Autor Tema: Које је лето боље класично или округло ?  (Pročitano 17612 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                   При изради кошница мајстори направе нормално - класично лето на подњачи. Ако желите да имате и округла лета на наставцима морате то посебно нагласити. Упознао сам колеге који користе искључиво једно или друго лето хвалећи његове предности .
                   На пчелињаку имам кошнице са обе врсте лета и предност не дајем ни једном ни другом јер осим одређених предности свако од њих има и одређене мане. На овој теми можемо продискутовати баш о томе које су предности а које мане једног и другог .
                   За почетак слика на којој су два друштва под једним кровом оба са класичним и округлим летом.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 28, 2016, 20:18:20 »
Gorane, mislim da bi "klasično" leto na podnici trebalo biti obavezno - manje više svi imamo neke regulatore leta na njima i kad je veći unos otvorimo da je manje gužva a kada prijeti opasnost od grabeža zatvorimo. Na svojim LR iznad plodišta imam polunastavke koji imaju pomoćno okruglo leto sa plastičnim zatvaračem. Osim što u toku paše rasteretim glavno leto ono mi služi i za izlaz trutova ako sam prevješavao leglo. Neki pčelari stave na sve nastavke ovakvo leto - neznam koliko je to pametno i potrebno. Kod mene je to čak i neizvedivo jer su mi košnice u kontejneru pa su gornji nastavci zatvoreni. Razmišljao sam dali bi bilo dobro napraviti malu poletaljku ispred ovih okruglih leta

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #2 poslato: Septembar 29, 2016, 13:20:34 »
 Sto se tice leta, ja to ovako radim: Iscitavajuci teme na pcelarskim forumima, video sam da jedan broj pcelara praktikuje da imaju i jedno i drugo leto na svojim kosnicama. Gornje, okruglo leto na kosnicama, po mom misljenju, treba da bude prisutno najvise zbog procisnih letova koje pcele obavljaju u zimskom periodu i ona treba da budu "otvorena" na plodisnim nastavcima tada. Ta leta sluze i za pobljsavanje same ventilacije u kosnicama a i da smanje guzvu na donjem letu u vremenu jakih i intezivnih pcelinjih pasa(dobro dodju i kod Peletovog sistema razrojavanja)... Kako ja pcelarim sa RV kosnicama, nastavljacama, u zimskom periodu plodista su mi na drugom, odnosno trecem nivou( u zavisnosti da li PZ zazimljavam sa tri, odnosno sa cetiri nastavka). Nabavio sam testeru fi-oblika koja se stavlja u futer "amerikanera" i sa njom busim gornja leta na sredini gornje trecine nastavka. Kada i koja mi okrugla leta nisu potrebna, ja ih zatvaram sa komadom sundjera koji oblikujem prema velicini istog. Preko okruglog leta stavljam i okrugli plasticni zatvarac, koji ima nekoliko polozaja i sa njima otvara, odnosno sprecava ulaz pcela na njih(u vreme kada postoji opasnost od grabezi).
 Ima komentara i misljenja da se sa dodatnim letom angazuju dodatne pcele strazarice ali misljenja sam da ta prica ne drzi vodu. Tacno je i da se sa okruglim letima povecva broj ulaza u kosnicu i da to sve treba da bude kontrolisano, branjeno odredjenim brojem pcela ali tu je pcelar, pa neka ih otvara-zatvara. Ta leta, kao i osnovno na podnjaci nece biti branjeno u hlanom periodu kada su pcele u klubetu ali kazem, tu je i pcelar. Iz tih razloga, misljenja sam da i njih treba imati na kosnicama.
 Sto se tice poletne-sletne daske(dascice ispod okruglog leta), misljenja sam da ona nije potrebna jer kako to neko rece, pcele nisu trkacice, vec letacice i samo ce ona pomoci tudjicama da u vreme (nedaj Boze) grabezi lakse okupiraju kosnicu. Kosnicu koju sam kupio bas od Voje Brstine, kada sam preso na RV, ima jako usku poletno-sletnu dasku, siroku samo 2.cm. sto nije bez razloga. Ne treba pcelama poletno-sletna "pista".Obratite paznju kako je to sa njihovim stanistima u prirodi, gde je za razliku kod nekih kosnica ona siroka i po 5-6.cm. Nepotrebno.
 Bez obzira na sve i da smo mi i vikend pcelari i da su nam pcelinjaci udaljeni i po nekoliko km. od naseg mesta stanovanj, za uspesno pcelarenje prisustvo pcelara na pcelinjaku je veoma bitno!
[size=78%] [/size][/size][size=78%] [/size]


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 06, 2016, 09:02:04 »





                     Ево неког мог размишљања најпре о лету на подњачи или "класичног" како га неки зову. Мислим да га треба имати на свакој кошници .
                     Добре особине , предности овог лета би биле :
                     -  релативно лако руковање са њим ( по потреби се може сужавати или повећавати постављањем чешљева или обичним сунђером ) ,
                     -  боље и лакше одржавање хигијене у кошници ( са овим летом пчеле много лакше одржавају подњачу чистом , лакше избацују мртве пчеле и осталу било коју нечистоћу која се појави у кошници ),
                     -  добар доток свежег ваздуха , посебно лети и лакше ослобађање кошнице од угљен диоксида , посебно зими. У летњем периоду плодиште са леглом је на подњачи. Леглу је неопходан стални доток свежег ваздуха и то ово лето омогућава.Зато се легло прво појављује и налази на предњим деловима рамова до лета. Зими се у кошници, када су пчеле у клубету, свремена на време нагомилава концентрација угљен диоксида. Он као тежи од ваздуха пада на дно кошнице и ту лакше излази него код округлог лета . На овај начин је пчелама олакшано јер не морају да се муче и лепезају како би избациле вишак угљен диоксида.
                     -  у јакој паши нпр. багремовој уклањањем регулатора лета - дашчице може се скроз отворити и тако омогућити бољи и лакши рад и унос пчела .
                     
                     Лоше особине , мане овог лета би биле :
                     -  тежа одбрана кошнице од грабежи , посебно за оне који нису у могућности да стално обилазе пчелињак ,
                     -  лакши улазак осица , стршљенова , мишева и ровчица ,
                     -  свремена на време је потребно његово чишћење и преко године а посебно зими ако заледи .


                     Када се погледају све предности и мане мислим да преовладавају ове прве и зато га и треба имати свака кошница. Оно што сам навео под " мане " су више мане пчелара а не самог лета јер се без присуства пчелара и не може пчеларити а сам пчелар те назови мане лако може отклонити.
                     

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 06, 2016, 14:38:54 »





                     Пар речи и о округлом лету. Често се назива и " помоћно " па се и из самог назива види чему начешће служи. У почетку нисам баш био присталица овог лета али када сам га испробао допало ми се и убудуће ћу га користити када год се за то укаже прилика.
                     Са овим летом је лако манипулисати посебно при раду са РВ и ЕВ кошницама код којих се наставци укрштају и у току године нису увек на истом месту у кошници. Лако се затвара обичним сунђером а по потреби се може усмерити и тако да пчеле улазе са бочне или задње стране у кошницу ( добра околност код неких техника пчеларења нпр. Пелетовог система ). Са ових разлога на неким РВ наставцима сам отворио по два округла лета на истом наставку која по потреби сунђером отварам и затварам.
                      На јакој паши ( багремовој или сунцокретовој ) је готово неопходно на другом и сваком вишем наставку нема потребе да објашњавам зашто.
                      У комбинацији са класичним летом на подњачи одлично је за вентилацију у периодима године када је то потребно.
                      Пчеле га врло лако бране од грабежи , много лакше него класично.
                      Туђинци ( осице , стршљенови , мишеви , ровчице ) знатно теже или никако не могу ући кроз овакво лето.
                      Нема потребе да се чисти јер не може ни да се запрља.
                      Лоша особина би му била отежано одржавање хигијене кошнице мада пчеле то у јаким заједницама и не осећају. Код слабијих заједница то може бити проблем али не велики.
                      На пчелињаку га имам на већем броју кошница као помоћно. На неколико кошница имам само округло лето без класичног на подњачи иако не мислим да је то добро.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2016, 19:59:03 »





               Питам се да ли је ћутање на овој теми ( не коментарисање ) знак одобравања за до сада написано или не ?  Или је можда тема промашена ? Верујем ипак да има оних који о овоме имају свој став и мишљење те нема разлога да га не поделе са осталима.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2016, 20:15:31 »
Gorane,ja sam jos svez,novopeceni cuvar pcela,e kao i svako novi,sto iz znatizelje, sto zbog zelje da nesto i naucim sa leta,mislim na ponasanje pcela,evo mojih zapazanja..Na Poloskama imam ,donja klasicna leta i gornja okrugla. Ta okrugla su mi bila zatvorena sve do pocetka suncokreta,tek kupljeni rojevi i neki moj strah od grabezi. Kada su uz redovnu prihranu ojacali,otvorio sam i gornja leta i ono sto je sigurno,kada su pcele navikle,veruj mi da je odnos pcela koje ulaze na gornje leto i ono donje bio 10:1 u korist gornjeg, okruglog.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2016, 20:18:54 »
Citat
Лоше особине , мане овог лета би биле :
                     -  тежа одбрана кошнице од грабежи , посебно за оне који нису у могућности да стално обилазе пчелињак ,
                     -  лакши улазак осица , стршљенова , мишева и ровчица ,
                     -  свремена на време је потребно његово чишћење и преко године а посебно зими ако заледи .
Citat
На јакој паши ( багремовој или сунцокретовој ) је готово неопходно на другом и сваком вишем наставку нема потребе да објашњавам зашто.
                      У комбинацији са класичним летом на подњачи одлично је за вентилацију у периодима године када је то потребно.
                      Пчеле га врло лако бране од грабежи , много лакше него класично.
                      Туђинци ( осице , стршљенови , мишеви , ровчице ) знатно теже или никако не могу ући кроз овакво лето.
                      Нема потребе да се чисти јер не може ни да се запрља.
Pa kako da komentarišemo, kad si nas skroz zabunio...  :o ??? ;D

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 18, 2016, 20:21:58 »
Video sam na fotografijama da neke kolege i ispod okruglih leta postavljaju ( doduše manje ) poletaljke.
Neki ih ukidaju i na klasičnim, na podnjači.

Kakvo je tu iskustvo? Da li su ispod okruglih leta neophodne poletaljke?

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 18, 2016, 21:42:59 »
Po mom mišljenju gornje leto na plodištu visokih košnica tipa DB, Až, Pološka sasvim je sve jedno da li je klasično ili okruglo što se pčela tiče. Što se tiče pčelara kod DB više prave okrugla jer je lakse za izradu a kod pološke i naročoto kod AŽ praktičnije je klasično zbog zatvaranja u transportu. Leta na plitkim plodištima tipa LR, Farar i slično su nepotrebna kao i u  medištima su nepotrebna.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 13, 2016, 21:49:20 »
Leta na plitkim plodištima tipa LR, Farar i slično su nepotrebna kao i u  medištima su nepotrebna.
Ako sam Vas razumeo, na drugim mestima u okviru ovog foruma, napisali ste da je gornje okruglo leto poželjno u plodišnom nastavku zbog dotoka kiseonika kod legla. Međutim, to se ne odnosi na LR plodišni nastavak?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 13, 2016, 22:09:27 »
Čiajući Brndina pisanja i slušajući njegovo predavanje u Novom sadu 2012 usvojio sam isključivo okrugla leta. Da vam nebi nešto pogrešno rekao koje zainteresovan nek pogleda to predavanje na joutube i videće koje  su prednosti okrugla leta u odnosu na klasična. Ovde pre svega mislim na kocentraciju co2 a i neke druge parametre. Zadovoljan sam ovim letima i neću menjati. Sami možete  napraviti mali ogled i videti šta pčelama više odgovora. Dajte im mogućnost da biraju.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 14, 2016, 07:43:10 »
Leta na plitkim plodištima tipa LR, Farar i slično su nepotrebna kao i u  medištima su nepotrebna.
Ako sam Vas razumeo, na drugim mestima u okviru ovog foruma, napisali ste da je gornje okruglo leto poželjno u plodišnom nastavku zbog dotoka kiseonika kod legla. Međutim, to se ne odnosi na LR plodišni nastavak?

Nema ti precizan stav nego logika. Ako je DB plodište, ili AŽ ili Pološka onda je dubok ram pa je put pčelama od legla do napolje dug i zato je poželjno grnje leto. Možemo navesti i one druge razloge raspored zimske hrane, ventilcija .... Kod plitkih ramova taj put je znatno kraći i nema potrebe za gornjim letom. Ako pak imamo društva zazimljena na dva nastavka ( LR ) pa je normalno da pčelama opet treba skratiti put tako što na gornjem telu treba leto. Pitanje oblika gornjeg leta po meni nije za raspravu jer onda treba raspravljati da li je bolje okruglo, trouglasto, elipsasti, trapezasto, romboidno, kvadratno ili pravougaono?  Amerikanci su na LR napravili okruglo zato što je bušenjem najlakše i najjevtinije.  Ja na 90 % imam okruglo, na 5% pravougaono a na 5% nemam i nisam primetio neku razliku.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 14, 2016, 08:44:18 »


Nema ti precizan stav nego logika. Ako je DB plodište, ili AŽ ili Pološka onda je dubok ram pa je put pčelama od legla do napolje dug i zato je poželjno grnje leto. Možemo navesti i one druge razloge raspored zimske hrane, ventilcija .... Kod plitkih ramova taj put je znatno kraći i nema potrebe za gornjim letom. Ako pak imamo društva zazimljena na dva nastavka ( LR ) pa je normalno da pčelama opet treba skratiti put tako što na gornjem telu treba leto. Pitanje oblika gornjeg leta po meni nije za raspravu jer onda treba raspravljati da li je bolje okruglo, trouglasto, elipsasti, trapezasto, romboidno, kvadratno ili pravougaono?  Amerikanci su na LR napravili okruglo zato što je bušenjem najlakše i najjevtinije.  Ja na 90 % imam okruglo, na 5% pravougaono a na 5% nemam i nisam primetio neku razliku.
Hvala Vam na odgovoru. Pitanje sam postavio jer sam kupio LR nastavke sa okruglim, gornjim, letima sa plastičnim regulatorima leta. Sada su mi to gornji nastavci, a pitanje je: da li je trebalo prilikom uzimljavanja da ostavim gornje okruglo leto na drugom nastavku delom otvoreno ili da ga skroz zatvorim kako su mi nemušto savetovali. Na donjem nastavku imam klasično leto, a nemam poklopnu dasku već žičani zbeg
(prekriven papirom zbog promaje).
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #14 poslato: April 27, 2017, 10:42:30 »

                         
                       Једна јучерашња сличица чисто да се изнова активира ова тема .