Autor Tema: Glog (Crataegus oxyacantha)  (Pročitano 16621 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #15 poslato: Decembar 01, 2012, 19:43:21 »
    Arterioskleroza i visok pritisak
  Napomena! - Dužom svakodnevnom upotrebom glog može izazvati nepodnošljivost i trovanje. Zbog toga se posle 5 do 7 dana upotrebe čaja moraju praviti pauze od 2 do 3 dana. Razumljivo je da bolesnik mora biti pod stalnom kontrolom lekara.
Ovo mora da je greška ili se možda odnosi na naveden mešavine u kojima ima i drugih sastojaka.
Naime glog gotovo da i nema stanskih učinaka  pa važi za jednu od najbezbednijih biljaka uopšte.
Takođe njegovi pozitvini učinki pokazuju se tek za 3 do 4 nedelje.
Samo se trdunicama ne preporučuje korištenje gloga a kada bolesnik koristi i lekove (bolesti srca) treba konzultacija sa lekarom.

Pozdrav svima.

Napomena je vezana za recepte gloga i drugih biljaka: Ja sam samo naveo ono što piše Dr Jovan Tucakov. Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #16 poslato: Maj 19, 2015, 09:03:56 »
 
 
                    Када пожелим да се наслушам пчелињег зујања седнем испод стабла глога које ми је близу колибе. Невероватно колико га посећују. Стиче се утисак да сте главу ставили у саму трмку. Рецепт је добар за јутарњу релаксацију уз оседлану кафу.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #17 poslato: Maj 21, 2015, 11:01:35 »
 
 
                     Пар фотографија расцветалог глога усликаних прошле недеље у јеку багрема.Можда нису баш најбоље јер су усликане мобилним али вреди погледати.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #18 poslato: Maj 18, 2017, 08:52:03 »





                  Ове године сам приметио једну интересантну појаву код глога. Наиме у непосредној близини плаца на пар десетина метара имам три - четири стара стабла глога , лепо формираних , висине по 7 - 8 метара , тик једно поред другог. Ранијих година је увек са цветањем почињао пар дана пре багрема и преклапао се са њим. Пчеле су га увек одлично посећивале тако да је брујао као и сам пчелињак.
                  Међутим , ове године сам приметио нешто што раније нисам виђао. Сва стабла нису процветала одједном , већ постепено на отприлике сваких недељу дана. Прво је процветало опет који дан пре багрема , крајем априла. Било је у пуном цвету а оно до њега тек запасуљало. Наредне недеље је и друго процветало а запасуљало треће и тако редом. Протеклог викенда је отворило и процветало четврто - задње. На овај начин се продужи глогова паша паралелно са багремом. Да ли је и неко од колега уочио ову појаву код себе ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #19 poslato: April 23, 2018, 08:33:50 »



           И ове године иста појава као и прошле . Два дрвета у пуном цвету остала чекају. Одлично посећена од стране пчела.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #20 poslato: Decembar 22, 2021, 12:36:07 »
Колико дана цвета глог?

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #21 poslato: Decembar 22, 2021, 15:46:46 »
     Код мене у Банату највише глога има у Делиблатској пешчари. Чак се много проширио по некадашњим ливадама, па га има више него багрема. Цвета око недељу дана пре багрема.
     Ове године је цветао од 02. Маја до 15.05. да је све било бело као да је пао снег и добро је замедио. Изгледа да не измрзава. Наравно на осунчаним странама пре цвета у односу на оне у хладу и изложене јаком ветру за 3 до 5 дана.
    Међутим због измрзавања и хладног априла багрем је у пешчари на мојој локацији цветао тек после 20. маја и скоро уопште није медио. Нажалост тако је већ 3 године.

   

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Glog (Crataegus oxyacantha)
« Odgovor #22 poslato: Decembar 22, 2021, 21:54:17 »
Значи слично као и глог, 10-15 дана отприлике, хвала Небојша.