Autor Tema: Ja, početnik - Aleksandar Savić  (Pročitano 3951 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #15 poslato: Jul 21, 2021, 09:56:16 »

Колега Ацо добро нам дошао!
Veliko je zadovoljstvo kada te pozdravi pčelarska i inovatorska veličina kao što je naš Vojo Brstina!
Nadam se da svojim početničkim pitanjima neću "smoriti" cenjeno društvo na forumu  :)


Veliki pozdrav od moje "malenkosti" svim ljudima dobre volje!
Sale iz Ripnja pod Avalom  8)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #16 poslato: Jul 21, 2021, 14:30:14 »



Александре надам се да си исправио оно на шта сам ти јуче у телефонском разговору скренуо пажњу ( не цепај легло већ сатну основу у првом наставку са стране између рама са леглом и рама са храном а никако не две у средину  , рам са храном у другом наставку до подигнутог легла а не до зида).
Добро је што си у тој кошници имао 8. рамова легла и све улице крцате пчелама што значи да је друштво било сазрело за проширење.
Са осталима полако и стрпљиво не жури са проширењем док се сатоноше не зацрне од пчела и док све улице не буду добро испуњене.
Срећно и храбро у даљем раду , изабрао си добру кошницу и уживаћеш у раду са њом.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #17 poslato: Jul 21, 2021, 21:20:38 »
 :)
Комшија Александре, добро нам дошао!
Желим ти много среће и успеха у пчеларењу!

Релативно смо близу, па се искрено надам да ће се угодити прилика да се и упознамо.

Леп поздрав...

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #18 poslato: Jul 22, 2021, 07:47:49 »
Hvala, Tanja.
Da, ne znam tačno položaj tvog pčelarnika, ali jesmo blizu. Daće Bog da se upoznamo  :)


Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #19 poslato: Jun 22, 2022, 13:00:59 »
Drage moje i dragi moji,
Za poslednjih godinu dana, koliko nisam pisao, dosta toga se dogodilo u mojoj pčelarskoj praksi.
Pre 5 dana (17.6.), obrnula se godina od kada sam nastanio prva dva roja i praktično počeo sa pčelarstvom. Posle dva roja, došla su još tri. Četiri roja su sasvim dobro napredovala, dok se peti mučio. Problem rešen spajanjem, te sam zazimio četiri društva, koja su iz zime izašla prilično jaka, sa dosta viška meda, koji su pripremile u jesen.
U martu sam uspeo da nabavim nekoliko stolarskih mašina manjeg kapaciteta, deo neophodnog alata napravio sam svojeručno, te sam počeo da sve delove košnica pravim od „otpadnog“ materijala (predviđenog za bacanje) donetog sa gradilišta (palete i kojekakve daske u odličnom stanju).
Krajem aprila sam razrojavao, pa sam od četiri, došao do trenutnih deset društava. Znam da je kraj juna, ali ću se usuditi da napravim još dva roja te da zazimim dvanaest. Pripreme matičnjaka su u toku.
Ovogodišnji plan bio je da ne vadim med iz finansijskih razloga (nema se za vrcaljku i ostalo), ali je dobra Vila u obliku moje osamdesetogodišnje Majke sakupila novac od svoje crkave penzije i „donirala“ za kupovinu vrcaljke (Majko, puno Ti HVALA )
Vrcanje nije bilo baš reprezentativno. Od petnaestak ramova, izašlo je 19 kg meda vrhunskog ukusa (bar tako svi degustatori kažu).
Jučerašnjim pregledom, obradovao sam se unosom nektara. Od čega donose taj nektar, nemam pojma. Prema ceni šećera i ovoj glupavoj nestašici, samo neka nastave ovim tempom.
Polako dolazi vreme priprema zazimljavanja. Uz to, pripremio sam materijal za još dvadesetak, možda trideset nastavaka RV, kao i podnjače, zbegove i krovove, pa da na proleće razrojim (ako BOG da) još desetak.
Toliko od mene za ovo pisanje. Želim vam dobro zdravlje, puno poslovnog uspeha i naravno: MEDNO
Srdačno vaš Sale iz Ripnja pod Avalom  :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #20 poslato: Jun 22, 2022, 13:16:39 »



Лепо за видети и прочитати.
За прву годину пчеларења мислим да си постигао сасвим довољно. Најважније да си се у потпуности оспособио и осамосталио у раду са пчелама и изради свега што ти је потребно. Знам неке који кубуре и после 3-4 године. Само напред , желим ти даљи напредак у пчеларењу и животу.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #21 poslato: Jun 22, 2022, 13:54:53 »
Interesantno je da u moj pčelinjak nije ušao niko osim mene. Nije pohvalno, ali ja nemam nikoga ko bi mi na bilo koji način pomogao osim preko foruma.
Moje zadovoljstvo je veće, pošto ja preko foruma ulazim u mnogo pčelinjaka, čitam, gledam i učim  ;)

Na mreži slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #22 poslato: Jun 23, 2022, 15:02:40 »
zato Aleksandre pamet u glavi niko ti ne pomaže niko ne ulazi u tvoj pčelinjak isto kao kod mene, kada sam ostao bez kola a morao sam da idem kod pčela nema ni rodbine ni prijatelja koi imaju kola... plati taksi i idi. Zato sada kada se iscedio med tegla košta 1000 din za svakoga, nema poklon, osim ako je nekom za lek.pozdrav.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #23 poslato: Jul 28, 2022, 10:05:00 »
Zahvaljujući nesebičnom poklonu  Gorana Rakovca, u obliku "Timol Set" listića, započeo sam letnje-jesenju borbu protiv Varoe. Kao što mi je Rakovac napomenuo, većina pčela iz jedne košnice izašla je napolje i ne vraćaju se u košnicu. Nadam se da će sve biti u redu.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #24 poslato: Jul 10, 2023, 14:20:07 »
     Mилошћу Божјом, имао сам задовољство и част, да тргујем и дружим се, два поподнева са Гораном Раковцем у Великој Плани  :)
Горан је озбиљан пчелар и јако добар и комуникативан човек. Не мрзи га да одговара на гомилу питања. (Горане, ХВАЛА)
     Овако почиње моја прича: У суботу сам отерао десет РВ кошница са по једном наставком. Горан се фрапирао, како сам оволико кошница спаковао у VW UP! После кафе, кренули смо у паковање ројева, које смо телефонски договорили. Људи моји, то нису ројеви, то су већ формирана друштва, на по 6-8 рамова легла! Првих шест кошница, напаковали смо на пчелињаку у Великој Плани. Пошто смо Горан и ја скоро па пензионери, после паковања сваке кошнице, правили смо паузе (кисела вода/пиво).
     Следећа дестинација била је у Доњој Ливадици (око 5км од В.Плане), где се налази други (од три) Горанових пчелињака. Природа лепа, Велика Морава близу, сви услови за квалитетно пчеларење су ту. Једино су комарци правили проблеме док се не обуче пчеларска опрема. Овде смо напаковали још две кошнице, а затим смо прекинули посао због почетка мрака. Пчеле су постале мало више агресивне, а Горан не користи димилицу, већ посао обавља уз помоћ НозеВој-а. Паковање две кошнице оставили смо за сутра. Поневши две напаковане, вратили смо се у ВП, где смо седели и причали до 23.00 Причи никад краја.
Убацивши у ауто још 4 кошнице, упутих се у Рипањ. Кући је било рутинско вађење кошница из аута и паковање истих на већ припремљена постоља. Легох негде око 3.00 (пред зору)
     Јуче (недеља, 9.7.2023) око 18.00, ето мене поново у ВП. Сада већ знам пут до Горанове куће. Дочекује ме Горан са својом супругом, упознавање, као и обавеуна кафа. Горан је иначе напаковао две кошнице у Ливадици, да не губимо време око паковања. Одлазимо у Ливадицу, само повезујем кошнице, пакујем у ауто и назад у ВП. У Плани смо упаковали још две кошнице, које су биле припремљене јуче, као и неколико празних наставака, које ми је Горан несебично позајмио (увек неки недостатак амбалаже кад ти треба) По завршетку паковања, седели смо и разговарали о свему и свачему до 22.00, када сам кренуо кући. При доласку кући, брзински сам повадио кошнице, поскидао траке и отворио лета, и трк у кућу. Опет сам окаснио за спавање, али ми није жао.
     Да резимирам: Од Горана сам узео 10 ројева (ма какви ројеви - друштва)
У просеку, ројеви садрже 5-8 рамова легла, 2-3 рама хране, оплођену матицу припадајућу ројевима и понегде празне изграђене рамове, да би попунили места у наставку.
Цена... не бих наводио. Свако заинтересован треба да поприча са Гораном. Сваки договор, ако је разуман, Горан прихвата. За себе могу рећи да сам презадовољан квалитетом добијеног, као и ценом.
Горане, ХВАЛА на свему! Настављамо дружење  :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #25 poslato: Jul 11, 2023, 08:11:01 »



Изчитао сам јутрос целу твоју тему и морам ти рећи да обећава. Можда би оно " почетник " у наслову могло да се избаци али нема везе симпатично звучи.
У прошлом јављању на мојој теми ( пчелињак Раковац ) сам написао да се надам да је ово почетак једног новог пријатељства. Сада знам да је почетак прошао а да се пријатељство полако учвршћује.
У једној од твојих пређашњих порука је написано да до сада нико није посетио твој пчелињак. Ето , ја желим да будем први који ће то урадити. Времена има биће дана за мегдана.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #26 poslato: Jul 11, 2023, 08:21:10 »
Драги мој пријатељу, ово "Ја, почетник..." не мењам док се не промени статус у мојој глави  ;)
Наравно, увек си добродошао у мој скромни дом и на мој пчелињак. Ово се односи и на све добронамерне колеге.

Велики поздрав теби, као и свим пчеларкама и пчеларима и свим љубитељима пчеларства  :)

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #27 poslato: Septembar 04, 2023, 09:27:09 »
На основу примедбе Горана Раковца, променио сам назив теме, водећи се чињеницом да сам од апсолутног почетника „порастао“ у нешто мало више од почетника.
Протекла пчеларска година, донела ми је доста невоље, али и добрих момената. Наиме, прошле године, зазимио сам 12 друштава. Стицајем несрећних околности, (корона, немогућност куповине шећера, лоша припрема за зимовање, топла зима...) имао сам грабеж, која се проширила по пчелињаку. Због моје (и само моје) непажње, у пролеће сам изашао са 5 друштава. Срећом, успео сам да санирам проблем (иако сам једног тренутка хтео све да баталим). Разројавањем сам успео да дођем до 10 друштава.
На наговор колеге са посла који је такође и члан овог (Војиног и нашег  ;) ) форума, селио сам 9 (ројева, друштава) на развојну пашу у Браничево. После месец и по дана, вратио сам кошнице кући сувље него што сам их однео. Једина светла тачка при овој мојој селидби су друштва на по 8-10 рамова легла.
Поред тога сам од нашег пријатеља Горана Раковца купио још 10 ројева на по 7-10 рамова, о чему сам већ писао. Уз форсирање „Суноко и Црвенка“ производа  :D  сва друштва су баш солидно развијена, са добрим залихама хране и припремљена за зазимљавање на 2 наставка.
Урађен је третман Тимолом 5 пута, држане плочице ЕкоРус 28 дана и табеларно пописан комплетан пчелињак. Поред тога, обележене су све матице. На задњој страни кровова, налепио сам самолепљиве налепнице величине 30х30мм, у бојама матица које се налазе у тим друштвима. Ово маркирање у бојама ми олакшава приликом прегледа кошница. Одмах знам коју матицу у ком друштву да очекујем, без гледања хартије која је остављена у збег сваке кошнице.
Поред Тимола и ЕкоРус плочица, намера ми је и третман мрављом киселином, али се ова намера помера за другу половину септембра, због ненормалне врућине.


Већ сам вас угњавио  ::)


Велики поздрав од моје „маленкости“ из Рипња под Авалом  :)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Ja, početnik - Aleksandar Savić
« Odgovor #28 poslato: Septembar 04, 2023, 11:01:35 »
Mala primedba: Samolepljive nalepnice, bolje je zalepiti na zadnjoj strani podnjače. (krovovi mogu i da se zamene...)


Čestitam unapređenje.  ;) :D

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Пчелињак Александар П Савић – Рипањ
« Odgovor #29 poslato: Septembar 04, 2023, 11:17:29 »
Mala primedba: Samolepljive nalepnice, bolje je zalepiti na zadnjoj strani podnjače. (krovovi mogu i da se zamene...)

Пробао сам на подњаче, али отпада са дрвета. на крову је лим, а пошто тренутно од 20 има само 3 које нису црвене, пратим ;)