Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89419 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Полошка
« poslato: Januar 06, 2013, 12:44:02 »
Замолио бих гос`н Воју (и остале) да размотре пројектовање полошке са димензијама за РЕВ рамове.
Волео бих да имам полошку са следећим елементима:
- дубока подњача са дуплом мрежом, обе на извлачење
- слетаљке монтажно-демонтажне
- у плодиште да пасује 30 РВ рамова (или можда дубина РВ+ЕВ рам?)
- оставити могућност додавања одозго ЕВ или РВ наставака
- поклопна даска таква да може да служи као хранилица у сезони или да се преко зиме напуни пиљевином коју је могуће мењати без узнемиравања пчела.
- поклопац са шарком да може сам пчелар да га диже.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Полошка
« Odgovor #1 poslato: Januar 09, 2013, 15:25:14 »
- Зашто би то радио?

- Маркетинг: промовисање РВ и ЕВ рамова.

Многи пчелари средњег доба разматрају полошку или АЖ као спас за леђа и начин лаке интервенције у плодишту. Као плодишни рам ту је тренутно фаворит ЛР сатоноша са ДБ висином. Можда би имало смисла урадити полошку са РВ рамом. У њој би било лако направити неколико нуклеуса и још много комбинација. Али за то треба много знања. Колико рамова?, где ставити лета? и слично је за мене тренутно енигма.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #2 poslato: Januar 16, 2013, 20:36:59 »
- Зашто би то радио?

- Маркетинг: промовисање РВ и ЕВ рамова.

Многи пчелари средњег доба разматрају полошку или АЖ као спас за леђа и начин лаке интервенције у плодишту. Као плодишни рам ту је тренутно фаворит ЛР сатоноша са ДБ висином. Можда би имало смисла урадити полошку са РВ рамом. У њој би било лако направити неколико нуклеуса и још много комбинација. Али за то треба много знања. Колико рамова?, где ставити лета? и слично је за мене тренутно енигма.

Mislim da bi pološka odlično izgledala, ali ne bih je lično pravio samo na visinu RV-a jer smatram da je to plitko, a i u sezoni zapreminski malo. Mogu one prezimiti, ali bih bio sigurniji dubljinom od RV+EV.

Napravio sam jednu onako za dušu, valja je još ofarbati i naseliti.

Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Januar 16, 2013, 20:43:38 od strane Esad Jusić »

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Полошка
« Odgovor #3 poslato: Januar 17, 2013, 08:45:51 »
Сјајно, честитам! прва РЕВ полошка! Мислим да пружа много разних могућности и комбинација.

Van mreže Radivoj Simeonović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novisad-Alibegovac
Odg: Полошка
« Odgovor #4 poslato: Avgust 19, 2013, 21:13:28 »
POŠto sam pravi početnik nedavno sam sastavljao ploškine ramove i interesuje me zašto na satonoši postoji žljeb. Pretpostavljam da postoji s razlogom

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #5 poslato: Avgust 20, 2013, 06:40:15 »
U taj žljeb uvlači se satna osnova. Kada satnu osnovu učvrstiš zvrkom u pogodan sud stavi voska pa u drugi sud sa vodom te tako rastopljenim voskom malom kaščicom zali između satne osnove i satonoše.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2014, 08:49:21 »
Pološka sa db ramom po sistemu ssm. Od materijala šta se našlo. Daska od ambalaže za staklo i tabli od ambalaže za laminat. 
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #7 poslato: Avgust 16, 2014, 20:59:49 »
Miroslave, fino si je uredio.
Koliko ramova?
Prema slici sudeći, ne ide baš puno ramova.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #8 poslato: Avgust 16, 2014, 23:29:25 »
Plan je bio 16 ramova 11+5 što je po mojoj računici 620mm sa dodatkom za pregradne daske. Al ne lezi vraže umesto da sečem dasku na 680mm ja okratio na unutrašnju meru pa sad je  14 ramova tj 9+5. Možda je to i dobro kakve su godine... Ako ja dobro računam u bagremu bi medište bilo 9 ramova što je kapacitet 30kg meda  a ja bi bio srećan i sa 20.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #9 poslato: Novembar 05, 2014, 15:53:53 »
 
 
                         Pozdrav kolega Esade,
 
                         U okviru ove teme ste jos januara prosle godine pomenuli da ste napravili RV polosku. Slicnu nameru imam i sam da uradim ove zime i spremim je za prolece. Zbog toga me vise nego zanima da li ste naselili vasu polosku pcelama,kako su se u njoj ponasale i uopste kakva su vasa iskustva u radu sa njom. AKO vam nije tesko, a verujem da nije jer ste na ovom forumu aktivni,zamolio bi Vas da podelite sa nama ostalima Vasa dosadasnja zapazanja  i iskustva.
                          U iscekivanju Vaseg odgovora pozdrav - Rakovac.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #10 poslato: Novembar 06, 2014, 09:42:34 »
Kolega Gorane, nisam rekao da sam napravio RV pološku, nego pološku onako: za svoju dušu. To je, ustvari, baula (drveni sanduk) moje majke u kojoj je ona donijela ruho kad se udala za mog oca. Zbog uspomene na majku, nisam htio baciti tu baulu mada je stara preko 60 godina i daska je na izdisaju, no dobro sam je zaštitio. Eto, tako sam došao do svojevrsne pološke. Nisam htio ništa mijenjati, nego sam samo unutrašnjim mjerama baule prilagodio ramove i staje 22 rama. Pološka je sa tri dijela (2 pregradne daske) i to: lijevi i desni dio sa  po 5, a središnji dio sa 12 ramova. I naprijed i nazad su okrugla leta (i gornja i donja). Dubljina je oko 340 mm, a ostalih dimenzija se ne sjećam sad. Postavio bih ti sliku, ali na poslu sam, a slike su na kompjuteru kod kuće.

Naselio sam je 2013. godine prirodnim rojem. Nema satne osnove, sve je prirodno saće. Phe, nema tu nekih naročitih iskustava, osim onih koje mnogi već znaju. Dakle, već je imam dvije godine. Ne njuškam nešto naročito po njoj, a i ne zanima me naročito jer je ona tu prevashodno zbog uspomene na majku.
Da ne bude kako neću da kažem, evo ipak nekih usputnih zapažanja i radnji: 

- kad sam je naselio rojem, otvorio sam sva leta i izabrale su gornje (ukupno ima 10 okruglih leta)
-gradnja je bila po pčelinjem ćeifu, a to znači da su miješale 3 vrste ćelija i tu čovjek ima štošta vidjeti jer, ugrađujući satne osnove, mi pčele prisiljavamo da grade ono što MI želimo, a naše i njihove želje nisu iste, nisu nikad ni bile niti će biti
- odlično su prezimjele mada ne pregrađujem niti utopljavam (cijele godine ista postava)
- u proljeće se dobro razvijaju pa to bude strahota od društva, a to je odmah i jedan "problem" više: prijetnja rojenjem (meni to nije ni prijetnja niti problem)
- od stirodura sam napravio dvije košnice u koje idu ovi pološkini ramovi, tako da mogu kombinovati (nastavci i polunastavci; jedna je 10-oramna, druga 9-oramna)
- polovina pološkinih ramova su rastavljivi pa mogu biti i ramovi i poluramovi, po potrebi
- nisam napravio dodatnu ventilaciju pa je vlaga bila određeni problem (buđavost na saću), no i to sam riješio (buđavost je na ramovima koje ne kontrolišu pčele i tu sad ima raznih varijanti: zazimiti jedno društvo i suziti ga, a ostale ramove povaditi; zazimiti 2 ili i 3 društva i prst u uho jer će pčele sve kontrolisati)
- ova sezona je bila katastrofalna pa nekih drugih zaključaka i nije moglo biti

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Ove godine je baš pološka bila nevjerovatan "rasadnik" varoe. Tu sam se upoznao sa novim preparatom "Herba strip" (letvice). Sastav kaže da je sve eko, no varou obara ravno amitrazu pa se pitam da li je to baš "eko".

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Полошка
« Odgovor #11 poslato: Novembar 06, 2014, 11:38:00 »
 
 
                         Jos jedan pozdrav kolega Esade,
         
            Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. Zadovoljstvo je procitati sa koliko paznje i ljubavi pisete o Vasoj kosnici. Uspeli ste da spojite lepo, korisno sa malo nastalgije i uspomena i uspeh je potpun.Uzivajte u njemu, bez obzira da li je isplativa ili ne. Uostalom nije sve u parama i materijalnom. Postoji uvek i ono ,kako rekoste,za dusu - merak. Vi Bosanci bar znate sta je to.
             Meni licno ce Vase iskustvo koristiti.Namera mi je da napravim nesto slicno za merak a ne neku posebnu korist.
             Ako Vam nije tesko posaljite i neku slku Vase ljubimice bilo bi zadovoljstvo videti je.
             Pozdrav i svako dobro - Rakovac.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #12 poslato: Novembar 06, 2014, 12:12:43 »

 
                         Jos jedan pozdrav kolega Esade,
         
            Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. Zadovoljstvo je procitati sa koliko paznje i ljubavi pisete o Vasoj kosnici. Uspeli ste da spojite lepo, korisno sa malo nastalgije i uspomena i uspeh je potpun.Uzivajte u njemu, bez obzira da li je isplativa ili ne. Uostalom nije sve u parama i materijalnom. Postoji uvek i ono ,kako rekoste,za dusu - merak. Vi Bosanci bar znate sta je to.
             Meni licno ce Vase iskustvo koristiti.Namera mi je da napravim nesto slicno za merak a ne neku posebnu korist.
             Ako Vam nije tesko posaljite i neku slku Vase ljubimice bilo bi zadovoljstvo videti je.
             Pozdrav i svako dobro - Rakovac.

Nema na čemu.
Da, nije sve u parama i zato ću ponoviti: što se tiče dobiti od pčela, davno bih ih ukinuo, ali ne mogu jer ih volim.
Obećao sam i postaviću koju sliku, no to ne znači da ću biti aktivan, nego - održim obećanje, postavim slike i opet na odmor od svih pčelarskih foruma.

Pozdrav, svako dobro i sretno!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #13 poslato: Novembar 07, 2014, 00:22:59 »
Gorane, skoro da slagah za slike. Krenuo u krevet i naumpalo mi pa se vratio da ispunim obećanje. Pološka ti je prva slijeva, br. 29, a šta je pod br. 25 - pogađajte.

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Полошка
« Odgovor #14 poslato: Novembar 07, 2014, 00:38:30 »
A, evo, zaviri malo i unutra.