Autor Tema: limunada protiv varoe  (Pročitano 29199 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #15 poslato: Jul 01, 2019, 06:45:57 »
Tretman limunskom I oksalnom kiselinom sada uz dodatak 2 kapi eukaliptusovog ulja I 5 ml mravlje kuseline pokazao je da varoe ima dosta ove godine.Najlosije stanje I sa varoom I hranim imam u 5 db drustava gde mi je opalo 30 do 100 komada ujutro kontrolisano sledeceg dana.Takodje I u jednom rv roju gde je svo leglo izaslo oboreno 90 komada.Stanje sa leglom I bubom u db drustvima je dobro ima 9 ramova legla sada ali hrane jis nedivoljno po pet sest kg meda ukupno uglavnom u prvom ev medistu.U lr I rv drustvima pad varoe od 5 do 30 komada.Stavio sam svugde I truleks trake sa po 20 ml brstivara pa pratimo dalje pad varoe.U svakom slucaju I kroz jul nastavljamo tretmane.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #16 poslato: Jul 01, 2019, 09:33:55 »
Tretman limunskom I oksalnom kiselinom sada uz dodatak 2 kapi eukaliptusovog ulja I 5 ml mravlje kuseline pokazao je da varoe ima dosta ove godine.Najlosije stanje I sa varoom I hranim imam u 5 db drustava gde mi je opalo 30 do 100 komada ujutro kontrolisano sledeceg dana.Takodje I u jednom rv roju gde je svo leglo izaslo oboreno 90 komada.Stanje sa leglom I bubom u db drustvima je dobro ima 9 ramova legla sada ali hrane jis nedivoljno po pet sest kg meda ukupno uglavnom u prvom ev medistu.U lr I rv drustvima pad varoe od 5 do 30 komada.Stavio sam svugde I truleks trake sa po 20 ml brstivara pa pratimo dalje pad varoe.U svakom slucaju I kroz jul nastavljamo tretmane.
Kolega Aco, bilo bi lepo da propratiš opadanje varoe i nama ovde prikažeš (na nekoj temi o "Brstivaru"). Hvala ti unapred!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #17 poslato: Jul 02, 2019, 14:57:52 »



За колегу Ацу Перића :


Ако сам добро разумео за третман " лимунадом против варое " треба измешати :


- један литар дестиловане воде,
- 50 грама лимонтуса ,
- 10 грама оксалне киселине.


Овако добијену " лимунаду " чија температура треба да буде између 35 - 40 степени целзијусових накапати по 5.млл по улици пчела само у плодишту.


Третман урадити три пута на сваких седам дана.


Молим Вас да ми потврдите да ли сам у праву јер бих спровео овај третман на ројевима наредног викенда.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #18 poslato: Jul 02, 2019, 16:13:47 »
Postovanje kolega Gorane Da tacno tako radim I taj rastvor ima jacinu kiselosti vecu  od gore pomenute u prvom tekstu u ovoj rubrici kao 100 postotni sok od limuna.Jer takav rastvor zapravo sadrzi 5 posto limunske kiseline.Ipak sam dodao I 3 m l 60 %mravlje kiseline u taj rastvor po savetu kolege iz BIH tj na litar destilovane vode I 3 ml mravlje kiselinee.TO bi trebalo da u velikoj meri suzbije varou I spreci invaziju u avgustu.Bolje ne ostati samo na tome vec  uraditi barem I ciklus brstivara na truleksu tokom jula I avgusta.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #19 poslato: Jul 03, 2019, 08:21:52 »



               Хвала на објашњењу и саветима. Током јула месеца ћу урадити овај третман на кошницама које су ми остале на стационару. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #20 poslato: Avgust 08, 2019, 13:00:35 »
Ja se pitam kako to da mi je ova tema promakla?  :o

Oni koji su pratili moje pisanje ranije znaju da sam ja pobornik ovakvih metoda suzbijanja varoe a protivnik dimljenja teškom hemijom.

Malo je zbunjujuće to što čitajući po netu na nekim mjestima se može pročitati da je Limuntus u stvari vinska a ne limunska kiselina kao npr. ovdje: https://bonapeti.rs/n7-84297-Limuntus

Sa druge strane može se naći na pakovanjima da je u kesici u stvari limunska kiselina odnosno regulator kiselosti sa oznakom E330 kao na priloženoj slici.

Kako god ova metoda mi je interesantna pa ću je vjerovatno uvrstiti u upotrebu.

Gorane da li si imao vremena da ispratiš reakciju pčela na tretman i količinu opale varoe tokom tretmana?

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #21 poslato: Avgust 08, 2019, 14:39:42 »



            На жалост Бојане морам ти дати половичан одговор.
            Направио сам заједно са Зораном Вучковићем ову " лимунаду ". Користили смо је свако на свом пчелињаку. Давао сам је сваког викенда. Количину опале варое нисам проверавао. Међутим , друштва су ми након ових третмана блистала , била боља него раније. При сваком прегледу обраћам пажњу да ли је нака пчела оштећена од варое. Ове године то нисам приметио ни на једној пчели. Остало ми је за још један третман који ћу урадити следећег викенда. Осим ове " лимунаде " и грађевњака ове године ништа друго нисам користио. Значи сметала свакако није. Мој утисак је да је добро послужила.
             Можда би Зоран могао да каже нешто више он има више времена а мање кошница .

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #22 poslato: Avgust 08, 2019, 15:36:09 »
Бојане баш је интересантно ово што си пронашао.

Питам се да ли би онда у рецепт могла да се дода права лимунска киселина тј. сок од лимуна?

Горан и ја смо направили једну туру раствора па сам третирао три пута почетком прошлог месеца, обично поподне. Имам само једну кошницу са подњачом која има увлаку па сам само на кратко гледао да ли има варое. Нисам приметио опадање. Нисам могао да гледам ујутру а поподне је увек било мрава. Уосталом та кошница се налази на сунцу а и има антиварозну подњачу па не би требало да има варое, јел тако? :) ;)
У то време су пчеле биле доста агресивне па сам гледао како што пре да побегнем. Нисам приметио да им лимунада смета колико сам им ја био мета. Пчеле у ЕВ кошницама су биле мање агресивне него у РВ. Генерално Горанове матице су веома мирне и док нисам скинуо онај рој од комшије могао сам да седим испред кошница и да пијем кафу као што сам и радио.... Е онда се доста тога променило, вероватно и због временских услова а и биле су дохватиле су једну парцелу са сунцокретом.... Горан је писао како су се његове пчеле понашале на стационару....

Друштва нисам прегледао после последњег третмана. Ево има скоро двадесетак дана. Прво сам био на одмору а од како сам се вратио рестаурирам једну стару центрифугу коју сам добио на поклон па сам тиме заузет. Рачунам прво да је оспособим а кад радим преглед одмах и да узмем рамове са медом.... ако их има (а било је...) и ако ми дозволе... Гледам да је направим да буде функционална и пре свега хигијенска а да се не уложим превише јер је ипак на крају крајева стара. Проблем ми је ручни погон јер су зупчаници механизма нефункционални а куповина новог ручног погона изазваће још више преправки и нове трошкове и одузеће још више времена.

Ја сам и сам направио још раствора па сад имам за третмане које ћу радити до краја месеца.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #23 poslato: Avgust 09, 2019, 10:10:55 »
Питам се да ли би онда у рецепт могла да се дода права лимунска киселина тј. сок од лимуна?

Погледао сам поново истрживање на почетку које је рађено са соком од лимуна. Сок од лимуна садржи лимунску киселину C6H8O7 и још понеке киселине:
malic acid - јабучна киселина али је у малим количинама
Витамин Ц је киселина...


Винска киселина има формулу C4H6О6.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #24 poslato: Avgust 09, 2019, 22:18:32 »
Momci hvala na odgovorima. Kupio sam danas limuntus i na vrećicama piše limunska kiselina. Nigdje ne piše hemijska formula pa sad budi pametan.
Ja planiram da udarim po svojim košnicama koliko narednih dan dva da vidim efekat. Prvo ću da uradim test prebrojavanja varoe na društvima koja planiram izdvojiti za praćenje opadanja jer ne mogu da brojim na svih 40 košnica nemam vremena.
Ovo što sam danas vidio tokom prebrojavanja mi kaže da će opadanja svakako da bude.
Planiram jedan ciklus "limunadom" pa kasnije kada zahladi mravljom kiselinom jer je sada prevruće za MK.

Pozdrav svima...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #25 poslato: Avgust 10, 2019, 10:19:50 »
Бојане, ја озбиљно размишљам да би можда у овај препарат на бази лимунтуса могао да додам и одређену количину сока од лимуна. Јер како сам могао да пронађем из ово мало извора на интернету није само лимунска киселина у сасатву лимуновог сока па би можда и ефекат био бољи. Сад да ли ће остале киселине да униште све те витамине и минерале из лимуновог сока, нисам сигуран.
Али то тек следеће године. (Ако будем имап шта да третирам.  ;))
С обзиром да се лимунтус увози из Кине питање је да ли је то лимунска или винска киселина. Декларацијама не верујем (било које врсте) :).
Пробај па јави резултате. Ја ћу највероватније од сутра да кренем нови круг третирања па пратећи Горанове инструкције вероватно у септембру идем са мрављом киселином.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #26 poslato: Decembar 06, 2019, 19:54:17 »
Прошло је много дана од августа месеца и третирања пчела ''лимунадом''.
Мени ови третмани нису представљали проблем ни са припремањем ни са апликацијом у кошнице.

Бојане, каква су твоја искуства јер си написао да ћеш се озбиљније позабавити овим третманом?

Да се пребројимо ко је све користио ове године и какав је резултат добио? Да ли ћете и следеће године радити овај третман?




Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #27 poslato: Decembar 10, 2019, 19:12:43 »
Tratamento da Varroa com suco de limão

на португалском.... ово доле је са гоогле преводиоца...



http://apicosta.com/como-tratar-a-varroa-como-eliminar-a-varroa-detetar-a-varroa-apicosta/

Говоримо о чистом лечењу лимуновим соком (Необрађени лимуни)

Лимунов сок треба наносити само када је температура ваздуха топла, по могућности изнад 20°Ц, а најбоље изнад 25°Ц.

- Никада не нанесите више од два пута најмање недељу дана, а затим причекајте најмање 2 до 3 недеље за нову апликацију.
(– Nunca se deve aplicar mais de duas vezes com pelo menos 1 semana de intervalo, tendo que esperar depois pelo menos 2 a 3 semanas para uma nova aplicação.) (Ово би требало да значи два пута у току једне недеље па чекати 2-3 недеље?)
...

Завршна напомена
Могуће је користити лимунов сок за лечење варое у пчелињим породицама као врло ефикасну алтернативу хемијским третманима.

Примјена ове стратегије омогућава пчеларима да могу задржати заразе варроом на ниским нивоима.

У исто време осигурајте високи квалитет пчелињих производа.

....



.....



Приуштите варроу лимуновим соком. Како наносити лимунов сок на кошнице.

Третман се прави с лимуновим соком (исцијеђеним лимуном), пролази кроз цједило и ставља се у боцу с неколико рупа у поклопцу.
Следи прскање преко оквира кошнице.

Овај третман треба обавити само у пролеће и лето.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #28 poslato: April 04, 2020, 21:21:09 »
Zoki ja sam se negdje usput izgubio u ovoj priči zbog raznih obaveza.
Imaš li kakvih korisnih zaključaka u vezi tretmana limunskom kiselinom?

Pozdrav svima...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #29 poslato: April 04, 2020, 22:02:51 »
Najveći i najbolji zaključak je da nismo upotrebljavali hemiju. Očekivao sam da će drugačije okolnosti ove godine dozvoliti da barem malo poradim na testiranju zaraženosti. Mislio sam na test sa šećerom u prahu.
U međuvremenu je Voja obelodanio i svoj pronalazak Vojvir za koji su kolege sa foruma imali samo reči hvale. I što je najvažnije jeste da je ekološki. A ja u svoje košnice neću unositi hemiju.
Videćemo kako će sve ići kada prestanu zabrane. Onda ću reagovati na osnovu okolnosti ali je važno da imam plan, naravno i plan B.
Нека нам живот буде сладак као мед!