Autor Tema: seljenje pcela  (Pročitano 15187 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže miksaigor

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: mramorak
seljenje pcela
« poslato: Jun 12, 2012, 16:01:35 »
Molim da mi neko od iskusnijih kolega pomogne,prve godine pcelarim pa mi se desavaju neki pehovi sa seljenjem kosnica,naime pcelinjak mi je bio s pocetka kod kuce u basti pa sam posle nekog vremena hteo da kosnice odnesem u vocnjak,problem je nastao zbog toga sto je vocnjak vazdusnom linijom oko 500 do 1000 metara i jedan iskusni pcelar iz mog mesta me je posavetovao da kosnice ne odnesem direktno tamo posto je blizu moje kuce pa ce se kako kaze verovatno pcele vracati kuci i tako cu oslabiti drustva. Odneo sam pcela 5 km od moje kuce u pescaru da bi ih jutros vratio na vocnjak posle sedam dana,kada sam danas dosao kuci u basti na mestu gde su prvobitno bile pcele zatekao sam mnogo pcela koje su doletele tu u toku dana kako sam primetio izletnice sa polenom. Sta bi bilo najbolje da uradim da to sprecim i kako? inace to su paketni ovogodisnji rojevi pa se bojim da ih ne upropastim sa ovim, hvala unapred

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #1 poslato: Jun 12, 2012, 16:21:17 »
Rano si ih vratio iz peščare, ako je to stvarno puno pčela donesi jednu košnicu od tih pet nazad i postavi na sredinu gde su, pre, sve stajale, sve te pčele će ući u tu košnicu, ta će ti znatno ojačati, one četiri će oslabiti za izvestan broj izletnica, ali verovatno će i tamo ostati dovoljno pčela, samo ćeš morati da ih jedno vreme prihranjuješ sirupom. Ja bih tako pokušao.

Van mreže miksaigor

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: mramorak
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #2 poslato: Jun 12, 2012, 17:39:06 »
pa sta znam mozda i nema mnogo pcela recimo oko 200,300 mozda 500 koje su se vratile,jel to puno ili nije nista strasno,hvala  puno na savetu


Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #3 poslato: Jun 12, 2012, 22:25:53 »
Moj savet je da pitas tog iskusnog pcelara da zavrsi svoju misiju.Glupo da se iko mesa u vec zapocet posao.
Sarkastican komentar koji si zasluzio jer obicno kad neko po savetu nekog ISKUSNOG I STAROG pcelara uprlja stvar onda pita za savet.
Kad uradis po Draganovom savetu na leto prelepi novinu  busni nekoliko rupica iglom i vrati tu kosnicu kod ostalih .
Leto im ne odlepljujes nek same progrizu a dotle im daj sirup.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže miksaigor

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: mramorak
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #4 poslato: Jun 13, 2012, 00:21:35 »
hvala dejane, niko se naucen nije rodio pa i oko toga od koga i kako ce i kad prihvatiti savet u svakom slucaju hvala puno


Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
seljenje pcela
« Odgovor #5 poslato: Jun 13, 2012, 07:21:51 »
Сутра се и ја бавим премештањем кошнице. Рој који сам ухватио изнад терасе у граду је удобно смештен у кошницу, на истој је тераси, други спрат; идеално место, источна страна, около шума липа. Ипак морам да преместим јер комшија изнад има бебу и жена се боји. До моје куће је 3км па сам дуго размишљао како да преселим. Решење: возим 40км даље, на 3-4 недеље , код другара, бившег пчелара, искусног, који има велико имање. Трострука корист: посаветоваће ме, можда и он почне поново а и мало да се дружимо*, не стижемо свако од свог посла.

*жене се најчешће друже тако што размењују трачеве и тајне а мушкарци радећи заједно некакав посао или хоби

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #6 poslato: Jun 15, 2012, 09:34:14 »
Baš tako Rajko mada je i 20Km dovoljno

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #7 poslato: Jun 15, 2012, 23:37:29 »
Baš tako Rajko mada je i 20Km dovoljno
dovoljno je i cetri-pet .Kljucno je vreme . pcele moraju na toj lokaciji provesti bar dve nedelje , sto duze to bolje .

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #8 poslato: Jun 18, 2012, 17:16:23 »
Vraćaju se Savo.Zbog premeštanja od 500 metara odselio sam ih  17 Km daleko (vazdušno oko 10Km) i sutradan je puno dvorište bilo izbezumljenih i ljutih pčela koje traže košnicu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #9 poslato: Jun 19, 2012, 02:20:36 »
I kod mene su se vraćale sa 8-9 kilometara udaljenosti vazdušne linije.
Trebamo imati u vidu da po toplom i lepom vremenu mnogo pčela noću ostaju na cvetovima i tek sutradan ujutru se vraćaju u svoje košnice.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #10 poslato: Jun 19, 2012, 04:52:24 »
Ne znam stvarni sad , misljenja sam samo da je bitan period koji pcele provode na novom mestu .U toku sezone kad se pcele brze trose to je race u rano prolece i jesen duze .Daljina preseljenja je bitno a je veca od 3-4 km ....moralo bi i dlje ako ce se pcele orijentisati na istu lokaciju za pasu

Van mreže Veljko Paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arapovac - Lazarevac
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #11 poslato: Avgust 17, 2016, 14:26:45 »
Kolege pcelari, treba mi jedan savet. Trenutno imam 26 kosnica na pcelinjaku. Ocekujem da mi se zavrsi kontenjer-platforma za 48kosnica u roku od nedelju dana. Sad imam problem oko premestanja kosnica unutar pcelinjaka odnosno u kontenjer.
Ta drustva su mlada, formirana pre mesec dana na 5 ulica lr kosnica pa ih nebi tim cinom da ih oslabim jos vise.
Da li me savetujete da ih smestim u kontenjer pa sta mi bog da ili da ih preselim 10km vazdusnom linijom (kod prijatelja) na dve nedelje i da ih posle vratim u moj pcelinjak? Na tom prostoru od 10km ima i neko brdo pa mislim da je dovoljno rastojanje. Posto sam citao u nekim postovima da je pozeljno da bude i veca razdaljina.
Napominjem i to da ce me ta seoba kostati sigurno nekih 50e vise pa ocekujem savet da vidim sta mi je ciniti.
Hvala na odgovoru

Van mreže Makuljevic Predrag

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Voluja
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #12 poslato: Avgust 17, 2016, 19:56:06 »
Daljina od 10 km je po meni ok,mali je vremenski period od dve nedelje.
Ja bi odneo kontejner na toj lokaciji gde ti je prijatelj.
Odma posle pčele i naseli kontejner.
Možeš i pčele da preseliš odma pa da naseliš kontejner kući ali drži ih duže od dve nedelje barem tri četri.
Možeš da se strpiš do pred bagremovu pašu,naseliš kontejner i odma podješ na put,tako je uradio moj komša.
Zatvorio pčele u toku noći i u rano ujutru krenuli sa naseljavanjem AŽ košnica i odma selio na bagrem.
Ja sam moj kontejner naselio pre par godina pred polazak na suncokret.
Uveče i u toku noći naseljen sa 48 košnica i oko 1h posle ponoći pošo na put.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #13 poslato: Avgust 18, 2016, 07:58:08 »





                      Предраг је дао добар одговор . Увече у први мрак позатвараш сва лета и пренесеш их у контејнер . Одмах отераш на нову локацију . Десет километара је сасвим довољно ту неће бити проблема. И ја би их задржао дуже од две недеље како и Предраг каже све док се не излеже нова гебнерација пчела.
                      Постоји и други начин без селидбе. Контејнер населиш исто као и кад селиш. Међутим, лета затвараш са неколико струка новинске хартије коју причврстиш рајснадлама . Ово је слично као кад спајаш друштва новинском хартијом. Хартију коју си поставио на лето пробушиш на два три места ексерчићем. Пчеле ће почети на тим местима да гризу хартију и за неколико дана ће направити рупе да могу да изађу на лето. Не склањај хартију пусти да је саме уклоне ма колико то трајало . Све време док ово траје мораш пчеле прихрањивати како због саме хране тако и због воде коју добијају преко сирупа.
                      На овај други начин сам премештао кошнице на самом плацу на удаљеност мању од педесет метара и даје резултате.
                      И сам правим контејнер и применићу један од ова два начина када га будем насељавао. Не журим одложићу то бар до половине септембра а можда и касније. Поздрав.

Van mreže Veljko Paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arapovac - Lazarevac
Odg: seljenje pcela
« Odgovor #14 poslato: Avgust 18, 2016, 10:11:56 »
  Hvala na brzom odgovoru! Razmislicu jos malo i primeniti jedan od ova dva saveta. A sta mislite kada bih sacekao da se drustva uzime i tek ih onda spakovao u kontenjer? I koji bi to mesec odprilike bio?
Napominjem da moram da ih stavim u kontenjer jer zbog ustede nisam kupio poklopce za kosnice jer pitanje da li bih iste i mogao da uglavim koliko su nabijene jedna pored druge.
Pozdrav