Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341099 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #900 poslato: Jun 24, 2019, 09:22:52 »
    Обишао сам јуче ујутро 9 пчелињих заједница које су на липи подно Гудуричког брега код Вршца /тамо су пресељене 15.06./. Липа је почела да меди пре 3, 4 дана. Немам вагу, али прегледом сам установио да су рамови напуњени нектаром од 1/4 до 1/3. Мислим да је то почетак и очекујем да ће цветати и медити још десетак дана још интензивније. Иначе ово ми је прво циљано сељење на липу.
     После тога сам у повратку обишао преостале пчелиње заједница које су остале у Делиблатској пешчари. Тамо је после багрема /и непрекидне кише/ био десетак дана безпашни период. Онда је после обилних киша процветало ливадско цвеће, свиленица, ивањско цвеће и друге лековите биљке, те је пре недељу дана почео леп унос. Прегледом  појединих заједница утврдио сам да има лепог уноса, чак и нектара од липе који сам осетио по мирису. Ове из пешчаре планирам да следећег викенда вратим на стационар где у близини има сунцокрета. Кошнице које су на липи оставићу тамо до краја медења.
     Мислим да ћу имати проблем са недостатком рамова и наставака на сунцокретовој паши.
     Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #901 poslato: Jun 24, 2019, 14:11:09 »



             Ако је недостатак само у рамовима и наставцима онда није ништа страшно. То се лако да надокнадити. Дај Боже да  замеди па да ти стално недостају и рамови и наставци. Поздрав и медно.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #902 poslato: Jun 24, 2019, 16:20:59 »
Da Bog da ti nedostaju kante... :D

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #903 poslato: Jul 07, 2019, 11:55:20 »
Danas je svetac, tako da sam samo obisao pcelinjak, skuvao kaficu i posmatrao. Rano jutros je pala neka kisica, spustio se kratkotrajni pljusak i odmah sunce. Izlet mozda i najbolji do sada, ali evidentno je smanjenje izletnice. Doduse, nema mrtvih pcela ispred kosnica ali ih ima zivih po travi, koje deluju dezorijentisano.

E sada , nisam mogao da odolim i na brzinu pregledam medista. Nisam dirao Poloske sem jedne dvomaticne , tamo je stanje ocekivano, ipak su to dva drustva, ima dest punih ramova meda u zajednickom medistu. Sto se tice RV, drustva su napunila dva nastavka, i nemam ambalaze, tako da cu sutra svima izvrcati po jedan i podbaciti da pune, med nije poklopljen ali sta da se radi. Rani , majski rojevi su napunili po jedan nastavak i poceli poklapanje a kasniji junski rojevi , izgradili SO i poceli punjenje. Da nije bilo rojenja, bilo bi odlicno.

Jedna zanimljivost, ni jedna Poloska mi se nije izrojila ove godine, sve su imale mlade matice i ogranicene na pet ramova u plodistu. Takodje i RV sa mladim , crvenim maticama nisu isle na granu a sve sa zutim su se izrojile ili sam ih ja razrojavao.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #904 poslato: Jul 08, 2019, 21:48:30 »
      Синоћ је у мом крају (Банат) протутњала олуја са јаком кишом. На пчелињаку који је на сунцокретовој паши ветар је одувао 8 кровова са кошница, а киша је напунила Милерове хранилице. Углавном су кровови летели са најјачих заједница, те је у њима сада нешто мање меда у рамовима него пре невремена. Има и доста полеглог сунцокрета и осталих житарица.
    Добро је што није било преврнутих кошница.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #905 poslato: Jul 09, 2019, 09:51:22 »
Što reći, koju posluku poorati?
Dobro izimljene zajednice, minimalno gubitaka, lijep proljetni razvoj. Trebao seliti na repicu ali repica kasni skoro mjesec dana pa odlučim da idem odmah na bagrem. Na bagremu super jake zajednice a kiša pere skoro 2 mjeseca, 70% otišlo u rojevi nagon - prvensveno one najjače. Spašavaš situaciju, oduzimam leglo sa matičnjacima i pravim nukleuse. Od ostalog legla pravim nukleuse i dodajem sparene matice (mada su i one kasnile zbog lošeg sparivanja). Kupujem pogače i hranim društva u bagremu. Mada je bilo dosta loše vrijeme i poslije bagrema, iznenađujuće veliki broj sparenih matica. Amorfa podbacila potpuno, društva oslabila tako da sam odustao i od kestenove paše. Kolege koje su vozile kažu da nije bilo skoro ništa. Na kraju sredio veliki kontejner i odvezao na suncokret, paša dobro krenula, odvezem im još medišnih polunastavaka i utvrdim da mi je društvo na vagi  najjače a ostala bitno slabija. Legla je bilo 5-6 okvira ali pčele u košnicama baš i nema. Upravo sredio i mali kontejner da se može kopčati na kamion (BDF brave) i namjeravam ove nukleuse potrpati i odvesti na suncokret da si skupe makar nešto. Varou sam vidio na pčeli a ne vidim baš najbolje :( Bojim se da nas čeka mukotrpna borba sa varoom kao i bjesomučno sirupiranje za zimu :(

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #906 poslato: Jul 09, 2019, 10:25:40 »
Uf Anto, ti kao da si gledao kod mene...sad, ja ne moram ni da pišem...sve skoro isto... 8)
Ti jedino nisi imao pomor izletnica (posledica prskanja komaraca na F.Gori) >:(
Da, umalo da zaboravim - slabljenje društava na suncokretu - je upravo u toku... :(

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #907 poslato: Jul 09, 2019, 11:02:16 »
Anto i Dule, sta kazu vage u poslednjih par dana, ja ih nemam, vidim puna medista ali i nedostatak izletnice. Suncokret jos medi, mada je bas poranio ove godine. Hteo sam kod najjacih juce da izvrcam po jedan nastavak, zbog nedostatka ambalaze, ali sam odustao. Pocele su da poklapaju te gornje. Nesto me strah nedozrelog meda a ubedjen sam da bi i taj popunile posle vrcanja.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #908 poslato: Jul 09, 2019, 12:02:12 »
Zadnja 3 dana 1 1,65 1,1 kg

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #909 poslato: Jul 09, 2019, 13:03:32 »
Anto i Dule, sta kazu vage u poslednjih par dana, ja ih nemam, vidim puna medista ali i nedostatak izletnice. Suncokret jos medi, mada je bas poranio ove godine. Hteo sam kod najjacih juce da izvrcam po jedan nastavak, zbog nedostatka ambalaze, ali sam odustao. Pocele su da poklapaju te gornje. Nesto me strah nedozrelog meda a ubedjen sam da bi i taj popunile posle vrcanja.

    Зоране, стање у мојим кошницама је пресликано. И поред одумирања излетница, још има лаганог уноса, само да нас време послужи.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #910 poslato: Jul 09, 2019, 13:58:29 »
Evo sad sam došao sa pčelinjaka...
Lepo rade! (ali svaki dan strahujem da će se otvoriti tabla suncokreta koji je tretiran...kod mene su sve manje table 1-2h)
Komšija, čije društvo na vagi je baš pravo...kaže: unos ovih dana oko 3kg.
Moje društvo na vagi (roj, koji je stekao drugi nastavak uoči suncokreta) donosi dnevno oko 1kg.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #911 poslato: Jul 12, 2019, 13:45:44 »
Majski roj, danas stekao treći nastavak:

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #912 poslato: Jul 12, 2019, 14:05:05 »
Sada sam sa pcelinjaka, pocela kisa. Gledam ovaj Duletov roj, kod mene su trenutno svi rani rojevi jaci od drustava, neverovatno koliko su izgubile izletnice, bilo je nekog trovanja, kasni suncokret tek otvara ali nema vise snage za ozbiljnije unose, to je sto je. Izvrcao sam gornje nastavke koji su bili poklopljeni dve trecine rama i podbacio ispod pa ako sta donesu, ali to je bio neki junski med, oseti se lipa kao da malo gorci. Prvi put mi se desilo da su popunile po dva nastavka nektarom za prvih 5-6 dana pase ali dzaba, ostadoh skoro bez kompletne izletnice a pojedine table tek otvaraju. Ova godina je stvarno losa, kise, pa posle bespasni period, sada gubitak izletnice. Na jednom stacionaru , krecno leglo uzelo maha , katastrofa.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #913 poslato: Jul 12, 2019, 20:52:49 »
Dule nije trovanje, i kod nas svi kukaju da nema izletnica. Mislim da je problem u kišnom razdoblju

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #914 poslato: Jul 12, 2019, 21:03:27 »
Anto, (da iskoristim priliku), kako je kod vas rešeno pitanje neonikotinoida?