Autor Tema: Košnica Ivana Brndušića  (Pročitano 47518 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #15 poslato: Septembar 27, 2011, 12:46:04 »
Esade, onaj 'neko' nisam ni primetio a nije ni važno :D .
Što se tiče razmaka 32mm je sam ove godine počeo i sa Warre košnicama pa sam imao jedno interesantno iskustvo.
Umesto standarnih 8 satonoša ubacio sam u sve tri W košnice devet i u jednoj su mi i jednom nastavku (gornjem, druge nisam gledao) izgradile samo ... evo, sam prebroji :D .

Pozdrav.




Ma, bravo za sliku,
A ostalo je jednostavno (ili se bar tako čini). Po meni, one su same rekle kolike razmake žele. Kod mene su, vidio si, izgradile svih devet okvirova i to besprijekorno. Kod tebe je jedan okvir odozgo nadolje negdje zalutao, što, vjerujem, znači da su u gornjem dijelu kod satonoša raširile i spojile saće i tako "progutale" jednu satonošu.
Kod mene su u Vitvitskijevoj uporedo počele graditi saće: odozgo i odozdo, ali su odozdo počele podosta graditi poprijeko, tako da sam dva puta porušio to popriječno saće i sada je sve uredu (a nije, jer natjerao sam ih, a ne dozvolio da rade šta hoće). Hajde, slikaj i odozgo pa da vidimo gdje nestade jedna satonoša, a vjerujem da ćemo imati šta vidjeti.
Uostalom, spravicu u ruke, izvrni jednu-dvije pletare pa mjeri. Tamo su odgonetke. A negdje sam na internetu naišao na krasne slike, gdje se jedan čova baš za to zanima pa mjeri u raznim prirodnim staništima. Zaboravio sam gdje, ali ako ne zaboravim potražiti, postaviću link. Imam i svojih slika o tome, ali to ovdje nije tema pa neću da se ogriješim o pravila.
Zanimljivo je to prirodno saće i, prema jednom problemu, zaista daleko od saća na satnim osnovama. To sam Brndi postavio kao problem i riješio ga je (kao dokaz poslao sam mu i slike, samo se više ne sjećam gdje je to bilo).
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 12:53:03 od strane Esad Jusić »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #16 poslato: Septembar 27, 2011, 12:56:56 »
Ako bi doveo komšiju Mitu koji još od svitanja kreće sa nazdravljanjem on bi možda izbrojao i deset.  :D
Stvarno malo čudno kolega Marko. Ubaciš im 9 satonoša a one izgrade 8 satova. Bilo bi interesantno videti kako su počele da grade saće.

Pozdrav svima.....

Ne sramoti Mitu, Vojo. Nije jedan. Da i tebi nabrzinu pridodamo kakve ljute mučenice bez meze, ko zna koliko bi ih ti izbrojao (crnogorka 48 %, lincura 52 %, prepečenica itd.). Možda bi čak za svoju RV rekao: "A, ja dobre pološke!"
Rekao sam ti da sam prekjuče bio na svadbi, bilo je malo problema (alkohol) pa me ovo podsjeti na to.
Samo da nam se Brnda ne naljuti što smo mu ukrali temu. A tako mu i treba kad neće da se javi (nadam se da nije neki belaj u pitanju!).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #17 poslato: Januar 02, 2012, 20:31:38 »
Kolega Esade,

 gde je taj film koji reklamirate i o kome pricate, ja sam se sa prilicnim zakasnjenjem javio  na ovu temu, pa sam i na YouTube potrazio, ali film je skinut sa YouTube. Pa brnda je obecavao i obecavo na SPOSovom forumu celu filmsku kinematografiju da ce postaviti , pa nista, a nigde nisam uspeo da pronadzem njegove obecane filmove.

Jednom mi je prilikom odgovorio  da on to sam gleda u predsoblju, pa sam pomislio da covek vise ne pcelari vac se bacio na proizvodnju zamagljenih filmova, neki novi biznis plan.

Nerazumem koju je on kosnicu to konstruisao, kada sam procitao IB pomislio sam na Iberovu kosnicu, kad ono brnda pruredio Alpsku kosnicu, pa joj koliko vidim dao i ime IB. Pa koliko je DB kosnica i ne samo DB pretrpela silne promene, po kome bi se tako preuredzene kosnice trebale onda zvati.

POzdrav

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #18 poslato: Jul 20, 2012, 23:17:27 »
Kolega Esade
Neznam da li si još član ovog foruma, ako jesi i ako nisi zdravo.
Neverovatno Božino ružno o meni Vas je sve sklonilo i niste više pisali o mojim košnicama .
Obično se ne pravdam nikome a i ovo što ću napisati nije pravdanje već  ću objasniti da da je kolega dao takvo ime koji je prvi posle mene napravio ove košnice.
Božo
Žalosno je dati tako komentare i suditi bilo kome , ja kolko imam podataka da pišem o tvojim? ali je to za mene ponižavajuće.
Da bi ti bilo jasnije o čemu pišem morao bi da izađeš malo na Svetske nivoe i pogledaš malo više filmova i upoređuješ neke reference.
Ako je Eada još ovde i javi se obnoviću i postaviću mnogo toga što će promeniti i osnažiti one koji su krenuli mojim putem .
Oni koji neznaju šta hoće a znaju da bez argumenata vređeju druge samo pokazuju drugima koliko znaju .
Božo prvo film nisam ja snimio ni postavio već Novosadski pčelari a do sada je pogledaj postigo zavidnu gledanost iako traje toliko dugo.
A o obećanim filmovima nema i neće biti još dok ima takvih kritičara koji nisu snimili ni jedan film niti postavili a ni o njima nije niko ništa snimio pa normalno  da shodno svojo genetici i reaguju tako.
Za sada evo slike filma dali da naglasim da je film snimljen u visokoj rezoluciji i da za njegovo gledanje treba i program koji može to da čita.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #19 poslato: Jul 20, 2012, 23:40:26 »
Kolega Esade
Neznam da li si još član ovog foruma, ako jesi i ako nisi zdravo.
Neverovatno Božino ružno o meni Vas je sve sklonilo i niste više pisali o mojim košnicama .
Obično se ne pravdam nikome a i ovo što ću napisati nije pravdanje već  ću objasniti da da je kolega dao takvo ime koji je prvi posle mene napravio ove košnice.
Božo
Žalosno je dati tako komentare i suditi bilo kome , ja kolko imam podataka da pišem o tvojim? ali je to za mene ponižavajuće.
Da bi ti bilo jasnije o čemu pišem morao bi da izađeš malo na Svetske nivoe i pogledaš malo više filmova i upoređuješ neke reference.
Ako je Eada još ovde i javi se obnoviću i postaviću mnogo toga što će promeniti i osnažiti one koji su krenuli mojim putem .
Oni koji neznaju šta hoće a znaju da bez argumenata vređeju druge samo pokazuju drugima koliko znaju .
Božo prvo film nisam ja snimio ni postavio već Novosadski pčelari a do sada je pogledaj postigo zavidnu gledanost iako traje toliko dugo.
A o obećanim filmovima nema i neće biti još dok ima takvih kritičara koji nisu snimili ni jedan film niti postavili a ni o njima nije niko ništa snimio pa normalno  da shodno svojo genetici i reaguju tako.
Za sada evo slike filma dali da naglasim da je film snimljen u visokoj rezoluciji i da za njegovo gledanje treba i program koji može to da čita.

Ma, gdje si Brnda, dobri čovječe,

Hvala na pitanju, zdrav sam, sve je uredu, želim da je i kod tebe isto, i još i bolje. Član jesam, ali nisam nešto aktivan. Ti znaš moj stav: ako ne mogu steći prijatelja, ne trebaju mi ni neprijatelji. Imam ja i gdje drugdje trošiti vrijeme, a nekad je šutnja najbolji odgovor: šuti i radi po svom pa, ako uspiješ - zahvali sebi, a ako promašiš - ukori sebe. Ne brini, moje mišljenje je teško promijeniti, zato te od srca pozdravljam i želim tebi i tvojima isto što i sebi i svojim najmilijima - svako dobro.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #20 poslato: Jul 21, 2012, 12:17:36 »
Ivane,kada se kod IB košnice zatvara gornja rupa,i dali to utiče na visinu medne kape kod zimovanja na dubokim polodišnim okvirima?

pozdrav svima

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #21 poslato: Jul 21, 2012, 23:38:54 »
Zdravo Zorane
Ja na mojim Ib košnicama nemam dva otvora već samo jedan pri vrhu, ako si bušio dva otvora u jesen obavezno zatvori gornji otvor a ostaje do proleća donji otvoren.
http://torrentz.eu/search?f=QUEEN+of+the+sun
Ovo je adesa filma koji preporučujem Boži ,a kasnije
Esade
Dugo se nismo čuli ja sam imao velike gužve , pisao sam ti da se spremam da idem na Novi Zeland što sam i osttvario pre četri meseca.
Posle osam dana počeo sam da radim sa sinom u istoj firmi kao profesionalni pčelari i već četri meseca smo zajedno, nismo bili zajedno devet godina.
On se osamostalio a se situaija preokrenula pa sam ja od njega učio i učim profesionalno kako se to radi.
Priložiću slike a kada sam stigo i počeo da radim odmah smo naišli na jedan roj na grani koji je od letos a kod mene je sada zima, postaviću i te slike.
Počeo sam odmah da pravim moje nukleuse imam ih dosta a o tome ako nekog interesuje možemo kasnije.
Znači Esade Druže moj stari zato sam se malo izgubio ali smo se eto našli a ja sam uvek spreman za rad istine koja uvek ima mesto u odnosu na priče koje u sebi nose zavist.
Drugari -kolege moje pčelari zašto sam podigo glas i javio se jer je Boža malo poranio sa svojim izjavama a ja hoću da budem ono što bi i on a i svi ostali trebali biti odmereni u pisanji i davanju svojih mišljenja, a zašto?
Napisao je veoma ružno o mojoj košnici IB ali film koji sam postavio govori suprotno jer je u filmu naj više prostora posvećeno baš takvom ramu kao što je ram mog IB uzak a visok tj. to je obrnut ram DB košnice malo modifikovan da bi bila košnica četvrtasta a u njoj devet rama, znači košnica koja nema veze sa Alpskom ali je i Alpska slično nastala jer polu ram te košnice je Alpski ali opet sa saitnim izmenama ali je četvrtasta kao Alpska, glavno što je odvaja od svih drugih su neparni ramovi.
E sada ram moje IB o kojoj je bilo pisano ovde je glavni u filmu koji je  snimljen na Svetskom nivou a zastupljeni su svi pčelari Sveta ko bude gledao biće mu sve jasno.
Ja ću ovde postaviti i te slike sa tog filma.
Zdravlje ko u 62 g. šta da očekujem ma da iznenadio sam i sebe i sina sa trenutnim zdravljem i kondicijom jer profesionalno pčelarenje traži veliki rad i svaki dan nema leta ili zime uvek ima nešto posla, a Zapad je Zapad samo onaj  ko nije bio i radio nezna .
Ali dobro je ako ovako potraje barem malo da se skućim, a Bog me posla u trećem gradu na svetu po kvalitetu života a to sve košta, ovde je stvarno lepo a zima je ko naše proleće .
I da ne dužim i gnjavim samo sam hteo da ti to sve javim  a evo i moje nove adrese  i.brnda@gmail.com
Ujedno molim urednika foruma da mi promeni adresu da bih dobijao izveštaje o temama koje pratim ovde na forumu.
A Zboravi da te podsetim da moj imenjak Ivica 505 uvek poše da bi idealna košnica bila baš ovakva kao moja koju Boža kritikuje i ismejava.
slika 9911a i 1535a je slika mog rama IB.
Pozdrav tebi i svima u tvom Kantonu .
Brnda

Moderator.1

  • Gost
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #22 poslato: Jul 22, 2012, 05:15:03 »
Poštovani gospodine Brndušiću,

Adresa promenjena.

S poštovanjem od

Global Moderatora 1

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #23 poslato: Jul 22, 2012, 21:38:49 »
Znam Ivane da IB ima leto samo pri vrhu,al me zanima dali bi u toku godine bila bolja dva otvora,kao npr.što preporučaš kod alpske,i lr ako radimo sa rupama naravno.?

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #24 poslato: Jul 23, 2012, 10:31:36 »
Da Zorane , može , ja nisam otvorio drugu jer je funkcionisalo sa jednim ali mislim da bi bilo dobro otvoriti i drugu , posle svih ovoh dosadašnjih merenja i zaključaka do kojih sam došao.
Otvori ali sada mislim da je već kasno , uradi to iduće godine pa ćeš nam napisati razlike , jer sam siguran da će ih biti.
Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #25 poslato: Jul 24, 2012, 23:37:14 »
Brnda,

Najvažnije je da si dobro i zadovoljan, a u ostalo ne sumnjam. Razumijemo se.
Slike su prekrasne. Vidiš kako se vrijeme okreće: nije sin tek tako postao pčelar. Valjda u njemu ima i dio tebe, a sada se znanje obrće pa ti se malo vraća, no ne brinem ja za tebe. Ako sam i u koga siguran u ovoj branši da im može održati čas kao školskoj djeci, onda si to ti, i siguran sam da ćeš nešto iščeprkati i zadiviti ih. Ostaje da vidimo da li ću biti upravu za ovo što rekoh, a nekako sam 99 % siguran da ću biti upravu.

Imam ja tvoje nukleuse, znaš koliko puta smo razgovarali o ramu i noću išli mjeriti. I ja sam nešto mjerkao, mijenjao, pa sada imam još veće šarenilo: od 30 društava, negdje oko 20 različitih košnica, a sjećaš se da si me kritikovao kad sam imao tek 6-7 različitih jer si se bojao da se ne izgubim u tom šarenilu. Dakle, radi se pomalo i uvijek nešto nauči.

Kopirao sam novu tvoju adresu pa ću se javiti čim prije jer sam baš zauzet, a ti moju znaš.

Kad ti bude zgodno, pošalji nam jedan gram tvoje prakse, a teorije ionako ima previše. Do tada, neka te zdravlje služi, a za ostalo ćeš se ti snaći, siguran sam.

Pozdrav, svako dobro!   Tvoj drug Eso.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #26 poslato: Septembar 03, 2012, 21:48:16 »
I ja ima ove košnice. Počeo sam ove godine ispočetka. Naseljene rojevima sa grane. Sad su na dva nastavka i čekamo proleće.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #27 poslato: Septembar 03, 2012, 22:14:42 »
I ja ima ove košnice. Počeo sam ove godine ispočetka. Naseljene rojevima sa grane. Sad su na dva nastavka i čekamo proleće.

Neka ti je sretno i s njima i u svemu.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #28 poslato: Septembar 03, 2012, 22:31:59 »
Brnda,

Gledao sam Homičev film i sve što se moglo pogledati o tom čovi koji je odlično zaokružio svoje pčelarstvo u jednu cjelinu i prilagodio dosta toga. Naselio sam tu alpsku i zaista ostao osupnut kako brzo grade, iako je sijaset prepreka pošto je nastavak visine svega 108 mm. Mislio sam naseliti i jednu "Udav" (Boa), ali nisam stigao.

Tvoji nukleusi se drže (IBN visine DB-a), ali mi se nešto zanedalo s njima. Znaš, kad nešto čuvaš i tepaš mu, baš na njega svi belaji krenu, ali ne odustajem ja baš tako. No, i godina je nikakva pa svi parametri, ako ćemo pošteno, padaju u vodu.

Daj nam štošta o tvojoj košnici. Hajde, dani su već kraći, većina nas je već zazimila pa ćemo imati više vremena za priču i iskustva. Daj neka saznanja i sa Novog Zelanda, a super bi bilo da ti sin lično štogod kaže. Šta veliš?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Košnica Ivana Brndušića
« Odgovor #29 poslato: Septembar 04, 2012, 10:08:02 »
Evo kako to izgleda u mojoj varijanti ssm. Brodski pod 22mm. Zbog materijala sam morao ići na nešto manju visinu tj 210mm. To je ujedno i odnos zlatnog preseka ako uopšte ima neke veze. U dva nastavka je 18 poluramova i centralni mega kroz dva nastavka. Nema lima na krovu već tetrapak folija. Pokušao sam i bez so i žice al nije dobro dolazi do pucanja saća. Postavljene što bliže zemlji. Godina je bila surova zbog nezapamćene suše. Prihranjivao sam stimulativno do 15og avgusta. Onda sam pojačao jačim sirupom do popune zaliha od 10ak kg. Trebalo bi da pojledam ovih dana pa ako nekoj fali da dodam koji litar.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić