Autor Tema: pcele i maline  (Pročitano 6365 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
pcele i maline
« poslato: Februar 01, 2016, 17:28:26 »
Posto sam pocetnik, i imam plac na kom planiram da osnujem pcelinjak,  plac je prelep ima potok ciste vode, dosta livade, bagrema.... ali i dosta malinjaka..
 Zanima me , posto se maline prskaju da li to skodi pcelama, i sta mogu da uradim povodom toga, tj. kako da zastitim pcele...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: pcele i maline
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2016, 23:10:55 »
Posto sam pocetnik, i imam plac na kom planiram da osnujem pcelinjak,  plac je prelep ima potok ciste vode, dosta livade, bagrema.... ali i dosta malinjaka..
 Zanima me , posto se maline prskaju da li to skodi pcelama, i sta mogu da uradim povodom toga, tj. kako da zastitim pcele...
Ni po jednom programu zaštite maline one se ne prskaju u doba cvetanja. Ko to radi taj nema blage veze sa životom. Osim što od takvog prskanja nema nikakve koristi on usput ubija glavnog oprašivača malina. Pod štetno prskanje ovde se podrazumeva upotreba pesticida. Po zakonu voćar mora da ispoštuje to da prskanje mora da obavi pre cvetanja. Ako to radi u toku cvetanja možeš da ga tužiš. Ne bi bio problem ni sa prskanjem u toku cvetanja ako bi se maline prskale rano ujutru, pre nego što počne izletanje pčela ili uveče kad pčele odu u košnice na zasluženi odmor. Sa malinarima je uvek zategnuto kad dođe vreme za zaštitu malina, ali treba s njima razgovarati, ubeđivati ih i ko zna šta sve ne. Po meni za to su krive savetodavne službe ministarstva poljoprivrede zato što nedovoljno edukuju malinare, a hladnjačari su posebna priča. Na svakom predavanju najviše se pažnje posveti izlaganju zaštitara dok se pčele često i ne spomenu. Ljudi nisu svesni da malina rodi i do 30% kad je opraše pčele. Malinarima bi trebalo biti jasno da je prava blagodet ako u blizini imaju pčelinjake. Ništa lepše nije nego kad se čuje zvuk pčela u malinjaku prilikom oprašivanja...

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: pcele i maline
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2016, 10:03:07 »
Kolega Sveto, posto sam siguran da vecina pcelara u mom kraju, od Kosjerica do Zlatara, ima bar jedan malinjak u blizini kosnica, ja ih mam bar deset,  sta vi Sveto mislite, kako zastiti pcele od malinira... Tuzbe protiv istih ,nema od toga nista, siguran sam da svaka prica sa njima bi prerasla u fizicki razgovor, jel su ljudi cudo... Vecina njih prska maline bez ikakvog plana i potrebe, prskaju ih samo zato sto su culi da treba.
 Ja bih zamolio sve dobre ljude na forume da mi pomognu, ako znaju cime se maline prskaju , da me edukuju.... hvala unapred

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: pcele i maline
« Odgovor #3 poslato: Februar 03, 2016, 11:54:01 »
Pozdrav,program zaštite maline skinut sa interneta.Možda posluži.