Autor Tema: Мој план рада са ЕКО ВОЈА кошницама у 2016.години  (Pročitano 43003 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Samo ti pisi Ćale mi pažljivo čitamo...

koliko sam primetio rad sa EV je isti kao i sa RV sem sto su nastavci manji pa ih matica brze zaleze pa se vremenski radovi razlikuju za jedno dve nedelje ili gresim...

Po meni, nisam probao ali probaću sigurno RV sa EV nastavcima kao medistima u tihim pasama ali ako vreme dozvoli probacu ovaj nastavak već u aprilu mesecu kada krene cvetanje voca kojeg kod mene ima u izobilju ove godine je jedan moj poznanik izvrcao 40 kg cvetnog meda iz 6 db kosnica, kod mene ga je bilo samo u jednom medistu i to na dva tri centralna rama. tako da bi ako godina dozvoli i bude vocne pase REV kombinacija trebalo biti dobitna kombinacija...

Čekamo Nastavak
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje

                                          СТИМУЛАТИВНА ПРИХРАНА

                И почетак стимулативне прихране везујем за појаву у природи. Ту се држим Војине препоруке и док не чујем крекет жаба са овом радњом не почињем. Ово се обично преклапа са цветањем џанарике јер жабе закрекећу пар дана наком почетка цветања џане.
                Планирам да прихрану вршим сваког другог дана увек у вечерњим сатима шећерним сирупом направљеним у сразмери 1 . 1 шећер вода увек са додатком нозевоја. Планирана количина је 300.грама по кошници. На пчелињаку држим криглу од пива те величине и са њом ми је најлакше и најбрже да контролишем количину и све брзо одрађујем. Ово ће ми бити тешко да одрадим јер физички радним данима нисам у могућности да обилазим пчелињак . Ипак имам пријатеља који ми обилази колибу и пчелињак и ангажоваћу га да он то одрађује .
                 Током прихране пратим рад пчела на лету превасходно унос полена кога у ово време има у изобиљу. Две недеље након првог прегледа планирам још једно отварање кошница. Ово би , ако би временски услови били без неких екстрема , требало да се обави почетком априла, рецимо између првог и петог евентуално пар дана касније. И ово зовем брзинским прегледом јер се трудим да што мање узнемиравам пчеле.При овој радњи је од важности она раније извршена подела и обележавање јаких , срадњих и слабих друштава јер ће ситуација у њима бити различита.
                  Код јаких друштава би у овом тренутку требало да са пчелама буду освојена сва три наставка. Ако је ситуација таква , дакле ако је кошница пуна пчела планирам да таквим друштвима додам и чеврти наставак.Матицу и даље нужно не тражим она је на рамовима са најмлађим леглом које стављам у новододати наставак који иде на врх кошнице. У нови наставак подижем 6.рамова легла ( по два из сваког наставка ) које стављам у средину новог наставка.До легла додајем са обе стране по два изграђена рама . Ако немам изграђене рамове додајем са обе стране легла по један рам са сатним основама а на прво и десето место рам са храном. У доње наставке из којих сам одузео рамове са леглом додајем рамове са сатним основама које стављам на друго и девето место( први и десети рам су рамови са храном ). Ово радим само  код оних друштава која су како рекох освојила сва три ЕВ наставка и пуна су пчела тако да им је неопходно проширење.
                   Средња и слаба друштва пратим , само брзински погледам, а претходну радњу и код њих  одрадим  када довољно ојачају како које за недељу или две дана.
                    На овај начин могу  до краја стимулативне прихране  , односно до следеће фазе формирања производних друштава, да  сва јака и средња друштва развијем на четири ЕВ наставка. Циљ је да што већи број друштава на почетку следеће фазе имају по 20- так рамова легла јер ће она у багрем ући као производна друштва. Но о том потом то је већ прича за следећу фазу.
 

                 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Samo ti pisi Ćale mi pažljivo čitamo...

koliko sam primetio rad sa EV je isti kao i sa RV sem sto su nastavci manji pa ih matica brze zaleze pa se vremenski radovi razlikuju za jedno dve nedelje ili gresim...

Po meni, nisam probao ali probaću sigurno RV sa EV nastavcima kao medistima u tihim pasama ali ako vreme dozvoli probacu ovaj nastavak već u aprilu mesecu kada krene cvetanje voca kojeg kod mene ima u izobilju ove godine je jedan moj poznanik izvrcao 40 kg cvetnog meda iz 6 db kosnica, kod mene ga je bilo samo u jednom medistu i to na dva tri centralna rama. tako da bi ako godina dozvoli i bude vocne pase REV kombinacija trebalo biti dobitna kombinacija...

Čekamo Nastavak

               Грешиш Милоше. Битне разлике у раду са РВ или ЕВ кошницом у свему до сада описаном нема. Посебно нема разлике у временским терминима када се која радња обавља. Све се ту до сада преклапа. Због разлике у величини РВ наставка у односу на ЕВ наставак разлика би једино била у томе што до краја описаних фаза РВ кошница би требала да буде развијена у три наставка а ЕВ у четири наставка.
                Разлика ће се појавити у следећој фази " Формирања производних друштава ". Но о томе ћу сутра.
                Што се тиче воћне паше мислим да би код тебе ово било изванредно. Видећеш кад дођем до краја да сада не прескачем.
                Скрећем Ти пажњу да је ово мој план за који не значи да је добар. Можда грешим , можда овако и не треба радити. Колеге ће дати своје примедбе видећемо како ће се на крају све завршити.Очекујем коментаре и критике и оспоравања наравно. Поздрав од Ћалета.

Moderator 4

  • Gost
Урађено.
Желим вам успех у даљем развијању теме.

Поздрав,
Модератор 4

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Gorane svaka čast za planove sa eko voja košnicom. Ovo što si do sada pisao je manje više uopšteno a odnosi se uzimljavanje i prolećni razvoj. U principu tu i nema neke razlike kako i sam kažeš u odnosu na RV a ja bih dodao i u odnosu na sve "male košnice velike snage" tj alpska, ware...  Ipak eko voja košnica po mom mišljenju ima nekih malih specifičnosti u odnosu na sve do sada poznate tipove košnica a to je da u jenom nastavku ima približno 30000 ćelija a to je idealno za rensonovu metodu koja me je oduševila efikasnošću i jednostavnošću! Znam da si radio rensona kao i ja i da smo bili više nego zadovoljni zato u narednim pisanjima malo više obrati pažnje da nam što detaljnije i opširnije izneseš svoja zapažanja i raymišljanja. Da se osvrnem malo na ovo što si pisao do sada. Ja bih to pojednostavio do maksimuma u smislu da se radi isključivo nastavkom.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Malo da pripomognem temi...


 Ja sam prošle godine BEZ stimulativne prihrane, sa otvorenim uvlakama podnjača sve do druge polovine marta, ali na seleći na dobre paše (voćnjak višnja -šljiva 6 dana pa repica 15 dana) košnice koje su bile zazimljene na 4 nastavka sa po 7-8 ulica, već u repici imao rojev nagon u polovini košnica. Mislim da mi je osnovna greška bila što nisam na vreme ubacivao ramove sa SO ili građevnjake, tako da treba i to da predvidiš u pripremi. Još jedna od grešaka je bila dodavanje ramova sa već izgrađenim saćem što je rezultiralo mešanjem nezrelog voćnog meda i novog meda od repice (čiji je ukus, doduše, bio odličan, ali kao mešani spada u najjeftijije medove...)
  Druga stvar kao što reče Miroslav, reduciraj rad sa ramovima na minimum jer je broj ramova više nego duplo veći u odnosu na LR. Dok ja pregledam svojih 10 kolega pregledao 30 LR i već pije pivo kući...


Sledeća stvar SVE koje su ušle u rojevi nagon imale su manje od 18 ramova legla jer sam sa tim brojem ramova vršio  izmenu mesta nastavcima  ( matica , otvoreno leglo,hrana, 2SO u prvi na podnjaču,MR, resto legla raspoređen u drugi i treći nastavak, med u najgornji) tako da sa 20 ramova legla već možeš očekivati vijanje rojeva....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                        Мирославе слажем се да је све до сада написано мање више већ виђено. Тако је како је немам намеру да измишљам топлу воду. Мало сам то можда систематизовао, поређао по некон реду због лакше прегледности за себе али и оне који тек намеравају да набаве ЕВ кошнице. Што се Ренсона тиче он долази сада у следећој фази када треба ограничити матицу и направити производна друштва.Пробали смо га и Ти и ја прошле године и обојица имамо добра искуства. Баш због тога и намеравам да га применим на свим ЕВ кошницама које имам.
                         Хвала и Борису на јављању. Ако се не варам Борис је једини на форуму који пчелари искључиво ЕВ кошницама и свака његова примедба , сугестија и савет су драгоцени. Имам у виду све оно на шта си ми скренуо пажњу посебно на опасност од ројења. На почетку сам нагласио да се током читавог рада друштва налазе на ивици ројења и да је то унапред урачунат ризик. Описијућу следећу фазу  потрудићу се да изгурам своју замисао до краја . Унапред знам да ћеш имати примедби и вероватно се нећеш сложити са мојим размишљањима али баш због тога све ово и пишем. Све ово је још увек план и до пролећа уз праве и аргументоване примедбе тај првобитни план може на крају крајева претрпети и измене. Очекујем твоје даље учешће у овој теми.
                           Поздрав обојици , мир на пчелињаку и добро зимовање.
                       

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                Идемо даље. Дошли смо до половине априла. Већина друштава нам је у овом тренутку на 4.ЕВ наставка. Слабија су остала на 3.наставка. Воћна паша је у пуном јеку.Полена има у изобиљу.Прихрана се редовно врши.Пролећни развој у пуном јеку. Матицу до сада нисмо тражили али смо је досадашњим радовима усмеравали на врх кошнице где је уобичајено залегала. Време је за најризичнију , најпроблематичнију фазу у којој ћемо кошницу морати да отварамо два пута.
                 У оквиру ове фазе ће бити извршена комбинација метода и технике пчеларења које примењује и препоручује Воја Брстина и Зоран Севић уз примену Ренсоновог метода ограничавања матице. Војин систем рада и Ренсона сам већ пробао те је комбинација ових техника и искуствено позитивно потвђена. Севићев метод сам проучавао само теоретски и комбинујем га са претходна два све прилагођено стационарном пчелињаку, добрим условима за пролећни развој али без монокултура типа репице , перка и сл. у циљу оптималног спремања производних друштава за багремову пашу чији почетак везујем за Ђурђевдан. За поређење и овога пута узимам претходне две године. У 2014.багрем је отворио 27.априла , за пар дана је почела киша која није престајала док га није опрала и уништила тако да је принос у меду био симболичан.Пчелари су ројеве јурили по дрвећу даноноћно. Прошле 2015.багрем се расцветао 4 - 5. маја оптимално замедио 12.маја , завршио око 20.-тог и био више него издашан у приносима. План који износим је , између осталог , са логичном претпоставком да се на мом терену почетак багремове паше везује за Ђурдевдан 06.мај. Дан - два пре или после би се и ова наредна фаза завршила што значи да у оквиру ње обухватамо период од 15. априла до 06.маја. Ово би била нека врста сажимања у то време постојећег стања и сада прелазим на конкретне радове које у овом периоду планирам да урадим.

                                                 
                                                     ФОРМИРАЊЕ ПРОИЗВОДНИХ ДРУШТАВА


                   Како сам већ напред навео почетак багремове паше везујем за 06.мај. Формирање производних друштава планирам да урадим 20 - так дана пре тога дакле између 15. и 20. априла.Ова радња подразумева преглед свих друштава , одузимање рамова са леглом од слабијих заједница , њихово додавање средње и јаким друштвима и на тај начин њихово уједначавања и ограничавање матице .Ове радње бих спровео на следећи начин :
                   На пчелињак долазим са неколико ЕВ наставака . Ово је  ради бржег рада и није неопходно. По доласку на пчелињак најпре отварам и прегледам најслабија друштва ( помоћне заједнице ) која су у том тренутку још увек на по три ЕВ наставка. Од мојих 11.ЕВ кошница очекујем да таквих буде 2. евентуално 3. друштва. Из ових кошница вадим све рамове са затвореним леглом и они ће заједно са пчелама које се на њима налазе послужити за додавање јаким и средње развијеним заједницама ради њиховог уједначавања у оптималном распореду и снази. Ове помоћне заједнице остављам на истом месту на коме  се до тада налазе и сводим их на снагу обичног роја на један наставак.При прегледу ових заједница најпре проналазим матицу и са рамом на коме се налази стављам је у средину једног од оних   ЕВ наставка са којим сам дошао на пчелињак.До тог рама додајем још једам рам са најмлађим леглом.Оба рама су са пчелама које се на њима налазе.Са стране додајем празне и рамове са храном из исте кошнице док не попуним тај један ЕВ наставак. На овај начин сам на том месту формирао један ројчић који ће због повољних пашних услова , воћње паше која је у пуном јеку и предстојеће багремове паше, до краја маја бити у могућности да ојача и прерасте у солидно друштванце. У њега ће се вратити пчеле излетнице из рамова са леглом које смо из те кошнице одузели за појачавање производних друштава тако да ће имати довољно пчела да испуни ова очекивања.Наставке са рамовима са леглом које сам одузео стављам са стране и поклопим ( може било чим платном и сл. а ја то чиним бежалицом тако ми је најбрже и најлакше ).
                   Након урађеног са најслабијим друштвима почињем преглед осталих стим што крећем од најјачег друштва.Она су на 4.ЕВ наставка. Отварам кошницу и  проналазим матицу коју са рамом на коме се налази  стављам у један од оних наставака које сам донео на пчелињак у средину.Додајем још један рам са најмање легла из исте кошнице.Са обе стране додам још по један рам са изграђеним саћем. Даље са стране додам по три рама са сатним основама. Покријем овај наставак и ставим га са стране ( блокирао сам на тај начин матицу у њему ). Остала три ЕВ наставка препакујем на следећи начин :
                    - у први наставак који је на подњачи у средину ставим 6.рамова са најстаријим леглом. Са стране на 2. и 9. место ставим по рам са сатним основама.До краја на 1. и 10. место ставим рам са храном.Први наставак је спакован не отвара се до краја багремове паше.Служиће у том периоду превасходно као складиште перге са нешто меда.Лично прошле године проверено и потврђено.На овај наставак стављам матичну решетку. Користим за то пластичну матичну што значи да нема лета. Суштина и јесте да нема лета то је један од најважнијих момената.
                     - други наставак - на ово место стављам онај наставак са матицом који сам малочас одложио са стране.На овај наставак поново матична решетка овога пута са летом. Матица је дакле овде заробљена између две матичне решетке има довољно места за свој рад и залегање и не дира се до краја багремове паше.
                     - трећи наставак - исто као и први на подњачи у средину 6.рамова са затвореним леглом са стране по сатна основа до краја на 1. и 10 место по рам са храном,
                     - четрти наставак идентично као и трећи,
                     - обзиром да смо додали сатне основе неопходан је сада и пети наставак. До сада у кошници имамо постављених 18.рамова затвореног легла (  по 6. у првом , трећем и четртом наставку ). Основна теорија каже да при ограничењу матице ( што управо и радимо треба имати 20.рамова затвореног легла - Воја Брстина ). Та поседња два рама легла додајем у овај пети наставак. Ако је заједница баш јака и сама има до тада тих 20.рамова затвореног легла користимо само њих. У већини случајева тога неће бити и зато до потребног броја од 2о.рамова користим затворено легло које сам са стране склонио из помоћних заједница . Понегде ће се ови рамови са леглом ставити и у четврти наставак ако се заједница која се проширује и претвара у производну није довољно до тог момента развила.Ове рамове додајемо са пчелама које се на њима налазе.У случају да додајемо ове рамове са леглом из помоћних заједница њихов број ће бити већи . Ако на пример број до двадесет рамова треба допунити са једним рамом помоћног друштва нећемо додати један већ два. Ако је потребно два рама додаћемо четири. Дакле дупло више од недостајућих рамова ( Севић ).
                      Сва производна друштва формирамо на овај начин. Дакле , у моменту њиховог формирања као таквог и ограничења матице у једном - другом наставку она су на 5. ЕВ наставка , са по 2о.или више рамова затвореног легла , са по два лета од којих је једно на подњачи а друго изнад другог ЕВ наставка и са 12. рамова са сатним основама.-Сва производна друштва су исте снаге. Старе пчеле из рамова додатих из помоћних заједница се враћају у матичне кошнице ( помоћна друштва ) а остају само младе пчеле. Додато је поприлично сатних основа тако да мледе пчеле имају шта да раде у наредном преиоду и излучују восак који носе у себи.
......   у овом тренутку морам да прекинем излагање. Излагање у овом делу нисам завршио те молим да до даљег  - до сутра не коментаришете да бих завршио јер је доста на изглед компликовано и било би добро да буде на једном месту ...
                       Поздрав до сутра.

                   

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                  Јуче сам са излагањем стао на , за мене , најпроблематичнијем месту. Нисам сигуран у овом делу у две ствари :
                  - прва је да ли ограничавање матице  и додавање легла производним друштвима треба извршити баш на 20.дана пре очекиваног цветања багрема ( како препоручује Севић ) или нешто касније ( како препоручује Воја ) ,
                  - друга се тиче броја рамова са леглом које додајемо и односи се на дилему да ли  при додавању ићи док се у производном друштву не нађе 20.рамова ( Војин начин рада ) или на већ напред описани начин додати и који рам више ( Севићев начин рада ).
                  За обе од ове две дилеме имам рационално објашњење али би то превише оптеретило ову тему. Надам се да ћу их заједно са Вама који ћете све ово прокомнтарисати до закључења теме и отклонити.
                  Након ове мале дигресије настављам даље .
                  Производна друштва су нам у овом тренутку јака или што се  у мом крају каже " Тешка као земља ". Ројеви нагон је ту мање више неизбежан ( Севић каже чак и пожељан ) . Да би га спречили а и да би имали у паши чист багремов мед планирам да предузмем још пар радњи.
                  У тренутку кад багрем отвори или дан - два касније из трећег , четвртог и петог наставка , односно из наставака који се налазе изнад друге матичне решетке  извадим и изврцам све рамове са медом.Севић каже да се ово ради када унос багрема на ваги достигне 0,5 килограма. Немам на пчелињаку вагу те зато овај тренутак одређујем другачије. Сутрадан отварам само други ЕВ наставак у коме је матица и који је подсећања ради ограничен са две матичне решетке ( једна испод а друга изнад овог наставка ) и из њега одстрањујем  рамове са леглом. Ове рамове пребацујем у нову кошницу која је на новом посебном месту односно у стартер . На место одузетих рамова са леглом стављам рамове које сам синоћ изврцао и ослободио од воћњог меда.Матицу остављам у том наставку са рамом на коме је нађем и још једним рамом легла. Тада бих на друго и девето место додао и по рам без сатне основе са нанетом линијом воска или тракицом који би служили као грађевњаци. Наставак на подњачи не дирам.
                   Багрем је већ кренуо а са њим иде и следеће фаза.
                 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                 Малочас сам направио један пропуст . Задњи пасус је требало одвојити од Претходне фазе у посебну која би  носила назив : ЗАВРШНИ ПРЕГЛЕД НА ПОЧЕТКУ БАГРЕМОВЕ ПАШЕ .                 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                                       РАЗРОЈАВАЊЕ  У  ЕВ  КОШНИЦАМА

               Да се присетимо шта у овом тренутку имамо на пчелињаку. Багрем је кренуо пре пар дана и захуктава се . Свакога дана унос би требао да буде све већи. Примера ради код мене је прошле године процветао 4 - 5 маја  и прве недеље инос је полако растао да би 12. маја на св. Василија одједном скочио на дупло и тако се задржао неколико дана након чега је поново почео да стагнира. Производна друштва су нам да 5.наставака са два лета , једним на подњачи и другим изнад другог наствка. Први наставак нисмо дирали већ пуне три недеље и у њему пчеле превасходно складиште пергу са нешто меда што ће нам касније , посебно при формирању ројева добро доћи. У другом наставку је матица заробљена са две матичне решетке остављена на два рама легла.У овом тренутку  је то све од легла јер су се пчеле у горњим наставцима већ излегле . Трећи ,четврти и пети наставци су медишни сви одједном освојени од стране пчела и у свима се одједном складишти багремов мед. Нема остатака воћног меда тако да добијамо првокласан , чист багрем.На нама је да пратимо унос и по потреби само проширимо кошницу додавањем још којег медишног наставка. Још један ће сигурно бити потребан и планирам да га додам са рамовима на којима је само сатна основа и то изнад другог наставка , односно плодишта. То сам баш урадио прошле године на више кошница. У њима је саће било изграђено у року од 3 - 5 дана и у истом року је 70 - 80 % било напуњено медом.
                   У исто време на пчелињаку је пар оних помоћних друштава које смо свели пре три недеље свели на величину обичног роја. Од њих мед не очекујем , довољно је само да се у багремовој паши лепо развију за шта имају све услове. Дакле њих само по потреби проширујем додавањем новог наставка без стављања матичне решетке.
                   Из производних друштава смо из другог наставка извадили рамове са старим леглом ( осим два која смо оставили са матицом).Поучен искуством из прошле године то би требало бити минимум 5. па до код неких 7.рамова легла. Како сам у претходном јављању навео ове рамове са леглом стављам у нову кошницу која је на истом пчелињаку и тако  формирам СТАРТЕР.
                   Стартер бих формирао на четири ЕВ наставка. У сваки од њих бих ставио по 8.рамова са леглом са припадајућим пчелама а на прво и десето место по рам са сатном основом. Стартер дакле у себи има 32.рама легла и 8. рамова са сатном основом. Старе пчеле се одмах враћају у своја матична производна друштва и у стартеру остају само младе пчеле.Првих 5.дана би их обавезно прихрањивао са већом количином сирупа ( може и најбоље од оног воћног меда који смо дан пре изврцали ) или шећерним сирупом у размери 1 : 1. Стартеру је неопходна храна али још више вода те како нема излетнице ова прихрана првих 5.дана је обавезна. У овом року он добија излетнице те се са прихраном може престати.Шестог дана бих прегледао стартер порушио све затворене матичњаке а оставио отворене. Биће их на претек јер су услови за њихово неговање у оваквој кошници идеални. Након 5. до 6. дана ( то је 11. или 12. дан од дана формирања) стартер разбијам на ројеве. Волим одмах у старту јаке ројеве те планирам да ове које бих тако правио формирам одмах са по 6.рама легла из стартера и са по два најбоља матичњака у њима. Са стране на друго и девето место опет долази по рам са сатном основом а на прво и десето место по рам са храном ( опет најбоље од оног воћног меда ако нисмо све изврцали ). На овај начин формирамо 5.нових ројева које постављамо сваки на ново место. У самом стартеру остају још два рама са леглом. И ту  на њима оставимо два лепа матичњака. Из оних 5.ројева постављених на посебна места излетнице се враћају тако да нам и овај рој добија довољно пчела. Дакле да сумирам , од једног стартера смо направили 6.ројева које у наредном периоду треба развити у нова друштва. У наредна 3 -5 дана ове ројеве морамо прихранити из истих разлога из којих смо прихрањивали и стартер али са мањом количином сирупа. Овако формиране ројеве не бих дирао до почетка јуна. Око о5.јуна младе матице у њима би требало да пронесу и у то је време бих извршио њихов детаљни преглед. На овај начин се фактички број пчелињих заједница на пчелињаку повећава за број производних друштава које већ имамо. Ово би био један начин разројавања који пчелињак увећава за око 3 / 4.
                   Но то није све што се ројења тиче . Применом Пелетовог система и начина разројавања пчелињак без много рада и муке можемо још једном увећати за исти овај број. То бих урадио на следећи начин :
                   На крају багремове паше мед у ЕВ кошницама брже сазрева и пчеле га брже затварају него у кошницама са великим рамовима. Производна друштва су препуна пчела и са престанком медења багрема поново постоји опасност од ројења ( матица је у међувремену заносила у оном другом наставку у коме је ограничена ). Зато при крају багрема негде око 17 - 18.маја, најкасније 20.- ог отварам тај други наставак у коме је матица. Кошница је препуна пчела и тада се матица теже налази али је то на ЕВ рамовима ипак куд и камо лакше него на већим.Не мора се нужно тражити али је лакше све извести ако на њу налетимо. У овом наставку имамо и младог и старог легла.Два три рама са најмлађим леглом узимам и стављам у нови ЕВ наставак у средину и тај наставак стављам на врх кошнице. Ако сам матицу видео а није на овим рамовима  онда рамове преносим са пчелама. Ако матицу нисам видео стресем пчеле да не бих са рамовима случајно пренео и матицу. Из другог наставка узимам и први и десети рам који су са храном и стављам у овај нови. Празна места и у другом и у новом наставку попуним рамовима са сатним основама.Овај наставак обавезно мора имати своје лето и за то користим наставке са округлим летом. Лето се може а нужно не мора окренути на страну. Испод овог наставка обавезно стављам матичну решетку. За пар дана пчеле ће у овом наставку повући матичњаке. Шестог дана порушим затворене а оставим два најбоља отворена. Након тога у овом наставку ништа не дирам до половине јуна до када би и овде млада матица требало да пронесе ако је све било у реду. Тада нам је на вољу шта чинити даље. Наставак са врха са младом матицом можемо спустити на подњачу а наставак са старом поставити на ново место као нови рој . На овај начин смо извршили замену старе матице новом. Наставак са врха са младом матицом можемо пак поставити на ново место и тако формирати ново друштво. Стара матица се може убити ( ово иначе не радим ). Све је на вољу у зависности од потребе , жеља  и намере пчелара . У сваком случају пчелињак се још једном увећава за број производних друштава.
                 Овај други начин сам испробао прошле године на десетак ЕВ и РВ кошница и свуда је успело. Са овом техником сам се иначе упознао баш на овом форуму. Намера ми је да идуће године разројавање извршим на оба начина , пчелињак проширим за 100 % , пар ројева поклоним а наћи ће се неки и за продају ако буде било интересовања. 
                  Толико за сада. О врцању багрема мислим да је непотребно , то би био губитак и времена и простора. 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Горане,
Одлична тема, браво за уложени труд и добру вољу да опишеш твој начин рада са ЕВ кошницама.
Поздрав пријатељу и до скорог виђења  :)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Gorane, želim da se uključim na ovu tvoju temu.
(Sinoć sam bio u Inđiji, na predavanju Vladimira Hunjadija: vrlo dobro, iskusno, ubedljivo...!)
Evo šta sam povezao sa njegovog predavanja i tvog načina rada:
- Hunjadi formira "akumulatore"(tako ih on naziva) na tri nastavka, u svaki stavi deset ramova legla(+polen).
- ti formiraš "startere" na četiri nastavka, u svaki staviš osam ramova legla i dve satne osnove.
        Mislim da je Hunjadi dao vrlo dobar naziv:"akumulator". To je akumulirana snaga, sabijena, koja čeka svoj trenutak.
        Zato mislim da su nepotrebne one tvoje dve satne osnove. One bi samo "slabile" snagu startera, pre nego je to potrebno.


Ovo je moja mala primedba i ništa ne umanjuje način koji si ti već opisao (a koji su postavili Hunjadi/Sević).
Svako dobro. Pratim... :D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                          Хвала на јављању и примедбама Душане. Коментар и дилема о две сатне основе у стартеру је савим на месту. И сам сам размишљао да ле је то добро и да ли је уместо рамова са сатним основама пожељније ставити рамове са храном. Добро је што си ми на ово скренуо пажњу да о томе још поразмислим.
                          На почетку овог мог излагања сам напоменуо да су у осмишљавању читавог процеса и рада консултоване методе и начин рада Воје Брстине , Зорана Севића , Хуњадија, Пелетов систем и лична размишљања.Узимао сам у обзир и запажања других колега пчелара чије име нисам навео. Под личним размишљањима подразумевам своја лична скромна искуства и покушај комбиновања свега тога у нови систем рада ЕВ кошницама. Признаћеш да је ЕВ кошница још увек велика непознаница чак и на овом њеном матичном форуму.Довољно је видети колико је до сада о њој мало писано.Свега пар пчелара са овог форума пчелари искључиво са њом ( мени лично је познат само један Борис Салај који се већ по овој теми јављао са врло конструктивном дискусијом ). Еко   Воја кошницом се још увек , бар по мом запажању , пчелари спорадично , више служи као украс на пчелињаку заступљена у пар комада у односу на остале. Зато јој пчелари вероватно и не посвећују пуну пажњу већ им више служи за показивање или да са њом експериментишу. И њен изумитељ Воја је у више наврата у својим коментарима , онако узгред , поменуо да је то " кошница будућности " која ће тек показати своју вредност и капацитет .
                          Искрено речено мени је касно да чекам будућност. Пробао сам сам да нешто са њом радим , читао како то раде други , проучавао и пробао неке од већ доказаних метода познатих колега , сводио све то на оквире , величину и капацитете ЕВ кошнице , окружење у коме пчеларим, чињеницу да пчелињак посећујем искључиво викендом ( додуше слободне дане користим баш кад хоћу када ми се прохте па у критичним периоду могу стално бити присутан на пчелињаку ) и све то сам данима мотао по глави ту и тамо по нешто записивао по папирићима. Онда сам дошао на идеју да то систематизујем повежем у једну  целину и то чиним сад писањем ове теме.
                           Зашто ово кажем ? Пре свега због тога што имам одређених дилема око неких детаља. Некад ћу на ту дилему скренути пажњу некада не. Надам се да до пролећа пролазећи кроз ову тему и коментаришићи са колегама моје планове и намере по нешто од тога и изменим . Хоћу да своје мисли и свој начин на овај начин избрусим , искристалишем . Намера ми је да тако искристалисан план рада стриктно применим у наредној години и о томе какви су у ком периоду резултати обавестим колеге које учествују у дискусији. Нико се није научен родио . Све што у глави замислимо и ставимо на папир , ма како лепо и логично изгледало , у пракси не мора дати очекиване резултате. Терија па пракса уз добронамерне критике и сугестије обећавају нешто ново и позитивно. Да ли ћемо до тога заједо доћи видећемо ?
                            Поздрав Раковац.


                            П. С .


                            До понедељка се нећемо чути. Сутра обилазак пчелињака једног нашег колеге и пријатеља са овог форума. Ако време послужи купићемо и на његовом пчелињаку посадити  нешто садница нашег аутохтоног воћа . Пар дана физичког рада уз размену мишљења и о овој теми ће сигурно пријати. Почиње кошарка време је да прекинем. Поздрав још једном.
                           

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Ramovi sa satnom osnovom se stavljaju u "akumulatorima " da bi mlade pcele kojih je "akumulator"pun imale gde da odloze svoje vostane ljuspice .