Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170732 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #45 poslato: Februar 23, 2012, 16:56:57 »
Pazi se Sveto medljike, može biti pronblema ako je bilo tako kako kažeš do kraja oktobra.
Preprskaj pčele Nozevojom prvom prilikom ka d odeš na pčelinjak.

Да ли се ту мисли на прсканје пчела које су изашле изнад сатоноша, или да се вади рам по рам, па да се све пчеле препрскају?

Да се не прехладе по времену када је температура ниска и на којој температури, најминималнијој, може да се обави прскање Нозевојом?

Поздрав.

Vojko, neće doći do prehlade ako se pčele preprskaju odozgo preko ramova i ulica pčela naravno treba paziti da se mlaz usmeri po pčelama  a da se ne vade ramovi kada pčele ne izleću iz košnica.

Ako je vreme dovoljno toplo da pčele izleću iz košnica može se na brzinu izvaditi po koji centralni ram i preprskati pčele sa Nozevojom tako da što više pčele bude zahvaćeno maglom stvoremom jakim pritiskom u prskalici. Što je veći pritisam to će učinak biti bolji.

Kada se temperatura podigne na nekih 17-18 stepeni ili više tada se mogu pojedinačno svi ramovi prepskati kao i cela unutrašnjost košnica, podnjača i zbeg hranilica.

Nakon 4-5 dana potrebno je izvršiti još jedan tretman i pčele će biti izlečene.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #46 poslato: Mart 17, 2012, 23:15:10 »
Hvala Vojo.

Pozdrav iz Požarevca.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #47 poslato: Maj 19, 2012, 13:48:03 »
http://img607.imageshack.us/img607/3858/fotografija0744.jpg
РЕВ кошница


Uploaded with ImageShack.us
http://img526.imageshack.us/img526/552/fotografija0743n.jpg
РЕВ кошница


Uploaded with ImageShack.us
Misli pasa je bila losa,dnevni unos mali ali su drugarice izvukle 10 ramova RV i 10 ramova EV i normalno napunile meda ,sad trenutno skupljam polenov prah i iskoristio sam priliku da proverim da slucajno nije usla u rojevno raspolozene.
Da napomenem drustvo je zimovalo na 3 nastavka,MR je bila do danas na prvom nastavku ,a iznad je bilo EV nastavak posto je pun meda MR sa podigo iznad da taj nastavak glumi mednu kapu kao kod Venera.Sad da kazem nisu svi ramovi puni meda u svakom nastavku je po 7-8-9 zavisi ali sve u svemu mislim da ce biti 50 kg.Inace na istom pcelinjaku imam i LR i one imaju po jedan do dva nastavka isto ne puna  35 kg za vrcanje otprilike.
Kako ce dalje nastaviti neznam ali na ovom losem bagremu je dosta.
hvala Vojo

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #48 poslato: Jun 05, 2012, 15:12:45 »
Када је паша ја бих медну капу подигао скроз горе, испод крова.

ЕВ са медом нека глуми медну капу, као код Венера, у јесен.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #49 poslato: Jun 10, 2012, 18:05:25 »
Данас сам спремио два ЕВ наставка тако што сам на све сатоноше, са унутрашње стране, шприцем нанео линију воска. Питање за пчеларе који имају искуства са том методом: у ком проценту пчеле изграде правилно саће?

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #50 poslato: Jun 10, 2012, 23:43:33 »
mislim da neće biti dobro...barem nije bilo kod mene...trakice satne osnove su mnogo bolje rešenje,ali ja sad ubacujem prazne okvire između dva izgrađena rama,i to je najbolje rešenje.
pozdrav svima!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #51 poslato: Mart 28, 2013, 23:47:46 »
РЕВ-овци, лепо би било да неко овде напише искуства са РЕВ комбинацијом. Како је презимила, шта је план за април? Још више бих волео да видим о њој чланак у "Пчелару".

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #52 poslato: Mart 29, 2013, 01:04:32 »
РЕВ-овци, лепо би било да неко овде напише искуства са РЕВ комбинацијом. Како је презимила, шта је план за април? Још више бих волео да видим о њој чланак у "Пчелару".

E moj dragi prijatelju Rajko,
pre dva dana Rodna Voja je imala svoj dvanaesti rođendan i za 12 punih godina od kada sam je patentirao i doneo prvi tekst o mom do tada trogodišnjom radu sa njom, bivšem predsedniku SPOSa Komnenu Đinoviću 26. 03. 2001 sa molbom da se tekst o novoj i prvoj domaćoj košnici preda uredniku časopisa Pčelar i objavi. Od tada pa do pre četiri pet godina poslao sam mnoštvo tekstova za objavu a oni su (SPOS)  umesto objave tekstova, zbog mojih žalbi Izvršnom Odboru SPOS-a za neobjavljivanje od strane redakcije i urednika časopisa Pčelar, doneli odluku o zabrani objavljivanja tekstova Voji Brstini u časopisu. Zabrana je trajala nekoliko godina.

Posle me istini za volju zvao Predsednik Živadinović da napišem neki tekst o pčelarenju Rodnom Vojom ali na žalost posle svega šta sam preživeo od SPOSa nisam više imao snage ni volje.

Pa sad ako neko želi da napiše neki tekst za časopis od mene ima podršku i biću srećan kada to budem čitao, naravno ako se isti objavi..

Ima dosta kolega koji pčelare ovim načinom pa se i ja nadam da će neko napisati svoja iskustva...
Kad budem imao malo više vremena i ja ću napisati neka svoja iskustva...
Kolega Siniša je postavio prelepe fotografije REV košnica...

Kao da su spremane za naslovnu stranu časopisa.  :D

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #53 poslato: April 27, 2013, 07:48:24 »
Данас прскам "нозевој" и стављам први ЕВ наставак на РВ плодишта (зазимио сам на два РВ наставка). Извадио сам из замрзивача 5 рамова са саћем а на празне нанео шприцем линију воска. поређао сам рамове: пун - празан - пун итд. На матичној решетки има лето, али ћу га за сада затворити сунђером. Користан је и за димилицу - ако сам мало димио, затворим отворе сунђером па не гори даље и спремна је за други пут.

Уместо дубоке подњаче сам у фебруару ставио испод плодишта један ЕВ наставак са празним рамовима, мало вероватно али су можда направиле правилно саће, ако јесу, то ћу да сачувам за следећи наставак.

Van mreže Drakulic Milan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #54 poslato: April 27, 2013, 11:37:42 »
Citat
Извадио сам из замрзивача 5 рамова са саћем
Zbog čega zamrzivač?

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #55 poslato: April 27, 2013, 16:46:40 »
Citat
Извадио сам из замрзивача 5 рамова са саћем
Zbog čega zamrzivač?
Због спора ноземе.
Ти рамови су из друге кошнице, друштво је изашло из зиме јако, после неколико третмана нозевојем, али је нозема дијагностикована у лабораторији па сам опрезан са спорама. Рамове које сам јесенас одатле повадио потопио сам пола сата у раствор хлора и онда оставио 4 месеца у замрзивач. Има тема о томе.
(напомињем да сам приправник, нисам квалификован да некога саветујем, само износим искуства ради дружења и да ми неко напише кад забрљам).

Данашња акција прошла добро, чини ми се да су пчеле биле мирне, али не знам сигурно јер сам мало задимио а и обукао скафандер, чизме и дебеле гумене рукавице; све сам урадио по плану, једино сам пропустио да ставим рам грађевњак који сам спремио. Урадићу следеће недеље, планирам да тада третирам брстиваром.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #56 poslato: Maj 01, 2013, 23:31:17 »
На једној РЕВ кошници нисам пазио како окрећем наставке па ми је матична решетка диктирала да њено лето буде ка истоку (на подњачи је ка југу). Прва два дана нису излазиле на то лето, данас поподне, по врућини, источна слетаљка је постала врло популарна, ваљда јер је тада у хладу. Мислио сам да је код следећег отварања кошнице окренем на југ али ћу оставити тако.

Данас сам прегледао трутовско легло које сам исекао пре пар дана. Изградиле су га између два наставка. Нисам имао времена да одмах гледам па сам све ставио у кофицу па у замрзивач. Тражио сам вароу али је нисам нашао. Ни једну. Или су третмани били добри или је вароа другде.

Шта раде са трутовским леглом пчелари који редовно исецају грађевњаке? дају кокошкама? после топљења или пре? да ли кокошке поједу и восак или само очисте легло?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #57 poslato: Novembar 16, 2013, 19:27:07 »
Kolega Rajko, trutovske larve se istresu iz saća. Mogu da se daju kokoškama. Negde sam gledao recept za neku kremu sa trutovskim larvama. Moram ga potražiti. Pozdrav.

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #58 poslato: Novembar 18, 2013, 21:27:48 »
Rajko, vidim da si se raspisao u ovoj temi - moze li malo detalja o protekloj sezoni sa REV-om.
"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #59 poslato: Novembar 19, 2013, 00:39:31 »
Још се учим, више бих волео да неко искуснији напише о раду са овом кошницом. Ја сам њоме врло задовољан и мислим да је одлична за хоби пчелара а вероватно и за професионално пчеларење због једноставности рада са њом. Проблеми које сам имао са ројењем су били моја грешка, касно сам отишао на пчелињак, (изговор: много сам путовао због посла). На кошницама у граду сам имао други проблем: прскање комараца из возила је ослабило друштва толико да сам морао да их спајам. Полако скупљам и чувам ЕВ рамове са саћем које су пчеле изградиле без жице и сатних основа.