Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128175 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #240 poslato: Maj 07, 2020, 21:47:32 »
Младе пчеле...

https://streamable.com/9u4vd1
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #241 poslato: Maj 17, 2020, 21:35:13 »
Zuje na bagremcu...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #242 poslato: Maj 21, 2020, 10:04:54 »
Временске прилике илити неприлике су саставни део пчеларства. Са временске дистанце гледано шта је пар дана у односу на целу годину али некада тих пар дана одлуче да ли ћемо и колико ''олизати шерпе''.
Таман је процветало оних пет дрвета багрема кад удари невреме па ветар који је дувао три дана а пчеле нису излазиле. После тога нису ни ишле на цветове багрема који су јадно изгледали.
На багремцу су почеле да зује кад ето ти кише јуче а данас ветар који се и следећих дана прогнозира.
Ако буде сунца и топлог времена излазиће ако не буде сладиће се... Сва срећа па су пчеле донеле себи да не буду гладне.
Ето, пре пар дана је процветала дивља жалфија које има прилично и пчеле су кренуле да је посећују, кад ето одржавање насипа кренуло да коси...

Прегледао сам први наставак ЕВ која је сложена по Ренсону. Има перге. Купио сам зумбу. Планирам ускоро да извадим рамове са пергом и да их одложим 15 дана на ''дозревање''. Онда ћемо имати пуне руке зумбања...  :D...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #243 poslato: Maj 21, 2020, 23:21:59 »
Renson: Danas već ima manje perge (ili mi se čini?). Podigao sam nekoliko ramova sa zatvorenim leglom iz plodišta pre par dana i matica zasejala koliko su joj pčele dozvolile. Pretpostavljam, povukle pčele pergu za leglo (ako je to moguće). Pune nektarom prvi nastavak predviđen za pergu. Srećom krenuo bagremac pa će imati polena koliko hoće. Ovaj EV renson ima nastavak za pergu, plodište i tri medišta. Da ne pišem dalje, da ne planiram kad mi to nije zadatak...

Pčele i vreme uvek iznenade. Koliko sam jutros bio zabrinut toliko sam danas bio iznenađen. Vetar duva ali kad izađe sunce eto pčela na bagremcu. Zuje. Zuje na kvadrat.

U jednom RV oplodnjaku koji je u stvari pregrađen RV nastavak paradira mlada matica. Samo je mala ili mi se to učinilo? I mirna je. Ne juri kao što ih ima. Obično se teško vidi mlada matica. Ova lagano šeta po saću. Lagano, ne beži. Nisam gledao da li ima jaja. Presabiram se po glavi i po datumima ne bi trebalo da je još izašla. U onoj drugoj polovini matičnjaci su zatvoreni. U ovoj oštećeni sa strane. Dva dana je bila kiša.
Videćemo, neka pokaže šta ume. Ako ne ume eto nje u vrškari, neka traži svoju sreću.

Kao što napisah, pčele i vreme uvek iznenade... ja već spremio zumbu a zec u šumi...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #244 poslato: Maj 24, 2020, 21:02:59 »
Danas oblačno, hladno, vetrovito... povremeno sa po malo kišice. Pčele nisu izlazile a i kad bi neka krenula pčelarica bi je presrela. Ali to su prirodni zakoni...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #245 poslato: Maj 25, 2020, 21:47:50 »
Пролазна наоблачења и пљускови су се смењивали са сунчаним периодима а ветар је мењао јачину и смерове. Чудан дан. Кад су могле биле су вредне. Кад сам кретао бацио сам још један поглед. Вентилирају.

Посадио у воћњаку ручно један ред дулека, тикви и сунцокрета. Педесетак метара. Пресадио десетак самониклих тикви и дулека у оџаке. Сладио се трешњама.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #246 poslato: Maj 27, 2020, 20:01:09 »
Буренце је опет у употреби. Пуније је него што смо се надали. 14 килограма. Биће на радост нашу и радост пријатеља и комшијске деце.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #247 poslato: Maj 27, 2020, 20:13:43 »
А биће нешто и за зумбање.... Ово је РВ рам а испод је ЕВ наставак. Нису сви ЕВ рамови попуњени пергом па ћемо видети колико ће се ''изумбати''. Планирам, док се ови ''стречовани'' рамови ''крчкају'' да направим постоља за рамове како би се зумбање олакшало.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #248 poslato: Maj 28, 2020, 21:32:36 »
Вазнесења Господње Спасовдан...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #250 poslato: Jun 06, 2020, 20:50:43 »
Данас смо вадили пергу... око 150 грама... ако не успемо да продамо помешаћемо са медом... па ћемо продати... а и мало ћемо се сладити...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #251 poslato: Jun 06, 2020, 22:03:31 »
Данас сам белим фломастером измацкао младе матице које су смештене у преграђеним РВ и ЕВ наставцима. Из Вршца сам наручио само бели фломастер јер немам намеру да их обележавам по бојама него само да би их лакше уочио.
Мада ми је она матица у ЕВ тако лепа и вредна да њу нећу да дирам. Данас сам јој повећао плодиште на два наставка јер сам убацио ове рамове са ћелијама које су оштећени при вађењу перге. Нека пчеле то мало поправе и нека направе још затвореног легла... лако ћемо им наћи сврху... Та ЕВ је сада на шест наставака. Један наставак са пар рамова затвореног легла сам јој данас одузео.

У РВ наставку који је подељен на пола су смештена два роја на по пет рамова са модификованом подњачом са два излаза. Веома лепе матице. И велике и тамне. У ЕВ ројевима више вуку на жуте нијансе. И мало су мање. Ако све буде како треба... али да не правимо планове...
Остаје појачавање тих ројева, стимулација и праћење како ће се понашати нове матице.

Модификована центрифуга јер сам купио ручни погон и наместио да ради на пола КС (HP).

Од сутра крећем третирање са лимунском киселином. Данас сам видео вароу на пчели.

Направио сам носаче рамова који служе да се лакше вади перга при зумбању, онакве какве сам видео код Ђоке Зечевића на његовом снимку на YouTube-у... Веома функционалне... остаје да се још размак између рамова ограничи на одрећени положај, мада сам данас схватио да ни то није толико потребно с обзиром да на лакши рад при ''зумбању'' утиче много фактора... повремени или стални бол у леђима... висина столице... количина и угао сунчеве светлости која обасјава рам...
 
Наравно да сам направио и један за мог ''мајстора'' ментора и пријатеља Раковца само да утаначимо када ће бити примопредаја...

Багремац је прошао али пчеле вуку још црвени полен, могуће да има још понегде који је касније процветао а у пуном су цвету дивља и чачанска купина. Каталпа само што није процветала. Имам четири велика дрвета и ту ће бити рај за пчелице...

И нешто ми се јавља да ће сутра долетети неки рој... време је... помоћи ће сутра Света Тројица...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #252 poslato: Jun 08, 2020, 08:43:58 »

Хвала Зоране и на лепим речима и хвали а и на раму за скидање перге.
 Еко воје су идеалне за ову ствар.
Постави на подњачу наставак Еко воје са 3-4 рама затвореног легла . Остали рамови са изграђеним саћем. Најбоље жутим , медишним али може и старије. Остави тај наставак на 9. рамова. Изнад стави матичну решетку па матицу у други наставак. Имаћеш у наставку на подњачи доста праве квалитетне перге. Поздрав.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #253 poslato: Jun 08, 2020, 18:49:49 »
Мени се Ековоја сваким даном све више свиђа.
Пробаћемо да добијемо још мало перге у наредном периоду.
Данас су матице излетале на свој "свадбени" лет. Видећемо да ли ће се вратити "расположене".
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #254 poslato: Jun 10, 2020, 23:40:57 »
Неке младе матице су кренуле са леглом и то на већим површинама рамова. Једна од њих полаже више јаја у ћелије. Није велика површина ћелија залегнута.
Надам се да није лажна матица. Знам да хоће млада матица док не регулише залегање да носи више јаја. Лажне матице положе јаја на ивицу ћелије... пратићемо...



Нека нам живот буде сладак као мед!