Autor Tema: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima  (Pročitano 27229 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Mario Ratancic

• Gost
Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« poslato: Oktobar 03, 2011, 09:15:22 »
Poštovane kolege,

U izučavanju literature o pčelarstvu naišao sam na sledeće fakte.

Varoa je prenosnik: američke truleži legla (ATL-a), nozemoze, virusne paralize, mešinastog rasploda.

Sve je naučno ispitano i navedeno u sledećoj literaturi:
"Bolesti i nametnici medonosne pčele", O.F. Grobov, A.M. Smirnov, E.T. Popov, Moskva, "Agropromizdat", 1987 godine;
"Praktični radovi na pčelinjaku", E.K. Eskov, Moskva, "Znanje" 1985 godine;
"Identifikacija virusa pčela", J.M. Batuev, časopis "Pčelarstvo", 2010 godine.

Van mreže stevanovic sveto

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 03, 2011, 20:57:12 »
To se stalno potvrđuje. Svako veće uginuće pčala tokom zimskih meseci dešava se zahvaljujući varoi. Tamo, na SPOS-ovom forumu smo Lazo i ja na temi "Šta je varoa?" još pre dve godine napravili onu tabelu o uslovima u kojima vcaroa preživljava i živi, ali po broju pregleda te tabele vidi se koliko su pčelari zainteresovani za varou. Izgleda da se većina pčelara u Srbiji oslanja na već zastarela sredstva za borbu protiv varoe (amitraz i kojekakve daščice natopljene u kojekakve otrove, i ko zna šta sve ne). Hoću da kažem da ta tema je skoro pala u zaborav , mlati se prazna slama o tome da li je brstivar u redu ili nije, amitraz se diže u nebesa, bez njega nema pčelarenja itd.
Ne mogu da nađem onu tabelu, negde sam je zaturio. Nadam se da Laza još uvek ima, pa neka je ponovo prikači na ovu novu temu. Pozdrav

PS  Ipak sam uspeo da je nađem.

Van mreže zivomir gujanicic

• Stari član foruma
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 04, 2011, 07:03:07 »
  Подржавам обадва написа јер су заснована на научно провереним подацима. О овим појавама дали смо више података на спосовом форуму док им није засметало другачије размишљање о пчеларству. Не смемо заборавити да пчеле постоје више од 120 милиона година, и да оне могу нас да науче више него ми њих.Поздрав
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Lazovic Zivojin

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 04, 2011, 08:16:41 »
Kolega Mario, svakako ne semnjamo u ove tvrdnje, ali bih molio malo više podataka. Varoa je gotovo stalno prisutna u našim košnicama pa je verovatno bitno šta bi trebalo (ne bi trebalo) da učinimo da smanjimo ili otklonimo rizik zaraze pčelinjih društava.
Pozdrav

Mario Ratancic

• Gost
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2011, 09:34:56 »
Cilj postvljanja ove teme je bio da se skrene pažnja na maksimalno tretiranje varoe u periodu pripreme pčelinjih društava za uzimljavanje.
Pored toga, želeo sam da skrenem pažnju na fakt da prisutnost varoe nosi niz drugih posledica po pčelinja društva, ne samo kao direktan parazit
nego kao i prenosnik drugih bolesti kod pčela. Stručnjaci i naučnici postojano navode da borba protiv varoe mora biti skup mera koje se
sprovode tokom cele godine i da se ne sme nikako to dovesti u povremene ili kampanjske aktivnosti.
Tabela koju je postavio kolega Sveto, ovde, je knjiga za sebe. Mišljenja sam da, poznavajući uslove pod kojima funkcioniše parazit ili bolest,
možemo mnogo uraditi na spračavanju razvoja i širenju samih bolesti ili nametnika.

Tematika je vrlo kompleksna jer se direktno odnosi na mikroklimu u košnici, znači i na sve životne cikluse pčelinjeg društva. Pored navedenog, direktno
je vezana za invazione i zarazne bolesti kod pčelinjih društava.

Literatura koju sam naveo i koju sam detaljno izučio je napisana pre 25 godina, a u tom periodu se došlo do novih
naučnih saznanja i izvršena je gomila naučno-istraživačkih radova u raznim aspektima i granama nauke, od virusologije, mikrobiologije, mikologije,
fiziologije i još mnogo dugih grana naučnih istraživanja. Pokušavam sve to sistematizovati, ne samo radi sebe, nego da mogu argumentovano prezentirati
moja saznanja ovde na forumu i da možemo zajednički izvući određene zaključke i prineti odgovarajuće mere u spoju nauke sa svakodnevnom pčelarskom praksom.

O samoj varoi napisano je toliko da, po meni, količina radova izgleda kao celo more, ako mogu tako da se izrazim.
Probaću, zajedno sa vama, da to izložim i da vidimo kakve zaključke zajednički možemo da izvučemo za praktičan rad u pčelarenju.

Prozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 04, 2011, 10:59:03 od strane Global Moderator 1 »

• Stari član foruma
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2011, 09:39:19 »
  Слажем се да постоји МУКОЛОГИЈА али мислим да си хтео да кажеш наука о гљивчним обољењима. Извини и поздрав.

Mario Ratancic

• Gost
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 04, 2011, 18:58:07 »
  Слажем се да постоји МУКОЛОГИЈА али мислим да си хтео да кажеш наука о гљивчним обољењима. Извини и поздрав.

Klega Živomire,
Lako je Tebi kada imaš "oko sokolovo" i ne zameri nama starijim. Šta da radim kada mi je kucopis nečitak, a na tastaturi su jako blizu slova "u" i "i".

• Stari član foruma
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2011, 20:09:23 »
  Важно је да се разумемо али ми је ,,драго,, што немам само ја багљав куцопис(нова кованица хи ,ко швабе) . Поздрав од Муколога.

« Odgovor #8 poslato: Oktobar 04, 2011, 20:56:09 »
Lepo je kad to Žile napiše ćirilicom, pa ima dvostrukoznačenje. Nekom bi mogla muka da pripadne, a nekom Myka (Mika). Šalu na stranu, ali varoa je najozbiljniji problem u pčelarstvu, pa je najbolje da o njoj naučimo sve što su naučnici i drugi otkrili. Biće nam olakšana borba. Trebamo joj zagorčavati život na svakom koraku, samo ne trebamo biti lenji. Pozdrav.

Van mreže Aleksandar Karakas

• Stari član foruma
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 27, 2011, 12:32:12 »
Sledi nam uskoro tretiranje protiv Varoe postovane kolege da li mi mozete reci kojim preparatom i nakoji nacin je najbolje tretirati u nevembru ili pocetkom decembra.

Hvala Vam na pomoci

Pozdrav iz Vrsca

Van mreže Milic Vukic

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 27, 2011, 13:13:26 »
Sad je najpogodnija oksalna kiselina pri temperaturi između 5 i 10 u plusu.
Mislim da se i ostali slažu.
Pozz.

Van mreže sava mitic

• Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 27, 2011, 14:49:10 »
Moj lični stav po ovom pitanju je sledeći.
Nerado radim tretiranje oksalnom kiselinom dok dnevne temprerature ne prelaze u nekoliko dana bar + 8 stepeni.
Samo tretiranje obavlljam radije na temperaturama od + 4 do + 6 stepeni, jer je tada daleko lakše tretirati pčele, nalaze se svo vreme u klubetu, manja verovatnoća da će izletati prema pčelaru, a  što je po meni najvažnije, pčele ni narednih dana neće izletati i tako smanjiti produženi efekat delovanja oksalne kiseline dok se ona nalazi na pčelama. Izletanjem pčela iz košnice dobar deo oksalne kiseline bi propao.
Ja to radim uglavnom u novembru, a ako je i novembar topliji, odradim to i u prvoj polovini
decembra.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Sinisa Mirovic

• Prijatelj foruma
« Odgovor #12 poslato: Novembar 14, 2011, 20:25:56 »
upravo sutra putujemo u Vojvodinu da dogovorimo distribuciju a trebao bi da kosta izmedju 18 i 20 eura zavisi koliko ce da kosta transport do Srbije a u Hrvatskoj je isto toliko
trebalo bi da bude kod firme Beefodio tel 024-731 182 Mali Idjos
poruka od firme u Hrvatskoj koju sam upravo dobio ,a odnosi se za beehive

« Odgovor #13 poslato: Oktobar 24, 2012, 19:22:47 »
U listu pčelar za novembar ove godine ima jedan interesantan tekst: "Upoznajmo varou da bismo je lakše savladali". Tekst je napisao Zachary Huang, Mičigenski Univerzitet, Departman za entomologiju. Tekst je objavljen u američkom časopisu American Bee Yournal 10/12. Tekst je sa engleskog preveo Ivan Umeljić.

U pomenutom tekstu se vidi  da su i Amerikanci shvatili da se protiv varoe ne može boriti ako se ne shvati kako ona živi. Na ovoj temi sam već postavio onu tabelu o životu varoe, a podaci su iz knjige "Bolesti i nametnici medonosne pčele", O.F. Grobov, A.M. Smirnov, E.T. Popov, Moskva, "Agropromizdat", 1987 godine; , koju je Mario naveo na početku ove teme. Nije mi jasno kako to da amerikanci nisu znali za ovu knjigu. Zachary Huang je nakon 25 godina došao do sličnih saznanja. Pozdrav.

• Stari član foruma
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 24, 2012, 19:33:14 »
     Интересантно, да се у том чланку истиче употреба лекова, без обзира на природну борбу пчела ,милионима година,против свих напасника и болести.
      Надам се да  ће пчелари добро рашчланити напис.  Поздрав