Autor Tema: Reakcija na ubod pčele  (Pročitano 39408 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #15 poslato: Januar 06, 2014, 10:34:20 »
 Reakcija na ubod pcele u velikoj meri zavisi i od broja uboda.Prve godine mog pcelarenja kupim od jednog claana IO SPOSa dve kosnice .
Kao totalni pocetnik sam imao pomoc oko pregleda mog druga Gorana,medjutim pcele naseljene u njima su toliko bile ljute da je pregled bio nezamisliv ni sa vatrogasnom brigadom.Jedan dimi ,drugi pregleda ,ako kojim slucajem preskoci dim -odmah masa pcela napada,usred leta sve na nama kao da smo usred zime.
 I pored organizovanog pregleda (nas Dvojice) svak je imao po dvadesetak uboda.
 Jednom prilikom sam pregledajuci jednu od njih po mojoj proceni manje ljucu izvadio 32 zaoke.
Desavalo se da me juri oblak pcela kroz ceo plac.Najgora varijanta za nekog ko tek pocinje.
  Njih vise odavno nema na pcelinjaku ali zahvaljujuci njima znam da i pored nazovi imuniteta koji se stice stazom u pcelarenju znam da
od velikog broja uboda .
  Mesto uboda je takodjer jako vazan faktor jer (licni zakljucak)na levoj ruci 4-5 uboda -nije otekla na desnoj jedan i pomalo otekne.desava se i obrnuto,moje skromno
misljenje da ubod u kapilar,venu izaziva burniju reakciju .
Uvek imam neko od sredstva u frizideru protiv gusenja (nikad se nezna)iako sada na pcelinjaku radim vrlo cesto u sortsu kratkoj majici ponekad i bez kape.
 Prolecni prvi pregledi znaju da budu bolniji jer smo se i mi i pcele odvikli od druzenja ali vremenom se prasina slegne i sve dodje na svoje.
Osetljiva mesta oko,predeo oko ociju,nos,usi,butine moraju biti zasticeni.
 svaki ubod ima reakciju stim sto velicina iste zavisi od broja uboda,mesta uboda imuniteta na ubod pcelara.

Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #16 poslato: Januar 06, 2014, 15:57:11 »
Алерготест сам радио у Ћуприји, потребан је само упут.
Требаће ми малко више информација што се тиче векцинације, али како видим по другим искуствима „боље спречити него лечити”.
Горане (злоупотреблјавам тему) али да питам .У Ћуприји у ткз.Хигијенском Заводу  раде алерго тест ?
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 16:25:21 od strane Moderator 1 »

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #17 poslato: Januar 06, 2014, 17:02:55 »
Ja kad sam od moje doktorke  trazio uput da uradim alergotest rekla mi je da takav uput ne postoji u  principu  mora pcela  da me ubode  pa onda da me salju  na ispitivanja ;D ;D ;D
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Goran Stefanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ДОЊЕ ШТИПЉЕ
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #18 poslato: Januar 07, 2014, 00:54:09 »
Алерготест у Ћуприји ради се у болници. то је зграда код бочног улаза у болницу, не на главни улаз него на улаз иза Завода за заштиту здравља.
Алерготест се ради на све врсте убода инсекта, на пчелу, осу, стршљена...
Од фебруара бих требао да почнем са вакцинисањем, распитаћу се малко боље са докторком па ћу пренети искуства.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #19 poslato: Januar 07, 2014, 11:53:37 »
Горане хвала на информацијама .

Van mreže Polde Kranjc

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: LAZE
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #20 poslato: Januar 09, 2014, 11:28:05 »
Ja na mjestu uboda odmah stavim neki zagrijan komad metala,stakla, vode u posudi ili flaši ili dimilicu na mjestu gde nije prevruča, da ne dodje do opekotina. Temperatura treba, da bude malo više od 40°C, jer je otrov termolabilan.Na mestu
uboda držim 2-3 min.
Osetljiva mesta oko,predeo oko ociju,nos,uši na ovaj način zaštitim od oteklina.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #21 poslato: Januar 09, 2014, 19:24:09 »
За разлику од искуства Полде Кранјца читао сам да други ставлјају хладан камен, хладан метал или лед ако је при руци.Такође се позивају на термолабилност отрова.Има ли ко искуство са убодима на ниским температурама или око 0 и каква је реакција.
ПС  У пролеће починјем да пчеларим са 5 фарар кошница.Да не буде оно као "пчеларски приправник" опреми ћу се :у једној руци приручни фрижидер са неколико каменова и лед а у другој два термоса са врућим чајем и неколико каменова(врућих) па шта помогне. :-\
Зорт је чудо. :) :D ;D



Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #22 poslato: Januar 18, 2014, 16:52:29 »
Mene kod uboda pcele ispocetka i ne boli, onda pocinje da svrbi a zatim se zacrveni i otekne ali tek drugogdana tako stoji jos dan ili dva i onda nestane. Mnogo je gore nego na misicima nego na primer prstima. Na prolece krecem sa ubodima na primer svaki drugi dan a to iz razloga sto melaktovi i zglobovi pocinju boleti narocito od prosle zime.

Majka koja ima 76 godina ima bas probleme sa reumom i krivljenjem kostiju pa da na sebi probam malo pcelinjeg otrova jer svi kazu da je dobar za reumu...

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #23 poslato: Januar 20, 2014, 13:06:42 »
Урадио сам данас алерго тест.Резултат је да сам мало алергичан на пчелу(папула 2 еритем 4) а на осу и стршлјена нисам(0 и 0).Син ми  каже да држим осе и стршлјене  :D ;D .

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #24 poslato: Januar 20, 2014, 13:54:08 »
 Na prolece
krecem sa ubodima na
primer svaki drugi dan a
to iz razloga sto melaktovi
i zglobovi pocinju boleti
narocito od prosle zime.
- - - Zašto čekati proleće. Pčele već opšte sa prirodom svakodnevno. Nije loše povremeno dobiti po neki ubod. Ja uzmem pincetu i polako uhvatim pčelu pa na bolno mesto. Obično na kuk i  kičmu. Terapiju sam predlagao i svojoj komsinici ali ... Hehehe, malo je nezgodno to raditi oko kukova i kolena...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #25 poslato: Januar 26, 2014, 19:33:56 »
Moram da sacekam jos par dana pa kad odem na pcelinjak onda... Da vidim da ih divlje zveri nisu odnele... A i sad ce tacno 4 i po meseca od zadnjeg prihranjivanja pa da vidim dal su zive...

Ma nezgodno samo ako budes uhvacen...

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #26 poslato: Januar 26, 2014, 21:11:20 »
Na prolece
krecem sa ubodima na
primer svaki drugi dan a
to iz razloga sto melaktovi
i zglobovi pocinju boleti
narocito od prosle zime.
- - - Zašto čekati proleće. Pčele već opšte sa prirodom svakodnevno. Nije loše povremeno dobiti po neki ubod. Ja uzmem pincetu i polako uhvatim pčelu pa na bolno mesto. Obično na kuk i  kičmu. Terapiju sam predlagao i svojoj komsinici ali ... Hehehe, malo je nezgodno to raditi oko kukova i kolena...
Zašto nezgodno, pa treba se pomagati ;)

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #27 poslato: April 20, 2023, 22:31:43 »
Dragi ljubitelji pcela, čitam vašu iskustva na ovu temu, s razlogom jer se i meni danas desilo nešto što iskreno nisam uopšte očekivao i što me je malo da kažem nateralo na razmišljanje. Dobio sam danas dva uboda u vrat, skoro na isto mesto ispod brade u razmaku od 10ak minuta. Odmah nakon drugog uboda kreće neki svrab, prvo po ruci a u roku od pola minuta i po leđima, nogama tj celom telu. Osetih neku vatru u licu koje je baš pocrveni kao i ruke, grudi i stomak, kao da me je sunce izgorelo. Počela da me hvata neka jeza. Prošlo me to nakon sat-sat ipo ali me zena nagovorio da odem kod doktora i dadoše mi 2 injekcije.  Do prošle godine me nije ujela pcela 30 godina. Prošle godine sam dobio par uboda po vratu i nogama ali nista nije bilo strasno. Ove godine sam imao u prst na ruci i za očni kapak i tad mi se bilo malo oko zatvorilo. Ali ovo danas je bilo bas drugačije. Da stvar bude zanimljivih nemam otok ni sad.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #28 poslato: April 21, 2023, 00:29:31 »
Кажу да када прође више од пола сата након убода организам се навикава и да после тога може доћи само до побољшања стања.

По нека пчела има заиста јак отров и другачији од осталих пчела па то доводи до различите реакције организма док се после тога све дешава сасвим нормално после убода других пчела.

Моја супруга је тако пре 7-8 година имала један убод пчеле да је сва била утрнула по лицу и каже води ме доктору ово није као остали убоди пчела и одведем је у амбуланту али пошто није имала књижицу код себе оставим је ту и кажем медицинској сестри сад у ја брзо да донесем њену здравствену књижицу а то је већ прошло скоро пола сата па ако јој не буде лошије још десетак минута не требају инекције против алергије, све ће то прои без проблема.
Чим сам отишао они су је избушили инекцијама, онако за сваки случај, по службеној дужности и када сам се вратио са књижицом сав разочаран кажем жени , ето видиш како си сад прошла а могло је проћи без свега овог.

Рекли су јој још да не сме да ради више са пчелама,   :D :D :D   љуби их мајка...  :D :D :D

Наравно након што се мало ослободила након десетак дана кренули смо поново на пчелињак, кренули су убоди, један по један па и више али никада више никаквих проблема.
Свих ових година нормално радимо и не обраћамо много пажњу на убоде пчела. И данас сам примио 5-6-7 боцки  :D , откуд знам тачно колико а и супруга мало по прстима, кажем јој добро је , бесплатне инјекције против реуме.  :D
Пчеле раде свој посао ми наш и идемо даље, колико их пригњечимо још мало убода и добијемо..  :D

Можда неком помогне ово наше искуство а свима бих препоручио да ако није ништа страшно да оду на време до амбуланте и да чекају испред амбуланте, да ћуте, трпе и да чекају док не прође тај период "посебног стања". :D Ту у дому здрава ипак је сигурније и у случају потребе доктори су ту да реше проблем.

Поздрав драгим пријатељима...

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #29 poslato: April 21, 2023, 14:51:44 »
Dragi ljubitelji pcela, čitam vašu iskustva na ovu temu, s razlogom jer se i meni danas desilo nešto što iskreno nisam uopšte očekivao i što me je malo da kažem nateralo na razmišljanje. Dobio sam danas dva uboda u vrat, skoro na isto mesto ispod brade u razmaku od 10ak minuta. Odmah nakon drugog uboda kreće neki svrab, prvo po ruci a u roku od pola minuta i po leđima, nogama tj celom telu. Osetih neku vatru u licu koje je baš pocrveni kao i ruke, grudi i stomak, kao da me je sunce izgorelo. Počela da me hvata neka jeza. Prošlo me to nakon sat-sat ipo ali me zena nagovorio da odem kod doktora i dadoše mi 2 injekcije.  Do prošle godine me nije ujela pcela 30 godina. Prošle godine sam dobio par uboda po vratu i nogama ali nista nije bilo strasno. Ove godine sam imao u prst na ruci i za očni kapak i tad mi se bilo malo oko zatvorilo. Ali ovo danas je bilo bas drugačije. Da stvar bude zanimljivih nemam otok ni sad.

Не треба заборавити да је време „прскања“ воћа...тачније тровање свега и свачега. Па када два отрова доспеју у крвоток ето проблема.

Иначе, реакција није за потцењивање, али увек треба сачувати присебност и не бојати се. Када се човек плаши, додају се и отрови из сопственог тела, на оне који су ушли споља.


ПС

Док нисам почео да пратим пољопривредни форум, нисам ни знао колико се трује. Погледате тему о воћу која вас занима...сви дају неке спискове „мешавина“ отрова којим трују воће. Па потом пшеница – рокај. Репица – рокај. И тако без краја.

Мишеви...рокај тоне јаких отрова. После се чуде што има све више глодара. Па потровали су и све њихове природне непријатеље: лисице, сове и остало.

Погледам једну занимљивост о кајсији и каже човек да ухолажа уђе у кајсију, тамо где се коштица распукла. Не прави штету, али је ружно???...и шта да се ради – рооокај отровом, да потрују нечију децу.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).