Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118336 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lucic miladin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #60 poslato: Oktobar 03, 2013, 22:22:52 »
Jok !! Moras do proljeca da skuckas nekoliko rezernih medista za ovo drustvo, naravno i da eliminises Varou. A onda nabavi stap za pecanje,dovoljno 'ladnog piva,lagano pjevusi i cekaj proljece. ;)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #61 poslato: Oktobar 04, 2013, 01:29:08 »
Mašala uspelo je a sad pitanje. Dali mogu mirno da čekam mart?
Sa toliko hrane u drugom i trećem nastavku i još sa toliko pčela:
Jok !! Moras do proljeca da skuckas nekoliko rezernih medista za ovo drustvo, naravno i da eliminises Varou. A onda nabavi stap za pecanje,dovoljno 'ladnog piva,lagano pjevusi i cekaj proljece. ;)

I još neku pomoćnicu koja zna da dobro namješta plovak. Uživanje u prirodi  uvjek je ljepše udvoje.  :D
----......
Od ovakve zajednice još u vreme cvetanja uljane repice može se odvojiti prvi roj.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 04, 2013, 11:07:52 »
Hvala G Vojo. Eto zašto sam oduševljen sa RV. U njoj je veštački roj od početka juna i vrcan je jedan nastavak meda sa potpuno poklopljenim medom. Dali treba očekivati više. Još da dodam da je očišćen od varoe i prihranjen sa 2l razređenog meda sa nozevojem u drugoj polovini septembra. Pozdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #63 poslato: Oktobar 04, 2013, 11:45:51 »
Što se tiče štapova za pecanje, imam ih ali vataju samo prašinu. Blizu mi je DTD ali nema se vremena a i riba je sve manje ili je loš mamac.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #64 poslato: Oktobar 06, 2013, 22:25:33 »
Što se tiče štapova za pecanje, imam ih ali vataju samo prašinu. Blizu mi je DTD ali nema se vremena a i riba je sve manje ili je loš mamac.

I kod mene je slično stanje. Kanal DTD mi je na 7-8 kilometara a celu godinu nemam vremena za jedan dan pecanja.
Kad tokom oktobra završim sa svim radovima na pčelinjacima pod obavezno krećem na pecanje. Štapovi me čekaju još od prošle godine.

Danas sam obišao dva pčelinjaka koja su mi još u ataru. Prosto je neverovatno koliko osa i stršljenova napadaju na pčele i na košnice.
Postavili smo 4-5 zamki na jednom pčelinjaku ali mislim da treba postaviti još toliko.

Pregledali smo 5-6 košnica i u svakoj našli po jedan do dva rama legla, većinom po jedan ram.
Isto je stanje i u košnicama sa prošlogodišnjim maticama kao i u košnicama sa ovogodišnjim zajednicama. Ohrabruje to što ni u jednoj košnici nema legla mlađeg od 5 dana. Krajem oktobra kada se nadam da će leglo potpuno prestati, obavezno moramo uraditi još dva tretmana protiv varoe.

Sredinom septembra u većini košnica legla uopšte nije bilo. Sreća pa je pre koji dan dobro zahladilo pa su matice prestale da zaležu.

Pozdrav svima....       
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #65 poslato: Oktobar 07, 2013, 21:25:24 »
Što se tiče pecanja, meni je DTD na 500m ali od pecanja nema ništa već jedno 4 godine, nemogu da stignem a i riba loše radi od kako je DTD postao plovan za brodove. Da pređem i na pčele, ovo zahlađenje je malo poremetilo moj način zazimljavanja ali danas sam uspeo da završim svođenje društava na jedan nastavak i sada još da im dodam po oko dva litra mednog sirupa i da čekam proleće. Kada sam pčele sređivao, juče i danas, stanje je bilo sledeće, u okopola je bilo legla ali ne više od dva rama i sve je poklopljeno. Međutim danas je blo dosta unosa polena verovatno od astera pa se plašim da ne krene opet leglo. Šta se tu može, jedne godine, sećam se nije preko zime bilo uopšte prekid legla, valjda pčele znaju šta rade a mi možemo samo da nešto zabrljamo ako se mešamo u njihov život.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #66 poslato: Oktobar 11, 2013, 17:51:18 »
JANO, ostao si nam dužan opširniju priču o zazimljavanju  LR -a na jednom nastavku.Čekam to tvoje izlaganje.


Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #67 poslato: Oktobar 11, 2013, 19:05:17 »
Kolega Dragane, opisao sam ukratko u (Praktično pčelarstvo i metode pčelarenja), tema: zazimljavanje pčelinjih zajednica. Pozdrav

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #68 poslato: Oktobar 12, 2013, 16:49:50 »
Pregledom mojih pet ovogodišnjih rojeva nastanjenih uR.V.košnicama dana 9.10. ustanovio sam da legla uopšte nema ni u jednom društvu.Najvjerovatnije da je to posljedica prvog mraza i zahlađenja početkom Oktobra.Zanima me može li ovo veoma toplo vrijeme ovih dana ponovo pokrenuti leglo i koliko je to štetno?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #69 poslato: Oktobar 12, 2013, 19:42:56 »
Pregledom mojih pet ovogodišnjih rojeva nastanjenih uR.V.košnicama dana 9.10. ustanovio sam da legla uopšte nema ni u jednom društvu.Najvjerovatnije da je to posljedica prvog mraza i zahlađenja početkom Oktobra.Zanima me može li ovo veoma toplo vrijeme ovih dana ponovo pokrenuti leglo i koliko je to štetno?
Kolega Micko,
Ne bi trebalo da pčele ponovo pokrenu leglo. Videćemo...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Марко Гордић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Љубиње
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #70 poslato: Oktobar 12, 2013, 20:12:48 »
Данас прегледао 7 ројева РВ. Усвим има јаја од предходна два дана. Вјероватно је то посљедица што је у Херцеговини ових дана вријеме претопло (југовина). Хране имају довољно и врло мало затвореног легла.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #71 poslato: Oktobar 13, 2013, 01:35:42 »
Данас прегледао 7 ројева РВ. Усвим има јаја од предходна два дана. Вјероватно је то посљедица што је у Херцеговини ових дана вријеме претопло (југовина). Хране имају довољно и врло мало затвореног легла.

Драги наш Марко,
У Херцеговини је доста топлије а посебно ноћне и јутарње температуре па биљке дуже цветају и нуде полен и нектар. Пчеле то у повољним приликама искористе за одгајање још једне мање  генерације младих пчела. Њима је најважније да тих потребних 8-9 дана док је легло отворено буде топло и да правилно отхране ларве. После је лако још 12-13 дана одржати повољну температуру у зони легла.
Уколико има уноса и доста ретког нектара повећава се влажност у зони клубета па још ако има и поленовог праха у топлом временском периоду ето одличних услова за покретање легла.

Ако  случајно (погреше у временској прогнози) нагло захлади оне лако поједу вишак отвореног легла.
Покретање легла може и да буде са циљем потрошње хране у зони планираној за зимско клубе то јест стварања слободног простора са довољно празних ћелија у пчелињем гнезду.

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #72 poslato: Oktobar 29, 2013, 16:42:47 »
Na pregledu kosnica od subote zapazio sam u 2-3 kosnice da su pcele sa maticom u drugom nastavku, a ne u trecem kako sam ih zazimio. Da li je to OK ili ukazuje na neki problem.Mislim nije mi jasno zasto se spustaju ka dole ili je to izazvano veoma toplim vremenom za ovo doba godine?Molim kolege da se jave i daju svoje misljenje.Pozdrav

Van mreže dragi milic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #73 poslato: Oktobar 29, 2013, 21:29:26 »
Kolega samo im ostavi dovoljno hrane i ne sekiraj se one znaju bolje od nas koji im nastavak odgovara.Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #74 poslato: Oktobar 31, 2013, 17:42:29 »
Hvala kolega Miliću,ali me interesuje da li je to spustanje normalna pojava?to jest da li ste imali takva iskustva?