Autor Tema: Razmena medonosnih biljaka i drveća  (Pročitano 8345 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Razmena medonosnih biljaka i drveća
« poslato: Decembar 12, 2018, 22:44:50 »
Otvaram ovu temu kako bi pokrenuo proces poklanjanja i darivanja medonosnog bilja i drveća između kolega na ovom forumu. Smatram da svako u svojoj okolini može iskopati neku medonosnu biljku, žbun ili drvo i pokloniti nekom kome bi to dobro došlo da ima na svom pčelinjaku.

Eto na primer ja za sada mogu pokloniti semenke katalpe. Mogu pokloniti i dve tri omanje sadnice gledičije koje sam odgajio iz semena.
Rado bih na poklon primio desetak izdanaka drena i desetak izdanaka lipe.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2018, 10:19:10 »



              Ево ме да се одмах јавим јер сам један од оних којима је Зоран да сада даровао више садница воћака. Све што сам од њега засадио се лепо примило. Значи вреди , поклоњено је са алалом па се и примило.
              Зоране што се тиче дрена препоручио бих ти да погледаш сајт www.mavmrasadnik.com. Човек је направио селекције више врста дрена са круним плодовима. Мени је посебно интересантан жути дрен. Ти си вичан калемљењу па не би било лоше да набавиш по неку од ових садница а касније прекалемиш на наше дивље врсте.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2018, 11:08:09 »
Gorane, za sada ne bih kupovao sadnice jer neću saditi u voćnjaku i pored kolibe već imam plan da dren i lipu posadim pored kanala za odvodnjavanje. Ove godine su malo sređivali obale kanala i malo ga produbili pa su pomalo suzbili bagremac. Do sada sam posadio nekoliko sadnica migavca i izdanaka šljiva za koju su mu rekli da je crvena ranka, posadiću i desetak bagrema koje sam naklijao iz semenki. Plan mi je da posadim drveće koje će poslužiti pčelama da imaju nektara. Lesku (polen) imam u voćnjaku a u blizini ima par drveta magrive ima i jedno stablo divlje trešnje. Ima voćaka ali bih voleo da pčele imaju taj prvi nektar koji daje dren i vrba. A vrbe ima pored Dunava.
Zato bih rađe primio na poklon sadnice jer se posle pet, šest godina može desiti da opet čiste obale pa da neka stabla poseku.
Pišem neka jer ni ove godine nisu posekli sva stabla već samo ona koja su smetala za rad mehanizacije. Ako se ostavi dovoljan prostor za rad mašina neće se dirati stabla.

Inače sam u prvoj poruci napisao da poklanjam nekoliko sadnica gledičije ali sam na sugestiju jednog kolege shvatio da sam ja naklijao bagrem.
Pisao sam u temi bagrem o izgledu semenki i mahuna iz kojih sam semenke uzimao i kada sam uporedio sa fotografijama na internetu shvatio sam da sam naklijao bagrem a ne gledičiju.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milutin Jeremić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Crvena Jabuka
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2018, 12:28:21 »
Поштовани пчелари,
Што се тиче медоносниг биља могу вам понудити саднице липа (више врста) којих има у тамнавском крају између река Тамнаве и Убаче на потесу села Црвена Јабука и Шарбане, општина УБ. Наиме у једној шуми има на стотине самониклих садница , само их треба ископати и пренети. Ја сам пролетос пренео три саднице, али су ми две биле превелике и нису се примеиле, а мало ситнија јесете. Када сам пролазио покрај те шуме видео сам у време цветања липе да их има са ситнијим и крупнијим цветом, да су светлијег и тамнијег цвета, а мирис се шири на десетине метара око шуме. Горане и мој рођак Војкан зна где се та шума налази...
Поздрам од Милуина

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #4 poslato: Decembar 28, 2018, 22:38:00 »
Pitanje je koja je svrha sadnje medonosnod bilja ako je to par ili desetina sadnica. Nek je i stotina. Literatura kaže da recimo jedan hektar bagrema u dobroj godini može dati 800kg meda a bagrem važi za najmedonosniju biljku odnosno drvo. Sad zamislite koliko bi trebalo nekog drugog medonosnog bilja zasaditi da bi se ostvario bilo kakav prinos u medu. Mislim da nema svrhe. Dobra lokacija pčelinjaka je jedan od najbitnijih uslova za uspešno pčelarenje.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #5 poslato: Decembar 28, 2018, 23:20:16 »
Ja imam u dvorištu pet stabala evodije, stare 12-13g.
U vreme cvetanja, ne moram da prihranjujem oplodnjake. ;) :D (toliko o unosu...) Malo li je?!
Ispod krošnji, redovno se pojavljuju samorasti. Ja ih vadim, presađujem u školicu a zatim idu na stalno mesto.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2019, 12:05:58 »
Овом приликом бих се захвалио колеги Душану Лазићу на пошиљци садница еводија. Колега Лазићу најлепше хвала на овом поклону који је данас стигао, а следећих дана ће саднице бити посађене.


На обалама канала за одводњавање где је до сада растао багремац а од скора је то мало уређењено од стране одржавања посадио сам доста садница. Посадио сам десетак багрема које сам одгајио из семенки. Посадио сам десетак каталпи и еводија које сам додбио од Рудолфа Барањија. Посадио сам и неколико изданака дивље крушке и десетак изданака вишње.
Такође сам добио на поклон саднице белошљива и виноградарских брескви од којих ће неке бити искоришћене за калемљење а неке ћу такође посадити на обалама канала.

Имам још доста година живота пошто планирам да их доживим 92. па ћу имати времена да посадим још дрвећа.

У сваком случају ако неко има вишка садница нека се јави. А посебно ако има изданке липе.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #7 poslato: Februar 12, 2019, 12:43:22 »
Volim da čujem... :D

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #8 poslato: Februar 12, 2019, 14:58:54 »
Овом приликом бих се захвалио колеги Душану Лазићу на пошиљци садница еводија. Колега Лазићу најлепше хвала на овом поклону који је данас стигао, а следећих дана ће саднице бити посађене.


На обалама канала за одводњавање где је до сада растао багремац а од скора је то мало уређењено од стране одржавања посадио сам доста садница. Посадио сам десетак багрема које сам одгајио из семенки. Посадио сам десетак каталпи и еводија које сам додбио од Рудолфа Барањија. Посадио сам и неколико изданака дивље крушке и десетак изданака вишње.
Такође сам добио на поклон саднице белошљива и виноградарских брескви од којих ће неке бити искоришћене за калемљење а неке ћу такође посадити на обалама канала.

Имам још доста година живота пошто планирам да их доживим 92. па ћу имати времена да посадим још дрвећа.

У сваком случају ако неко има вишка садница нека се јави. А посебно ако има изданке липе.

...mislim da nisi izabrao dobro mesto za sadnju drveca. Ako si posadio na skarpi (kosini) kanala onda ce pre ili kasnije da uklone ljudi koji su zaduzeni za odrzavanje. Iskoristi pre nego krene vegetacija pa presadi na bolje mesto. Meni su svojevremeno pogazili ceo red topola koje su bile blizo kanala, jer su vozili gradjevinsku mehanizaciju sa gusenicama kojim su uredjivali skarpe.
Pozdrav.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #9 poslato: Februar 12, 2019, 15:08:10 »
      Поздрав Душане.
Да ли имате још  садница еводије, планирао сам да око стационара посадим неколико.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #10 poslato: Februar 12, 2019, 17:05:59 »
Imam još nešto manjih (do 1m).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #11 poslato: Februar 12, 2019, 18:16:31 »
   Мени одговара 5 комада, јер имам тамо засађена млађа стабла багрема и софоре.
 Не знам која је цена. Да ли може пост експресом слање и плаћање. Можемо се договорити и телефоном 066 210035.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #12 poslato: Februar 12, 2019, 19:15:15 »
Овом приликом бих се захвалио колеги Душану Лазићу на пошиљци садница еводија. Колега Лазићу најлепше хвала на овом поклону који је данас стигао, а следећих дана ће саднице бити посађене.


На обалама канала за одводњавање где је до сада растао багремац а од скора је то мало уређењено од стране одржавања посадио сам доста садница. Посадио сам десетак багрема које сам одгајио из семенки. Посадио сам десетак каталпи и еводија које сам додбио од Рудолфа Барањија. Посадио сам и неколико изданака дивље крушке и десетак изданака вишње.
Такође сам добио на поклон саднице белошљива и виноградарских брескви од којих ће неке бити искоришћене за калемљење а неке ћу такође посадити на обалама канала.

Имам још доста година живота пошто планирам да их доживим 92. па ћу имати времена да посадим још дрвећа.

У сваком случају ако неко има вишка садница нека се јави. А посебно ако има изданке липе.

...mislim da nisi izabrao dobro mesto za sadnju drveca. Ako si posadio na skarpi (kosini) kanala onda ce pre ili kasnije da uklone ljudi koji su zaduzeni za odrzavanje. Iskoristi pre nego krene vegetacija pa presadi na bolje mesto. Meni su svojevremeno pogazili ceo red topola koje su bile blizo kanala, jer su vozili gradjevinsku mehanizaciju sa gusenicama kojim su uredjivali skarpe.
Pozdrav.

Ове године када су склањали багремац и чистили канале нису дирали стабла која су на довољној удаљености једно од другога тако да багер може да ради. Тамо где су стабла била ближа онда су их проређивали. Такође су склањали тополе јер су их користили за огрев. Код колибе нису дирали саднице црвене ранке које сам посадио а код једног комшије нису дирали паулоније које су такође биле на удаљености од око 4 метара а све то је било посађено на обали канала неких пола метра од ивице косине.
Надам се да ће то дрвеће порасти довољно велико док дође време за следеће чишћење канала и да ће се изборити са багремцом. Наравно ја ћу му помоћи.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #13 poslato: Februar 21, 2019, 20:07:39 »
        Данас сам посетио и упознао занимљивог и вредног колегу Душана Лазића. Мало смо разговарали о мојим почецима у пчеларствоу, а затим ми је Душан са задовољством показао свој пчелињак на контејнерима, радионицу и остали прибор, као и будућу  локацију пчелињака.
     Посебно се захваљујем драгом колеги на поклоњеним садницама еводије, које ћу посадити у суботу на простору свог стационарног пчелињака и тако пчелама обогатити унос нектара у касно лето.
        Поздрав.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Razmena medonosnih biljaka i drveća
« Odgovor #14 poslato: Februar 21, 2019, 21:06:53 »
Колеге Лазић и Раковац мени враћају веру у људе, у то да ипак постоје добри домаћини али од све ове халабуке не могу да се покажу и открију праву природу људи који живе ту око нас...
Елем наставио сам да садим дрвеће па сам са ћеркама на обалама канала засадио по три кестена на преко педесет места. Ипак нису саднице него плодови па ћемо видети да ли ће од њих нешто изникнути.
И даље тражим изданке липе.
Нека нам живот буде сладак као мед!