Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32318 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #60 poslato: Decembar 06, 2021, 23:19:32 »
Поздрав цењени Војо... Мала исправка, имао сам 30кг из две кошнице - али једну сам (неуспешно) покушао да разројим, а друга се сама ројила, тако да је и тих 30кг прилично доста за те две РВ кошнице које сам сам доста ослабио током сезоне, а притом их нисам селио.

Отац у истим условима (само 100м нижа над.висина) са скоро десет пута више ЛР кошница, је имао само три пута више меда. Тако да ми и то даје неки ветар у леђа за наставак "РВ авантуре".

Истина је да сам неискусан иако ми је ово трећа сезона и тек сад видим да то не може да иде како треба ако си у шкрипцу са временом. Трудићу се максимално да све поправим догодине...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #61 poslato: Decembar 07, 2021, 19:04:54 »
И 30 кг меда из две РВ кошнице без селења и стационару је добро.
Свакако да је за било који већи успех потребно више рада, посвећености и мало више искуства.
Искуство у неким околностима може и да изостане ако имамо среће да смо на добром терену и ако заједнице на време припремимо и развијемо до оптималног нивоа и ако временске прилике омогуће пчелама да све набројано искористе.

У сваком случају, време је пред тобом а искуство ће доћи само по себи.
Поздрав...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #62 poslato: Decembar 11, 2021, 14:14:18 »
Пошто нисам стављао брстивар траке у августу, ради сигурности сам одрадио оксалну јуче поподне по идеалном времену за њено деловање (3° целзијуса и 80% влажности).

Прво сам очистио десетак мртвих пчела, поставио бели календарски папир на пуну подњачу и вратио широко лето. Оба друштва су у највишем трећем наставку: једно са пет, друго са седам улица; па сам их накапао млаким сирупом са по 5мл по улици јер су све прилично пуне (око 3/4 дужине рама).

Нисам их ништа додатно утопљавао ни одозго, а резултате опадања ћемо видети следећег викенда. Ево и неколико слика после дужег времена...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #63 poslato: Decembar 11, 2021, 14:15:16 »
Још једна...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #64 poslato: Decembar 18, 2021, 22:22:07 »
Оксалну сам накапао пре осам дана, па сам данас отишао да видим резултате на подњачи. Од тих осам дана само је онај кад сам накапавао био са температуром у плусу - значи да су пчеле вероватно добро сабијене у клубету, па је могуће да нису ни чистиле отпатке са сатоноша другог и првог наставка.

Елем, на папирима са подњаче није уочена ниједна једина вароа (пошто сам пола сата гледао под сијалицом и лупом), врло мало је имало и воштаних "отпадака" и тек по 20ак мртвих пчела. Нажалост нисам сликао јер ми фон није био при руци, на -3° и 40цм снега.

Е сад дал' су код мене у потпуности успели претходни третмани, или је опала вароа остала негде у укрштеним првом и другом наставку јер су пчеле већином у трећем, или је утицало веома топло, сушно лето на мом стационару (још само 20 кошница у 1км ваздушном пречнику) на мањи број гамади - не знам.

Знам да су веома јаке заједнице са доста пчеле и довољно хране, па нас пустам на миру да зимујемо. ;)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #65 poslato: Decembar 18, 2021, 23:18:02 »
И код мене је било доста хладно и укрштени наставци и то 4 укрштена РВ наставка па је од третмана Војвиром пало 3 варое након два дана.
Сада још нисам гледао колико је пало од последњег третмана оксалном киселином који сам урадио прекључе. Вероватно у сутра да одем па да видим.
Врло је могуће да само део варое падне доле у подњачу а да део остане у саћу и на укрштеним рамовима првог и другог наставка.
 Како су пале ове три од Војвира тако могу пасти неколико њих и од оксалне киселине ако их је још остало. Видећемо...

Поздрав свима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #66 poslato: Januar 27, 2022, 20:31:33 »
После првих дана ове године погодних за излет пчела сада већ 20 дана није било преко +5° на стационару. Са подњаче очишћено по десетак мртвих пчела, и даље остављено широко лето, а одозго додатно мало расхлађене (погледај слике). То сам урадио како не би дошло до конденза у хранилици, ради смањења влаге у самој кошници, па и одлагања првог легла.

У непосредној околини кошница сам будаком секао мале шљивиће и багремчиће, па за сезону остаје само кошење траве. Не знам дал' вреди са чим прскати траву на пролеће (наравно не преблизу, али типа 10-20м иза и са стране кошница)?

Јагорчевина већ вири из снега, леска је ваљда преживела ове мразеве, нисам сликао али ресе су од жућкасто-зелене до тамно-црвенкасте боје.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #67 poslato: Februar 15, 2022, 19:24:00 »
Леп дан, али мало више ветровит; кукурек и јагорчевина у пуном цвету, леска је почела, нисам обилазио јову; углавном сада би ваљало да нас заобиђу јутарње температуре испод -5° како би пчеле максимално искористиле леску пре свега. Поставио сам две појилице (једна са обичном, друга са благо засољеном водом) и кошнице максимално утоплио одозго.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #68 poslato: April 03, 2022, 22:19:32 »
20. фебруара сам ставио ужа лета - претпостављајући да је кренуло легло и да ће бити хладнијег времена;
24. фебруара стављена по погача - ради предострожности;
27. марта извађени остаци погача, попуњени сви наставци са 10 рамова, пчеле препрскане војвиром и нозевојем, освежене појилице.

При том последњем прегледу сам на брзину извадио по један рам из најгорњих наставака обе кошнице и установио да има и излазећег и младог легла.

Дрен још увек цвета, као и врба, џенарика је почела пре неки дан, али најпосећенија је "копривица". Следеће прилике планирам стављање широког лета и мењање места два горња наставка.

Поздрав

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #69 poslato: April 04, 2022, 08:31:19 »



Само напред Милане. Код тебе се из дана у дан уочава напредак у пчеларењу. Поздрав и медно.

Van mreže dejan paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #70 poslato: April 09, 2022, 20:01:17 »
Poštovani prijatelji, pčelarim sa DB 10 i pološkama.
Ove godine sam kupio 3 RV. U maju ih naseljavam . Reko da probam i rečeno učinjeno.
Čitam i čitam i čitam. Ali imam jedno pitanje ?
Šta znači postavljanje nastavaka na hladno i toplo ?
Imam neku predstavu ali voleo bih da čujem tačno.
Hvala

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #71 poslato: April 09, 2022, 22:03:32 »

Нађох у једној поруци на форуму:

хладно - рамови окренути у превцу лета
топло - рамови паралелно са летом
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Јесте тако. За детаљније објашњење Дејане, можеш да кликнеш овде

Претрага је користан алат, налази се у горњем десном углу, Правилник саветује члановима форума да користе њене благодети.

Подигли бисмо квалитет форума кад би сваки учесник, пре него што нешто напише или пита, претражио шта већ пише на форуму. То је отежано због "либералности" па мора да се претражује реч или група речи више пута :

1. ћирилицом
2. Ју-латиницом (која има слова č, ž, đ итд.)
3. поједностављеном латиницом („ћелавом“, где c може да значи ц, ч или ћ)
4. фонетском латиницом (у којој се кућа пише “kucha” да би се разликовала од речи куца).
5. мешавином горња два писма (где писац само дубиозе пише фонетски а остало ћелаво)

Због тога би било много практичније ако бисмо се договорили да пишемо ћирилицом а полуписмени (који не знају или мрзе ћирилицу) Ју-латиницом.

Van mreže dejan paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #73 poslato: April 09, 2022, 22:07:02 »

Нађох у једној поруци на форуму:

хладно - рамови окренути у превцу лета
топло - рамови паралелно са летом
Hvala

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #74 poslato: April 10, 2022, 21:12:32 »
Пре пет дана сам ставио шире лето, али нисам отварао кошнице, нити "ширио" легло, што се испоставило као добро јер је данас све забелело од снега. Дрен и џенарика су своје завршили, али креће шљива ранка, дивља трешња, маслачак и трњина, мртва коприва и даље свеприсутна, само да не буде јачег мраза.
Само напред Милане. Код тебе се из дана у дан уочава напредак у пчеларењу. Поздрав и медно.
Хвала Горане, значе речи подршке искуснијих колега. А ево сад питања да ли је ово добар план?

Кад се пролепша и устали време, планирам формирати нуклеусе (у једном Рв наставку) од 2-3 рама легла, 2 рама хране и 1 сатном основом. Знам да је можда рано, али то ми уједно начин да сузбијем ројевни нагон јер главна паша малине креће крајем маја. Лето ћу сузити на 2,3цм и затворити папиром како се излетнице не би вратиле у матичне кошнице. Рамове ћу ставити у средину нуклеуса, а са стране преградне даске (стиродур/лесонит), на сатоноше по пола погаче, а у хранилицу воду или ређи сируп. И онда шестог дана од формирања, кидање затворених матичњака.