Autor Tema: BAKTERIJE U MEDU  (Pročitano 5159 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
BAKTERIJE U MEDU
« poslato: Mart 17, 2018, 07:51:40 »
U februarskom broju lista SRPSKI PČELAR na strani broj 100 na dnu desno, uokvireno, Milutin Petrović iz Kragujevca je napisao:
" Upozorenje:
U sirovom medu koji nije pasterizovan može biti bakterija i drugih čestica koje mogu izazvati anafilaktički šok, trovanje hranom i druge reakcije. Deca mlađa od godinu dana ne bi trebalo da konzumiraju bilo koju vrstu nepasterizovanog meda, zbog rizika od botulizma."
Ljudi, jel ovo istina, treba li stvarno da se pasterizuje med?
Andra
062 31 00 13

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: BAKTERIJE U MEDU
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2018, 22:01:14 »
Prvi put čujem da se med treba pasterizovati. Na tim temperaturama bi med izgubio lekovita svojstva jer je poznato da se ne sme zagrevati preko 40 stepeni C. Ne čitam Srpski pčelar, a baš bi volio da to vidim. Pozdrav!

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: BAKTERIJE U MEDU
« Odgovor #2 poslato: Mart 19, 2018, 07:10:14 »
Na istoj ovoj temi na SPOS-ovom forumu je bilo par interesantnih diskusija koje su mi pomogle da se bolje informišem i da nešto naučim. Rezime je:
Jasno mi je da bebe ne treba da jedu med, za svaki slučaj. Jasno mi je da se u medu, ne tako često, mogu naći spore Clostridium botulinum i da su češće u rezultat sekundarnog zagađenja tokom rada sa medom. Jasno mi je da sprovođenje DPP smanjuje rizike od sekundarnog zagađenja. Link ka doktorskoj disertaciji UTVRDIVANJE PRISUSTVA
CLOSTRIDIUM BOTULINUM U UZORCIMA MEDA I MEDONOSNIH PCELA https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwjWgdKF2PfZAhUB2ywKHbi8BvYQFghEMAM&url=https%3A%2F%2Ffedorabg.bg.ac.rs%2Ffedora%2Fget%2Fo%3A7266%2Fbdef%3AContent%2Fdownload&usg=AOvVaw21DulJSxCSrkFRfhystFQz.
Nije mi jasno da u našem listu neko savetuje da pasterizujemo med. Glavni urednik bi mogao da pojasni.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: BAKTERIJE U MEDU
« Odgovor #3 poslato: Mart 19, 2018, 14:06:41 »
Најлакши начин за легализације фалсификованог меда ;) ;) :o :o ,пчелари отворите очи то могу да тврде само медари , а не и пчелари.