Autor Tema: Pčelinjak Ante Dankića  (Pročitano 94853 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #255 poslato: Januar 06, 2018, 19:11:26 »
Tomo, kad sam kupovao od Repića bilo je 12 komada u kili. Kristijan je uvaljao 15 komada i nije bilo nikakvih problema. Ako je osnova i deblja pčele ju stanje i iskoriste vosak za izvlačenje ćelija.
Dule osnove su toplo valjane, gledao sam kako ih radi. Toplo valjane budu kruće kad se ohlade a hladno valjane budu savitljive
Anto, ovo bih stavio pod veliku sumnju...Ja sam se uverio da "one moje" satne osnove nisu uspele da stanje! T.j. možda su i stanjile, neznatno, ali- kad presečem takvo saće, vidim da je osnova i dalje podebela!


Hladno valjanje, verovatno promeni strukturu materijala, tako da...bolje je.


Колега Душане нема ту никакве сумње, а тек велика сумња не долази у обзир. Осима ако, као и добар број пчелара не посматрате само идеалне услове.

 У овој поруци теме о истезању и срозавању саћа сам то показао сликама. У неповољним условима пчеле користе сав расположиви восак за различите намене па тако и отање сатну основу.

Медишно саће које се враћа на чишћење се повремено надограђује и буде нешто више воска. Не надограђује се само воском него се додаје и нешто прополиса и мед из таквог саћа је укуснији. Исто се дешава и са матичним ћелијама које се више пута користе (поставио сам слику у теми: производња матичне млечи). Зидови матичних ћелија су све дебљи, мање глатки и са више прополиса. Исто се дешава са воском, углавном медишних рамова (израженије је у време изобиља).


Саће које граде у обиљу је са дебљим зидовима и основом, што је логично јер тада нема штедње и пчеле луче восак обилно.

Тако да нема никакве  сумње и Анто није ништа погрешио – реч је само о условима у којима се гради саће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #256 poslato: Januar 06, 2018, 23:34:50 »
Šole, evo moje iakustvo:
Pravio sam građevnjake. Podelim ram tako što jednu trećinu(gornju) postavim satnu osnovu- i to "onu moju"( 9kom/kg). Mislim: Jes debela, ali ipak je moja (zagađena minimalno); donje dve trećine su bez s.o. i tu (obično) izvuku trutovsko i matica zalegne...
Onu gornju trećinu napune medom i ja to posle isecam kao "med u saću"- isecam na kolačiće...Bio sam zadovoljan. Ipak sam odustao od svega toga jer, kad presečem kolačić - vidim u sredini onu moju debelu satnu osnovu! >:( [size=78%] Nije mi baš estetski.[/size]
Debela je ostala-debela.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #257 poslato: Mart 04, 2018, 23:26:10 »
Za sada imam jedan gubitak. Društvo sa zelenom maticom (koju sam trebao odavno zamjeniti) bilo je uznemireno još na oksalnoj. Matica je stradala vjerovatno jesenas. Klupko se nabilo u ćošak i tamo i stradalo kod ovog zahlađenja :( Hrane je bilo još dovoljno (PN nisam ni gledao) ali prema drugom kraju košnice, legla nije bilo.
29 podnica napravljeno za novi kontejner ali moram još napraviti ladice za skidanje peludi.
U četvrtak mi došla stolarija potrebna za ovu godinu. Garaža puna, nemožeš proći - strahota za pogledat. Ako ovu godinu preživim....

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #258 poslato: Mart 05, 2018, 09:20:34 »
Anto neka sva šteta bude u toj jednoj, a za ostalo......ma snaći ćeš se ti nemam ja ni trunku sumnje.  ;)

Pozdrav...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #259 poslato: Mart 05, 2018, 09:42:38 »
Anto:"Garaža puna, ne možeš proći..."
Magacinskog prostora nikad dosta. Verovatno i tu postoji neki precizan reciprocitet-u odnosu na broj društva?!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #260 poslato: Mart 05, 2018, 18:08:13 »
Anto, lepo izgledaju te podnice. Slikaj ih malo sa svih strana, da ukrademo pelcer za izradu. lako je tebi kada si majstvor zanata, ja moram sve naručivati i plaćati.
Sve najbolje.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #261 poslato: Mart 05, 2018, 19:20:27 »
Biće Nebojša, kad skompletiram i ladicu za skidanje. Nije problem nešto napraviti, važnije mi je kako će se pokazati u praksi. Kao što sam u temi o podnicama već pisao: uvučena kosa podnica mi se već pokazala dobrom jer ne nabacuje ni kiša ni snjeg u košnicu a pogotovo u ladicu sa peludi. Dosadašnje podnice nisu imale uvlake za otpadke pa sam ima svinjac u kontejneru zbog gornjeg reda. I donji red je bio odozdol na udaru vjetrova pošto je kontejner ipak znatno višlje od ostalih košnica na stacionaru, po zimi to sigurno nije plus. Nadam se da će i polica za skupljanje peludi sa zaštitom od upadanja smeća odraditi svoj posao

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #262 poslato: Mart 17, 2018, 09:40:17 »
Kontejner je već trebao biti gotov ali pošto se gadno okišilo ne smeta da malo i kasni...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #263 poslato: April 10, 2018, 10:07:14 »
Jedna fotografija prije puta za kući

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #264 poslato: April 10, 2018, 10:26:30 »



                 Професионално урађено. Уместо кући може и на изложбу. Све честитке и поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #265 poslato: April 10, 2018, 21:01:17 »
Svaka čast Anto. Da ti bude medno...  :)

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #266 poslato: April 10, 2018, 21:13:47 »
Dugo godina da krstariš sa njime i da bude medno uvek.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #267 poslato: April 10, 2018, 21:38:25 »
Imam još nekih stvari koje ću morat riješit. Više ne mogu imati otvor na matičnoj rešetki ali mi i ne treba jer ne prevješavam leglo iz plodišta. Stane mi u etažu 2 nastavka i 3 polunastavka što je sasvim dovoljno plus što mogu imati otvor za leto i u gornjem dijelu košnice.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #268 poslato: April 15, 2018, 21:50:19 »
Kolega sa dronom ... onako u prolazu snimio moj pčelinjak

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #269 poslato: Maj 03, 2018, 11:04:44 »
Ima li Nutele ove god.