Autor Tema: Rodna voja - nukleus  (Pročitano 106284 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #75 poslato: Novembar 09, 2011, 14:20:30 »
Savo,
Primljeno k znanju. Možda štogod prekopiram. Ne da mi đavo mira. A imam nastavaka za izvoz.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #76 poslato: Novembar 09, 2011, 14:41:14 »
Pa ja ih takodje imam previše. Dosada mi DB 12 nije davalo zadovoljavajuće rezultate, pa hoću
da ih na ovaj način testiram, i ako budu bolji efekti na ovaj način od dosadašnjeg stacionarnog
eksploatisanja DB 12-ice, eto boljeg iskorišćenja izvučenih medišnih polu ramova iz DB  12-ice.
No, ovo je samo moja priprema da tokom naredne godine testiram još neke promene.
RV i EV preuzimaće posteveno veći deo mog pčelinjaka.
Pozdrav iz Alekscina sa prelepim miholjskim letnjim danom u sred novembra.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #77 poslato: Novembar 09, 2011, 17:11:06 »
Savo,
Kad si već dotaknuo DB 12, jesi li ikad probao obratno: PN + H.R. + M ? Ili P1 + H.R. + M ?
A mogao bi mi, ako ti nije problem, uporediti po prinosu DB 12 sa EV i RV.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #78 poslato: Novembar 09, 2011, 19:48:05 »
Kolega Esade
Moje pčelaranje DB košnicama bazirano je samo 12 ramova u plodištu i  širokim ramovima u
polumedištima.
Glavna paša kod mene je bagrem. Kada bagrem medi, imam meda za vrcanje a bilo je godina
kada je bagrem podbacivao tako da je vrcanje bilo simbolično.
Pčele su uglavnom za sebe obezbedjivale dovoljno hrane i od narednih paša kada nije bilo
prilike za vrcanje viška meda.
Problem kod DB 12 - ice je što društvo mora da se razvije do bagrema taman toliko da ne
dodje u rojevi nagon a onda nastaju malo problemi da društvo krene sa unosom meda u
medišne polunastavke. Moraju se primeniti razne tehnike a pre svih podizanje središnjeg
jednog ili dva DB normalna rama u prvo polumedište da bi unos nektara usmerili i u
polumedište.
Ja upravo želim da ovim sedmoramnim DB nastavcima pokušam da lakše dovedem društvo
do spremnosti da predje u medišne nastavke iz kojih ću vrcati višak unetog meda.
Što se tiče RV i EV košnica kao i veličine njihovih plodišta, ja verujem da će oni u budućem
radu moći da meni obezbede veće količine meda za vrcanje od DB 12-ica. To sam se i ove
godine uverio, ali za naredne godine se to mora ozbiljnije da priprema.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #79 poslato: Novembar 09, 2011, 22:00:23 »
Hvala za odgovor,
Ja sam bio najzadovoljniji kad sam kod DB 12 išao na jedno plodište i jedno medište sa H.R. između. Najmanje briga, najmanje rada, a onda više priroda i Bog nisu dali, i sve je gore i gore.
Nisi mi rekao šta misliš o obratnom načinu: polunastavak pa H.R. pa nastavak ili polunastavak.
I ja vjerujem da je izlaz u manjim košnicama, a ako to nije, onda je potpun belaj.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #80 poslato: Novembar 09, 2011, 22:14:37 »
Kolega Esade
Izgleda da smo dugo tokom dana skoro samo vi i ja u javljanjima na po nekoj temi.
Vaše pitanje

Nisi mi rekao šta misliš o obratnom načinu: polunastavak pa H.R. pa nastavak ili polunastavak.
I ja vjerujem da je izlaz u manjim košnicama, a ako to nije, onda je potpun belaj.
Pozdrav, svako dobro!


Lično mislim da  DB polunastavak sa 12 ramova  nije pametno rešenje.
Sada kada duže vremena imam RV i EV nastavke nemam potrebe da eksperimentišem sa
DB polunastavcima kao plodištem.
Ovaj sedmoramni nastavak pruža veliki broj kombinacija u pripremnoj fazi pred glavnu pašu
a i tokom glavne paše.
Ipak ostavimo da ja to u praksi proverim sledeće sezone, pa ćemo tada znati šta još popravljati.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #81 poslato: Novembar 09, 2011, 22:33:16 »
Kolega Esade
Izgleda da smo dugo tokom dana skoro samo vi i ja u javljanjima na po nekoj temi.
Vaše pitanje

Nisi mi rekao šta misliš o obratnom načinu: polunastavak pa H.R. pa nastavak ili polunastavak.
I ja vjerujem da je izlaz u manjim košnicama, a ako to nije, onda je potpun belaj.
Pozdrav, svako dobro!


Lično mislim da  DB polunastavak sa 12 ramova  nije pametno rešenje.
Sada kada duže vremena imam RV i EV nastavke nemam potrebe da eksperimentišem sa
DB polunastavcima kao plodištem.
Ovaj sedmoramni nastavak pruža veliki broj kombinacija u pripremnoj fazi pred glavnu pašu
a i tokom glavne paše.
Ipak ostavimo da ja to u praksi proverim sledeće sezone, pa ćemo tada znati šta još popravljati.
Pozdrav iz Aleksinca

Bogami si ti duže dežurni. Ja sad došao sa sijela, sijelio od 18 sati, a danas u čaršiji s pčelarima bio od 10 do 13. No, neko mora biti i dežurni, vidjećeš kad od Voje stigne nagrada za ažurnost pa ti i ja dobijemo "šareno mihihi".
E, ja lično ne mislim tako o PN DB 12 dok se ne uvjerim. Zazimio sam, valjda će preživjeti pa ćemo razmijeniti mišljenja sljedeće godine u ovo doba.
Znam šta ćeš pomisliti, ali ću ipak reći. Nešto razmišljam kako bi bilo taj sedmoramnjak uspraviti.
Nisam baš pri finansijama, a hoću da pored RV pridodam i EV , pa strirodur, i još neke moje lude kombinacije. Ali, o tom potom (ako napravim, pokazaću).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #82 poslato: Novembar 10, 2011, 08:58:16 »
E, ja lično ne mislim tako o PN DB 12 dok se ne uvjerim. Zazimio sam, valjda će preživjeti pa ćemo razmijeniti mišljenja sljedeće godine u ovo doba.
Kolega Esade
Evo kako bi ja probao
Jedno društvo DB 12 forsirao bi tokom prolećnog razvoja. Obezbedio bi bar dva do tri DB polu rama
/ ne širokih medišnih / koja bi tamo 15 - 20 dana pred bagrem ubacio izmedju normalnih  DB 12
ramova da bar matica krene sa leglom i bar jedan od njih.
Tada bi nastavak polumedišta pripremio sa izvučenim DB polu ramovima / a ako nema onda sa satnim
osnovama /. Tri DB polurama koja su bila u normalnom plodištu stavljam po sredin polunastavka
sa maticom a levo i desno ostale polu ramove.
Preko toga MR a preko nje DB plodište sa svim leglom i svom hranom.
Leglo će do bagrema izaći iz normalnog DB nastavka i nastaviće sa unosom nektara, a dole
u plodištu matica će imati prostora za razvoj legla.
Dodavnje polumedišta normalno kada se pojavi potreba za njima.
I tako dalje.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #83 poslato: Novembar 10, 2011, 16:07:22 »
Savo,
Pa, na to sam i mislio. Nekog drugog, a boljeg načina i ne vidim. Zato i jesam zazimio društvo na dva PN-a da odmah u proljeće imam sve spremno. Znaš, ja dobijem super društva, ali "meso" jer je plodište DB 12 zaista prostrano. Ne velim da će ovo biti dobro, ali ću probati pa bar znati reći šta valja, a šta ne valja u tom načinu.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #84 poslato: Novembar 10, 2011, 16:24:27 »
Konačno.....
Jedan od prijatelja sa Foruma pristigao, dohvatio se tastature i sada ću bar imati sa kime da
ćaskam o korisnim pčelarskim stvarima.
To što ste vi pripremili dva društva zazimljena na dva polunastavka, sada verujem da će to za
vas biti spas u pčelarenju DB košnicama. Morate imati meda za vrcanje, ako ne bude nekog
belaja pa da bagrem ne može zbog vremenskih uslova da se iskoristi.
Vama su pčele u DB 12 u plodištima bile preveliki " potrošač " teško sakupljenog meda
tokom godine u prevelikom plodištu za tako jako kratku izdašniju pčelinju pašu ,ako je tako kako pričate da nemate dobrih paša.
Ja bih desetak do petnaest dana najkasnije pre kretanja bagrema upravo uradio kako sam
gore pojasnio. Maticu bi ostavio u donjem polunastavku sa par ramova / u vašem slučaju
može biti i sa 4 do 5 ramova sa najsvežijim leglom / koji ram sa satnom osnovom i koji ram
sa izvučenim satnim osnovama. Ide MR pa u drugom polumedištu po sredini nastavka
ostalo zatvoreno leglo, cvetni prah i u krajeve med. Kad svo leglo izadje a najdalje pred
kretanje bagrema, ukoliko su oba nastavka puna pčelama u svim ulicama i da ima na
satonošama gornjeg nastavka deo pčela, postavio još jedno polumedište sa izvučenim
satnim osnovama / medišnim ramovima /. Dodavanje ramova sa satnim osnovama
treba pomeriti na sledeće proširenje u jeku bagremove paše.
Eto mog vidjenja vaše situacije.
Izbor je vaš.
Srećno i pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #85 poslato: Novembar 10, 2011, 16:46:07 »
Konačno.....
Jedan od prijatelja sa Foruma pristigao, dohvatio se tastature i sada ću bar imati sa kime da
ćaskam o korisnim pčelarskim stvarima.
To što ste vi pripremili dva društva zazimljena na dva polunastavka, sada verujem da će to za
vas biti spas u pčelarenju DB košnicama. Morate imati meda za vrcanje, ako ne bude nekog
belaja pa da bagrem ne može zbog vremenskih uslova da se iskoristi.
Vama su pčele u DB 12 u plodištima bile preveliki " potrošač " teško sakupljenog meda
tokom godine u prevelikom plodištu za tako jako kratku izdašniju pčelinju pašu ,ako je tako kako pričate da nemate dobrih paša.
Ja bih desetak do petnaest dana najkasnije pre kretanja bagrema upravo uradio kako sam
gore pojasnio. Maticu bi ostavio u donjem polunastavku sa par ramova / u vašem slučaju
može biti i sa 4 do 5 ramova sa najsvežijim leglom / koji ram sa satnom osnovom i koji ram
sa izvučenim satnim osnovama. Ide MR pa u drugom polumedištu po sredini nastavka
ostalo zatvoreno leglo, cvetni prah i u krajeve med. Kad svo leglo izadje a najdalje pred
kretanje bagrema, ukoliko su oba nastavka puna pčelama u svim ulicama i da ima na
satonošama gornjeg nastavka deo pčela, postavio još jedno polumedište sa izvučenim
satnim osnovama / medišnim ramovima /. Dodavanje ramova sa satnim osnovama
treba pomeriti na sledeće proširenje u jeku bagremove paše.
Eto mog vidjenja vaše situacije.
Izbor je vaš.
Srećno i pozdrav iz Aleksinca

Bogami,
Nećemo puno ćaskati, čekam makarone pa u krevet jer ja sam ti noćna ptičica. Ne persiraj me molim te, valjda smo drugovi/jarani? Za mene je persiranje udaljavanje.
Upravu si, i ja to odavno znam, DB 12 je preveliko plodište. Bilo bi odlično da sam prodavao rojeve, ali na to nikad nisam pomišljao, a nema ni mušterija.
Za bagrem unaprijed 99 % tvrdim da će biti kao i nekoliko prošlih godina - ništa. No, žulja me tiha paša (livada). Najviše me žulja da se prilagodim terenu.
Poseban su problem malinari i špricanje. Sirotinja navalila na njih, a već ih sad ucjenjuju cijenom, tako da će gazde brati kajmak, a sirotinja ni sirutku.
Kad ne bi bilo špricanja malina, ja bih mogao prst u uho i prinosa bi bilo kako god i kojom god košnicom da pčelarim. No, pobiše izletnice. Najgore je što su posjedi malina usitnjeni, najčešće po dunum-dva, tako da ima pedesetak vlasnika koji NIKAD ne špricaju istovremeno. Da su 2-3 gazda, radio bih kao nekad: čovjek mi najavi prije na dan, ja zatvorim društva oko 03.00 ujtro, on šprica oko 09.00 te pčele pustim najdalje do 11.00.
Nisam profesionalac i neću u tu sortu, a uvijek mi je bio naum baš to te sam, težeći ka tome, i nagomilao to što jesam, i potrošio puno. Hoću sada da posmatram pčelu. Šta to ona hoće, i šta to ona može? To su dva pitanja koja će me "milovati" do smrti (iako sam se bio razočarao i odustao, jasno mi je da ću pčele imati dok sam živ; košnicu jednu makar, ali imati ih; droga!).
Ja sam uspio s pčelama! Dvojicu sinova sam odgojio uz njih i ribolova: to je moj uspjeh; nisu ni narkomani, ni alkoholičari, ni kriminalci, no pristojni momci na ivici fakulteta. Eno, makarone zovu. Hajde, bujrum.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #86 poslato: Novembar 10, 2011, 17:14:47 »
Kolega Esade
Prijatna večera.

Upravu si, i ja to odavno znam, DB 12 je preveliko plodište. Bilo bi odlično da sam prodavao rojeve, ali na to nikad nisam pomišljao, a nema ni mušterija.

Upravo zbog ovog u plavoj boji, za sve pčelare DB košnicama koji stacionarno pčelare i imaju jednu ili manji broj slabijih paša, morali bi da izaberu tehnologiju i sistem rada koji će obezbediti društvu relativno manji prostor u košnici gde bi matica u tom prostoru imala toliko prostora za razvoj legla koga bi relativno manji broj pčela opsluživao a da bi veći broj radilica bio usmeren na donošenju novog nektara, kako za razvoj društva, tako i za spremanje zimnice i deo meda za vrcanje.
Ja sam odabrao da na ovakav način sa sedmoramnim polu DB nastavcima korišćenjem normalnih
DB ramova i polu DB ramova oprobam celu jednu sezonu sa ovim brojem nastavaka koje sam
spremio od stirodura, pa ako bude znatno boljih rezultata od normalnih DB košnica sa 12 ramova
za stacionarno pčelarenje, sledi prerada dela moji DB 12 - ica.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #87 poslato: Novembar 10, 2011, 20:14:10 »
Savo,
I sa 7 ramova znam šta bi se desilo kod mene: morao bih prevješavati leglo protiv rojenja. Zato sam u krajnjoj nuždi pribjegavao Đerzonu te probao Hunjadija. Moj prijatelj je pritvarao matice, malo je pripomoglo, ali su povlačile matičnjake. Zato sam ti rekao da sam svunoć čitao o pološkama jer postoji mogućnost ograničavanja matice na 2-3 rama, što je odlično.
No, razudismo temu, a da se ne bismo ogriješili o pravila, bilo bi dobro otvoriti temu, recimo: "O svemu pomalo", naravno, vezano za pčelarstvo. Ima o pološkama dosta, ali su to strani sajtovi, a na SPOS-u ne mogu gledati skice ni slike svi oni koji nisu članovi. Tu bi ti mogao pripomoći ako si član.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #88 poslato: Novembar 10, 2011, 20:26:20 »
Kolega Esade
Zašto bi se moralo i u sedmoramnoj prevešavati u nedogled radi sprečavanja rojenja?
Zašto odmah razmišljate o pološkama i odmah kažete tamo možete ograničiti maticu na
2-3 rama. Ako verujete, a mislim da je ispravno da verujete, da ćete na taj način spečiti
mogućnost ulaska u rojidbeni nagon, pa onda lepo u sedmoramnom DB polunastavku
gde se odmah postave dva nastavka i normalni DB ram kroz oba nastavka, i kada pčele
imaju 4 do 5 ramova legla i puna oba nastavka pčela, odmah matična rešetka preko
ta dva nastavka a odozgo izgradjeni ramovi u trećem nastavku. Ako ima unosa pčele
će odlagati med u te nastavke i tako dalje....
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #89 poslato: Novembar 10, 2011, 20:53:49 »
Kolega Esade
Zašto bi se moralo i u sedmoramnoj prevešavati u nedogled radi sprečavanja rojenja?
Zašto odmah razmišljate o pološkama i odmah kažete tamo možete ograničiti maticu na
2-3 rama. Ako verujete, a mislim da je ispravno da verujete, da ćete na taj način spečiti
mogućnost ulaska u rojidbeni nagon, pa onda lepo u sedmoramnom DB polunastavku
gde se odmah postave dva nastavka i normalni DB ram kroz oba nastavka, i kada pčele
imaju 4 do 5 ramova legla i puna oba nastavka pčela, odmah matična rešetka preko
ta dva nastavka a odozgo izgradjeni ramovi u trećem nastavku. Ako ima unosa pčele
će odlagati med u te nastavke i tako dalje....
Pozdrav iz Aleksinca
Možda bi čak bilo najbolje ograničenje na jedan takav nastavak.
I ostaviti tako cele sezone do zazimljavanja.

A ja bih sada upitao kolegu Savu a i ostale kolege koliko imate zazimljenih nukleuza u jednom RV nastavku?

Pozdrav svima......   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.