.
 

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #20 poslato: Mart 09, 2011, 22:56:19 »
       Jedan vrsni užički pčelar Matija Žunić (88 god), seleći pčelar i danas, u udruženju prijavi da je u 2009. godini izvrcao 20 kg po košnici. Kad mu ja u malo u šali a malo u zbilji kažem da znam da je imao prinos veći od 50 kg, on kaže. "jeste istina je ali ja ne računam tako, ja od prinosa odbijem med za plaćanje prevoza pa za obilaske, pa količinu koju moram prodati za nabavku šećera, pa 15 kg po košnici u crni fond za nedaj bože. Ono što preostane je čist prinos za prodaju. A treba voditi računa da nekom se nekom ne učini da pčelari lepo zarađuju i da ima mesta za neko oporezivanje. Zato ja uvek prijavljujem manje"
     
 

:D Bravo gospodine Milicu. Iz mojih ranijih postova nisam hteo nikoga da uvredim ili da izazovem lose reakcije, upravo ovaj komentar koji je dao vas pcelar Matija Zunic ima veze sa onim sto sam hteo da napisem a to se moze videti i iz postova koje sam pisao. U ovoj nasoj zemlji je sve oporezovano i sve se kaznjava, tako da me ne bi iznenadilo da neko negde u nekoj fotelji procita price o prinosima i da se seti da i to oporezuje a takvi obicno i neznaju kako se dolazi do prinosa, njihov posao je baratanje ciframa, ovo pricam iz licnog iskustva jer vec 20god imam prijavljenu zanatsku radnju na koju placam porez i svaki dan primam pretnje drzave preko knjigovodje da ce da kaznjavaju za ovo ili ono...Bitno je napuniti budzet (koji je sve prazniji) a na koji nacin na njima je da se sete i to sprovedu u delo, a kada to jednom krene niko vise nece moci da zaustavi...
Nadam se da smo se razumeli...  :)
Pozdrav...

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #21 poslato: Mart 16, 2011, 20:09:44 »
Sad se zna ko je na steti , vec se raspituju u mom okruzenju  ; hoce li biti rojeva , kakva je cijena po komplet drustvu a samo da donese prazan nastavak i da mu prebacim , hoce li biti razrojavanja i pita mozeli drugar za 50 evrica , a ja se pitam gdje sam ja u tom filmu , moje pcele , ramovi , satne osnove , zica , pogacice , tretiranja za varou , nozemozu ( nozevoj ) pa moj rad , gorivo za auto ( 15 km je pcelinjak daleko )  itd ,itd  MA NEMA nista od toga , NE prodajem . pozdrav iz Brckog ...

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #22 poslato: April 16, 2011, 22:57:09 »
Berza pcela radi , cijena 150 km ili 80 evrica drustvo sa nastavkom , ...

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #23 poslato: April 19, 2011, 11:01:06 »
Moj kolega prodao desetak LR košnica na dva nastavka sa pčelama pre dve nedelje po 105 eura.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #24 poslato: April 23, 2011, 23:04:27 »
Pre par dana sam cuo da su pojedini drugari ostali bez drustava 100% a imaju i srece u nesreci , jedan pcelar je umro i na prodaju su bila  sva drustva ( oko 140 kom ) znaci drustva jaka izasla iz zime i + jos jedan nastavak tj komplet dva nastavka 120 km ili 60 evrica i to je puklo za tri dana .

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #25 poslato: April 26, 2011, 01:00:56 »
Pre par dana sam cuo da su pojedini drugari ostali bez drustava 100% a imaju i srece u nesreci , jedan pcelar je umro i na prodaju su bila  sva drustva ( oko 140 kom ) znaci drustva jaka izasla iz zime i + jos jedan nastavak tj komplet dva nastavka 120 km ili 60 evrica i to je puklo za tri dana .
To je cena kad je rasprodaja. Normalno da je otišlo za tri dana po toj ceni.

Sad se polako cena stabilizuje na oko 110-120 eura pre bagrema. Očigledno da je ove godine potražnja nešto veća. Malo zbog veće cene meda, a malo zbog zime.

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #26 poslato: April 26, 2011, 23:36:12 »
U Surdulici moj rođak pre par dana prodao 5 kom DB12 (košnica sa pčelama i jedan nastavak) po ceni 150 e po komadu.

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #27 poslato: April 27, 2011, 19:43:58 »
Nova veća cena meda polako utiče na cenu košnice sa pčelama.
Razumljivo je da je cena košnice sa pčelama pre bagrema veća.
U maju svaka baba ima pčele ;D pa će i cena biti manja.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: Cena košnice sa pčelama u proleće
« Odgovor #28 poslato: April 27, 2011, 21:56:59 »
Nova veća cena meda polako utiče na cenu košnice sa pčelama.
Razumljivo je da je cena košnice sa pčelama pre bagrema veća.
U maju svaka baba ima pčele ;D pa će i cena biti manja.
A ako ima i med i pcele nije vise baba nego postaje deda.  :D