Autor Tema: Krađa košnica  (Pročitano 16948 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Krađa košnica
« poslato: Septembar 11, 2015, 15:58:42 »
Ove nedelje u noći između utorka i srede sa pčelinjaka u selu Banji, u Tomkovića kraju, peti put u mom pčelarskom stažu izvršena mi je krađa košnica. ( Prva krađa desila se 2000 godine- odneta kompletna LR košnica i 1 LR nukleus; druga ( najveća ) 2002 godine u Crepaji u suncokretovoj paši odneto 14 medišnih LR tela punih suncokretovog meda ( odprilike 1 sat pre mog dolaska na vrcanje! ); treća 2004 obijena pčelarska kućica i odneto dosta pčelarskog pribora i opreme ; ćetvrta 2013 na početku bagremove paše odnete tri kompletne RV košnice na tri tela, ovo je zadnja )
Ovog puta ukradene su mi dve košnice RV na dva tela sa pčelinjim društvima pripremljenim za zimovanje. Košnice su ofarbane u mahagoniji lazur premazom.
Ako neko primeti da je komšija pčelar uvećao svoj posed za dve ovakve košnice ili ako je komšija iznenada postao pčelar sa ovakvim košnicama bio bih zahvalan za telefonsko obaveštenje na broj 064 1938 592.
U prilogu je snimak mog pčelinjaka

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2015, 20:32:22 »
Danas, po podne, odem do pčelinjaka (onako, bez razloga), kad vidim: skinut krov sa jednog nukleusa i pomerena poklopna daska. Na drugom skinuta cigla...
   (proverim) -  Kamera je bila uključena.
Požurim kući da pregledam: klinci iz komšiluka! Odmah mi laknulo.
   Da nisam imao kameru, ja bi se sekirao: ko je bio, šta je odneo...?
Čista dečija znatiželja. Neću im ništa ni reći.
   Ja se bojim "onih drugih"- "pčelara"lopova! Zato sam nabavio kamere! Da znam ko mi je bio na pčelinjaku. Neću mu ništa - samo da znam.


Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2019, 23:37:36 »
       Данас поподне око 17сати нешто ме вукло да обиђем стационарни пчелињак.
Био сам шокиран призором. Непознати вандали су са 6 кошница украли кровове и једну преврнули са постоља. Успео сам да сложим певрнуте наставке и рамове са леглом и пчелама (колико је остало, а питање је како је матица завршила). Уместо оригиалних поклопаца имповизовао сам са разним плочама, до викенда кда ћу морати да их некако склепам.
   Протекле недеље вероватно исти лопови су бесправно секли стабла багрема, шљиве и других биљака. На више места поставио сам табле са упозорењима, али то их очигледно не дотиче. Морам применити озбиљније мере чувања пчелињака, који се иначе налази пР стотина метара од насеља.
     

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #3 poslato: Mart 14, 2019, 08:27:30 »
Nebojša, nabavi lovačku kameru.
Usput, onako nehajno, ispričaj nekoj komšinici ("u poverenju") da si postavio kamere... ;)
Nećeš verovati kako se brzo pročuje... ;D
Pozdrav.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #4 poslato: Mart 14, 2019, 08:40:00 »
Nebojša, nabavi lovačku kameru.
Usput, onako nehajno, ispričaj nekoj komšinici ("u poverenju") da si postavio kamere... ;)
Nećeš verovati kako se brzo pročuje... ;D
Pozdrav.
b
Brže informacije idu nego na FB, možeš to da uradiš i pre nego što postaviš

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #5 poslato: Mart 14, 2019, 10:12:52 »
   Dušane mislim da će mi trebati lovačka puška sa snajperskim i IC nišanom. Postaviću najpre lovačke kamere, alarme, a mislim se i da postavim neke zamke, kao u filmu "Rambo". Šta kažeš na to. Ratne sekire su iskopane !

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #6 poslato: Mart 14, 2019, 11:06:45 »



          Ако имаш могућности најбоље је променити локацију пчелињака. Оваква каква је држава те засигурно неће заштитити а узимати правду у своје руке може донети више штете него користи.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #7 poslato: Mart 14, 2019, 11:20:21 »



          Ако имаш могућности најбоље је променити локацију пчелињака. Оваква каква је држава те засигурно неће заштитити а узимати правду у своје руке може донети више штете него користи.
          Горане, немам могућности за промену локације.
Код нас у Војводини су свуда обрадиве површине, понека ливада, шумарак и ветрозаштитни појас дрвећа је око насеља.
    Питам се какав је мотив био у тим болесним главама да то учине. Да ли из чисте обести или због нешто дашчица за огрев и неколико грама танког алуминијума.
Протеклих недеља су секли стабла у ветро појасу недалеко од пчелињака.
    Поздрав, биће боље и надам се да ће се на овоме завршити.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #8 poslato: Mart 14, 2019, 11:33:40 »



    Ако је тако онда у се и у своје кљусе. Мораш бити одлучан јер једном "фукара" увек остаје "Фукара".

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #9 poslato: Mart 14, 2019, 11:59:45 »
    Случај је пријављен, долијаће ваљда.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #10 poslato: Mart 15, 2019, 10:48:28 »
Majkane, neko se navadio opasno, to sto si prijavio je ispravno. Ti sto su sekli su ih i odneli, tako su kod kolege, nesto sekli i odneli sav zasad mladih sljiva, otisli i nikom nista. Nece se vise vracati, veruj mi.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #11 poslato: Mart 15, 2019, 13:47:12 »
Majkane, neko se navadio opasno, to sto si prijavio je ispravno. Ti sto su sekli su ih i odneli, tako su kod kolege, nesto sekli i odneli sav zasad mladih sljiva, otisli i nikom nista. Nece se vise vracati, veruj mi.

  Надам се да се ова недела више неће дешавати. Али већ предузимам неке безбедносне мере, као што су сигнализатори, камере, ограда итд.а

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #12 poslato: Mart 15, 2019, 21:02:30 »
Жао ми је уложеног труда и средстава, надања и љубави.
Закони су нам мекани.
Ја тако пре око 26-27 година купим земљу да бих подигао леп воћњак са око 1000 воћака и да би ту населио пчелињак.
Прве године купим земљу, избушим бунар да бих имао воду, воде било више него одлично за томосову пумпу, па посадим још 153 стабла калемљених шљива. Све рачунам догодине настављам са садњом и осталог дела све до око 1000 стабала воћа.
Све лепо засађено, (153 саднице) нађубрено, заливано, све урађено како треба и до следеће године остало ми је само три млада стабла шљиве, све су лопови покрали.
Те три саднице сам вратио кући и засадио у башту.
Већ следеће године комшије "задругари" са великим тракторима уђу ми у њиву и све преору заједно са бунаром.
Требало је то преживети.
Нисам их тужио, као ни било кога другог за било какву штету а штету ми никада нису платили.

Уништили су ми снове. То је било много важније од свих уложених пара.
После тога сам продао њиву и заборавио на формирање воћњака у Банату.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #13 poslato: Jun 05, 2019, 16:06:58 »
Najgore je kada ti neko ubije volju, na tom planu se sve bitke biju
,,Колико знаш, толико зјаш"

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Krađa košnica
« Odgovor #14 poslato: Maj 05, 2021, 06:59:16 »
Na 3. dan Uskrsa, u petoj godini pčelarenja, i ja doživeh da mi ukradu košnice sa pčelama: 5 RV društava na dva nastavka (od 30, koliko ih je bilo). Sve nove, prošle godine farbane i naseljene. Pčelinjak se nalazi u selu Drenovac, 10-ak km od Šapca, na 200 m od reke Save i isto toliko od prvih kuća.

 Osećaj razočaranja zbog postojanja takvog soja ljudi teško je opisati. Još me drži malodušnost koja me je, u prvi mah, obuzela toliko da sam pomišljao i na prestanak bavljenja pčelama.
Krađu sam prijavio MUP-u. S obzirom da su košnice imale identifikacione brojeve, kome bi još trebalo da prijavim slučaj?