Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345075 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1245 poslato: Maj 08, 2023, 16:18:37 »
Možda i može...ali ne verujem... ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1246 poslato: Maj 09, 2023, 08:35:50 »
Možda i može...ali ne verujem... ;)


Овакви призори су за мене најлепши део пчеларења. Матица је овде прошлогодишња. Уствари мени је 95 % матица из прошле године. Ова је од моје старе линије коју пажљиво чувам при разројавању. У пролеће је изашла као нешто слабија са 3. рама легла 17. марта. Обележио сам је као слабо друштво и потенцијално је планирао као помоћно.  Међутим видиш и сам шта је направила. Од половине априла је експлодирала. Две сатне основе које сам јој убацио пре 15 - ак дна је изградила и обе овако занела. И остали рамови са леглом су слични. Нигде не прескаче , легло лепо да лепше заиста како кажеш тешко да може.
Поздрав друже и медно.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1247 poslato: Maj 10, 2023, 00:10:31 »
Gorane, odličan posao ste uradili.

Lako je Vama da odlučujete gde ćete pčele držati kada imate dve lokacije za bagrem.  ;D


Što se tiče fotografije, jeste li to postavili plodište na jedan RV i jedan EV nastavak i ograničili maticu ili ste plodište stavili na vrh, što je manje verovatno? Zašto ste tako rano ograničavali maticu?

Srdačan pozdrav!


И ја бих волео да чујем одговор, можда Гого има неки нови метод.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1248 poslato: Maj 11, 2023, 09:18:50 »



Војо направио си кошнице са којима онај ко жели да истражује у пчеларству може да се са задовољством поигра. Зато често и пробам нешто ново. Ипак , држим се ја твог препорученог система на 90 % пчелињака. Преосталих 10 % је за испробавање неких нових техника. Пар година уназад пробам да усавршим технику рада само са наставцима. Матица се тражи само једном. За сада успева али још увек није то оно право. Све се мора потврдити у пракси на одговарајућем броју кошница и кроз дужи период времена.
Видећемо ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1249 poslato: Maj 15, 2023, 10:01:12 »



Субота 13. мај.
Најзад огрејало сунце. Не памтим када сам му се више обрадовао. Протеклих 7 новембарских дана у сред маја месеца је најзад прошло. Од Београда до Плане сам стигао никад брже. Мало је оних који су ме сустигли и претекли на путу. Кући нисам ни свраћао већ одмах појурио на пчелињак. Призор какав се само пожелети може. Пчеле излуделе од мириса багрема раде као сумануте. На сред пчелињака сам изнео столицу и добрих сат времена одмарао и очи и душу слушајући оно познато брујање пчела у изванредном радном расположењу. Није ми се устајало јер сам знао да прогноза каже да је то један једини дан без кише током маја месеца. Током целог дана сам се вртео око те столице и ту насред пчелињака доносио и кафу и доручак и пчеларски дневник да упоредим ову са прошлом годином и измишљао стотину бајаги посла који би ту обавио све у жељи да што више времена проведем на таквом месту знајући да се још један овакав дан нажалост ове године током багремове паше неће поновити.

Са планираним радовима нисам журио. Прегледао сам ројеве формиране 30.априла. Сви успели , младе матице изашле и занеле по рам два. У најјачем роју нисам пронашао младо легло али сам констатовао да је млада матица , коју наравно нисам тражио , ту у роју. Пчеле изузетно мирне , рамови испрополисани сјајни спремни за залегање. Питање је сата а не дана када ће и она пронети.
Ројеве формиране 10.маја сам само благо погледао преко жице без отварања. И ту је пчела мирна , сјајна , клизи по сатоношама. Контролни рам са сатном основом су почеле да граде. Види се из авиона. И ту је дакле све у реду , матице изашле из додатих матичњака и до даљег не треба ништа дирати.
Да би ужитак био потпун побринула се моја сестичина студент књижевности која се заинтересовала за пчеларство и данас 13. маја на њен рођендан на поклон од кумова добила књигу о пчеларству од Јована Кулинчевића. Поштујући њено интересовање од мене , као ујака , је одмах на поклон добила три друштва које ћу јој испоручити на крају багрема. Заједно смо  прегледали ројеве тако да је добила и прву практичну лекцију о пчеларству. Показала је завидно интересовање и са ни мало страха као да је рођена на пчелињаку шетала између кошница.
За овакве дане и оваква задовољства вреди живети.

У прилогу су две фотографије новоформираних ројева . Купци ће препознати своје кошнице које су ми оставили да их напуним пчелама.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1250 poslato: Maj 15, 2023, 15:18:21 »
Tako je Gorane,i ja sam bio u subotu u Rakinac kakvo je uzivanje bilo biti svedok tog trenutka.Ali kao sto reče posle toga kiša svaki dan
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1251 poslato: Maj 16, 2023, 09:47:41 »



Од наредне недеље узимам одмор и бићу у Радовању скоро сваког дана. Јави се да се видимо и да посетим твој пчлињак у Ракинцу.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1252 poslato: Maj 26, 2023, 13:05:49 »



Првих недељу дана годишњег одмора посвећени пчеларењу а утисак је у стилу оне народне : " Како сам се надала добро сам се удала ".


Баш тако , овај део пчеларске сезоне је , и поред свих сумњи , изнад очекивања.


Багрем је завршио 22 / 23 маја онако како је и планирано. Има га још помало по радовањским јаругама али само по врху стабала јер је доњи део ту измрзао. Вага је задњих дана око нуле а то мало преосталог уноса са багрема ће послужити да се сачува чистоћа меда при затварању рамова које је у току. Очекујем да се са врцањем крене од средине наредне наредне недеље. Родило је и поред лошег времена у медобрању више од очекиваног. Колико нећу да лицитирам док не напуним канте .


Ројеви за продају припремљени 30.априла и 10. маја достигли потребан развој и по договору са купцима ће бити испоручени до краја маја месеца. У међувремену направљено још 50 - так који стижу између 10-ог и 15 - ог јуна па ако има заинтересованих чекам позив али искључиво путем телефона јер у наредних петнаестак дана нећу бити при рачунару.


Послови на пчелињацима у пуном јеку , селидбе ове године неће бити јер поново пуним контејнер коме је пронађена нова локација.


Поздрав свим колегама који свраћају на ову тему и медно у наставку сезоне.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1253 poslato: Maj 27, 2023, 22:49:57 »
Svaka cast Gorane,ko zna zna.Iyvini sto ne stigoh da ti se javim ali uglavnom sam pcelinjak preselio za Kragujevac pa tako i slabije posecujem Rakinac,Ipak se nadam da ce da se se uklopimo neki vikend pa da se vidimo,Kao sto si napisao tako je i kod mene kakva je godina reyultat ce biti i bolji od ocekivanog.Pozz
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1254 poslato: Jun 21, 2023, 10:48:54 »



Данас је дугодневица - најдужи дан у години. Истовремено то је и први дан лета које ће , бар календарски , трајати до 23. септембра. За овај дан везујем почетак  другог дела пчеларске сезоне.
 
У првом делу смо имали пролећни развој , багремову пашу и прављење ројева. Технички гледано све је одрађено како треба али са различитим резултатима. Но , кренимо редом.


Пролећни развој и поред изузетно хладног априла је био солидан. Друштва су мање више достигла планирани развој на време до 20 априла. У погледу багрема сам од почетка ове године био скептичан те сам се определио да ове сезоне идем на мањи број производних друштава за багрем а да оставим већи број помоћних од којих бих узимао легло за прављење раних ројева. Како планирано тако и урађено а процена је по свему судећи била добра.


Багремова паша је посебна прича. Опет , због касних пролећних мразева и временске ситуације одлука је била да са багремом пробам на два већ постојећа пчелињака од којих је први у Ливадици која је у долини крај Мораве а други у Радовању које је на брду у Шумадији. За случај да на једном месту паша пропадне друга локација је требало да поправи опште стање. И ова процена се показала као добра.
Временска ситуација током цветања багрема није била охрабрујућа. Најављивала се данима киша и та прогноза се и остварила. Багрем је отворио по процени тачно на време на Ђурђевдан и паша каква - таква је трајала до 22/23 маја. За све време багрем је квалитетно медио само 3. дана 14 , 15 и 16 маја. Ових дана су приноси ишли од 4 - 6,5 килограма осталих дана до око 2 - 2,5 килограма или око нуле. На крају при врцању испало је боље него што сам очекивао.
Багремов мед је ове године нешто лошијег квалитета него претходне. Пре свега је ређи , пчеле су га доста тешко затварале што је и за очекивати због изузетно влажног времена у медобрању. Ливадица је ове године дала нешто бољи принос али се са багремом преклопио и багремац задњих дана те је мед мало обојен , нешто тамнији . Радовање је дало мањи принос по кошници али је мед чист багрем у првој класи. Количина је сасвим задовољавајућа у односу на временске прилике током медобрања. У принципу сам задовољан овом пашом.


Прављење и продаја ројева ми је најлепши део пчеларског посла коме сам се и највише посветио ове године. Уосталом данас сам први дан на послу након тачно месец дана годишњег одмора који сам провео на пчелињацима.
Ројеве у принципу правим током маја месеца а најкасније до баш овог датума када ово пишем. Ове године сам имао рану наруџбину за 10.ројева на 10 рамова од којих је 6 рамова легла а 4 рама хране до краја маја месеца. Купац је цену платио унапред и унапред частио 100 евра јер му није први пут да ројеве купује од мене те све то морало да се до краја испоштује. Да бих испунио договорено купио сам 30. априла 10 матичњака од једног од најбољих пчелара које познајем и у кога имам поверења. Времена да се сам бавим производњом матичњака тако рано нисам имао а желео сам квалитетне матице те нисам на томе шкртарио. Ројеве сам дакле направио 30 априла . Време за оплодњу матица је било катастрофално. Свакога дана киша , ветар , олује све што не треба. Од додатих матичњака 3 матице се нису вратиле са оплодње , 2 су пронеле , занеле 2-3 рама и пчеле су их ликвидирале и крениле у извлачење матичњака тихе смене а једна је постала трутуша. Оплодња је значи била изузетно лоша и све је у ходу морало да се прати и отлањају уочени недостатци.
Друга тура ројева је направљена 10.маја и надаље од хок јер је у питању ројева година и бар ројева није недостајало. Оплодња у другој половини маја је била знатно боља са мање губитака а почеком јуна стопроцентна.
Да не дужим све поруџбине су испоштоване онај први купац је добио по 12- 13 рамова пчела ( по 2 - 3 ) рама више од договореног и сви су на крају задовољни.
Успео сам да формирам и два нова пчелињака са пчеларским почетницима и њихове ројеве с времена на време обиђем уз по неки мали савет јер желим да им прва година пчеларења буде успешна. Наруџбина је било доста мање него претходних сезона што је и логично јер је ројевна година и ројева има на претек на све стране.


На крају као закључак би се могло рећи да је ово једна од најлошијих пчеласких сезона бар што се услова и временске ситуације у овом делу сезоне тиче али да је и из ње извучен максимум уз доста рада и залагања које је било неопходно за позитиван резултат.


Од данас крећемо у други део сезоне , ливаду и медљику. Сунцокрета је у мом крају доста мање него прошле сезоне али га има савим довољно и након задњих сунчаних дана брзо напредује. Тренутно је купина у прецветавању ливаде се навелико косе и та паша обећава , Морава се излила и поплавила врбаке и добар део атара са њивама па мислим да ће и медљика прорадити почетком августа.


Контејнер је јуче коначно пресељен у Ливадицу и очишћен и угланцан чека насељавање у наредним данима. За њега сам наручио нове подњаче са нешто иновираним начином сакупљања полена клик системом који сам разрадио са мојим столаром и новим крововима без лима . Оптимиста сам за наступајући други део сезоне јер су друштва очувана са довољним бројем пчела а ројеви остављени за насељавање контејнера у доброј кондицији.


Поздрав колегама и медно свима који навраћају на ову тему.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1255 poslato: Jun 22, 2023, 10:32:14 »



Морава се излила и поплавила викендице , ресторане и добар део ливађанског атара. Тако буде на сваких десетак година. Пчелињак је ваздушном линијом на око 800 метара удаљен од реке и сигуран на сувом.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1256 poslato: Jun 22, 2023, 11:26:38 »

Морава се утишала

Некада се крај Мораве,
таласала жита,
млеле многе воденице,
помељара триста.

Морава се утишала,
сада мирно дрема,
све су стале воденице,
помељара нема.


Некада се крај Мораве,
окупљала села,
скелама се превозили,
од прела до прела.

Морава се утишала,
сада мирно спава,
све су скеле остављене,
скелеџија нема.

Остале су крај Мораве,
ливаде и њиве,
да шапућу успомене,
и у сети живе.

Морава се утишала,
сада мирно дрема,
девојке се удадоше,
ни момака нема.

Морава се утишала,
сада мирно дрема,
не чује се не жубори
ко да никог нема.


Радиша Урошевић
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1257 poslato: Jun 26, 2023, 13:53:01 »



Протеклог викенда кренуо у обрачун са вароом.
 
Грађевњаци су избачени из кошница при врцању багрема. Сада кренуо са тимолом по листић ројевима а 2 на сатоноше плодишта друштвима. Уједно вршена и провера количине хране у кошницама. Стање различито . Пчелињак у Радовању оскудан са храном. За разлику од њега Ливадица константно има уноса. Код јачих друштава се има и узети по који рам за врцање што наравно сада нећу чинити.


Почело лагано насељавање контејнера. У горњи ред ће ићи 20 пробраних ројева а у доњи 20 друштава са прошлогодишњим матицама. Контејнеру сам пронашао право место преко пута постојећег пчелињака у Ливадици у шареном хладу . Биће заклоњен од ветрова  а излазеће и залазеће сунце ће обасјавати по једну страну. Са насељавањем нећу журити јер у њега иду само најбоље матице.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1258 poslato: Jul 03, 2023, 11:19:05 »



И протекли викенд прошао у променљивом времену. Ред сунца па ред кише. Време никако да се устали.
 
Ипак радило се ударнички. Свим друштвима урађен други третман тимолом. Настављено насељавање контејнера. Сунцокрет почео полако да се отвара.


Малој Дари , мојој сестричини , која је решила да се запчелари однета на поклон два друштва. Матице овогодишње , биране , кошнице нове на два наставка са подњачом за сакупљање полена са уграђеним клик систем сакупљачем. Кошнице смештене у пространом дворишту у Смедеревској Паланци. Локација одлична , периферија града са дрворедима који су под столетним липама. Река Јасеница удаљена око 500 метара. Читав крај је у породичним кућама са пространим двориштима препуним разног воћа. За мини пчелињак 3 - 5 комада идеално. Идућег викенда одлази и трећа обећана кошница. Ујка не сме да шкртари.


На слици Дара при врцању багремовог меда.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1259 poslato: Jul 10, 2023, 09:51:04 »



Време се најзад стабилизовало и усталило. Додуше најављене су екстремно високе температуре али и то је боље јер верујем да је киша и влага свима преко главе. Задњих пар недеља је био беспашни период и кроз кошнице је већ почела да дува промаја. Резерве у кошницама су се драстично смањиле. Преко друштва у Плани је организовано куповање шећера по нешто нижој цени и када сам видео које количине колеге наручују био сам благо речено запањен. У питању су стотине килограма а они већи наручују и по пар тона. И то подоста тога говори али нећу ближе коментарисати.


Протеклог викенда извршена последња овогодишња продаја ројева. Отишло је још 10. комада на 7 - 10 рамова. Сви наставци пуни пчела и сви одмах спремни за додавање другог наставка. Купац је са нашег форума и осим трговине смо имали и лепо дружење у суботу и недељу код мене у Плани. Надам се да је то почетак једног новог пријатељства.


Сунцокрет је најзад отворио те се надам да ће сада бити уноса и да нећу морати да сирупам јер сам већ био на ивици размишљања да и са тим почнем. Не очекујем ништа спектакуларно али ако донесу за себе за зимницу био бих и са тим задовољан.


Малој Дари поклоњено ново пчеларско одело , рукавице и нож. Има талента за пчеларење , чита , учи и слуша савете. Најважније је да нема страха од пчела и да је одмах од старта самостална у свом раду.


Јутрос сам на посао донео прву туру овогодишњег багремовог меда на продају. На слици су три тегле и приметна је разлика у боји. Средња тегла је са медом из Радовања ( нешто светлија ) а друге две из Ливадице ( нешто тамније , обојене од багремца ). Мед је нешто ређи , слабијег квалитета него прошле године али је чист без труке хемије и изузетно укусан. Цену за сада нисам мењао али обзиром на општу несташицу багрема поразмислићу и о томе.


Поздрав и медно свима који посећују ову тему.