Autor Tema: Викенд пчеларење  (Pročitano 5961 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Викенд пчеларење
« poslato: Februar 02, 2018, 14:36:29 »



                  Пчелињак ми је од места становања удаљен тачно 100.километара. Ова чињеница ме онемогућава да га посећујем када то пожелим а некада и када је то неопходно већ искључиво викендом. Породичне и друге обавезе су често такве да се ове посете разреде на сваки други - трећи викенд а у зимском периоду посете су и ређе.
                  Овакво стање захтева посебну технику рада са пчелама која се мора ускладити са ограниченим терминима и временом који су на располагању. Чести су случајеви да је готово немогуће интервенисати или урадити потребно у оптималним роковима.
                  Основне поставке задовољавајућег рада у оваквим околностима су :
                  - редовно праћење временске ситуације ,
                  - благовремено планирање извођења потрених радова на пчелињаку и
                  - одговарајућа припрема алата , материјала , хране или чега већ што ће при раду на пчелињаку бити потребно.
                  Обзиром да нисам једини који се сусреће са овим проблемима отварам ову тему да би смо на њој разменили искуства о раду на пчелињацима при оваквим лимитирајућим околностима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #1 poslato: Februar 06, 2018, 14:39:57 »



              Одговор Дејану Ђукићу на питање борбе против варое током целе године у викенд пчеларењу постављено путем пп порука.


              На стационарном пчелињаку , насељеном РВ , ЕВ и РЕВ кошницама , у претходним годинама сам против варое користио :


              - Рам грађевњак који сам постављао обично у другој половини априла месеца и то при ограничавању матице. У РВ кошницама сам као грађевњак користио два изграђена ЕВ рама које сам постављао на друго и девето место у наставку. Пчеле су у празном простору испод ЕВ рама градиле трутовско саће које сам исецао када га матица залегне а пчеле затворе то трутовско легло. Ове рамове сам у принципу држао у плодишту све до септембра када кошницу пресложим у зимску конфигурацију. Том приликом сам ове рамове уклањао из кошнице. У овом периоду исецање и уклањање трутовског легла се врши два до три пута.
                 У ЕВ кошнице сам као грађевњак постављао потпуно празан ЕВ рам без сатне основе.


              - Брстивар са којим сам почињао обично крајем јуна - почетком јула и то на три начина : димљењем , трулекс крпицама и од прошле године прскањем. Због викенд пчеларења ова трећа варијанта , прскањем преко сатоноша ми се показала најлакшом и најоптималнијом те ћу убудуће користити само њу. Прскање је у континуитету сваког викенда обично петком увече ако стигнем или рано ујутро суботом а провера опадања варое недељом пред сам полазак. Брстивар сам за ову сезону набавио од Воје већ сада на сајму тако да сам по том питању миран ове сезоне.
 
              - У јесен почетком септембра сам користио неко од средстава која мењам сваке године. Једне године је био Аргус , друге херба а прошле мравља киселина. Идуће године ћу предност дати мрављој киселини.


              - Сваке године почетком децембра месеца следи третман оксалном киселином. Ове године сам закаснио са овим третманом и урадио га доста касније.


              Са вароом до сада при оваквим третманима нисам имао проблема . Тачно бројање опале варое након неког од третмана ми је због недостатка времена углавном било онемогућено. Ипак када сам био у прилици да и то проверим никада нисам имао велико опадање . Ова чињеница указује да се при оваквом целогодишњем третману вароа током целе сезоне држи под контролом.


               Амитраз и сличне препарате нисам никада користио .




П . С .


               Од једног пчелара који има сертификован органски пчелињак сам чуо да он током године на сатоноше плодишта ставља врхове обичне коприве која природно у себи садржи мрављу киселину. Пробао сам и то прошле године на неколико кошница али опет због проблема са временом нисам понављао тако да не бих могао пренети никакво искуство по овом питању.
               Ово је мој начин рада са којим сам до сада задовољан те ћу тако наставити и у будуће. Пчелињак ми је сада знатно проширен па сам у могућности да одвојим неколико друштава код којих бих избацио један од третмана . Но о том потом о ономе што нисам пробао ни потврдио у пракси не волим да дискутујем.


             

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #2 poslato: Februar 06, 2018, 17:23:43 »
Hvala gospodine rakovac na detaljnom opisu 😊

Sto se tice vikend pcelarenja ja to ne bi' komentarisao,posto moje nije bas sjajno proslo 😀 

Lp

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2018, 14:47:19 »



                У марту месецу се кошнице морају отворити бар два пута. Први пут када време дозволи ради провере присуства матице и евентуалне потребе за додавањем хране за шта је потребно минут - два по кошници и други при првом правом пролећном прегледу који подразумева озбиљнији преглед са чишћењем или заменом подњача. Викендаши ће овога марта са оба прегледа имати проблема.
                Наиме , прогноза за март предвиђа чак 25.кишних дана. При том сви викенди су под кишом . Овај први који почиње прекосутра под леденом. Њега прескачем . За остале добра припрема . Код контејнера у принципу неће бити проблема . Међутим то је тек половина пчелињака . За ону другу , да се не би уздали у грешку меторолога , боље је добро се припремити и имати све потребно при руци . Ове године сам за март припремио на време све потребно и омашке не би требало бити. Но , видећемо .

Van mreže Garic Dario

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Pcelar pocetnik
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #4 poslato: Mart 15, 2018, 20:57:49 »
Odlicna tema...

iako ce moj pcelinjak biti od lokacije mog stanovanja 25km, necu moci svaki dan da obilazim.

Tako da se radujem tekstovima u ovom topicu

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #5 poslato: Mart 27, 2018, 13:33:01 »



                    Заврших претходни пост на овој теми са " Но , видећемо ". А имало се шта и видети. Последњи викенд овог марта је више заличео на јануар . Снег опанчар , температура око нуле , ветар леден да миш и мачка заједно спавају. Како сам се надала , добро сам се удала каже народ. Џаба планови , џаба припреме , све се претвори у пусте снове. Завирио сам једном у кошнице половином месеца а мартовски викенди одоше у неповрат. Слике су од суботе 24.овог месеца.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2018, 09:57:28 »



         Да мало обновим и освежим ову тему.
         Ове сезоне сам обиласке викендом уредно планирао , успевао да извршим припреме и мање више све планирано одрађујем. Ипак , ту и тамо је по нешто искакало из колосека. У једном тренутку је недостајало сатних основа које сам морао да докупљујем , жицам старе рамове , понестало је нозевоја , загубио се котур жице а све то када се дође на пчелињак и тамо зафали ствара нервозу и нервирање.
         Примера ради протеклог , задњег викенда багрем је још добро радио а сви слободни рамови су постављени на кошнице. Оним најјачим се морао додати још по један бар ЕВ наставак а њих више није било. Ситуација ванредна , времена мало а посао се мора одрадити. Излаз је био у хитном врцању меда из једног броја кошница како би се ослободили медишни наставци. Све је одрађено у тешком цајтноту . Изврцано 50 - так килограма меда . Бирани рамови који су почеле да затварају. Наставци постављени тамо где треба.
         На пар места пронађени изузетно квалитетни матичњаци. Дилема шта са њима ? Такву прилику не пропуштам и у ходу направим нови рој. Два роја однета 5-6 километра у Плану у двориште породичне куће .  Нема враћања излетница , ројеви остају ту месец дана без потребе било каквог прегледа а када младе матице у њима пронесу враћају се по потреби на базни пчелињак или продају у Плани. Неколико комада остало на базном пчелињаку у Радовању. Посао се одрађује у ходу , задовољство је велико , једимо што боле руке и леђа.
          Тренутно правим план за наредни викенд. Овде у Београду све на папир почев од тога шта купити , шта понети , шта треба одрадити. На терену нема премишљања само рад и рад и промашаја не сме да буде.

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Викенд пчеларење
« Odgovor #7 poslato: Decembar 28, 2020, 18:15:53 »
Bravo kolega
Isto i ja radim i nije mi zao a ni tesko