Autor Tema: Пролећни развој 2019 - е  (Pročitano 23499 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #30 poslato: Mart 30, 2019, 14:36:59 »
Sada sam sa pcelinjaka, procvetalo je sve, krece sljiva a koliko vidim i kruska ce za par dana. Nikakvo prosirenje, jos nisam rotirao nastavke, neka ih par dana, polena ima dosta a primetio sam i svez unos. Po meni jos je rano za rotiranje nastavaka, jedino sam poloskama , do legla , dodao po jedan lep izgradjen ram , pa ako hoce , zasejace ga.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #31 poslato: Mart 31, 2019, 15:25:06 »
Ако време послужи и покаже се да је превише хране у горњем наставку, који је плодиште, увек препоручујем да је боље спустити два или три рама са леглом у први наставак. Али то не важи за слабија друштва која нпр. имају на 5 рамова легла. Још је то слабо да се развлачи гнездо по кошници.

Ако су слабија (као наведена), онда се бочни са храном подбаце испод гнезда, а до легла се дода један или два празна рама (један или два, то ће зависити од снаге друштва која се процењује по количини пчела).

Ово предлажем због могућих захлађења и сигурније је да је највише легла још увек горе (увек је могуће јаче захлађење,  следи и сменa генерација – више или мање уочљива).

Доле се спуштају рамови са старијим леглом и важно је да немају венац меда (тиме је гнездо јединственије).

ПС

Поново напомињем: код слабијих друштва је гнездо у једном наставку, све док не буде безбедно да се замене места наставцима (када ојача, обично отопли, има довољно пчела и пребацује се у стање спремности за пашу – плодиште доле, медиште горе).

И даље не препоручујем гребање рамова са медом, јер не можете знати каква ће бити паша. Изузетак је ако је простор у гнезду претрпан старим медом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #32 poslato: Mart 31, 2019, 23:00:00 »
Да јавим стање и после данашњег прегледа:
• време идеално, опет преко 20°, мало ветровито, али пчелице увелико посећују џенарику и мртву коприву (маслачак се појављује тек понегде);
• залихе нису велике, медни венци око 3цм и још један, два (не цела) рама меда. У суботу сам им ставио по 300мл сирупа (1:1 са нозевојем) који су све однеле без проблема;
• легло је присутно на 6,7,8,9 и 10 рамова у мојих пет кошница. Матица је сишла у доњи наставак (и залегла два рама) једино код ове са највише легла, па сам само код ње интервенисао: 4 централна одозго спустио између та два доле; остале сам оставио како јесу читајући Ваше препоруке;
• свих пет вуку заперке испод поклопне, па сам код једне са највише хране извадио рам са храном (ставио овој са највише легла) а убацио сатну основу;
• на свакој сам ставио трулекс (натопљен брстиваром ~20мл) попречно преко рамова са леглом;
• замењена вода на појилицама, које су баш посећене, као и сируп у замкама за осе, које се полако појављују.

Надам се да нисам био преопширан и досадан, поздрав свима.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #33 poslato: April 01, 2019, 00:11:34 »
Za koju pašu spremaš pčele Milane? Vidim da si na 700 mnv. Pozdrav

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #34 poslato: April 01, 2019, 06:26:52 »
За све  ;D
Шалим се, нећу их нигде селити јер у близини нема пренасељености (а и ја сам одлучио да ми је стационар најреалнија варијанта). Ливадско, коровско и шумско биље, као и воћна паша ( малина, шљива), нешто багрема и липе - тако то изгледа једном лаику. Чињеница је да има свега и да се надморска висина креће од 400м до 1100м у пречнику од два километра од пчелињака.
« Poslednja izmena: April 01, 2019, 06:46:58 od strane Milan D. Saric »

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #35 poslato: April 01, 2019, 10:22:09 »



             За викенд сам ишао у испомоћ пријатељима крај Уба где смо заједнички одрадили два пчелињака. Један је од око 40 а други од око 20 кошница. Време идеално за преглед . Сунчано са температуром преко 20 степени. Џанарика у прецветавању . Маслачка и мртве коприве у изобиљу. Процветала крушка а полако отвара и јабука. Багрем на овом терену још није кренуо.
              На оба пчелињака стање добро. Пролећни развој у пуном замаху. Унос полена више него обилан. Има и уноса нектара знатно више него ранијих година. На око 20 % кошница дошло до блокаде матице. Све кошнице одрађене , разблокиране , замењена места наставцима тамо где је требало. Код најјачих друштава треба бити опрезан због могуће појаве ројевог нагона.
              Општа оцена би била да је у питању најстабилнији пролећни развој у задњих неколико година.
              Идућег викенда идемо код мене да одрадимо и мој пчелињак.
             

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #36 poslato: April 01, 2019, 12:34:48 »
Problem je susa a samim tim i nepovoljno za unos svezeg nektara, mada ima nesto svezeg unosa, polena stvarno ima u izobilju, repica pocela polako da otvara, ali ako nastavi ova susa, mrka kapa.  Nisam jos uradio rotaciju nastavaka, neka ih jos malo u krajnjem slucaju, sici ce matica dole.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #37 poslato: April 01, 2019, 13:41:48 »
   У петак сам обавио детаљан преглед заједница. Утврдио сам да десетак зеједница има 6 рамова легла, једна је са 7 рамова легла, затим следе са 5 рамова легла и слабије са 4 рама легла. У свима има по 2, 3 рама хране и пар рамова са пергом. Повукле су заперке у празном простору пошто су заједнице зазимљене са 9 рамова у наставку. Додао сам по један рам са сатном основом и један изграђени рам на 4 и 7 месту, а где је било превише рамова са храном спустио сам један до два у доњи наставак.
Са рамова помало цури нектар сакупљен са џанарике и трњине, чији опојни мирис се осећа на пар метара од кошница. Слабијим заједницама нисам додавао сатне основе, већ сам рамове са затвореним леглом померио лево и десно, у средини померио са отвореним леглом, а између њих поставио изграђени рам. После обављеног прегледа и интервенције добиле су по 350 мл сирупа.
Податке о броју рамова са леглом, додатим сатним основама и изграђеним рамовима сам одмах записивао на крововима кошница, али због приватних обавеза их нисам систематизовао. У принципу сам задовољан стањем, које је знатно боље него предходних година. За 7, 8 дана, када се број рамова са леглом и пчелама још повећа извршићу ротацију наставака.

Код комшије, коме сам прошле године поклонио 2 роја, а један је скинуо са гране /у кругу фабрике где ради/ дошло је до "експлозије", јер има од 9 до 10 рамова са леглом. Матице су залегле и у доњем наставку. Преглед његових "Родна Воја" кошница у суботу је извршио пчелар који ради са ЛР кошницама и који није могао да верује како су се лепо развила друштва од "јадних ројчића" од прошле године.
    Иначе, пчелари у мом крају се жале на губитке који се крећу око 20 до 25 %.   

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #38 poslato: April 03, 2019, 08:58:02 »
    Писао сам да сам 29.03. извршио проширење и у плодишном делу кошница убацио по један рам са сатном основом и један изграђени рам.  Приметио сам да су на лету једне кошнице (на лету је био остављен чешаљ од пластике) пчеле доста узнемирене са окренутим и дигнутим задком. Помислих да сам можда приликом померања рамова пригњечио и убио матицу, те сам јуче пре подне размишљао да то проверим и евентуално расформирам ту пчелињу заједницу и појачам друге.
    Јуче поподне сам отворио наведену кошницу и лагано подигао претходно убачен рам са сатном основом. За 4 дана она је била комплетно изграђена, са свеже залеженим јајима и обележеном матицом, тако да су моје бриге биле неосноване.       
           

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #39 poslato: April 03, 2019, 15:18:24 »
    Писао сам да сам 29.03. извршио проширење и у плодишном делу кошница убацио по један рам са сатном основом и један изграђени рам.  Приметио сам да су на лету једне кошнице (на лету је био остављен чешаљ од пластике) пчеле доста узнемирене са окренутим и дигнутим задком. Помислих да сам можда приликом померања рамова пригњечио и убио матицу, те сам јуче пре подне размишљао да то проверим и евентуално расформирам ту пчелињу заједницу и појачам друге.
    Јуче поподне сам отворио наведену кошницу и лагано подигао претходно убачен рам са сатном основом. За 4 дана она је била комплетно изграђена, са свеже залеженим јајима и обележеном матицом, тако да су моје бриге биле неосноване.       
           
[/quo
Nebojša, možda im remetiš ventilaciju sa tim češljom...?!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #40 poslato: April 03, 2019, 17:49:25 »
       Душане, скинућу тај чешаљ, можда се тако понашају  због слабије вентилације. Иначе у првом наставку су рамови постављени попречно, односно на топло. Када буде довољно рамова са леглом ових дана извршићу ротацију наставака и поставити у првом наставку рамове на хладно и бољу вентилацију.
     Иначе саднице еводије редовно заливам и ускоро очекујем да олистају.
     Поздрав.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #41 poslato: April 03, 2019, 20:22:37 »
• легло је присутно на 6,7,8,9 и 10 рамова у мојих пет кошница. Матица је сишла у доњи наставак (и залегла два рама) једино код ове са највише легла, па сам само код ње интервенисао: 4 централна одозго спустио између та два доле; остале сам оставио како јесу читајући Ваше препоруке.
Сад сам био у селу и могу да потврдим да сте били у праву да је још рано за ротирање наставака. Наиме код оне једине која је проширила легло доле на два рама и где сам додао још четири из горњег наставка: пчеле стоје на отвору кошнице. То је било пред сам мрак (19 часова) при температури од 8°.
Верујем да оне својим телима и махањем крила чувају легло од хладноће, и тако се непотребно муче. Срећа па нисам све "заротирао", хвала вам на тим саветима.

Иначе, од пре два дана је цветала и шљива ранка, тако да се све бели у непосредној близини пчелињака.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #42 poslato: April 03, 2019, 20:48:35 »
Kad nešto uradiš kod pčela sutra ujutru se najbolje vidi plod rada, ako odeš posle par dana one već to sredile koliko su mogle i ako su uspele.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #43 poslato: April 04, 2019, 18:11:32 »
Kod mene je solidan prolecni razvoj, rekao bih bolji nego predhodnih godina. Danas sam rotirao nastavke , izgradile su zaperke u zbegovima. Poloskama sam cak dodao i pokoju SO.

Nesto me drugo brine. Danas je sin u NS- u nesto kupovao i trgovkinja ga pitala imamo li gubitaka, kaze da se pcelari bas zale na gubitke i slabljenje drustava zbog prskanja vocnjaka.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #44 poslato: April 07, 2019, 19:34:01 »
а) вода на појилицама је замењена, као и течност у замкама (појилице су баш посећене од стране пчела, а у флашама замкама се појављују прве осе и стршљенови).
б) при прегледу кошница све су испрскане нозевојем, а трулекс изнад легла је освежен брстиваром.
в) планирао сам и стимулативну прихрану, али сам одустао (зашто - пише испод). Иначе до сад су све добиле по 300мл (1:1 + 2% нозевоја) сирупа у три наврата, значи испод литре сирупа по кошници као једина стимулативна прихрана ове године (без погача, без меда).
г) стање са леглом и заперцима је било чудо за мене. Она најјача је имала 14 рл, две по 12, а две "најслабије" 7 рамова легла. Време је било облачно и мало ветровито (јављају кишу наредних дана) па су и пчеле биле јако нервозне. Ипак успео сам да их пресложим на следећи начин:
1) први наставак = 5легла + 5 са по мало хране / други наставак = 4 легла + 5 празних + 1 основа.
2) = 5 легла + 3 празна + 2 храна / = 4легла + 2 празна + 2 храна.
3) = 7легла + 3 храна / = 4 легло + 2 основе + 2 храна.
4) = 7 легла + 3 храна / = 4 легло + 2 основе + 4 храна.
5) = 8 легла + 2 храна / = 4 легло + 2 основе + 1 храна.

Ето то је тако са ројевима и (лудим) матицама које сам узео од Воје Брстине (и његове браће) прошлог јуна. Та прошла јесен је била баш кишовита , тако да су сви ројеви презимили малтене само на сирупу (јер ја у Добрачама, 700мнв југозапад Србије, немам никакву јаку/средњу касну пашу). Ипак послушао сам Воја и нисам стављао ни погаче ни мед преко зиме, а ни сад у пролеће - а ипак од покретања легла (које је било 20. фебруара, то сам већ установио и писао) до данашњег празника, Благовести, пчеле су догурале до велике снаге.

Мало се плашим ројевог нагона, ја сам ипак неискусан пчелар, али планирам додавање трећег наставка (када прође ово најављено захлађење са кишом), па затим и матичне решетке. Али ако буду наставиле овим темпом мораћу да се учим и разројавању изгледа.