Autor Tema: Farbanje-zastita kosnica  (Pročitano 117795 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #75 poslato: Mart 19, 2018, 07:56:21 »
Citat
A boje za beton, mogu li one?

Milane nisam ja nekakav ekspert za boje ali ako je za beton teško da je dobra i za drvo.

Nije problem da boja prekrije drvo. Boje na vodenoj bazi koje sam koristio jako dobro prekrivaju drvo i super izgledaju ali ne prodiru u drvo i ne vrše impregnaciju pa čim se pojave i najmanje pukotine na drvetu otvara se put za prodor vode u drvo a to onda povlači razvoj mikro organizama i proces truljenja drveta kao i deformaciju drveta uslijed promjene vlažnosti u drvetu.

Potrebna je impregnacija prije bojenja a za to je mislim da će se većina složiti vrući laneni firnis jedno od najboljih rješenja. Na firnis mora da se ide sa uljanom bojom jer druge boje ne drže za uljanu podlogu.


Citat
Ја сам размишљао да пробам пар кошница да скувам у парафину па да видим како ће се то показати... Кажу да исте трају и до 30 година без додатне заштите...

U dosta starijih pčelarskih knjiga se pominje i preporučuje ovakav vid zaštite. Vjerujem da ovako impregnisano drvo može da traje jako dugo.


Pozdrav svima...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #76 poslato: Mart 19, 2018, 17:05:46 »
I ja ću najverovatnije uljane boje + laneni firnajz. E sad što se tiče boja, kakva su vam iskustva?
Da li sve nastavke farbati istom bojom, a podnjače i leta različitim? U svakom slučaju ću farbati belom, žutom, svetlijim nijansama plave i zelene.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #77 poslato: Mart 19, 2018, 17:13:34 »
By the way, svetlo-plava boja odbija insekte, a crvenu boju pčela ne raspoznaje.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #78 poslato: Mart 19, 2018, 23:01:40 »
Не одбија баш све...

А рутава буба? Препоручују се замке плаве боје.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #79 poslato: Mart 20, 2018, 16:21:07 »
Не одбија баш све...

А рутава буба? Препоручују се замке плаве боје.
Uh, nećemo baš u rutavu bubu... ;)
Uglavnom se slažete za svetlije boje?
Takodje bi poprečne delove (debljinu daske) nastavka prešao firnajzom, ne farbom, dal' je to OK?

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #80 poslato: Mart 20, 2018, 17:00:38 »
Ja svoje premazujem vrelim(doslovce) firnisom i onda kad se dobro osuše (nisu masne) bojom na vodenoj bazi. Za sada je sve idealno. 2014 sam pofarbao par komada uljanom bojom i ne sviđa mi se, na nju ne hvata neka druga boja. Boje na vodenoj bazi se vrlo brzo suše tako kad pređeš prvi sloj na više od 10 nastavaka može se ići drugim slojem. Prije sam prije boje išao i gitom za drvo da potpunim eventualne rupice, sada više nemam vremena za to već ću poslije prvog premaza bojom preći finim šmirglom jer se nakon prvog premaza obično dignu "dlačice", nakon drugog premaza tih problema više nema. Kod mene su sve košnice žute i plave boje, navodno pčele te boje dobro razlikuju a na kontejneru gdje je velika gustoća košnica ipak pomaže ako nisu sve iste boje. Podnice su mi crvene sa žutim ljetima sve tako da ne razmišljam na koje ću ih mjesto staviti

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #81 poslato: Mart 20, 2018, 17:11:04 »
Citat
Takodje bi poprečne delove (debljinu daske) nastavka prešao firnajzom, ne farbom, dal' je to OK?

Milane ja sam na svojim košnicama vodenom bojom farbao te horizontalne kontaktne površine na nastavcima, podnjačama i hranilicama jer mi se nije sviđalo da su na tom dijelu izložene kiši. Nastavak rijetko idealno naliježe i ako je tu golo drvo može biti problem. Mislim da sa firnajzom nećeš imati probleme jer se on upije u drvo. Sa uljanim završnim bojama već nisam siguran jer mislim da hoće nastavci da se zalijepe jedan za drugi.

Citat
Ja svoje premazujem vrelim(doslovce) firnisom i onda kad se dobro osuše (nisu masne) bojom na vodenoj bazi. Za sada je sve idealno.

Anto ova informacija mi je zlata vrijedna. Pisao sam već da su mi boje na vodenoj bazi postojane ali da ne impregnišu drvo. Ako može vodena boja na firnis onda nemam dilemu i nebih prelazio na uljane boje. Mislio sam a i neko je ovdje napisao da vodene boje ne idu na podlogu od firnisa. Sada kako vidim izgleda da nisam bio u pravu. Možeš li napisati koje boje na vodenoj bazi si koristio?

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #82 poslato: Mart 20, 2018, 17:22:18 »
Aqualux , proizvodi Svjetlost iz Lužana blizu Slav. Broda

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #83 poslato: Mart 20, 2018, 17:32:15 »
Hvala na odgovoru, a ja bi ipak vreli firnajz (i za delove nastavaka koji naležu jedan na drugi) i uljane boje, ali različitih nijansi. Pošto se radi o mojih prvih 5 RV košnica, ja bi menjao nijansu/boju na svakoj košnici (podnjača, četiri nastavka i bokove krova koji nije opšiven limom x 5 komada = pet različitih boja).
Ili isto tako samo što bi sve neopšivene strane krova belom bojom radi odbijanja toplote.
Ili sve nastavke i bokove krova jednom bojom, a podnjače različitom?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #84 poslato: Mart 20, 2018, 17:37:26 »
Citat
Takodje bi poprečne delove (debljinu daske) nastavka prešao firnajzom, ne farbom, dal' je to OK?

Milane ja sam na svojim košnicama vodenom bojom farbao te horizontalne kontaktne površine na nastavcima, podnjačama i hranilicama jer mi se nije sviđalo da su na tom dijelu izložene kiši. Nastavak rijetko idealno naliježe i ako je tu golo drvo može biti problem. Mislim da sa firnajzom nećeš imati probleme jer se on upije u drvo. Sa uljanim završnim bojama već nisam siguran jer mislim da hoće nastavci da se zalijepe jedan za drugi.
Upravo tako ću i uraditi, hvala Bojane.

Van mreže Rade Matičić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik, 170mnv
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #85 poslato: Mart 20, 2018, 22:20:37 »
Pozdrav dragim kolegama.

Poslije dugog premišljanja riješih da i ja nešto kažem na ovu temu.
Pošto imam svoju radionicu i dugo godina sam se bavio stolarskim poslom, koristio sam razne materijale i načine za zaštitu drveta.
Ja sam svoje košnice štitio (bojio, farbao) na razne načine i došao sam do sledećih zapažanja:

1. Elementi košnica koje sam premazivao sa bojama na vodenoj bazi su se najlošije pokazali. Bilo kakvu podlogu da nanaesete prije boje, sama boja vrlo brzo počne
da se ljušti i otpada, naročito na dodirnim površinama između nastavaka. Takvu boju je vrlo lako sastrugati prilikom čišćenja nastavaka...

2. Elementi koje sam bojio lanenim firnajzom (ili bezbojnom lazurom) pa 2 ili 3 sloja uljane boje su nešto kvalitetniniji, ali isto se dešava ljuštenje i nastavci su fizički potpuno
zatvoreni sa spoljne strane. Što znači da drvo teško diše... Dešava se drvo primi određenu vlagu iznutra i teško je ispušta, tako da sam u ovo vrijeme primjećivao da se strana
košnice okrenuta prema sjeveru prilično proširi, tačnije njena visina se poveća od 5 do 7mm, a strana prema jugu ostane normalna...

Poslije svih zapažanja ukratko gore navedenih, uradio sam sledeće. Nastavke bojim tako što prvo debelo nanesem 1 sloj bezbojne lazure (sadolina, sandolina),
najbolje onog koji nema u sebi laka ili voska. Potom tu istu lazuru miješam sa određenim procentom uljane boje (oko 15-20%). Nanosim u 2 sloja.
Poslije svakog sloja, kad se osuši lagano ručno prebrusiti da se uklone sve dlačice koje premaz podigne sa drveta...
Uljana boja po želji. Meni se najviše sviđaju razne nijanse zelene... Koristio sam i lazure koje imaju nijanse (kao bor, hrast i sl.), varijante su beskonačne,
ali najbolje ispadne sa bezbojnom...

Takve nastavke imam već 2 zime i kao da su sad obojeni. Kroz taj završni premaz se vidi tekstura drveta, a sama lazura dozvoljava drvetu da diše.
Inače takav premaz je gotovo nemoguće sastrugati a da ne skidate i samo drvo. Svi znamo da lazura dobro prodire u drvo... Nema krivljenja nastavaka i sl.
Ako nakon par godina primjetite da je premaz "progledao" jednostavno premažete opet lazurom... svjetlijom varijantom, da ne zatamljujete postojeći.

Tako štitim samo nastavke. Podnjače radim sa većim procentom uljane boje, a hranilice možete premazati u jednom sloju bilo čime.
One su pod krovom, i ništa im inače ne bude... Krovove radim tako da lim pokrije bočne daske i ima okapnicu, prepušten je 3mm preko bočne daske...

Različite nijanse su samo stvar ukusa, pčele to uopšte ne interesuje. One se orjentišu drugačije, a ne prema boji naših košnica...

Srdačan pozdrav...

Ovo je sve iz mog ličnog iskustva. Jedino što praktikujem je da premazane elemente držim na otvorenom barem 2 mjeseca prije nego što postavim na pčelinjak...

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #86 poslato: Mart 21, 2018, 13:28:37 »
slazem se sa kolegom, uljana baza je najbolja za bojenje kosnica i njenu zastitu
ja sam radio 1-2 premaza firnajzom, 1 premaz osnovna uljana i finis zavrsnom uljanom, mislim da to nece mrdnuti bar 3 godine

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #87 poslato: Mart 23, 2018, 21:50:09 »
Sutra kreće farbanje, da li treba i leta da farbam?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #88 poslato: Mart 23, 2018, 22:30:12 »
Наравно, фарбаш целу подњачу.

Лета су ти најизложенија непогодама. Зато се и боље "натопе" фарбом.

ПС

Питање је шта сматраш летом. У теми Лето си спомињао летвице. То је регулатор лета. Лето је површина на коју пчеле слећу.

Надам се да нисам подценио твоје знање, али да разјаснимо.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Farbanje-zastita kosnica
« Odgovor #89 poslato: Mart 23, 2018, 22:36:15 »
Наравно, фарбаш целу подњачу.

Лета су ти најизложенија непогодама. Зато се и боље "натопе" фарбом.

ПС

Питање је шта сматраш летом. У теми Лето си спомињао летвице. То је регулатор лета. Лето је површина на коју пчеле слећу.

Надам се да нисам подценио твоје знање, али да разјаснимо.
Celu podnjaču, ali samo spolja, poletaljku celu, ali onu letvicu - regulator leta?