Autor Tema: Satna osnova za RV?  (Pročitano 81247 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #105 poslato: April 11, 2015, 11:02:34 »
Kao prvo  : Pozdrav za sve !  :)

A kao drugo: kako izbeci upotrebu SO, bilo kakvih ?
Video sam na video zapisu ovde na forumu da pcelar iz Rajcetine, izvinjavam se ako gresim,  Miodrag Stankovic, ne stavlja SO vec dva stapica ili vec sta, pa me zanima o cemu se radi.
Ovo pitanje sam postavio ovde, a ne tamo, zbog teme, pa ako je greska molim admin-a da reaguje ;)

Medno !

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #106 poslato: April 11, 2015, 14:06:36 »
Evo iz ličnog iskustva (doduše skromnog). Upotrebu SO izbegneš tako što pustiš pčele da same grade saće tako da im naneseš malo rastoplenog voska na satonošu (tamo gde bi SO dodirivala ) čisto da im zadaš pravac kuda da izvlače saće. Štapiće postavljaš tako da služe kao neka vrsta armature u ramu (da bi se izbeglo srozavanje saća na vrućini i suncu), i to tako da izbušiš ram i kroz te rupice provučeš štapiće za ražnjiće i učvrstiš ih da ne ispadaju (obično donju rupicu napraviš da bude malo uža od štapića tj da onaj zašiljeni deo pasuje). Višak odsečeš. Koliko štapića i po kom rasporedu, to zavisi od veličine rama kojeg imaš, ali proceni sam ( otprilike nešto manje nego žica pri užičavanju), 2-3 ako ih stavljaš horizontalno ili više ako stavljaš vertikalno. Također treba da znaš da dobijeno saće neće biti perfektno kao kad im daš SO pa sve ćelije budu radiličke, nego će ćelije biti veće i nepravilno raspoređene, pogotovo na mestima gde međusobno spajaju zaperke, i da će takvo saće ako ga ostaviš u plodištu ( kao ja npr. ) rezultirati povećanim brojem trutova (gotovo svaka ćelija rama kojeg sam ostavio da izrade u plodištu bila je zaležena trutovima, neko to koristi kao metodu borbe sa varoom-ram građevnjak koji se kasnije iseca i baca/pretapa jer namami varou u te ćelije). Nije nevažno da se napomene da pčelama da bi izlučile 1 kg voska treba da pojedu 7 kg meda (prema podacima u literaturi, tako da računaš da će biti manji prinos ako budu gradile saće. I još nešto- brzina izgradnja saća nije uvek ista, uvek je veća kad ima paše (sa proleća) nego kad je slaba paša (sa jeseni, ako ne ideš na suncokret). Može se povećati izlučivanje voska dodavanjem manje količine soli u pojilicu (do 5 promila, previše soli je štetno za pčele http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=452.msg5393#msg5393 tačka 2) ali ne možeš previše ih ubrzati na ovaj način...


Razlozi zbog kojih bi pustio pčele da to rade su diskutabilni, i mislim da to treba raditi dok ne skupiš dovojno svog voska za kog znaš da je nezagađen raznim lekovima protiv pčelinjih bolesti, a kad ga skupiš pronađeš nekog ko će pristati da radi SO od tvog voska u tvom prisustvu (ili sam praviš SO raznim presama) i onda im daješ SO od tvog voska i ne "mučiš" ni sebe ni nijh...

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #107 poslato: April 11, 2015, 14:46:14 »
@Borise a da li bi plasticne-PVC SO bile "kompromis" između lošeg kvaliteta kupovnih vostanih i nepravilno samoizgrađenih SO tj.ove varijante sa drvcima?Ali opet i tu treba imati nesto malo svog voska da bi se premazale plasticne SO...Iskreno ja to nisam probao ali ozbiljno razmisljam.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #108 poslato: April 11, 2015, 15:12:46 »
PVC SO...


nemam iskustva sa njima, a kao što kažeš opet teba imati svog voska, i opet tu ima posla. Lično ne gotivim plastiku, jogurt kupujem u tetrapaku, med poklapam metalnim poklopcima, propolis pakujem u staklene bočice...
To što su ćelije prirodnog saća nepravilne ne predstavlja smetnju za medište, čak je i poželjno, već samo za plodište. Nezvanično, mogu da primetim da ram koji mi je prošle godine doneo 100% trutovsko leglo koje nisam hteo da izbacim ove godine na njemu ima 30% radiličkog legla, znači dovode one to same u red. Da se iz tog rama izleglo više generacija, možda bi sad svo leglo bilo radilčko...

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #109 poslato: April 11, 2015, 15:26:41 »
Slozio bih se sa tobom sto se tice plastike i prirodnog tj. bio materijala ma tu kompromisa nema.Priroda je priroda ali opet istina je da je sve bolje kad imas narocito svoj vosak .Dokle god imas kupovnih SO biće i po koji ram srozanog saća.Ja kad to vidim da pored zategnutih zica i cvrsto umetnutih so (koje lepo mirisu na vosak)i pcele ga cak dobro tj.kvalitetno izvuku ram i on se sroza da li pod tezinom meda ili osuncanosti tj viska sunca tj.temp na pcelinjaku.Mene prosto neka jeza podiđe sta bi se dogodilo tek da sam ostavio da one same to izgrade i da im samo stapići  daju pravac i drze im sace.Svakog trenutka bi bio u strahu da će to pod tezinom meda da se poraspada narocito kad naiđu obilne pase nesto kao sto otpadaju zaperci.Mozda gresim i verovatno da,DA jer koliko te razumem tvoja su iskustva pozitivna kad je rec o tome
« Poslednja izmena: April 11, 2015, 15:59:21 od strane Darko Vujičić »

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #110 poslato: April 11, 2015, 17:28:47 »
Mene prosto neka jeza podiđe sta bi se dogodilo tek da sam ostavio da one same to izgrade i da im samo stapići  daju pravac i drze im sace.Svakog trenutka bi bio u strahu da će to pod tezinom meda da se poraspada narocito kad naiđu obilne pase nesto kao sto otpadaju zaperci"
http://www.huffingtonpost.com/2014/03/11/honey-hunters-nepal_n_4937079.html

Darko, pa pravile su pčele saće i pre nego što smo mi smislilil ram pa im se saće nije srozavalo pod težinom meda. Doduše, treba da razlikujemo ram koje su same celog izgradile od onog u koji smo mi nešto ubacili (pogotovo zapeke)...Štapić je bolja stvar od žice jer je čvršći i većim površinom drži vosak nego žica...E sad, rasprava oko kvaliteta kupljenih SO ti je ko rasprava o kvalitetu polovnih automobila na placevima...Ja lično nisam imao problema sa kupljenim osnovama za EV (Karolji) a ni sa osnovama za LR (Eurotom-Vinkovci RH) hladno valjane, a kupovao sam i u Tenju(Akacija - RH) dok nisu zatvorili i stvarno nisam imao problema sa srozavanjem. Dešavalo mi se da je ne utopim dobro, pa de se iskrivi i pre nego što uđe u košnicu, ali srozavanje nikad, a baš mi stoje na suncu..
« Poslednja izmena: April 11, 2015, 18:01:49 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #111 poslato: April 11, 2015, 18:20:06 »
Borise,fotke su do te mere zivopisne da covek zaista u trenutku ostane bez daha a zatim i bez texta.Na kraju stare dobre vrskare nisu imale ram pa su nasi preci ipak pčelarili.To je istina nema šta.Ja neću sad da imenujem firmu gde uzimam SO da ne bih sad pravio anti- reklamu ali evidentno je da tu nešto ne stima i ako je firma prilično poznata i na glasu.Ali ako kazes da nemas ni kod LR SO problema onda dakle ni tezina tj.povrsina SO nije problem .Dakle sunce već mogu da iskljucim kao faktor drugi je visak parafina u SO to su mi neki pčelari napomenuli kao jednu od problematičnih mogućnosti naročito posle prošlogodišnjeg skoka cene voska na trzistu.E sad,da imam svoje SO sve bi bilo jasnije...Ovako do tada ostaje mi samo da nagađam. :)

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #112 poslato: April 11, 2015, 19:58:15 »
Borise hvala na odgovoru !!!
Razjasnio si mi a i olaksao onoliko !
Nemam vise dilemu na ovo pitanje ( a bas lepo izgleda ono sace sa stapicima, uf :) )

A da ne izostavim Darka: sto se tice izbora SO, gledao sam, opet, neki youtube, gde covek pokazuje ociglednu razliku izmedju dobre (kvalitetne) SO i one koja je tebi izgleda 'uletela' :(
Naime, covek je lepo uzeo casu vode (mislim destilovane ali me ne hvataj za rec), napravio 3 kuglice: 1-cist vosak 2-kvalitetna SO 3-shit SO.
Redom ih je spustao u vodu. Prva ode i ostade na dnu, druga isto tako a treca je isplivala. Meni dovoljno ;)

...i da ! Za sve sto vidite da ja ovde napisem a niste tog misljenja (pogotovo u tom slucaju ) odma' replika MOLIM :)
Covek se uci dok je ziv ! ;)

Van mreže Sasa Spasojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #113 poslato: April 11, 2015, 20:00:10 »
Ej, bre, :) koje fotke ?
Ja ne vidim nista !  >:(

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #114 poslato: April 11, 2015, 20:12:48 »
Saša, ne može biti da vosak tone u destilovanoj vodi. Gustina voska na sobnoj i sličnim temperaturama je manja od gustine vode. Čist pčelinji vosak ne potone u potpunosti u vodi već je na vrhu vode vidno većim delom u vodi i malim delom iznad vode. Možda je u pitanju neki rastvor koji ima manju gustinu od vode recimo rakija.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #115 poslato: April 11, 2015, 20:26:44 »
Sasa mogu te nazvati i svojim poluzemljakom (ako se ne ljutis) :) jer mi je  majka rodom iz tvog kraja,pa pazi ja sve vreme SO uzimam na istom mestu i od istog proizvođača umećem i postavljam ih isto i kazem desi se izgleda da uleti ocito po koja "falsh"a pcele su ti najpreciznija zavrsna kontrola i tu greske nema.Kazem nije to masovna pojava ali tek toliko da ti naprave "dupli" posao.Tj.pcele ga izvuku napune i on se jednpstavno "ospe-sroza"Problem je recimo ovde u mom kraju sto nema kalupa RV pa cak i da imam svoj vosak tesko ko bi mi uradio.Ne znam kakav je slucaj u JA i okolini ali ovde je za sad tako.Ovo sto @Boris kaze do sad jedino se ljudi ne zale na Karolji SO tu je 1200/kg Voja mi je rekao za izvesnog Peđu iz Pozarevca pa ako neko ima kontakt tog lika bilo bi dobro da ga i objavi kazu da i on izleda radi dobro i kvalitetno a to da neko proverava kvalitet svake SO mozda jeste popularno na youtube ali kad ti dođu paketi od nekoliko kg SO.Ko ima vremena za to  :)

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #116 poslato: April 11, 2015, 20:28:55 »

Van mreže Bojan Belinsan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kikinda
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #117 poslato: April 11, 2015, 21:21:29 »
Pozdrav dobri ljudi.
Pazario sam 3kg SO od izvesnog Nenada iz Pozarevca.
Nasao sam oglas na kupujem-prodajem.
Cena je bila osrednja-ni najjeftinija ni najskuplja. Sa sve postarinom me je iznelo 1000din/kg.
Komentari ljudi koji su kupovali od Nenada su pozitivni.
O kvalitetu ne bih znao nista da vam kazem. Nas domacin Vojo ih je video i procenio ih da su OK.
Krajnji sud ce dati pcelice.
Obavesticu vas kako su ih pcele ocenile ;)

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #118 poslato: April 11, 2015, 21:26:56 »
"Problem je recimo ovde u mom kraju sto nema kalupa RV"
Pa ti uzmi za LR ili Farar pa odseci višak, onim točkom za sečenje pice ili testa, višak mu vratiš ponovo na pretapanje i ne može da ti odbije 5% na nečistoću, samo može da ti naplati uslugu pretapanja što nije bilo mnogo po kg
« Poslednja izmena: April 11, 2015, 21:56:29 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Satna osnova za RV?
« Odgovor #119 poslato: April 11, 2015, 21:45:48 »
E da @Bojane to je taj lik nije Peđa znaci nego Nenad,sve to vazi @Borise ali kad budem sakupio dovoljno svog voska tacno je moze i ta varijanta vidis to mi ni na kraj pameti nije bilo...